Gönderen Konu: Trafik kazaları AIDS kadar tehlikeli bir sorun  (Okunma sayısı 649 defa)

ALG

  • İleti: 6376
    • THT
Trafik kazaları AIDS kadar tehlikeli bir sorun
« : Şubat 04, 2006, 01:38:44 ÖÖ »
Trafik kazaları AIDS kadar tehlikeli bir sorun

Bu bir kehanet değil, Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı bilimsel bir tahmin.

Bugün dünya sağlık günü. Geleneksel olarak Dünya Sağlık Örgütü, sağlık günlerinde insanlığı ciddi şekilde etkileyen verem gibi, AIDS gibi hastalıklarla ilgili bir kampanya başlatır. Ama bu yıl, dünya sağlık gününün konusu bir hastalık değil, trafik kazaları.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Dünya Bankası işbirliğiyle hazırlattığı dünya yol güvenliği raporu, trafik kazalarının milyonlarca ölüme yol açan, aileleri ve ekonomileri çökerten büyük bir sağlık krizi olduğunu ortaya koydu.

Önümüzdeki yıl içinde trafik kazalarında ölecek bir milyonu aşkın insanın çoğu, sürücüler değil işe giden yayalar olacak. Kazalar en çok yoksul kesimleri etkileyecek.

Mesela İngiltere'de yoksul ailelerin çocuklarının trafik kazası geçirme riski, zengin çocuklarından çok daha yüksek. Aynı şekilde kazalar ülke bazında da en çok fakir ülkeleri etkiliyor.

Trafik kazası ölümlerinin yüzde doksanı zaten gelişmekte olan ülkelerde meydana geliyor. Dünya Sağlık Örgütü, bunların aslında kaza değil, önlenmesi mümkün hatalar olduğu görüşünde. Bu nedenle de dünyanın her yanında bisiklet ve motosiklet sürücülerinin kask takmasını, araba kullanların alkol almamasını, sürücülerle yolcuların mutlaka emniyet kemeri takmalarını sağlıyacak sıkı önlemler alınmasını istiyor.

Bazı yoksul ülkelerde bu tür önlemlerin hayata geçirilmesi için gerekli yatırımlara öncelik vermek kolay olmayabilir. Fakat Dünya Sağlık Örgütü trafik kazalarının, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine maliyetinin zaten çok ağır olduğuna dikkat çekiyor.

Yapılan araştırmaya göre, kazalar her yıl, bu ülkelerin gayrî safî millî hasılasının yüzde ikisine maloluyor.

Dünya Sağlık Örgütü raporunu şu uyarıyla noktalıyor: Önlem alınmazsa, önümüzdeki yirmi yıl içinde trafik kazalarında ölen ve yaralananların sayısı yüzde altmışın üzerinde artış gösterecek. Ve trafik kazaları dünyanın en büyük sağlık krizleri listesinin ilk sırası için AIDS ile katılımacak.