Gönderen Konu: Benzin Göstergesi  (Okunma sayısı 1301 defa)

AlperKolu

Benzin Göstergesi
« : Temmuz 04, 2017, 02:53:43 ÖS »
Arkadaşlar merhaba,dün yaklaşık 100 km gezdim . Bugün aracımla bir kaç yere uğrayacaktım çalıştırdığımda fark etmedim ama ilerlerken benzin ışığının yandığı gözüme çarptı.Çeyrek depo benzinim vardı ve tüpte kullandığıma eminim. 2-3 Aydır benzin almadım. Aracı stop ettim tekrar çalıştırdım bu sefer gösterge gitti benzinde biraz yükseldi,10 dakika daha bekledim aynı şeyi tekrarladım benzin biraz daha yükseldi. Arabamı garajdan çıkardım depo delik olsa yerde belli olurdu,kokusu olurdu bunlardan hiçbiri yoktu. Bu sorunla neden karşılaştım,neden böyle durup dururken yaptı.

kutsayulu

Ynt: Benzin Göstergesi
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2017, 01:06:38 ÖÖ »
Bu hondaların genel sorunudur. Benzin deposundaki şamandıra benzin aldığınızda hareket eder ve doluluk oranını yol bilgisayarına gönderir. Yol bilgisayarı benzini göstergeye iletir ve hafızaya aldığı bilgi ile ne kadar yol gideceğinizi hesaplar. Sonrasında tekrar benzin alana kadar bilgisayar otomatik olarak göstergesi düşürür gidilen km üzerinden.bu nedenle benzin yakmış gibi düşüş görünür göstergede. Honda bunun için bir röle takarak kontak kapanıp açıldığında yol bilgisayarındaki bilginin depodan okunmasını sağladı diye biliyorum 100-150 tl gibi bir fiyata bu rölesi taktırabileceğinizi okumuştum forumda.