Gönderen Konu: FD6 VE FB7 NİN OTOMATİK ŞANZIMANLARI FARKLI MI?  (Okunma sayısı 3789 defa)

omer1044

FD6 VE FB7 NİN OTOMATİK ŞANZIMANLARI FARKLI MI?
« : Şubat 02, 2014, 08:46:02 ÖÖ »
FD 6 otomatik kullanan arkadaşlar bilirler. araç rampalarda vites düşürüp devir yükseltiyor ve başlıyor bağırmaya kasılıyor. arkadaşım FB7 kasa kullanıyor ve bu durumun düzeltildiğini sölüyor. sizce şanzımanlar farklı mı yada yazılımları mı değişik. yorumlarınızı bekliyorum

mehmet zengin

Ynt: FD6 VE FB7 NİN OTOMATİK ŞANZIMANLARI FARKLI MI?
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2014, 09:01:12 ÖÖ »
Ben yazılım farkı olduğunu düşünüyorum. Japonlar bişeyi tutturdu mu devam ederler birisi yeter artık diyene kadar :) bence yazılım farkı vardır. Birinde hiç unutmam bi ustaya sordum japon nie sorunsuz die. "Ben 1990 dan beri toyota corollada aynı motoru tamir ediyrum, sanrım artık kusur kalmamıştır" demişti :)

türkay

« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2014, 10:41:13 ÖÖ »
Benim bildiğim kadarıyla da dişli oranlarında çok küçük bir değişiklik vardı. Evet Japonlar bir teknolojiyi tutturunca uzun süre değiştirmeden kullanıyorlar rakip firmalar 8 ileri otomatik kullanırken Honda halen 5 ileride ısrar ediyor rakipleri dizel otomatik üretirken Honda dizelde tork yüksek otomatik şanzımana zarar verebilir gibi saçma bir sebeple dizel otomatik getirmeyi erteliyor.

gökhan806

« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2014, 09:10:30 ÖÖ »
Konuyu hortlatmak gibi olmasın ancak fd6 ile fb7 kasanın şanzımanları aynıdır. Su an FD6 otomatik sahibi olup FB7 nin ilk çıktıgı zamanlar test sürüsüne çıkmıştım arabayı bi iki sıkıstırdıgınızda anlıyorsunuz zaten.  Aynı şekilde 5 ileri otomatik ve red line da d modunda vites değiştirmenin yapıldığı km hızı aynı. Bildiğiniz üzere arac uzerindeki motorda aynı i-vtec motor, yalnız sanıyorum ya aerodinamikten yada yeni kasada motor içi sürtünmenin azalması gibi bir durumdan bahsedilmişti bundan ötürü yeni kasanın 0.2-0.3 saniye gibi bir üstünlüğü var 0-100 de. Bu olusan 0.2-0.3 saniyelik farklar aynı olan 5 ileri manuel araclar arasında da mevcut yani sanzımandan kaynaklı değil. FB7 kasa bir arkadaşımda var sıkça kullanma fırsatı buldum onun aracındada test sürüşündede sezdiğim bir durum var fd6 kasa otomatik kullananlar bilirler s modunda zaten kontrol bizde farklılık oldugunu düşünmüyorum ancak arac d modunda özellikle düşük hızlarda 2 yada 3. vitese  atmıs ve sonrasında fren yapıp durma noktasına gelmişseniz ardından gaz verdiğinizde arac yine örnek verecek olursak 3.viteste gazı yer motorundan hafif bi uğultu gelir saliselikte olsa biraz düşünür ve vitesini küçültüp yoluna devam eder, fb7 de ise bu düşünme süresı çok kısalmış gazı vermenizle birlikte motordan boş uğultu gelmeden araç vites küçültüyor. Bu durumu test sürüşüne çıktığımızda satış temsilcisinede sordum i shift şanzımanlarda yapıldığı gibi yazılımla halledebilirmiyiz gibilerinden kendisi malesef size yenisini verelim dedi :)  ayrıca bu iki araçla yürüdüğümüzde fd6 nın(depodaki benzin agırlıkları ve benzin alınan istasyonların aynı olması hesaba katılarak, ayrıca fd6 5.5 yaşında 30 bin km de fb7 1 yaşında 10 bin km de) yaklaşık 40 kg ve üzeri hafif olduğu durumlarda fd6 fb7 nin yanından ufak ufak yürüyor ancak ağırlık farkı kalmadığında fb7 ağırlıgını koyuyor :)

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #4 : Temmuz 28, 2014, 06:24:30 ÖS »
pek bir fark yok o zaman