Gönderen Konu: Dünyada 40 milyon AIDS'li var  (Okunma sayısı 899 defa)

XAOS

  • İleti: 297
Dünyada 40 milyon AIDS'li var
« : Kasım 22, 2005, 10:44:07 ÖÖ »
2005’te 3 milyon kişi AIDS’ten öldü. Her gün yaklaşık 14 bin kişiye AIDS bulaşıyor. AIDS, 1981’den bu yana 25 milyon kişinin ölümüne yol açtı.BM tarafından yayımlanan AIDS raporunda, AIDS’le mücadelenin yeterli olmadığı ve “daha fazla mücadeleye ihtiyaç bulunduğu” belirtildi.Yeryüzünde her gün yaklaşık 14 bin kişiye AIDS bulaştığı kaydedilen raporda, bu kişilerin 2 bin kadarının, 15 yaşın altındaki çocuklar olduğuna işaret edildi.

İnsanlık tarihinin “en ölümcül salgınlarından” biri olarak nitelendirilen AIDS’in, teşhis edildiği 1981 yılından bu yana 25 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığı vurgulanan BM raporuna göre, bazı ülkelerde enfeksiyon oranının düşmesine rağmen, “AIDS virüsü ile birlikte yaşayanların” toplam sayısı artmaya devam etti.

EN YÜKSEK SEVİYE
Dünya Sağlık Örgütü’nün katkılarıyla hazırlanan ve 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yayımlanan raporda, “Dünyada HİV virüsüyle birlikte yaşayan insanların sayısı, 40.3 milyonla şimdiye kadarki en yüksek seviyeye yükselmiş bulunuyor. Bu rakam iki yıl önce 37.5 milyonidi” ifadesi kullanıldı ve AIDS virüsü bulaşan insanların 10 milyondan fazlasının 15 ila 24 yaşlarında olduğu vurgulandı.

Rapora göre, AIDS hastalığı en fazla Doğu Avrupa ile Orta ve Doğu Asya ülkelerinde arttı. Buna rağmen, Afrika’nın güneyindeki (Büyük Sahra’nın altındaki) ülkeler, AIDS’in en yaygın olduğu ülkeler olmaya devam ediyor. 2005’te yeni enfeksiyonların yüzde 64’ü bu ülkelerde ortaya çıktı.

BM AIDS’le mücadele programının müdürü Dr. Peter Piot, “AIDS salgını, ulusal ve uluslararası plandaki mücadeleyi yetersiz kılıyor. Mücadelenin içeriği ve boyutlarının genişletilmesi şart” dedi ve uzunvadeli stratejiler geliştirmek gerektiğini belirtti. Rapora göre, dünya ölçeğinde AIDS riskiyle karşılaşan insanların beşte birinden daha azı, temel önleyici tedaviden yararlanabiliyor. Taşıyıcıların da sadece onda biri test yaptırıyor.

İLAÇ İMKANI
BM yetkilisi Michel Sidibe de AIDS ilaçlarını edinebilme imkanınıniyileştiğini, ancak buna rağmen ilaç bulabilen hasta oranının, Afrika ülkelerinde ancak 10’da bir, Asya’da 7’de bir olduğuna vurgu yaptı. Raporda, tedavi imkanlarının genişlemesi sayesinde bu yıl en az 250 bin kişinin AIDS’ten ölümünün önüne geçildiği de kaydedildi.

Rapora göre, 2005’te dünyada bulunan 40.3 milyon AIDS’linin 38 milyonunu 15 ila 49 yaşlarındakiler oluşturuyor. Geri kalan 2.3 milyonu 15 yaşından küçük çocuklar teşekkül ediyor. Hastalıklı yetişkinlerin 17.5 milyonu kadın. Kadınların 13.5 milyonu Afrikalı. Büyük Sahra altındaki Afrika ülkelerinde AIDS’li sayısı 25 milyonu geçerken, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da bu sayı 510 bin civarında. LatinAmerika’da 1.8 milyon, Kuzey Amerika’da 1.2 milyon, Doğu Avrupa ve Orta Asya’da 1.6 milyon, Güney ve Güneydoğu Asya’da ise 7.4 milyon AIDS’li var. Afrika’da 2005 yılında 3.2 milyon kişi AIDS kaptı, bunların 2.4 milyonu hayatını kaybetti.