Gönderen Konu: CİVİC FB7 2012 ŞOFÖR PASPAS ALTI SU ALIYOR  (Okunma sayısı 8086 defa)

knntr

CİVİC FB7 2012 ŞOFÖR PASPAS ALTI SU ALIYOR
« : Nisan 11, 2016, 09:13:39 ÖS »
Arakadaslar aracim fb7 gecen gun yaklasik 10 gun once yikanmis ve 10 gundur yagmur yagmamis bir gunde aracimi temizlerken on sofor tarafindaki paspasi kaldirdigimda paspasin altinda islaklik farkettim. Sonra alttaki keceyi elledigimde de oyle bariz vicik vicik bir su yoktu ama nemli oldugu hissediliyordu. Neyse 1 2 gun belki gecer diye kontrollerime devam ettigimde yine ayni sekilde islakligi farkettim. Bugun servise goturdum araci detayli bibteste tabi tutacaklarini belkide 3 gun surebilecegini soyleyip araci teslim ettim yaklasik 2 saat sonra aradilar sorunun lpg baglantilarindan kaynakli bir kacak oldugunu soylediler ve gerekli izalosyinu yapip araci teslim ettiler. Araci biraz surdum bu arada ben servise klima veya kaloriferden suphelendigimi belirttim. Baktim ki paspasin alti aldigimda yapmis oldugum kontrolden daha fazla islak durumda test ederken ben yine klima kolorifer karisik actim. Suan testlerime devam ediyorum fakat merak ettigim konu bu fb7 lerde klima tahliye suyunun hortumun tikanmasi durumunda belirtmis oldugum yere bosaltma durumu var mi veya kaloriferin. Veya bu tarz problem yasayip sorunu tespit eden oldu mu. Arastiriyorum ama her yerde farkli biseyler yaziyo kimi sunroof tahliyesi demis kimi cam tahliyesi kimi radyatordendir demis.

onurALT

Ynt:
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2016, 06:56:50 ÖS »
Allah daha kotusunden korusun.araci kaldirip altindan baktilarmi ?yada eveleyatinda bir kazasi varmıdır.ayni aractan bendede var islaklik hic olmadi

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

knntr

Ynt: CİVİC FB7 2012 ŞOFÖR PASPAS ALTI SU ALIYOR
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2016, 11:46:56 ÖS »
Aracin kazasi yok alttan delincegini zannetmiyorum o sekilde bi darbesi yok ayrica boyle bariz vicik vicik bi su yok paspasin altinda fakat bi muddet arabayi kullandiktan sonra paspasi kaldirinca paspasin alti ter seklinde islaniyor surekli arastiriyorum kimi terleme yapar diyo kimi farkli seyler soyluyo. Sorunun nedenlerini aza indirgemeye calisiyorum bu araba park halindeken olmuyor kullaninca oluyo arabanin taban kismi veya vites kutusu isininca ortaya cikiyo bi bemlenme oluyo sicaktan anlamadim. Acaba klima veya kaloriferden mi kacak var bilemedim klima araba giderken olur da bu kaloriferden kacak varsa sayet bu seyir halindeken mi yapar yoksa park halinde de olur mu bilemedim. Ayrica bugun fd6 si olan arkadasa bahsettim bu hondalarin kronik sorunu araba isininca paspas altlari terleme yapar dedi anlamadim. Yagmurdan veya yikamadan kaynakli bisey oldugunu dusunmuyorum dun bide bugun bayagi yagmur yagdi herhangi bi asiri islanma ele gelen bi islaklik yok takibe devam edecegim bakalim.

knntr

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2016, 11:50:24 ÖS »
Ayrica paspaslar lastik  paspas orjinal paspasta farkedilmeyecek kadar az bi islaklik oluyo

vtec08

« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2016, 08:53:44 ÖÖ »
Klima sisteminden olma ihtimali zayif..kalorifer sisteminden kaynakli olsa radyatorunuz suyu azalir eger radyatordeki sivi azalmassa sabitse sorun kaloriferde degildir..ayrica paspas altindaki islaklik elle kontrol edildiginde temuz sumu yoksa antrfizmi kokuyor eger antfriz kokarsa bilinki kalorifer yada lpg sicak su baglantisinda sorun olabilir..eger temiz su gibi ise yani elinizi surunce sabunlu su gibi kaygan degilse radyatör yada kalorifer degildir..son ihtimal araciniza disaridan yikama sonrasi yada yagmur sonrasi su alma ihtimalidir..bu asamada en iyi kontrol yagmur sonrasi kontrol etmektir..akabinde tespit icin aracin paspas kismi kaldirilip hortum ile disardan mesela aracin sol on camurluk kismindan baslayarak asagidan yukari dogru su tutup beklemek ve paspasa su gelip gelmedigini kontrol etmektir..genelde cam kenarindan su alma problemi olabiliyor..caminiz orninalmi degismismi yada oncesinde hasar varmi bunlarunda kontrolu gerekli

knntr

« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2016, 09:35:50 ÖÖ »
Bilgiler icin tesekkurler su temiz su antifrizli degil onu kontrol ettim. Arabanin camlari orjinal herhangi bir kazasi veya degiseni yok. Bu islaklik tam ele gelen bi su degil fakat paspasi kaldirinca paspasin altinda 20 25 cm capinda bi islaklik oluyo bu kola sisesini dolaptan cikarinca uzeririn bugu yapmasi gibi alttaki keceyi elledigimde yine hafif bi nem hissediliyo bu islaklik vites kutusunun ordan baslayip kapi kismina dogru oluyo kapi tarafi veya camurluk yaraflarinda herhangi bir islaklik olmuyo. Gecen servise goturdum lpg baglanti girislerinden izalosyon yaptilar bu ilk cikan fb7 lerin lpg montajlarinda bu atlanmis. Serviste hondalar paspas altindan terleme yapar dediler ama bana sacma geldi sanki yani alltı kuru olsa nasil terleme yapsin ki. Aslinda cok abartilacak bi durum gibi durmuyo fakat ileriye donuk curume kuflenme yapar endisesiyle kafama takildi.

vtec08

« Yanıtla #6 : Nisan 13, 2016, 07:18:35 ÖS »
Kesinlikle Terleme olayi degil arac biryerden azda olsa iceriye su aliyor mesela lpg kumanda sugme kablosu motor tarafindan iceri nerden cekilmis ordan bi kontrol ettirin.hareket eden aracta ruzgar nedeniyle terleme olmaz allttan lpg borusundan ne kadar terleme olurki yani pek mumkun degil..dedigim gibi araciniz bi yerden azda olsa su aliyor

karakule

« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2016, 07:25:42 ÖS »
Bu sorun ne klimadan ne de kaloriferden arkadaşlar. Araçların cam ile kaputun birleşim yerindeki su tahliye ızgarası var, burdan yağmur ve yıkama sularının yanı sıra pislik ve tıkanıklık yapacak ufak parçalar da aşağı akıyor. Burdan akan parçacıklar tahliye için ufak kanalları tıkıyor ve bu durum aracın ön sağ koltuk tarafında paspas kısmında ıslanma olarak sonuçlanıyor. Aracınızı götürün bi kaporta ustasına tahliye kanallarında tıkanma olduğundan şüphelendiğinizi bildirin 10 dk da açarlar. İyi günler.

nisay

« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2016, 10:13:37 ÖÖ »
Bu sorun ne klimadan ne de kaloriferden arkadaşlar. Araçların cam ile kaputun birleşim yerindeki su tahliye ızgarası var, burdan yağmur ve yıkama sularının yanı sıra pislik ve tıkanıklık yapacak ufak parçalar da aşağı akıyor. Burdan akan parçacıklar tahliye için ufak kanalları tıkıyor ve bu durum aracın ön sağ koltuk tarafında paspas kısmında ıslanma olarak sonuçlanıyor. Aracınızı götürün bi kaporta ustasına tahliye kanallarında tıkanma olduğundan şüphelendiğinizi bildirin 10 dk da açarlar. İyi günler.
Bilgi için teşekkürler...

no_Antijen

« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2020, 08:07:52 ÖS »
Merhaba benimde fd6 aracımda aynı sorun var sunroof kanallarını açtırdım temizlendi ama yine de ıslak.. Tekrar götürdüm daha önceki ıslaklıktır o yeni ıslaklık değildir dedi usta ama ben kurutmuştum yıkamacıda ondan sonra tekrar böyle ıslanırmı sanmıyorum pek? siz ne yaptınız sorunu çözdünüzmü?