Gönderen Konu: Ön taraftan gelen uğultulu ses  (Okunma sayısı 19243 defa)

ozguryzf

Ön taraftan gelen uğultulu ses
« : Şubat 22, 2012, 10:43:55 ÖÖ »
İyi günler 2005 honda civic es arabam var 60 - 80 arası sağ ön taraftan bir uğultulu ses başlıyor 60 km den sonra baslıyor hızlı giderken 100 km üzerinde ses yok bazen sesten direksiyon titriyor. Neden olabilir acaba ön tekerlekleri söktüm birşey göremedim, Geçen kalkarken biraz su birikintisine girmiştim yine yaptı aynı sesi sesi cep telefonunada çektim araba 82 000 de triger kayışı değişmedi ondan olabilirmi. Bazen de kalkışlarda bir titreme oluyor araçta debriyacı bırakırken...

ümit07

• Ziyaretçi
Ynt: Ön taraftan gelen uğultulu ses
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2012, 11:50:30 ÖÖ »
tiriger kayışından olmasa bile  sakın aksatma değişim zamanını daha büyük sıkıntıya yol açabilirsin....

cobra34

« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2012, 12:19:38 ÖS »
teker poyalarına bi baktır.

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2012, 08:50:34 ÖS »
aks kafaları olabilirmi,direksiyonu tam sağ tam sol kırıp denedinmi ses yapıyomu tak tak diye.aks kafası yada teker poryaları gibi geldi aklıma şuan.

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 23, 2012, 08:08:29 ÖÖ »
aks kafaları olabilirmi,direksiyonu tam sağ tam sol kırıp denedinmi ses yapıyomu tak tak diye.aks kafası yada teker poryaları gibi geldi aklıma şuan.
oktay arkadaşımın yaklaşımıda mantık olaya ama büyük bii sorun açmadan sağlam bi ustaya göster derim

tboxmusic

• O.Kayra
« Yanıtla #5 : Şubat 23, 2012, 10:40:40 ÖÖ »
İyi günler 2005 honda civic es arabam var 60 - 80 arası sağ ön taraftan bir uğultulu ses başlıyor 60 km den sonra baslıyor hızlı giderken 100 km üzerinde ses yok bazen sesten direksiyon titriyor. Neden olabilir acaba ön tekerlekleri söktüm birşey göremedim, Geçen kalkarken biraz su birikintisine girmiştim yine yaptı aynı sesi sesi cep telefonunada çektim araba 82 000 de triger kayışı değişmedi ondan olabilirmi. Bazen de kalkışlarda bir titreme oluyor araçta debriyacı bırakırken...
büyük ihtimalle porya ancak lastiklerin balans yapıp yapmadığını öncelikle kontrol ettirin. ama %90 poryadan geliyor 60-80 arası ses bunun göstergesi. bu hızın üzerinde yada altında o kadar rahatsız etmez. önlerde de porya bilyası değişimi yapılıyor poryayı değiştirmenize gerek yok bozuk olan bilya çıkarılıp sağlam olan çakılıyor. hondalarda japon parça olan NSK porya bilyası kullanılıyor alternatifi olan KOYO da var ancak daha sağlam poryalarda mevcut. ben sistemli araştırmadan sonra SNR taktırdım tabi fiyat olarakta farkı oluyor ürünlerin 2009 honda civic için NSK porya bilyası adet fiyaatını bağcılar güngören oto sanayide 70 tlya SNR 85tlya buldum. diğer alternatifleride değerlendirebilirsiniz tabi.

ozguryzf

« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2012, 11:14:31 ÖÖ »
Çok teşekkür ederim poryaya bir baktırayim aracın mekaniğinden pek anlamıyorum iyi birine göstereyim değişmesi gerekiyorsa değiştireyim inşallah ses kesilir bizim buralarda honda servisi yok balıkesir burhaniyede oturmaktayım kargoyla isteyeyim olmassa. İnşallah masrafı bu kadardır fazla masraf olur diye korktum çok ilgileriniz için çok teşekkur ederim iyi günler...

ümit07

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 24, 2012, 12:30:19 ÖS »
Çok teşekkür ederim poryaya bir baktırayim aracın mekaniğinden pek anlamıyorum iyi birine göstereyim değişmesi gerekiyorsa değiştireyim inşallah ses kesilir bizim buralarda honda servisi yok balıkesir burhaniyede oturmaktayım kargoyla isteyeyim olmassa. İnşallah masrafı bu kadardır fazla masraf olur diye korktum çok ilgileriniz için çok teşekkur ederim iyi günler...
balıkesire yakın yerde anlayan varsa ona götür bence arkadaşım anlamayan birine terslim etme hondanı derim ben...

ozguryzf

« Yanıtla #8 : Şubat 24, 2012, 04:26:57 ÖS »
olmassa balıkesire honda servisine götüreceğim yok burada anlayan yok poryadan olsa devamlı ses çıkarır diyorlar rot balansa götür dediler benim rot balans ta problem yok. En iyisi iyi bir honda servisine gitmek biraz fiyat pahalı olur ama garantili olur sanırım iyi günler...

turrtleeee

« Yanıtla #9 : Şubat 24, 2012, 09:59:12 ÖS »
Benim aracımda da kalkıştan itibaren gelen bir ses var tam tarif edemesem de hırıltı şeklinde ve sabahları daha belirgin. Ustalara bu sesi bir türlü duyuramadım. Aks mı acaba diye şüphelendim. Lifte kaldırıldığında sesi duyamadık. teker bilyaları sağlam dendi. derinden gelen ve çok az da olsa ses çıkarken ayağımın altında titreşim hissediyorum. amortisör değişimi sırasında sağ aks lalenin olduğu yerden çıktı ve tekrar takıldı . acaba bununla ilgili bir sorun olabilir mi diye düşünüyorum. sağa sola dönüş ya da düz gidişte seste değişiklik olmuyor. kalkışta tıkırtı yok. kaymak asfalta daha rahat duyuluyor. vites boşta iken  ya da viteste iken farketmiyor. aracın hızına bağlı olarak değişiyor ses. Uğultu gibi değil de sanki derinden gelen bir kırt kırt sesi gibi. Sanki bozuk bir bilya gibi ama acaba bir bilya mı yoksa iç aks kafası mı bilemiyorum. Fikri olan var mıdır acaba. Arac 2003 sedan civic vtec.

turrtleeee

« Yanıtla #10 : Şubat 25, 2012, 09:10:03 ÖS »
Yardımcı olabilecek bir fikri olan yok mu ?

tboxmusic

• O.Kayra
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2012, 05:29:02 ÖS »
ya maalesef servis kadar titiz bir özel servis ve tamirhane bulunmuyor kendin kadar kimse dikkat etmiyor maalesef. benimde poryalar değiştirilirken canımdan can gitti pamuklarla temizlediğin ince detayına kadar gözün gibi baktığın aracına yarı fiyat işçilik vereceğim diye çekiçle girişen tamirciler... porya değişiminden sonra direksiyondan gıcırtı sesler gelmeye başladı neyseki dayanamayıp servise götürdüm adamlar işi biliyor harbiden bir baytar ile doktor arasındaki fark kadar bariz herşey. tamirci amortisörlere zarar vermiş kule bilyalarının yağlanması filan gerekti. montajını tekrardan kontrol ettir derim.

barbit

« Yanıtla #12 : Şubat 27, 2012, 01:15:41 ÖS »
lastiklerdende yapabilir eğer kış lastiğiyse.bende yapıyor lastikleri değişince yapmıyor.

turrtleeee

« Yanıtla #13 : Şubat 28, 2012, 09:03:02 ÖS »
Lastiklerim henüz 4000 km de ve kış lastiği değil. Hatta lastik testlerinde en sessiz lastiklerden seçilen Pirelli nin cinturato P1 serisi. Ses lastik ses değil de sanki nargilenin içinde su fokurdar ya ona benzer bir ses ama mekanik bir ses çünkü çok az da olsa dikkat edince titreşim hissediyorum ayağımın altında sanki.

omerkayser

« Yanıtla #14 : Haziran 27, 2012, 06:35:06 ÖS »
bilya dağıtmıştır...

haritator

« Yanıtla #15 : Ekim 04, 2016, 12:55:47 ÖS »
KOnuyu hortlatmış olsamda arkadaşların bakıp referans alabilecekleri bilgiyi girmek istedim...

Bundan birkaç ay önce aracı otoparktan çıkarırken direksiyonu tam çevrmelerimde hıtır hıtır bir ses gelmeye başlamıştı...
Eyvah kronik direksiyon hatası beni buldu dedim, zaten araçl ayda 500 km aptığım için önemsemedim...
Geçenlerde ankaradan osmaniyeye giderkn sanki aracı tutan birşey varmış gibi geldi. El frenini falan da kontrol ediyorum yok yani problem....

Ardından yolda ilerledikçe sanki bozuk satıhta çıkan ses gibi bir ses geliyordu, devir yükselt alçalt falan yok fayda etmedi. Ancak tüketimde %5 artma oldu

Tatil dönüşü araç da biraz yüklü idi hız 80 üzeri olunca başlayan bir uğultu, yani araba yokuş aşağı devirsiz iniyor ancak arabda bi ses var sanki bir elektrik motoru çalışıyormuş gibi, yada ne bileym dönen parçalardan birine birşey sıkışmış gibi. Sadece lastik sesi olması gereken temiz asfaltta bile stabilize yol sesi gelliyordu..
600 km yi zor yaptım, tüketim %10 artmıştı...
Pazartesi ankarada ustama gittim, test ettik kendiside sesi duydu
araç otomatik olduğundan sadece arka lastikleri havaya kaldırıp makine ile çevirdiler SES YOK
ön tarafı test edemeyiz ikisininde porya bilyası değişecek dediler
400tl ye yaptırdık....
Önden gelen uğultu yada elektrik motoru sesi benzeri bir ses bilyalardan geliyormuş... ki ses kesildi
artık ses yalıtımı olmayan hondam ile yeniden o asfalttan gelen lastik sesini duyuyorum.... Sevincim de bu kadar :)

mustafah

« Yanıtla #16 : Aralık 30, 2017, 10:15:35 ÖS »
KOnuyu hortlatmış olsamda arkadaşların bakıp referans alabilecekleri bilgiyi girmek istedim...

Bundan birkaç ay önce aracı otoparktan çıkarırken direksiyonu tam çevrmelerimde hıtır hıtır bir ses gelmeye başlamıştı...
Eyvah kronik direksiyon hatası beni buldu dedim, zaten araçl ayda 500 km aptığım için önemsemedim...
Geçenlerde ankaradan osmaniyeye giderkn sanki aracı tutan birşey varmış gibi geldi. El frenini falan da kontrol ediyorum yok yani problem....

Ardından yolda ilerledikçe sanki bozuk satıhta çıkan ses gibi bir ses geliyordu, devir yükselt alçalt falan yok fayda etmedi. Ancak tüketimde %5 artma oldu

Tatil dönüşü araç da biraz yüklü idi hız 80 üzeri olunca başlayan bir uğultu, yani araba yokuş aşağı devirsiz iniyor ancak arabda bi ses var sanki bir elektrik motoru çalışıyormuş gibi, yada ne bileym dönen parçalardan birine birşey sıkışmış gibi. Sadece lastik sesi olması gereken temiz asfaltta bile stabilize yol sesi gelliyordu..
600 km yi zor yaptım, tüketim %10 artmıştı...
Pazartesi ankarada ustama gittim, test ettik kendiside sesi duydu
araç otomatik olduğundan sadece arka lastikleri havaya kaldırıp makine ile çevirdiler SES YOK
ön tarafı test edemeyiz ikisininde porya bilyası değişecek dediler
400tl ye yaptırdık....
Önden gelen uğultu yada elektrik motoru sesi benzeri bir ses bilyalardan geliyormuş... ki ses kesildi
artık ses yalıtımı olmayan hondam ile yeniden o asfalttan gelen lastik sesini duyuyorum.... Sevincim de bu kadar :)

İyi günler, ankara'da mı bu tamiratı yaptırdınız, ankara'da yaptırdıysanız nerede yaptırdınız, 1 yıl sonrasında memnunmusunuz, halen bilya sessiz şekilde görevini görüyormu?