Gönderen Konu: yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 8037 defa)

hsncck26

yakıt tüketimi
« : Şubat 16, 2011, 06:09:58 ÖS »
arkadaşlar aracımı yeni aldım (c.tesi) (yanlız benzinli)
almadan önce hiç hondalara bakmıyorduk o gün arabayı gördük aldık.

bu yüzden hondanın nesi iyi nesi kötü bilmeden almış oldum.

ama az yaktıgını bılıyodum

velhasıl ;

100 liralık yakıt ile (25.1 litre) ile 395 km yaptım(daha benzin ışığı yanmadı) çoğu şehirler arası olmak üzere
ama ne öle tin tin gittim nede çok hızlı gittim, ilk 250 km yi yol nasıl elverdiyse öyle gittim 70 ıda  gördüm 160 ide

sonra bursanın iş çıkışı saatinde 20km kadar yol yaptım 2 adım yürüyüp durduk

sonra kalan 150 km ide 100 110 arası gittim =)

yakıt konusunda normal mi yakmış ? tecrübelerinize dayanarak cevaplarsanız sevinirim=)
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 06:12:48 ÖS Gönderen: hsncck26 »

karapilot

Ynt: yakıt tüketimi
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2011, 07:47:47 ÖS »
bence çok iyi zaten LPG olsaydı inan 80 tl ye falan giderdin.

chevasil

« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2011, 07:54:34 ÖS »
0.25 krş kalk kalk sende göbek atmaya başla önceki bir arkadaşımıza yapmıştım bu yorumu. yarın hemen gidip arabanıza hediye alın hani akıllı cocuklara hediye verilir ya aynı olay. cok cok iyi bir rakam size tavsiyem depoyu full yapın sonra arabayı 100 km kullanın benzıncıye cekın fulle dıyın kac para benzın alıcak bakın. o fiyatı yaptıgın km'ye böl gercek sonuç cıkacaktır. eger hala 0.25 krş cıkıyorsa arabanza gözünüz gibi bakın ben 1.4'le 0.28 krş yakıyorum :)

karapilot

« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2011, 07:56:19 ÖS »
bence sen ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ fulle  SONRA bir 100km yap sonra bidaha fulle . SONRA LİTRE HESABI yap para hesabı yanıltır. LİTRE en kesin hesap. BİLİMSEL.

hsncck26

« Yanıtla #4 : Şubat 16, 2011, 08:20:21 ÖS »
aslında aldıgım gün fulleyecektm fakat benzin fiyatları düşecek=) ama ne zaman düşecek bilmiyrm =)

chevasil

« Yanıtla #5 : Şubat 16, 2011, 08:26:29 ÖS »
aslında aldıgım gün fulleyecektm fakat benzin fiyatları düşecek=) ama ne zaman düşecek bilmiyrm =)

hiç bekleme ben 1 senedir beklıyorum şimdi bu hafta sonu lpg taktırcam :)

ozN

« Yanıtla #6 : Şubat 16, 2011, 09:08:35 ÖS »
abi bişe diyimde yok böle bi yakıt tüketimi benzinde şehir içi nasıl ölçüosuz benim aklım kesmio

hsncck26

« Yanıtla #7 : Şubat 16, 2011, 11:20:23 ÖS »
abi bişe diyimde yok böle bi yakıt tüketimi benzinde şehir içi nasıl ölçüosuz benim aklım kesmio
kardeşim sadece 20 30 km si şehir içi onun yoksa nereye 25 krs yakıcak şehir içinde :D

KAMER

« Yanıtla #8 : Şubat 17, 2011, 11:15:55 ÖÖ »
aracım civic sport bende depoyu fulledim depo 50 lt. istanbuldan çıktım yola 100-120 km a arası ne fazla ne eksik hızla  ankaraya kadar gitiim. ankara girişinde aynı fiyattan tekrar fulledim ve hesapladım km de 210 kuruş yaktı.

poseidon999

« Yanıtla #9 : Şubat 17, 2011, 11:46:46 ÖÖ »
Yakıt sarfiyatını çizgilere ışığa bakarak ölçmeye çalışırsanız çok yanılırsınız.

Fulle - km yap - tekrar fulle

2. aldığın yakıtın
litresini km ye bölersen km de kaç lt yaktığını
fiyatını km ye bölersen km de kaç kuruş yaktığını bulursun.

Hadi hayırlı günler.

nisay

« Yanıtla #10 : Şubat 17, 2011, 12:29:58 ÖS »
arkadaşlar aracımı yeni aldım (c.tesi) (yanlız benzinli)
almadan önce hiç hondalara bakmıyorduk o gün arabayı gördük aldık.

bu yüzden hondanın nesi iyi nesi kötü bilmeden almış oldum.

ama az yaktıgını bılıyodum

velhasıl ;

100 liralık yakıt ile (25.1 litre) ile 395 km yaptım(daha benzin ışığı yanmadı) çoğu şehirler arası olmak üzere
ama ne öle tin tin gittim nede çok hızlı gittim, ilk 250 km yi yol nasıl elverdiyse öyle gittim 70 ıda  gördüm 160 ide

sonra bursanın iş çıkışı saatinde 20km kadar yol yaptım 2 adım yürüyüp durduk

sonra kalan 150 km ide 100 110 arası gittim =)

yakıt konusunda normal mi yakmış ? tecrübelerinize dayanarak cevaplarsanız sevinirim=)

Yakıtı gayet iyi. İki yıl benzinde bindim. 5 ay öncede lpg ye geçtim. Keşke daha evvel lpg ye geçseydim diyorum hep.

Yerinzde olsam vakit geçirmeden lpg ye geçerdim. Bana dua edersiniz :)

hsncck26

« Yanıtla #11 : Şubat 17, 2011, 03:31:35 ÖS »
lpg de az yakıyor fakat lpg motorun ömrünü kısaltıyor, en az 5 yıl bınıcem ıns bu arabaya ve sehır ıcı cok olmucak dolayısıyla ancak 3 yıl sonra lpg fıyatıyla benzınlıde kullandıgım bırbırını karsılamıs olucak,ve bakımınıda düşünüğüm zaman bence lpg çok gereklı degıl =)
tabıkı lpg de çok az yakıyor ama söyledıgım gıbı hesapladıgımda benzınde daha mantıklı gıbı =)

23korg23

« Yanıtla #12 : Şubat 17, 2011, 04:44:42 ÖS »
lpg de az yakıyor fakat lpg motorun ömrünü kısaltıyor, en az 5 yıl bınıcem ıns bu arabaya ve sehır ıcı cok olmucak dolayısıyla ancak 3 yıl sonra lpg fıyatıyla benzınlıde kullandıgım bırbırını karsılamıs olucak,ve bakımınıda düşünüğüm zaman bence lpg çok gereklı degıl =)
tabıkı lpg de çok az yakıyor ama söyledıgım gıbı hesapladıgımda benzınde daha mantıklı gıbı =)

sehir içi çok olmucak yazmışsınız.. sürekli uzun yol gidiyosanız bikaç ayda lpg kitine verdiğiniz parayı çıkarır sonra da kara gecersiniz.. elbette ayda kaç km yaptığınız önemli

poseidon999

« Yanıtla #13 : Şubat 17, 2011, 04:56:46 ÖS »
Ya bir de senelerdir lpg kullanan arkadaşlarım var hala köpek gibi gidiyor araçları.
Onu geçtim kaç yıllık taksiler dandik fiat motorunda binlerce km lpg kullanıyorlar akanı sızanı yok.
Ayda yaptığımız 1000 km de Honda motoruna mı 10 senede zarar verecek bu lpg?

Nereden bakarsanız bakın nasıl düşünürseniz düşünün benzin her açıdan masraf.

10 senede ben zaten motor parasını çıkartıyorum lpg den. Varsın bitirsin motoru.

ozN

« Yanıtla #14 : Şubat 17, 2011, 07:17:19 ÖS »
abi zenginsen benzisn orta direk lpg ye devam :D

hsncck26

« Yanıtla #15 : Şubat 17, 2011, 07:39:15 ÖS »
ya en az 5 yıl bineceğim,yazın taktırsam(şimdi mümkün değil) bana 5 yıl yetermı yani?
yani motoru bozmadan,elbette bozulur ama çok bişey yaparmı yani

KAMER

« Yanıtla #16 : Şubat 17, 2011, 09:05:55 ÖS »
LPG taktırdığınız zamn en az 20.000-25.000 km yol yaptıktan sonra yakıttan tasaruf etmeye başlıyorsunuz. LPG montajına vereceğiniz 1500-1750 TL anca kendini o kadar yol yaptıktan sonra size tasarruf sağlamaya başlıyor. Arkadaşlarında dediği gibi eğer uzun süre kullanıcaksanız taktırmak tabiki karlı bir iş. Ama ben aracımı taktıktan sonra çok uzun kullanmicam diyorsanız bence gerek yok. Bende 2 sene yakın BRC kitli accord kullandım ama şuan aracımda lpg yok taktırmada kararsızım. Hem arabamı değiştirebilirim, hemde istanbulda AVM lere giremiyorsunuz aracı dışarda bırakıyorsunuz İspark a en az 5 tl para ödüyorsunuz birde herkes bilir LPG fiyatları ilk zamnlar ne kadardı yılbaşından önce ne kadardı şimdi 2.250 Tl lerde.LPG fiyatlarında dahada artış olacak gibi gözüküyor...

chevasil

« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2011, 09:27:56 ÖS »
ya en az 5 yıl bineceğim,yazın taktırsam(şimdi mümkün değil) bana 5 yıl yetermı yani?
yani motoru bozmadan,elbette bozulur ama çok bişey yaparmı yani

ben 1.4is ile hesabımı yaptım senede 6000 km yol yapan birisi olarak senede 650 tl kar var benzıne göre bu da az bır rakam degıl. eger 5 sene kullanmayı dusunuyorsan taktır lpg'yı. ben kısmetse bu cmt. makul bır fıyata zavolli ile anlastım taktıracam.

integtant_83

« Yanıtla #18 : Şubat 17, 2011, 10:28:13 ÖS »
araca ayda ortalama 1000 km cıvarı yapıp 2 seneden uzun bineceksen lpg takılmalı, aksı durumda luzumsuz.

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2011, 01:18:37 ÖÖ »
lpg motoru fılan bıtırmez arkadaşlar.bakımları duzenlı yaptınız mı hıcbır problem yaşamazsınız

hsncck26

« Yanıtla #20 : Şubat 18, 2011, 10:04:41 ÖÖ »
lpg motoru fılan bıtırmez arkadaşlar.bakımları duzenlı yaptınız mı hıcbır problem yaşamazsınız

hocam yapmayın babam sanayici bizde fabia 1.4 var normal de daha 5 krş masraf etmeden 60 bin km yaptık ( lastikler ve baskı balata hariç) ve lpg de kullanıyoruz daha dün babam silindir kapağı açtı indirdi bişiler yaptı, hepsi lpg den oluyo dedi, bide lpg markası landi

chevasil

« Yanıtla #21 : Şubat 18, 2011, 10:41:06 ÖÖ »

hocam yapmayın babam sanayici bizde fabia 1.4 var normal de daha 5 krş masraf etmeden 60 bin km yaptık ( lastikler ve baskı balata hariç) ve lpg de kullanıyoruz daha dün babam silindir kapağı açtı indirdi bişiler yaptı, hepsi lpg den oluyo dedi, bide lpg markası landi

o araba skoda bu araba honda kardeş lpg kurum yaratmaz sadece sıvı olmadıgından pıston ıcı benzıne oranla bıraz asındırma yapar ama ben daha oyle yolda bırakacak kadar arıza yaptıgını gormedım 6 senedır tupte kullanan akrabam var honda cıvıc 1.6 ies. arabanızın bakımını aksatmıyorsanız bısey olmaz yapmayın böyle. nice benzınle kullanan gördüm motoru pert olmuş bakmazsan motora benzındede olur kardeşim.

hsncck26

« Yanıtla #22 : Şubat 18, 2011, 11:16:43 ÖÖ »

o araba skoda bu araba honda kardeş lpg kurum yaratmaz sadece sıvı olmadıgından pıston ıcı benzıne oranla bıraz asındırma yapar ama ben daha oyle yolda bırakacak kadar arıza yaptıgını gormedım 6 senedır tupte kullanan akrabam var honda cıvıc 1.6 ies. arabanızın bakımını aksatmıyorsanız bısey olmaz yapmayın böyle. nice benzınle kullanan gördüm motoru pert olmuş bakmazsan motora benzındede olur kardeşim.

aslında doğru söylyorsunuz bakmazsanız benzındede motor gider
ama lpg takılmış araba hiçbir zman benzınlı gıbı olmaz,ne konforu ne çekişi nede hiçbişeyi ( yakıt hariç =)

23korg23

« Yanıtla #23 : Şubat 18, 2011, 05:09:53 ÖS »
arkadaslar bunlar defalarca konuşuldu ve herkes farklı bişey söylüyor.. bence esas sorun lpg nin kendisinden ziyade yanlış kalibrasyondan kaynaklanmakta yani aracın fazla zengin yada fakir karışımda çalışmasından dolayı sorun çıkar özellikle de fakir karışım yanma ısısını artırdığı için conta yakma yada sübapları aşındırma olarak zarar verebilir bu nedenle kalibrasyonun cok iyi yapılması gerekmekte.. kalibrasyon iyi yapılırsa lpg ile olabilecek zararları minimum seviyeye indirmiş olursunuz

chevasil

« Yanıtla #24 : Şubat 19, 2011, 11:10:39 ÖÖ »
arkadaslar bunlar defalarca konuşuldu ve herkes farklı bişey söylüyor.. bence esas sorun lpg nin kendisinden ziyade yanlış kalibrasyondan kaynaklanmakta yani aracın fazla zengin yada fakir karışımda çalışmasından dolayı sorun çıkar özellikle de fakir karışım yanma ısısını artırdığı için conta yakma yada sübapları aşındırma olarak zarar verebilir bu nedenle kalibrasyonun cok iyi yapılması gerekmekte.. kalibrasyon iyi yapılırsa lpg ile olabilecek zararları minimum seviyeye indirmiş olursunuz

ustalık+kalibrasyon lpg'de bu ikisi cok önemli insaflı bır ustaya geldımı arabada hıc bır sorun olmaz.benım komsum yıllardır kullanıyor lpg'yı arabada tık yok daha. 200000 km'yı dayadı arabası.