Gönderen Konu: TÜRKÇE'Yİ DOĞRU KULLANAN THT ÜYELERİ BURAYA.  (Okunma sayısı 15662 defa)

arl_38honda

• Ziyaretçi
Ynt: TÜRKÇE'Yİ DOĞRU KULLANAN THT ÜYELERİ BURAYA.
« Yanıtla #50 : Aralık 17, 2006, 09:43:59 ÖS »
Git gide yozlaşan körelen kültürümüz ve dilimize sahip çıkmak gerekiyor. Bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Özümüze, kültürümüze, dilimize, dinimize sahip çıkalım arkadaşlar.

basel-type-r

• Ziyaretçi
« Yanıtla #51 : Ocak 14, 2007, 01:21:47 ÖÖ »
bilmem sordum iste merak etim varmi???

GÜRSEL

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Ocak 16, 2007, 04:04:40 ÖS »
Akliniza ve ellerinize saglik.Inanin cok faydali bir girisimde bulunmussunuz ve sonuna kadar destekliyorum.Belki konu ile alakasiz gorunebilir ama mesela ese dosta hediye alirken kitap almak cok guzel bir sey olabilir diye dusunuyorum.İlk sirada Nutuk olabilir(su aralar en cok ihtiyacimiz olan sey) veya Sayin Turgut OZAKMAN'in Su cilgin Turkler'i olabilir veya bir digeri Turkler'in Kutup Yildizi yazari Sayin Nuvide Gultunca Tulgar.Kitabin isminden oturu sakin bir partiye mal olmus sanmayin.Boyle bir marka budalasi ve disa bagimli bir toplum yaratilmaya calisilirken arada sirada son cikan cep telefonlarini takip edecegimize bunlara da baksak.Eger yanlis bir sey yazdi isem simdiden affola.Saygilarimla.
Gursel

serkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Ocak 16, 2007, 04:10:31 ÖS »
İlk sirada Nutuk olabilir(su aralar en cok ihtiyacimiz olan sey)
 =d>

medaf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : Ocak 31, 2007, 10:00:29 ÖS »
kusura bakmayın istemeden hata yapabilirim   8-[çünkü lazım

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #55 : Kasım 25, 2010, 03:51:59 ÖS »
Konuyu hortlattım ama bir sorun, niye hortlattım.
Hortlatılması gereken bir konuydu çünkü. Bu konu hiç ölmemeli, ilelebet payidar kalmalı bence. Bozuk Türkçe kullanımı yüzünden forum sitelerine yıllarca yabancı kalmışımdır. Forumda veya Msn'de yazılanın dilimizi katletmesi mübah sayılmamalı. Yabancı sitelerde insanların titizliğine gıpta ediyorum. Herkesin bu konuda daha hassas olmasını rica ediyorum.

poseidon999

« Yanıtla #56 : Kasım 25, 2010, 04:38:58 ÖS »
Bu arada yabancı dillerden dilimize yerleşip
Türkçeleşmiş kelimeler var mesela televizyon mesela telefon veya otobüs
bunlar için Türk Dil Kurumu'nun garip saçma ve kullanılması zor karşılıklar bulmasını da kınıyorum. Otobüse hiçbir zaman oturgaçlı götürgeç diyemeyiz.
Dersek çok saçma olur. Hem söylenişi de çok zor.

Bizim yapmamız gereken bundan sonra Türkçe kelimeler ile konuşarak
elimizdekine sahip çıkmaktır.

Konunun güncel hale geldiği iyi olmuş.

scarface

« Yanıtla #57 : Kasım 25, 2010, 06:12:04 ÖS »
Malesef konunun başlığında da yazım yanlışı var. "Türkçe'yi..." Özel isimlerde yapım ekinden sonra gelen çekim eki kesme işaretiyle ayrılmaz.

Cemil Meriç dil konusunda "Kamus (sözlük) namustur." der. Konu, bizim için "namus" kadar değerli olan Türkçemizin doğru kullanılmasıysa önce başlığımız doğru yazılmalı diye düşünüyorum ben.

alp55

« Yanıtla #58 : Kasım 26, 2010, 07:26:46 ÖÖ »
Hortlatılması gereken bir konuydu çünkü. Bu konu hiç ölmemeli, ilelebet payidar kalmalı bence. Bozuk Türkçe kullanımı yüzünden forum sitelerine yıllarca yabancı kalmışımdır. Forumda veya Msn'de yazılanın dilimizi katletmesi mübah sayılmamalı. Yabancı sitelerde insanların titizliğine gıpta ediyorum. Herkesin bu konuda daha hassas olmasını rica ediyorum.

hatırlatman çok iyi ve yerinde olmuş aynen katılıyorum

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #59 : Kasım 26, 2010, 07:56:38 ÖÖ »
Malesef konunun başlığında da yazım yanlışı var. "Türkçe'yi..." Özel isimlerde yapım ekinden sonra gelen çekim eki kesme işaretiyle ayrılmaz.

Cemil Meriç dil konusunda "Kamus (sözlük) namustur." der. Konu, bizim için "namus" kadar değerli olan Türkçemizin doğru kullanılmasıysa önce başlığımız doğru yazılmalı diye düşünüyorum ben.
Siz Türk'ten yola çıkmışsınız da, gelen yapım eki (-çe) ile Türkçe de artık özel isimdir, ayrılması gerekir. En azından biz böyle bilirdik ama Türk Dil Kurumu ikide bir değişiklik yaptığı için bundan böyle sizin dediğiniz şekilde olması gerekiyorsa da üç gün sonra tekrar eskiye dönülebilir. Evde geçerliliğini kaybetmiş kurallarla dolu epeyice kitap var.

HONDAHAN

« Yanıtla #60 : Kasım 26, 2010, 08:31:49 ÖÖ »
:) Fatih gardaşım gerçekten hortlatmışsın. Görünce; yuh Fatih bunu nasıl yaptı dedim. Ocak 2007, kasım 2010. :) Ama iyi yapmışsın. Oturgaçlı götürgeçe de çok güldüm. Asya Türkleri gibi. :) Evet kızanlar olacaktır ama ben kısaltmalara da çok kızıyorum. Birbirimize selam vermeye aciz duruma gelmişiz sanki. Slm falan yazılıyo.  >%Sakin

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #61 : Kasım 26, 2010, 09:07:14 ÖÖ »
Vay benim gardaşım, nerelerdesin sen yahu?
Bizim forum nispeten temiz yine. Adı da Türkçe olsaydı tadından yenmezdi. Elimde iki adet etiketi var (neredeyse herkes buna "sticker" diyor), arabaya yapıştırmaya elim varmıyor. Beni tanıyanlar hassasiyetimi bilirler. Görünce "bu perhiz, bu ne lahana turşusu" diyeceklerdir, eminim.

scarface

« Yanıtla #62 : Kasım 26, 2010, 10:01:16 ÖÖ »
Karahan Bey, "Türkçemiz" böyle yazılır. Bu sadece "Türkçe" için böyle değildir. Diğer diller için de doğrusu budur. Dil isimlerine gelen ekler ayrılmaz.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : Kasım 26, 2010, 10:15:50 ÖÖ »
Hacım konuyu görünce direkt balıklama daldım. Dediğiniz gibi dilimiz yozlaşıyor. Dilimizi kirletmeyelim diye bir dönem kampanyalar falan yapıldı. Ama ne hikmetse lüzumsuz Sosyal sorumluluk kampanyaları kadar ses getirmedi. Son 10 yılda dilimize giren binlerce yabancı terim ve kelime var. Birde en kötüsü kendini entellektüel kültüre sahip diye isimlendiren tipler var. İşin arka yüzü farklı yerine işin backgroundu farklı, daha sıra dışı yerine daha spesfik, sana yazı dosyası gönderdim yerine sana bir word file yolladım gibi konuşanlar var. Konuşmalarının arasına ingilizce kelimeler sıkıştırıp bunu kültür zannedecek kadar aciz ve zavallı insanlar. Aslına bakarsanız bizim otomobil olayında da durum farklı değil, neden her şeyi ingilizce. Silencerli egsoz falan diyorlar, yada headers gibi bir çok ingilizce kelimeler kullanılıyor. Silencer yerine susturucu yada headers yerine egsoz manifoldu desek ölür mü? Hayır ölmeyiz ama ingilizce söyleyince ya daha gösterişli oluyor yada daha kültürlü gösteriyor. Yemişim böyle gösterişi de kültürüde. Dil, din, örf ve adetlerimiz gibi elle tutulamayacak değerlerdir bizi biz yapan. Türk'ün Türkçe konuşmadığı, Türk'ün edepsizliği umursamadığı, Türk'ün ibadete yada dini değerlere saygısızlığı umursamadığı bir Türkiye düşünün. Ve farkında olmadan bizlere aşılanan şeyde aslında tam olarak bunlar. Allah şu mübarek Cuma gününde Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun. Şuursuz ve biliçsizlere de akıl fikir ihsan etsin inşallah.
Hacı yine çok yazdım ya :D
Vay benim gardaşım, nerelerdesin sen yahu?
Bizim forum nispeten temiz yine. Adı da Türkçe olsaydı tadından yenmezdi. Elimde iki adet etiketi var (neredeyse herkes buna "sticker" diyor), arabaya yapıştırmaya elim varmıyor. Beni tanıyanlar hassasiyetimi bilirler. Görünce "bu perhiz, bu ne lahana turşusu" diyeceklerdir, eminim.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : Kasım 26, 2010, 10:20:22 ÖÖ »
Scarface kardeşim bizim burada kavgamız dilbilgisi değil. Yazım hatası olabilir. Yada Türk Dil Kurumu'nun yaptığı ve takibinde zorlandığımız değişikliklerde olabilir. Biz dilersen yazım ve dilbilgisi yerine temiz bir Türkçe için kavgamızı yapalım.
Bizim derdimiz slm, nbr, saol gibi kısaltılarak katledilen kelimelerimiz ve ingilizce terimlerin günlük konuşmalara kadar girmesi.
Bu arada affına sığınarak söylemem gerekiyor ki takma ismin olan scarface'i de tasvip etmedim :D
Neden acaba ingilizce takma isim kullanıyor insanlarımız diye düşünmektende kendimi alamıyorum.
Karahan Bey, "Türkçemiz" böyle yazılır. Bu sadece "Türkçe" için böyle değildir. Diğer diller için de doğrusu budur. Dil isimlerine gelen ekler ayrılmaz.

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #65 : Kasım 26, 2010, 10:36:41 ÖÖ »
Doğrudur Sedat kardeşim. Bu vesile ile öğrenmiş olduk, teşekkür ederim.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #66 : Kasım 26, 2010, 10:41:02 ÖÖ »
Fatih hocam senin yabancılar konusunda söylediklerine katılmıyorum. Özellikle ingilizce de bizden daha fazla bir yozlaşma söz konusu. Ve onlarında şikayetleri bu şekilde. For yerine 4 kullanmaları da buna en büyük örnektir. Ünlü oxford ingilizce sözlüğü 600.000 kelimeden oluşuyorken ingilizceye sürekli eklenen kelimelerden dolayı şu an ingilizce 1.000.000 kelimeye ulaşmıştır. Yani gördüğün gibi yozlaşma onlarda bizden daha fazla.
Dillerin kendini geliştirdiği bir gerçek. Zamanla bazı kelimeler silinir, bazıları onların yerine geçer. Eminim ki yazımın tamamına baksak tam olarak Türkçe kökenli olmayan bir çok kelime çıkar. Gerçek Türkçe'nin büyük ünlü uyumu ile alakası olmayan ama bugün normal ve gerçek Türkçe gibi algıladığımız bir çok kelime de yine dilimize yerleşmiştir. Eskiden gardaş derken şimdi kardeş diyoruz. Ünlü uyumu yok ama al sana Türkçe bir kelime. Zaman içinde ses değişimine uğramış kelimelerimizde var. Ya konu nereden nereye geldi.
Neyse sen sen ol Fatih hocam yabancılara gıpta falan etme.

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #67 : Kasım 26, 2010, 12:28:04 ÖS »
İngilizcenin birden böyle 1 milyon kelimeye sahip olması, sırf kelime sayısını fazla göstermek için, yer isimlerinin de sözlüğe dahil edilmesi ile gerçekleşti. Sayı şişirme yani.
Ali kardeş sen derine dalmışsın. O konu dipsiz kuyu. Biz mevcut haliyle Türkçemizi, kelimeleri yerinde kullanarak, anlatım bozukluklarına ve imlâ hatalarına karşı daha dikkatli olarak korumaya gayret edelim. Ufak ayrıntı gibi görünenler dahi bir hatanın yaygınlaşmasına sebep olabilir.

a_tunc

• Ziyaretçi
« Yanıtla #68 : Kasım 26, 2010, 12:37:15 ÖS »
Sen bizim köye gel boşver bu konunun sonu yok :D Gruba gel orada konuşalım.
İngilizcenin birden böyle 1 milyon kelimeye sahip olması, sırf kelime sayısını fazla göstermek için, yer isimlerinin de sözlüğe dahil edilmesi ile gerçekleşti. Sayı şişirme yani.
Ali kardeş sen derine dalmışsın. O konu dipsiz kuyu. Biz mevcut haliyle Türkçemizi, kelimeleri yerinde kullanarak, anlatım bozukluklarına ve imlâ hatalarına karşı daha dikkatli olarak korumaya gayret edelim. Ufak ayrıntı gibi görünenler dahi bir hatanın yaygınlaşmasına sebep olabilir.

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #69 : Kasım 26, 2010, 12:42:12 ÖS »
Geliyom :D

scarface

« Yanıtla #70 : Kasım 26, 2010, 12:48:13 ÖS »
a.tunç bey, başka bir konu olsaydı zaten uyarmazdım ama Türçemizin doğru kullanılması gerekliliğinin konuşulduğu bir yerin başlığında yazım yanlışı olmamalı diye düşünmüştüm. Emin olun ki dil bilgisi kuralları yazım yanlışlarından çok daha önemli.  Ana dilinin bütün inceliklerini bilen birisinin yazım yanlışı ve anlatım bozukluğu konularında daha duyarlı olacağını çok defa gördüm. Konu Türkçe olunca bir edebiyat öğretmeni olarak kendimi hep sorumlu hissediyorum. :) scarface'e gelince,  çok sevdiğim bir sanatçının çok sevdiğim bir filminin adı. bunu takma ad olarak kullanmanın Türkçemizi doğru kullanmakla bir ilgisini kuramadım ben. Karahan Bey, bilgi mesajını yazarken sizi kırmak gibi bir niyetim yoktu. Amacım sadece bir yanlışı düzeltmekti. Selamlar.

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #71 : Kasım 26, 2010, 01:00:54 ÖS »
Teşekkür ederim. Kırılacak bir durum yok hocam.
Elbette yazacaksınız, bizimle paylaşacaksınız ki biz de öğreneceğiz.
Geçmiş Öğretmenler Gününüz de kutlu olsun bu arada ;D
Saygılar.

scarface

« Yanıtla #72 : Kasım 26, 2010, 01:17:35 ÖS »
Eşi Konyalı birisi olarak ben teşekkür ederim. :)

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #73 : Kasım 26, 2010, 01:21:20 ÖS »
Vaay, enişte! Konyalıların sayfasına da bekleriz :)

scarface

« Yanıtla #74 : Kasım 26, 2010, 01:56:43 ÖS »
inşallah :)