Gönderen Konu: Geri Viteste Titreme [Motor Kulağı mı?]  (Okunma sayısı 18615 defa)

cCcivicCc

Geri Viteste Titreme [Motor Kulağı mı?]
« : Haziran 08, 2016, 10:04:31 ÖÖ »
Herkese merhabalar,

2010 otomatik Civic aracım var. Son 3-4 gündür arabayı ilk çalıştırdığımda geri viteste ciddi bir titreme ve ses var. P veya D'deyken yok ama geri viteste dursam da, gaz versem de titriyor.

Araç ısındıktan sonra ise kesiliyor.

Sizce kronik problemlerimizden biri olan motor kulağı mı?

manastırlı

Ynt: Geri Viteste Titreme [Motor Kulağı mı?]
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2016, 01:08:42 ÖS »
aynı sorun bende de  var manuel  aracım ama. sabahları ılk çalışmada olduğu yerde tıkırtı yapıyor motor. geri giderken sanki lastik patlakmış da arabayı tutuyormuş gibi oluyo ileri giderken de gazdan ayagımı çekince hırıltı yapıyor.

Ruski

« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2016, 09:57:35 ÖS »
motor kulağı olsa yön farketmez devamlı sallantı olur,ben şanzımandan süphelendim...
servise gitmenizde fayda var

manastırlı

« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2016, 04:01:36 ÖS »
Ama motor hareket etmeden ilk calismada da isinincaya kadar da yapiyor sesi.sanki motor muhafazasi varmis da motora degiyor mus gibi

UK61

« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2016, 06:32:58 ÖS »
Kaputu açın sol tarafta görünüyor o motor kulağı basmış ise arasında boşluk kalmadıysa yapar onu.

manastırlı

« Yanıtla #5 : Haziran 12, 2016, 11:46:07 ÖS »
Evet bugun motoru yikadim o ara baktim calisirken. motoru bastirinca tikirti yapiyo o dediginiz yerden. Tutup kaldiriyor gibi yapinca normal calisiyor. Hafif bi şekilde  dokum demir uzerine basiyor gibi geldi . Illa degismesi mi gerek yoksa ayar falan falanoluyor mu parca sapasaglam çünkü

tarihbilgisi

« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2016, 11:22:36 ÖÖ »
Bence hemen değiştirin . Sorun motor kulağı

manastırlı

« Yanıtla #7 : Haziran 16, 2016, 02:47:03 ÖÖ »
Sorunlu parca yagli motir kulagi cikti lastik parçalanmış ondan dolayi motor hafif aşağı çökmüş. Metal metal ustune bindigi icin ses yapiyormus. Parca degisti Sorun kalmadi.

UK61

« Yanıtla #8 : Haziran 16, 2016, 10:16:02 ÖÖ »
Ne kadar fiyat verdiniz ve nerde değiştirdiniz?

manastırlı

« Yanıtla #9 : Haziran 16, 2016, 11:32:24 ÖÖ »
Parcaci parca icin garanti verdi yan sanayinin kalitelisi diye.150 lira parca 20 lira ustalik. Orjinali 1000 liraya yakinmis araci ddasaricam tayin sebebiyle.onun icin tamam dedim simdilik sorun yok.

onuraydin

« Yanıtla #10 : Temmuz 27, 2016, 10:00:18 ÖÖ »
Merhabalar,

Bende de Honda Civic Hatchbach 2010 motor kulağı değiştirmek zorundayım şimdi, parçacıları dolaştım oto sanayide hiç kimsede bulamadım. Servisin eline kaldım, onlar da 1500 diyor. Normal midir bu? Porsche'nin motor kulağı fiyatı daha ucuz?

cCcivicCc

« Yanıtla #11 : Temmuz 27, 2016, 01:39:21 ÖS »
Arkadaşlar sorunum devam ediyor. Bugün Ankara'da ustaya gittim. İsim vermeyim, bilinen ustalardan birisi.

- 100 TL'lik yan sanayi var, yaramaz alma,
- 250 TL'lik yan sanayi var, hiç sorun çıkmaz, bunu al,
- 480 TL'ye orijinali var,

dedi.

Sizce ne yapmalıyım?

Yan sanayi alanlar bir süre sonra aynı sorunu yaşıyor ama adam kesinlikle sıkıntı olmaz diyor.

vtec08

« Yanıtla #12 : Temmuz 27, 2016, 02:44:23 ÖS »
adam garanti verebiliyorsa 250 tl lik parçayı alınız.

cCcivicCc

« Yanıtla #13 : Temmuz 27, 2016, 02:52:34 ÖS »
Peki hocam tecrübelerinize göre, yan sanayi parça taktırdıktan ne kadar süre sonra aynı sorunu yaşarım ortalama?

vtec08

« Yanıtla #14 : Temmuz 27, 2016, 03:02:01 ÖS »
boyle bir yorum yapmak yanlış olur.Yan sanayi parçalar artık oldukça kaliteli ama işin içine Çinliler girince ortalık karıştı.Türk otomobil yansanayisi bu konuda oldukça iyidir ve bir çok otomobil firmalarına parça tedarik etmektedirler.Sonuçta yan sanayi orjinal parçanın ekonomik ömrünün yarısı kadar çok rahat hizmet verebilir.Birazda parçanın ne olduğu ile alakalıdır.Motor kulağı motor çalıştığı andan itibaren titreşime maruz kalacak ve bu titreşimleri sürücüye hissettirmeye çalışacaktır.Fiyat performans ilişkisi ömürlede doğru orantılıdır.480 TL lik parça 5 yıl giderse 250 tl lik parça 2 yıl gider..
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2016, 03:02:49 ÖS Gönderen: vtec08 »

UK61

« Yanıtla #15 : Temmuz 27, 2016, 03:34:54 ÖS »
Motor kulağı için kullanım da önemli siz sürekli sıcak asfalt olan şehir içi sakin kullanım yapıyorsanız uzun gider ama arnavut kaldırımı stabilize yol ne bileyim sert sürüş de yapıyorsanız ömrü azalır. Bende değiştirdim 400 tl ye orjinal motorun çalışma sesini acayip etkiledi. Resmen rolantide duymuyorum bile.

cCcivicCc

« Yanıtla #16 : Temmuz 27, 2016, 04:01:14 ÖS »
@vtec08 hocam teşekkürler.

@UK61 peki yetkili serviste mi değiştirdiniz? İşçilik dahil miydi fiyata? Bir de ne kadar zaman önce değiştirdiniz?

480 TL parçası, 50 TL de işçilik diye fiyat verdi Anakara sanayide bir usta.

UK61

« Yanıtla #17 : Temmuz 27, 2016, 10:55:25 ÖS »

@UK61 peki yetkili serviste mi değiştirdiniz? İşçilik dahil miydi fiyata? Bir de ne kadar zaman önce değiştirdiniz?

Yetkili servis parçaya yüksek fiyat istemişti. Bende orijinal parçalar kullanan honda özel servisine ağır bakımında taktırdım parça fiyatı 400 tl idi. Başka işlemler de yapıldığı için işçilik ne kadara geldi bilemem ama 50 tl verilebilir. Nisan ayındaydı sanırım.

cCcivicCc

« Yanıtla #18 : Temmuz 28, 2016, 09:29:15 ÖÖ »

Yetkili servis parçaya yüksek fiyat istemişti. Bende orijinal parçalar kullanan honda özel servisine ağır bakımında taktırdım parça fiyatı 400 tl idi. Başka işlemler de yapıldığı için işçilik ne kadara geldi bilemem ama 50 tl verilebilir. Nisan ayındaydı sanırım.

Teşekkürler cevap için. Ben de orijinalini taktıracağım sanırım.

cCcivicCc

« Yanıtla #19 : Ağustos 08, 2016, 10:08:39 ÖÖ »
İskitler'de bilinen bir yedek parçacıyı aradım, orijinal kulak 210 TL dedi.

Ankara'da bilindik bir usta tayvan malını toplam 370'e takarız dedi.

Şu ana kadar söylenenler;

1- 100 tl önermiyorum.
2- 250 tl yan sanayi, al sıkıntı olmaz.
3- 370 tl yan sanayi (tayvan) al sıkıntı olmaz.
4- 480 tl orijinal.
5- 210 tl orijinal.

Cidden ülkenin şu usta diye geçinen çakallardan komple kurtulması lazım.

Her neyse, sonuç olarak sanırım yedek parçacıdan alıp bir yerde taktıracağım. tabii yedek parçacıdaki orijinal mi ondan da emin değilim.

vtec08

« Yanıtla #20 : Ağustos 08, 2016, 10:14:29 ÖÖ »
Tamir yapan sanayi ustalarından uzak durun onlardan ne parça alın nede tamir yaptırın.50 TL aldığı parçayı 100 e satıp birde 50 tl işçilik alıp yüzde 200 kar marjıyla kısa zamanda çok para kazanmak tek dertleri.aryaoto.karakaşlarotoyedekparça.otosüpermarket.bu sitelerden parçayı kendiniz alın dışarda değiştirtin.Yurt dışındanda coxmotorparts.orjinal parça satan sitedir .Ben aracımın benzin filtresini aldım 3 günde geldi.Son karar vermeden çok düşük ve çok yüksek fiyatlardan her zaman uzak durun derim.

cCcivicCc

« Yanıtla #21 : Ağustos 08, 2016, 10:22:53 ÖÖ »
vtec08 hocam, konunun başından beri yaptığınız katkılar için teşekkür ederim.

Konu başından beri isim vermedim ama artık söyleyebilirim sanırım. Ankara İskitlerde Ömer Çiftçi var. www.hondaotomotiv.com Bir arkadaşım da aracın bakımları için yıllardır buradan filtreleri vs. alıp dışarıda taktırır.

Adam bana güven verdi. Orijinal mi? Yüzde 100 emin değilim ama dediğim gibi adam güven verdi sonuçta.

Yalnız bu parçayı (motor sağ kulağı) değiştirmek için çok ince işçilik mi gerekir? Bir tane motorcum var ama opelci adam. Hallederiz dedi. Yani her motor ustası bu parçayı rahatlıkla değiştirebilir mi? Değilse Ankara'da tavsiye edeceğiniz usta var mı?

vtec08

« Yanıtla #22 : Ağustos 08, 2016, 10:46:48 ÖÖ »
Dediğiniz yeri bilmiyorum fakat parçayı alıp bakın üretim bilgisine adına üretim yerine parça seri numarasına.Akabinde her motor ustası bu parçayı değişir ama dikkat etmesi gereken durumlar var.Aracın motor kısmını seyyar life bağlayıp boşluğunu alıp yani motor kulaklarına yük bindirmeden mevcut parçayı söküp yenisini taksın.Haricinde ozel bir bilgi beceri gerekmiyor mekanikten anlayan her usta çok rahat parça değişimini yapar.

UK61

« Yanıtla #23 : Ağustos 08, 2016, 12:23:55 ÖS »
Bence yazdığınız parça fiyatları içinde orjinalin 400 TL den aşağı olduğunu sanmıyorum. 210 tl orjinal kesinlikle değildir! Ben usta değiştirirken izledim sadece alet ekipmanı olsun yeterli her usta yapar. Motor boşluğa çıkacak ona dikkat edilsin yeterli.

goldbergbrk

« Yanıtla #24 : Ağustos 17, 2016, 07:28:33 ÖS »
aynı sesden bendede var suanda r ye alınca gaza basıyorm tıtryor araç metal çarpıyor gbı vıbrasyon var ama yolcu tarafı kulak sağlam ıcıne cokuk deil sanzuman kulağı vvs olmasın sorun sızde ne cıktı acaba parçaya ne verdınız ankaradaki çiftçiler güzeldir parça konusunda bende ona gore parça alcam cnku