Gönderen Konu: Carbon fiber çeşitleri (Gerçeği ve sahtesi )  (Okunma sayısı 1391 defa)

kareser

  • İleti: 105
Carbon fiber çeşitleri (Gerçeği ve sahtesi )
« : Temmuz 01, 2011, 08:42:02 ÖS »
Carbon fiber

Karbon fiber, yüzde doksandan fazla oranda karbon atomlarından oluşur. PAN (Poli Akrilo Nitril) den elde edilir. PAN'ın karbon fibere dönüşmesi için birkaç işlem gerekir. Bu işlemleri başlıklar halinde sayacak olursak;

1)Yükseltgenme Adımı: Öncelikle PAN 3000 °C'ye kadar ısıtılır ve böylece moleküler yapısı değişir. Rengi de beyazdan siyaha döner.
2)Karbonlama (+ grafitleme): Bu adımda, karbon dışında, polimerde bulunan tüm elementler malzemeden uzaklaştırılır. Bu işlem, polimeri 10000 °C ile 30000 °C arasında ısıtarak gerçekleştirirlir. Sıcaklığın yüksek olması sonuçta oluşacak fiberin de kalitesini belirler. Başka bir deyişle, ne kadar yüksek sıcaklık, o kadar kaliteli fiber.
3)Yüzey Kaplama: Son olarak fiberlerin yüzeyi, epoksi reçine ile kaplanır ve böylece diğer işlemler sırasında, polimerle temastan korunmuş olur.

Güçlü fakat hafif bir yapıya sahiptir. Bunun sebebi, grafit ve elmas konusunda anlattığım gibi, karbon atomlarının bileşiği oluştururken meydana getirdiği geometridir. Elmasın üç boyutlu bir geometrisi varken; karbon fiberi iki boyutlu gibi düşünebiliriz. Burada iki boyut ile anlatmak istediğim şekil tel örgülerinki gibi bir geometridir. Hem elastik hem de güçlü yapılarından ötürü birçok alanda (örneğin arabaların lastikleri ve bazı parçaları, ev ve ofislerde kullanılan çeşitli araçlar, lityum pillerin kaplanmasında vs.) kullanılır olmuşlardır. Genelde plastik malzemelerle karıştırılarak kullanılır. Karbon fiberlerin geri dönüşümü ile ilgili olarak da son zamanlarda önemli gelişmeler kaydedildi.

otomotiv konusunda en büyük üretici firma olarak seibon carbon olarak bilinir3M DI-NOC Dekoratif Folyo Serisi

Dekorasyon dünyasında devrim yaratan 3M DINOC™ birçok ünlü marka tarafından mekan tasarımlarında tercih ediliyor. Uygulandığı yüzeye yepyeni bir görünüm ve doku kazandıran bu yenilikçi ürünle etkileyici atmosferlere sahip mekanlar yaratmak mümkün.

Harvey Nichols’da 3M DI-NOC™ Kullanıldı
3M DINOC™ Dekoratif Folyo Serisi, uygulandığı yüzeye ahşap, metal, mermer, granit, taş, deri, süet ve daha birçok doğal materyalin görünümünü veren farklı bir ürün. Üstelik bu doğal materyallerle aynı desen ve dokuya sahip 20 ürün grubunda 500 farklı desen ve doku sunan DI-NOC™ ile yapılabilecekler hayal gücü ile sınırlı.

DI-NOC™’un kullanım alanı sınırsız. Hastane, okul, alışveriş merkezi, mağaza, ofis, tekne, asansör, toplu taşıma araçları ve akla gelecek her türlü iç ve dış mekanda kullanılabiliyor. MDF’den alüminyuma, alçı levhadan akriliğe kadar çok farklı yüzeylere uygulanabiliyor. Ürün, sahip olduğu çarpıcı görsel etki ve kullanım çeşitliliği sayesinde birçok ünlü marka tarafından tercih ediliyor. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde ilk lüks alışveriş mağazasını açan perakende markası Harvey Nichols, mağazasında etkileyici bir atmosfer yaratmak için DI-NOC™ kullandı.

Mağazanın dekorasyonunu Midek/Mingü Mimarlık gerçekleştirdi. DINOC™ özellikle yürüyen merdivenlerin kenarlarında ve duvarların kaplanmasında kullanıldı. Mağaza konsepti olarak seçilen ve mükemmel uyumu sembolize eden “Hayat Çiçeği” figürü 11 metre yükseklikte ve 9 metre genişliğindeki yürüyen merdiven boşluğunda ve tavan tasarımlarında başarıyla uygulandı. Aydınlatma elemanları ve vitrin
düzenlemelerinde de kullanılan 3M DINOC™ dekoratif folyonun bir başka tercih edilme nedeni de sağladığı zengin renk seçeneği ve dayanıklılık.

Bir Gecede Uygulanabiliyor
DI-NOC™, 3M’in yetkilendirdiği aplikasyon firmaları tarafından mekanda fiziksel bir değişiklik yapmadan, gürültü ve kimyasal madde kokusu olmadan kolayca uygulanıyor. Geleneksel yöntemlerle haftalar hatta aylar sürebilecek dekorasyon çalışmaları DI-NOC™ ile birkaç günde tamamlanabiliyor. Sahip olduğu ileri yapışkan teknolojisi sayesinde istenildiği zaman uygulandığı yüzeye zarar vermeden sökülebiliyor.


Türkiye’nin perakende devi YKM de mağazalarını sıradışı mekanlara dönüştürmek amacıyla bu ürünü tercih edenlerden biri. DI-NOC™’un YKM mağazalarında tercih edilme nedeni sunduğu çarpıcı etki ve uygulama kolaylığı. YKM’lerin yenilenmesi kapsamında Şişli mağazasında başlatılan dekorasyon çalışmaları, geceleri mağaza kapandıktan sonra yürütüldü. Böylece DI-NOC™ ile kaplanan asansör yan duvarları ve reyonlar ertesi gün müşterilerin kullanımına sunulabildi.

Baskı Carbon fiberi ise bilgisayar ortamında siyah rengin gri renge geçişiyle
gerçekleşen desenlerden olusur , herhangı bı prınter ıle basımı yapılabılır , daha
çok baskı folyoları uzerıne basımı yapılıp otomotiv sanayınde dekoratıf olarak
kullanılan bı urundur .. Photoshop vb. programlarla rahatlıkla yapılabılır .
az malıyetlı , satışı ucuz olan bı urundur

Gercek carbon fıber cıdden ugras veren ama verdıgınız ugrasın gerı donusu olan omurluk saglam bı malzemedır , 3mdınoc malzemesı dekoratıf acıdan 3m fırması tarafından garantısı 10 yıla kadar gıden cıddı bı urundur , baskı folyosuda gecıcı cozum sunan çok hesaplı bı urundur  cogu kısı carbon fıberın 3m ve baskı folyosundan ıbaret oldugunu sanıyor oysakı bunun gercegı budur ..

Daha önce verildimi bilmiyorum umarım bilgilendirme amaçlı yararlı olur  >=ok