Gönderen Konu: Aracınızın LPG dolum ağzı nerede ?  (Okunma sayısı 47623 defa)

nucro

Ynt: Aracınızın LPG dolum ağzı nerede ?
« Yanıtla #50 : Mayıs 12, 2011, 10:25:11 ÖÖ »
:) benzin girişinin hemen yanına yaptırdım.

Söylemeyi unutunca arıyorlar arabanın sagında solunda altında üstünde.

ben sordum benzin deposunun girişine koyulamazmı diye yani benzin alır gibi kapağı açcaksın ama lpg alcaksın.. yasak olduğunu söylediler.. siz bu şekilde sızdırmazlık raporu yada muayenede sorun yaşamadınız mı?
:) benzin girişinin hemen yanına yaptırdım.

Söylemeyi unutunca arıyorlar arabanın sagında solunda altında üstünde.

ben sordum benzin deposunun girişine koyulamazmı diye yani benzin alır gibi kapağı açcaksın ama lpg alcaksın.. yasak olduğunu söylediler.. siz bu şekilde sızdırmazlık raporu yada muayenede sorun yaşamadınız mı?
Dacia'nın ürettiği lpg'li araçların lpg depo kapağı benzin depo kapağı ile bir arada, aynen tarif ettiğiniz gibi. Sakıncası olsa Dacia bu şekilde üretmezdi herhalde. Belki adamlar uğraşmak istemediklerinden yasak olduğunu söylediler.

Benimki tamponun sağ tarafında, her seferinde söylüyorum pompacıya. Kendim taktırsaydım tamponun arkasında rahat görünecek şekilde yaptırırdım. Bunda utanılacak birşey yok.

Ugramadık bayadır konu karısmıs yahu :))

Arkadaslar ben sevmiyorum ortalıkta lpg girişini. Bu şekilde yapmammın sebebi de bu.

Hiç bir sıkıntı olmadı herseyden gayet guzel geciyor. Olay lpg taktırdıgınız servisteki ustanın insiyatifine kalmıs. Tampona delik acıp oraya yerlestırmek mı daha kolay yoksa depo girişinde ugrasmak mı? :)

Utanılıcak bir durum olamaz bence LPG ile alakalı. Yada arabayla alakalı utanılıcak bir durum olmamalı abicim.

Benim aracımın boyası kötü :) haşat degil ama benım gozumde iyi degil mesela. Ama ben arkadaslarımın 50-60 bın lıralık arabalarla gezdigi yerlerde Kırmızı H amblemımı gostere gostere geziyorum ;)(yola cıktıgımızda da doch ve otto ikisinin şovunu arkamdan izliyorlardı :) )

Tampondaki bir deliktense benzin girişindeki lpg dolum yeri daha temiz bir görüntü saglıyor bence hemde kesinlikle daha karizmatik. Lpg montajında da sistemi gizleterek montaj yaptırdım mesela ortalıkta ıvır zıvır yok. Bir tek enjektörlerim goz onunde. Bunuda utanmaya baglarsınız siz ama  :))

saglıcakla kalın

Üstat fotoğnafıhrami araç aynı eski kasa corollaya benziyor.

:)

wordsman

« Yanıtla #51 : Eylül 04, 2011, 12:13:38 ÖS »
Dün akçakocaya geziye gitmiştik, dönüşte durduğum benzin istasyonundaki pompacıya tampona çökmemesi için rica da bulundum, gerizekalı herif inadına yapar gibi tampona çöküyor, tekrar uyardım hala devam ediyor, çoluk çocuk arabada, gece vakti zor tuttum kendimi,
böyle durumlarda siz ne yapıyorsunuz? paramla alışveriş yapıyorum bu embesilin istediği gibi davranma hakkı var mı? petrol ofisine şikayet edeyim dedim vazgeçtim ekmeğinden falan olurda...
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2011, 12:14:42 ÖS Gönderen: wordsman »

tardif

« Yanıtla #52 : Eylül 04, 2011, 12:49:12 ÖS »
sağ altta fakat tamponla bağlantılı değil

MerT01__civic

« Yanıtla #53 : Eylül 04, 2011, 12:50:25 ÖS »
benim kuzenimin mini cooper'ında da lpg dolumu benzin kapağının orda.. bir parça var huni gibi kapağa unu takıyor :D gaz almaya gittiğimiz zaman bazen bulamıyorlar abi araç lpg'li değil mi benzin diğer taraf yanlış gelmişsiniz galiba diyorlar :D  :gitar  >%6rol

Can_GnyL

« Yanıtla #54 : Eylül 04, 2011, 01:05:58 ÖS »
Babamın kartalında tamponda  >%6rol  >%6rol  >%6rol  >%6rol

mertkaan01

« Yanıtla #55 : Eylül 08, 2011, 10:06:08 ÖS »
tamponun alt kısmı sol tarafta 2007 elegance

teachers71

« Yanıtla #56 : Eylül 12, 2011, 10:01:07 ÖÖ »
alın size benden bi kötü haber!..
dün lpg istasyonuna gittim. benimde kapak tamponun altında ve çok ilerde. görevlinin resmen 2.80 uzanıp takması gerekiyor... ama işin enteresan yanı şu.. görevli aynen şunu dedi. "bir yazı geldi. kaçak kullanımı önlemek için gizli dolum ağızları olanlara lpg dolumu yasaklanacakmış. PO görevlisi bunun şimdilik bir şirket içi iç yazışma olduğunu ama yakında yasallaşacağını" söyledi... direk tamponda yada gözüken bir yerde olacakmış. maalesef durum budur...

Grafink

« Yanıtla #57 : Eylül 12, 2011, 10:10:21 ÖÖ »
Aracımda Sol tamponun hemen altında, Kolyca buluyor pompacılar ama dışardan görünmyor... Tabi amaç gizlemek değil, sadece tamponun içinden ... gibi, bi parçanın çıkması hiç hoş değil... Aslında bu parçanın yeri, benzin depo dolum kapağının içi, Avrupad'sa standart prosedür, CNG li araçlar için. Ancak bizim memlekette LPG dolum ağzının benzin kapağının oraya takılması malesef yasak, Vize'den geçiremiyoruz araçları... Özellikle araştırdım, bu porblem olmasaydı ben de benzin depo kağağının içine yaptıracaktım...  "Teachers71" arkadaşın söylediği şey ise, hiç inandırıcı değil, Bu gün Aracınızla LPG etiketlerini takmadığınız halde vize'den hafif kusurlu olarak geçiyorken, yani daha basit bir etiket rutin prosedür haline gelmemişken, mekanik bir aksamın kontrolü mümkün değildir... Zannediyorum bunlar eğilip kalkmaktan, tampon sarkıtmaktan sıkılan pompacıların fantazileridir...  Nasıl ki ortaokullu ergenler " İsviçre'de kızlar teklif ediyomuş olooom" diye birbirlerini gaza getiriyorlar, Pompacılarınki de o hesap bence...

NusretA

« Yanıtla #58 : Eylül 12, 2011, 10:16:42 ÖÖ »
alın size benden bi kötü haber!..
dün lpg istasyonuna gittim. benimde kapak tamponun altında ve çok ilerde. görevlinin resmen 2.80 uzanıp takması gerekiyor... ama işin enteresan yanı şu.. görevli aynen şunu dedi. "bir yazı geldi. kaçak kullanımı önlemek için gizli dolum ağızları olanlara lpg dolumu yasaklanacakmış. PO görevlisi bunun şimdilik bir şirket içi iç yazışma olduğunu ama yakında yasallaşacağını" söyledi... direk tamponda yada gözüken bir yerde olacakmış. maalesef durum budur...

doğru olduğuna inanmıyorum böyle bir yazışmayı belli olmadan gidipte bir pompacıya söylemezler iç yazışmada müdürler arasında kalır böyle bir sistem uygulanacağı zmaan pompacılara genel bildirim yaparlar

teachers71

« Yanıtla #59 : Eylül 12, 2011, 10:19:14 ÖÖ »
dostum ben bana pompacının dediğini söyledim. adam yazı geldi derken yalan söyleyecek hali yok.. teachers71 arkadaşın dediği "inandırıcı deği"l derken sanırım "mantıklı değil" demek istediniz..size mantıksız gelmiş olabilir o ayrı konu. saygı duyarım... bazen yanlış bir kelime seçimi anlamı çok değiştirebiliyor..
saygılarla...

23korg23

« Yanıtla #60 : Eylül 13, 2011, 08:31:49 ÖS »
dostum ben bana pompacının dediğini söyledim. adam yazı geldi derken yalan söyleyecek hali yok.. teachers71 arkadaşın dediği "inandırıcı deği"l derken sanırım "mantıklı değil" demek istediniz..size mantıksız gelmiş olabilir o ayrı konu. saygı duyarım... bazen yanlış bir kelime seçimi anlamı çok değiştirebiliyor..
saygılarla...

arkadas inandırıcı değil derken şuanda olabilirliğinin olmayacağını yani buna inanmadığını kastetmiş en azından ben böyle anladım sizin şahsınıza söylenmiş değil... ayrıca bende pompacının yanlış anlamış olabileceğini düşünüyorum kaçak kullanım dolum ağzıyla ilgili değil ki? hem kaçak kullanım nedir? eger ruhsata işletme meselesi ise onu benzin istasyonu aracılığı ile kontrol edmezler ki.. sanırım olay bagaja normal tüp atıp hem depoyu hem tüpü dolduranlar ile ilgili... ayrıca bi başka boyutta lpg dolum agzı nolursa olsun fiş kesiyolarsa kaçak olamaz.. bekleyip görelim ilerde ne değişiklikler olacak belki o zamanda benzin dolum ağzına koymamıza izin verirler daha güzel olur :)

teachers71

« Yanıtla #61 : Eylül 13, 2011, 09:34:23 ÖS »
bi yandanda kaçak kullananların dolum ağızını sakladıklarıda bir gerçek.. (dışarıdan belli olmasın diye).. bu kaçağı engelleme yöntemlerinden sadece biri olabilir. dolum ağızı açıkta olan bir sistemin kaçak olma ihtimali yok denecek kadar azdır.
selamlar...

abc44

« Yanıtla #62 : Eylül 13, 2011, 10:00:10 ÖS »
ne arabalar gördüm lpg dolum yeri açıkta ruhsata işli değil nice hondalar gördüm lpg dolum yeri tampon altunda ruhsata işli >%Sakin >%Sakin >%Sakin

teachers71

« Yanıtla #63 : Eylül 14, 2011, 07:42:26 ÖÖ »
ne arabalar gördüm lpg dolum yeri açıkta ruhsata işli değil nice hondalar gördüm lpg dolum yeri tampon altunda ruhsata işli >%Sakin >%Sakin >%Sakin
mevlanaya gönderme hissettim.
ne elbiseler gördüm içinde insan yoktu, ne insanlar gördüm üzerinde elbise yoktu.. :)

Grafink

« Yanıtla #64 : Eylül 14, 2011, 09:36:09 ÖÖ »
saygılarla...

arkadas inandırıcı değil derken şuanda olabilirliğinin olmayacağını yani buna inanmadığını kastetmiş en azından ben böyle anladım sizin şahsınıza söylenmiş değil... ayrıca bende pompacının yanlış anlamış olabileceğini düşünüyorum kaçak kullanım dolum ağzıyla ilgili değil ki? hem kaçak kullanım nedir? eger ruhsata işletme meselesi ise onu benzin istasyonu aracılığı ile kontrol edmezler ki.. sanırım olay bagaja normal tüp atıp hem depoyu hem tüpü dolduranlar ile ilgili... ayrıca bi başka boyutta lpg dolum agzı nolursa olsun fiş kesiyolarsa kaçak olamaz.. bekleyip görelim ilerde ne değişiklikler olacak belki o zamanda benzin dolum ağzına koymamıza izin verirler daha güzel olur :)

Elbette size şahsınıza söylemedim inandırıcı değil diye, pompacının ağzından yazdığınız iletidir inandırıcı olmayan. bunu da açıklamaya çalıştım... Hala da bunun bir istasyon efsanesi olarak yıllarca süreceği kanısındayım :) Kaçak kullanımı  önlemek isteyen kurumlar vize de LPG etiketini hafif kusur olarak görmez, nasıl ki koyu filimleri cart diye söküyorlarsa, etiketsiz aracı da vize'den geçirmeyerek problemi çözer. Ya da montaj yapan firmalara kısıtlamalar getirir. Pompa ağızları görünecek diye bi diretmeye girmek oldukça mantıksız. Aksine ben yakın zamanda pompa ağızlarının depo içine yapılmasının mümkün olabileceği kanısındayım. Bu yönde hem çok talep var hem de Türkiye den başka tüm ülkelerde bu uygulama standart prosedür denilebilir. Ama yine bu ülkelerde LPG, ya da CNG etiketi takmamak ciddi parasal yaptırımlara tabii.. Herneyse,   yazdığım metnin tamamı okunduğunda şahsınıza ait bir irdeleme olmayacağını düşünerek kurmuştum cümlelerimi, ma elbette insanlar farklı farklı.algılamalar farklı farklı, zaten bütün bu algılamalara hakim olabilecek insanlar da bizler değiliz. Bir gazeteci ya da bir diplomat değilim en azından. Bu yüzden üzerinize almayın.  Ayrıca saygılarımız karşılıklı. Umarım gücenmemişsinizdir.

teachers71

« Yanıtla #65 : Eylül 14, 2011, 01:19:10 ÖS »
dostum ben bana pompacýnýn dediðini söyledim. adam yazý geldi derken yalan söyleyecek hali yok.. teachers71 arkadaþýn dediði "inandýrýcý deði"l derken sanýrým "mantýklý deðil" demek istediniz..size mantýksýz gelmiþ olabilir o ayrý konu. saygý duyarým... bazen yanlýþ bir kelime seçimi anlamý çok deðiþtirebiliyor..
saygýlarla...
rica ederim dostum.gücendim demek istemedim. Karşılıklı saygı çerçevesinde yazdık.. sağlıcakla kalın...
arkadas inandýrýcý deðil derken þuanda olabilirliðinin olmayacaðýný yani buna inanmadýðýný kastetmiþ en azýndan ben böyle anladým sizin þahsýnýza söylenmiþ deðil... ayrýca bende pompacýnýn yanlýþ anlamýþ olabileceðini düþünüyorum kaçak kullaným dolum aðzýyla ilgili deðil ki? hem kaçak kullaným nedir? eger ruhsata iþletme meselesi ise onu benzin istasyonu aracýlýðý ile kontrol edmezler ki.. sanýrým olay bagaja normal tüp atýp hem depoyu hem tüpü dolduranlar ile ilgili... ayrýca bi baþka boyutta lpg dolum agzý nolursa olsun fiþ kesiyolarsa kaçak olamaz.. bekleyip görelim ilerde ne deðiþiklikler olacak belki o zamanda benzin dolum aðzýna koymamýza izin verirler daha güzel olur :)

Elbette size þahsýnýza söylemedim inandýrýcý deðil diye, pompacýnýn aðzýndan yazdýðýnýz iletidir inandýrýcý olmayan. bunu da açýklamaya çalýþtým... Hala da bunun bir istasyon efsanesi olarak yýllarca süreceði kanýsýndayým :) Kaçak kullanýmý  önlemek isteyen kurumlar vize de LPG etiketini hafif kusur olarak görmez, nasýl ki koyu filimleri cart diye söküyorlarsa, etiketsiz aracý da vize'den geçirmeyerek problemi çözer. Ya da montaj yapan firmalara kýsýtlamalar getirir. Pompa aðýzlarý görünecek diye bi diretmeye girmek oldukça mantýksýz. Aksine ben yakýn zamanda pompa aðýzlarýnýn depo içine yapýlmasýnýn mümkün olabileceði kanýsýndayým. Bu yönde hem çok talep var hem de Türkiye den baþka tüm ülkelerde bu uygulama standart prosedür denilebilir. Ama yine bu ülkelerde LPG, ya da CNG etiketi takmamak ciddi parasal yaptýrýmlara tabii.. Herneyse,   yazdýðým metnin tamamý okunduðunda þahsýnýza ait bir irdeleme olmayacaðýný düþünerek kurmuþtum cümlelerimi, ma elbette insanlar farklý farklý.algýlamalar farklý farklý, zaten bütün bu algýlamalara hakim olabilecek insanlar da bizler deðiliz. Bir gazeteci ya da bir diplomat deðilim en azýndan. Bu yüzden üzerinize almayýn.  Ayrýca saygýlarýmýz karþýlýklý. Umarým gücenmemiþsinizdir.

ozcanar

« Yanıtla #66 : Eylül 24, 2011, 09:39:27 ÖS »
megane sportta benzin depo ağzının yanında lpg dolum ağzı vardı,süper olmuş,ikisi bir arada..
ben tamponu deldirmedim,gereği yok.

metin07

« Yanıtla #67 : Mart 06, 2013, 04:42:47 ÖS »
Benim araçtaki dolum ağzı sağda, tamponun altında, dolayısıyla egzosun yanı sayılır.
Montaj yapılan ilde (G.antep) ruhsata işletirken bu durum sorun yaratmıyordu. Şimdi başka bir ildeyim. Burda tüm pompacılar bu duruma şaşırıyor. Egzosun yanında muayenede geçmez diyor. Bunun değişimi için lpg dönüşüm bayisine geri gitsem 2000 km yol yapar. :D
Burdaki bir bayiye gitsem ücret öderim gibi geliyor.
Montajı yapan mühendise bunun ileride sıkıntı yapıp yapmayacağımı sorduğumda, egzosdan 10 cm uzakta ve çelik boru içerisinde korumada olduğu için sıkıntı olmadığını ve muayeneden geçtiğini söylemişti.
Bulunduğum ilde ise durum böyle değil.

Kendi hatalarını üstlenmeleri gerekmez mi? (LPG-Brc  /  FD6-2011)
« Son Düzenleme: Mart 06, 2013, 04:43:19 ÖS Gönderen: metin07 »

alpdemir

• Alp Demir
« Yanıtla #68 : Mart 07, 2013, 08:06:08 ÖÖ »
Benim araçtaki dolum ağzı sağda, tamponun altında, dolayısıyla egzosun yanı sayılır.
Montaj yapılan ilde (G.antep) ruhsata işletirken bu durum sorun yaratmıyordu. Şimdi başka bir ildeyim. Burda tüm pompacılar bu duruma şaşırıyor. Egzosun yanında muayenede geçmez diyor. Bunun değişimi için lpg dönüşüm bayisine geri gitsem 2000 km yol yapar. :D
Burdaki bir bayiye gitsem ücret öderim gibi geliyor.
Montajı yapan mühendise bunun ileride sıkıntı yapıp yapmayacağımı sorduğumda, egzosdan 10 cm uzakta ve çelik boru içerisinde korumada olduğu için sıkıntı olmadığını ve muayeneden geçtiğini söylemişti.
Bulunduğum ilde ise durum böyle değil.

Kendi hatalarını üstlenmeleri gerekmez mi? (LPG-Brc  /  FD6-2011)

Çelikte olsa sonuçta dolum ağzından kaçak olması ihtimali ve egsoz borusundan kıvılcım çıktığında aradaki 10 cm'in pek ehemmiyeti kalmayacaktır. Brc'nin yetkili bölge bayine telefonla ulaşın bence . Hatta konunun sonuna kadar takipçisi olacağım gerekirse dava açarım can güvenliğim falan denildiğinde kusuru örteceklerini düşünüyorum.

fzt.serhat

« Yanıtla #69 : Nisan 26, 2013, 10:43:48 ÖÖ »
Aradığım bütün honda servisleri lpg dolum ağzını benzin depo kapağının yanına koyuyor. Sanırım bende oraya koydurucam..

kuzey oto

« Yanıtla #70 : Nisan 26, 2013, 03:23:51 ÖS »
İstanbulda sadece egzosun tersinde ve tampon kısmında olması gerekiyor ama tamponun delinmesi şart değil gizli taktırıla bilir

CelloCeylo

« Yanıtla #71 : Nisan 26, 2013, 06:03:40 ÖS »
Benim 2.4 Accord'da çift egzoz çıkışı olduğundan tamponun altına orta kısma konulmuş . Aslında tamponu kasıyor ve kötü bir görüntü oluşturuyor dikkatli bakınca . Ayrıca aracın arka koltuğunda çok kişi olunca çöktüğünden dolayı depo girişine tabancayı takamıyorlar .

Daha önce Esenyurt Fatih San. Sit. Aslan LPG'ye gösterdim . Bana başka biryere konulma şansı yok dediler . Olumlu birşey söyleyebilselerdi yerini değiştirtecektim .

Sizce birşey yapılabilir mi ?

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #72 : Nisan 26, 2013, 06:50:23 ÖS »
dolum yeri aracın altında olduğu zaman pompacılar iyi anıyor takan lpg ustalarını :)

neco otogaz izmir

« Yanıtla #73 : Nisan 26, 2013, 10:35:26 ÖS »
 :rc   doğrusun

neco otogaz izmir

« Yanıtla #74 : Nisan 26, 2013, 10:37:04 ÖS »
Benim 2.4 Accord'da çift egzoz çıkışı olduğundan tamponun altına orta kısma konulmuş . Aslında tamponu kasıyor ve kötü bir görüntü oluşturuyor dikkatli bakınca . Ayrıca aracın arka koltuğunda çok kişi olunca çöktüğünden dolayı depo girişine tabancayı takamıyorlar .

Daha önce Esenyurt Fatih San. Sit. Aslan LPG'ye gösterdim . Bana başka biryere konulma şansı yok dediler . Olumlu birşey söyleyebilselerdi yerini değiştirtecektim .

Avrupa dolum agzi dediğimiz sistemle benzin dolum kabinini içine yerleştirbilinir

Sizce birşey yapılabilir mi ?