Gönderen Konu: paintball nedir?  (Okunma sayısı 1743 defa)

ALG

  • İleti: 6375
    • THT
paintball nedir?
« : Ocak 02, 2006, 01:04:59 ÖÖ »
TARİHÇE PAINTBALL :

1980'li yılların sonunda başlayıp, 1990 ve sonrasında özellikle Amerika, Avrupa ve tüm dünyada yaygınlaşan bir spordur. İlk olarak Amerikalı ormancıların, ormanlarda kesilecek ağaçları helikopterden, işaretlemesi ile bu fikir doğmuş ve daha sonra bu kişiler, kendi aralarında ilk olarak oynamaya başlamışlar ve kısa sürede de yayılmaya başlamıştır. Şu anda dünyada bir çok ülkede profesyonel ligleri olan Paintball, 2 senedir de ülkemizde oynanmaktadır.

PAINTBALL'UN TANIMI:

Paintball, havalı silahlarla boya kapsülü atılarak, takımlar halinde oynanan zeka ve strateji oyunudur. Fırlatılan boya kapsülleri temas anında patlamakta ve işaretlenen oyuncu oyun dışı kalmaktadır. Bu sırada ekipler önceden kendilerine verilen senaryodaki görevlerini verilen süre içinde gerçekleştirmeye çalışacaktır. Paintball oyununda başarı için gereken özellikler; fiziki güçten çok zeka, strateji kurma ve geliştirme, ve soğuk kanlılıktır.

Son zamanlarda televizyonlardan izlediğimiz Paintball organizasyonları sadece strateji sporu yapma amacı taşımamakta, insanlar üzerinde bazı yeteneklerin geliştirilmesini de göz önüne almaktadır. Bu yeteneklerin başında gelen unsurlar ise sevk ve idarecilik, birlik ve beraberlik içinde hareket edebilme yetisi, yön bulma, güç şartlarda yaşam, hızlı karar verme, zeka ve yetenek geliştirmenin yanı sıra takım oyunu oynama zevkini yaşatmaktır.

Çok uluslu ve büyük şirketler PAINTBALL'u bir spor olarak görmekten öte, iş dünyasının strateji savaşı olarak nitelendirmektedirler. Söz konusu şirketler elemanlarının performanslarını, dinamizmini daima yüksek düzeyde tutabilmek amacı ile; yılın belli aralıklarında ekiplerine bu strateji sporunu yaptırmaktadırlar.ALG

  • İleti: 6375
    • THT
paintball nedir?
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2006, 01:06:54 ÖÖ »
KURALLAR VE AÇIKLAMALAR

Oyun yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde olan ve etrafı kırmızı-beyaz güvenlik şeritleri (security band) ile çevrelenmiş, bir kısmı ormanlık, bir kısmı siperliklerle donatılmış düz alanda, hakemler nezaretinde oynanır. Oyunun esas amacı; 5'er kişiden oluşan takımların, birbirlerinin kalesinden bayrağı kapıp, vurulmadan kendi kalelerine getirmeleridir. Bu sırada takımlar kendi bayraklarını da savunabilirler. Oyun son 1 dakika ( bu uyarı verildiği zaman takımlar son taktik konuşmalarını yaparlar ve hakemlerden son uyarıları alırlar) ve son 10 saniye ( bu uyarı verildiği zaman silahların emniyetleri açılır ve oyuncular kalelerinden çıkmaya hazır duruma geçerler) uyarılarından sonra tek bir düdük sesi ile başlar ve takımlardan birinin, bayrağı kendi kalesine getirmesi veya maksimum 15 dakika olan sürenin sonunda çalınan düdükle biter. Takımlar oyun boyunca aşağıdaki şekillerde puan alırlar.

Puan alma şekilleri Kişi Başı Toplam
Adam Vurma  5 puan 25 puan
Bayrağı ilk kapma - 25 puan
Bayrağı elde tutma - 25 puan
Bayrağı kaleye dikme - 25 puan
TOPLAM   100 puan

Bu puanların yanı sıra kural ihlalleri halinde oyunu yöneten hakemlerin oyunculara veya takımlara ceza puanları verme hakları vardır (Hangi şekillerde ceza puanı alınacağı aşağıda açıklanmıştır). Oyun sonunda takımların aldıkları puanlar toplanır varsa ceza puanları düşülür ve takımların gerçek puanları ortaya çıkar. Puanı yüksek olan takım, oyunun galibi ilan edilir.

Oyun içinde oyuncuların kullanacağı çeşitli tabirler vardır. Eğer oyuncu kullandığı silahla ya da taktığı kask ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsa, bu durumda "KONTROL" diye bağırır ve hakemin yanına gelmesini bekler. Bu sırada kendisine en yakın hakem KONTROL veren oyuncunun yanına gelir ve NEUTRAL diye bağırır. Artık o kişi geçici olarak oyun dışındadır ve kontrol edilmektedir. Diğer oyuncular KONTROL almış neutral durumda olan kişiye müdahele edemezler. Oyuncu KONTROL edilirken, hiç bir şekilde oyuna müdahele edemez; kontrol edildikten sonra, hakem "TEMİZ" diye bağırarak oyuncuya yeni bir pozisyon şansı vermek için 5 saniye sayar. Bu 5 saniye içinde de söz konusu oyuncuya ateş etmek yasaktır. Bu durum, kontrol edilen oyuncu için de geçerlidir. Kuralın ihlali halinde ise, ceza puanları uygulanması hakemlerin insiyatifindedir.

Eğer ateş ettiğiniz kişinin vurulduğunu düşünüyorsanız, bu durumda vurduğunuza inandığınız oyuncuyu işaret ederek "PAINTCHECK" komutunu vermelisiniz. Burada da hakem PAINTCHECK verilen oyuncunun yanına gidip, NEUTRAL verir ve yukarıda açıklananlar işler. Yapılan kontrol sırasında hakem eğer oyuncunun vurulduğu kanısına varırsa, oyuncu silahının emniyetini kapatıp, sol kolundaki bandı çıkarıp, sol elini havaya kaldırarak OUT diye bağırır ve bu durumda "deadman zone" (ölü adamlar bölgesi)'ne gider. Hakemlerin, yukarıda anlattığımız komutların hepsine gitme zorunluluğu yoktur.

Oyuncular oyun içinde birbirlerine en az 5m. güvenlik mesafesinden ateş etmelidirler. Aksi halde çıkacak sorunlarda karar verme hakkı hakemlerin olacaktır.

Vurulan oyuncu OUT diyerek çıkmak zorundadır. Bu hakemlerden çok oyuncunun kendi sorumluluğu ve sportmenliği dahilindedir.

Oyuncular oyun sırasında sınırlandırılmış alanın dışına çıkamazlar. Vücudun herhangi bir bölgesi dahi çıkmış olsa OUT sayılırlar.

Oyuncular kendilerine verilen kaskları oyun süresince veya "dead-men zone"a gelene kadar ne olursa olsun kesinlikle çıkaramazlar.

Saha içinde hakemle tartışmak kesinlikle yasaktır. Sorunları olan oyuncular, sorunlarını ancak oyun sonunda takım kaptanlarına bildirirler. Takım kaptanları da ilgili şikayetleri baş hakemle konuşarak, gidermeye çalışır.

Katılımcılar, oyuna başlamadan önce, spor yapmalarına engel bir durum olmadığı ve oyun sırasında oluşabilecek yaralanma vb. olayların sorumluluğunun kendilerine ait olduğu konusunda bir form imzalayacaklardır.

18 yaşından küçük katılımcılar ise oyunlara ancak velilerinin izni ile katılabilirler.

ALG

  • İleti: 6375
    • THT
paintball nedir?
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2006, 01:08:32 ÖÖ »
Kullanılan Malzemeler:

Maske (Kask): Bunlar oyuncunun yüzünü koruması amacı ile üretilmiş aksesuardır. Çeşitli firmaların ürettiği çeşitli şekillerde maskeler vardır. Her oyuncu, oyun içinde kask takmak zorundadır. Oyun srasında Kaskın çıkarılması TEHLİKELİ ve YASAKTIR.

CO2 Tüpleri: Paintball Silahlarının boya toplarını fırlatabilmesi için gerekli olan ivme bu tüpler içindeki sıkıştırılmış CO2 gazı aracılığı ile verilir.

Silahlar (Paintball Guns): Dünya da bir çok şekilleri vardır. Genel olarak 3 tip Paintball gun vardır. Bunlar Pompalı, yarı-otomatik ve tam otomatik silahlardır. Bizim oyunlarda kullandığımız silahlar yarı otomatik SPYDER Marka Paintball Gun'lardır. Bu silahlarla atış menzili 200 m., etkili atış menzili ise 80 m.'dir.


kaynak : http://www.ankarapaintball.8m.com/index2.htm

canergkts

  • İleti: 43
Ynt: paintball nedir?
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2019, 11:47:18 ÖÖ »
Bilgiler çok detaylı teşekkürler.