Gönderen Konu: AŞIRI ÇOK YAKIYOOO NEDENNNN??? Araçlarda Ekonomik - Verimli Yakıt Kullanma  (Okunma sayısı 27832 defa)

pasa35

ist trafiğinde bence 10lt yakması çok normal sonuçta araba gidemiyo bile sürekli olduğunuz yerde duruyosunuz yani.fabrika verilerinde yazanda zaten 90 km sabit hızla 5.4 yazıyo bende 5.7 yaptıysam ve arabada 4 kişi tek kişi iken 5.4 olabilir diye düşünüyorum

Faruk

• Ziyaretçi

dün 390 km kadar yol yaptım uzun yolda arabada 4kişiydik arabaya bindiğimde tek çubuk vardı 75 ytl lik benzin aldım ve döndüğümde 2 çubuk vardı bilgi ekranıda 5.7 yi gösteriyodu tabi ekonomik bir biçimde kullandım.

bu değerlere nasl ulaşıyorsun..bazı sorularım olucak...

-aracın kaç km'de..
-390km'de ortalama hızın neydı..(son surat olarak ne gordun)
-vıteslerı en fazla kaçıncı devırde atıyorsun..
-kullandığın benzın fırması ve oktanı..

ve aklına gelen ufak tefek bılgılerı bızımle paylaşırsan memnun oluruz..  >=ok

pasa35

dün 390 km kadar yol yaptım uzun yolda arabada 4kişiydik arabaya bindiğimde tek çubuk vardı 75 ytl lik benzin aldım ve döndüğümde 2 çubuk vardı bilgi ekranıda 5.7 yi gösteriyodu tabi ekonomik bir biçimde kullandım.

-aracın kaç km'de..

ve aklına gelen ufak tefek bılgılerı bızımle paylaşırsan memnun oluruz..  >=ok

2007 dream düz vites 32000de ortalama 100 ile giderim genelde çok dik yokuşlarda 5.vitese atıp ayağımı gazdan çekerim hafif eğimli yokuşlarda boşa atarım trip b de 5.7 yi gösteriyodu ve benzin almadan önce 1 çubuk vardı arabayla eve döndüğümde 2 çubuk vardı 75 ytl den az yakmış oluyor buda.son sürrat olarakta pek yukarılara çıkmadım 130 falandır heralde max.benzin po dan 95 oktan.vitesleri 2700 2800 civarı deiştiririm ayağın altında yumurta varmış gibi basmak lazım gerçekten ekonomik araba kullanmak istenirse.ani gaza basmaların bi anlamı yok bence:)

Faruk

• Ziyaretçi

-aracın kaç km'de..

ve aklına gelen ufak tefek bılgılerı bızımle paylaşırsan memnun oluruz..  >=ok

2007 dream düz vites 32000de ortalama 100 ile giderim genelde çok dik yokuşlarda 5.vitese atıp ayağımı gazdan çekerim hafif eğimli yokuşlarda boşa atarım trip b de 5.7 yi gösteriyodu ve benzin almadan önce 1 çubuk vardı arabayla eve döndüğümde 2 çubuk vardı 75 ytl den az yakmış oluyor buda.son sürrat olarakta pek yukarılara çıkmadım 130 falandır heralde max.benzin po dan 95 oktan.vitesleri 2700 2800 civarı deiştiririm ayağın altında yumurta varmış gibi basmak lazım gerçekten ekonomik araba kullanmak istenirse.ani gaza basmaların bi anlamı yok bence:)

bılgıler ıçın teşekkur ederım..  >=ok

TaLaT

• Ziyaretçi
ya ben bide bi soru sorcam aracımda kırmızı yandı arkasında bütün cubuklar bitti benzin aldım hala içinde 8 litre civarında benzin wardı yakıt göstergelerini anlamadım arkadaşlar bilgisi olan warsa yardım etsin

geceperisi

• Ziyaretçi

ya ben bide bi soru sorcam aracımda kırmızı yandı arkasında bütün cubuklar bitti benzin aldım hala içinde 8 litre civarında benzin wardı yakıt göstergelerini anlamadım arkadaşlar bilgisi olan warsa yardım etsin

o ışık genellikle 60-70 km yol yapabileceğin kadar bir zamanda uyarır.. normaldir, her arabada aynı

geceperisi

• Ziyaretçi

arkadaşlar civic. sınıfının en az yakan aracı. Yakıt kullanmadan kullanmaya değişir. arabaya camur atmayın :emo

eskilere bu kadar çok yakmazdı, bu yenilerde bir sorun var, bu kadar insanın hepsimi acemi?

ibratice

ben bugün denedim 100km 6.7 yaktı şile yolu tam dolu depo 50 gittim 50 geldim

Typerkan

Arkadaşlar üzün yolda (istanbul içi) için söylüyorum 40 50 KM'de yani sabit hızla gidildiğinde 7,5'e kadar düşüyor evet.
Ama durkalk vs. kesinlikle 10ltr hiç şaşmıyor yani  <nohapy

Bende büyük bi sabırla 10,000 KM yi bekliyorum baktım tık yok satarım bunu teyp-R alırım en azından kendim çalar kendim oynarım  >%6rol

typer-piz

• Ziyaretçi
olum zaten type-r al diyorum sana dinlemiyosun gaz pedalının ne anlama geldiğini unuttun yazık walla

typer-piz

• Ziyaretçi
reklamlarını yayınlamııcam ekonomicivic diyodu dimi tabi tabi  >%6rol

Typerkan

>%6rol Bencede burak bizim elimizde nede olsa durduralım yayınları :) sen ana kumandadan hallet olayı  >%6rol bende sana bi alt yazı hazırlıyım üstüne montajlarsın şu kadar bu kadar yakıyor diye sonra satışlar  :unlem  >%6rol

cagri700

• Ziyaretçi
arkadaslar herkese selam 2008 premium var ama yakıtı 10.7 nin altına inmedi zerre kadar sıkıstırmadım!!!!! onerisi olan var mı??

Typerkan

arkadaslar herkese selam 2008 premium var ama yakıtı 10.7 nin altına inmedi zerre kadar sıkıstırmadım!!!!! onerisi olan var mı??

Öncelikle hayırlı olsun. Öneri konusuna gelince bunun önüne geçemiyoruz araçlarımız gerçekden yakıyor 10,000 KM'yi bekle sende bizim gibi bakalım ne olucak gerçi ben 10,000 KM de şu ana kadar 8 veya 9 araca baktım onlarda aynı yakıyor neyse evesini kırmıyım kendin zamanla anlarsın zaten..

erdemsss

valla arkadaşlar ben 50 ytl vpowerla uzun yolda 230 şehir içi 170-180 yapıyorum araç 4500 kmde

DD252

Alıntı
Egzoz
Aracınızın egzozundan beyaz duman çıkıyor ve bu en fazla 5 saniye sürüyorsa motor iyidir. Bu uzun süre devam ediyorsa (10 sn.den fazla) motorda bir problem var demektir.

Bu beyaz dumanı-varsa eğer-su buharından nasıl ayırdedeceğiz?
Malum kış, havalar soğuk...

cagri700

• Ziyaretçi
10000 km. bakımı rodaj suresinin dolması benimde tek umudum hic olmazsa hava filtresi deistirme yoluna gidicem ama o da ne kadar etkili plur bilemiyorum tabi..
2006 passat konusunda bence tekrar dusun cunku bakım+servis ve yedek parca bakımından daha masraflı ve yakıt konusunda fark olsada 0 km araba verip 2 yasında araba almaya degmez bence..
saygılarımla

cagri700

• Ziyaretçi
oncelikle typerkan tesekkurler,
arkadaslar yakıt kullanımı hakkındaki oneriler mukemmel! ben chevrolet aveo gibi bir benzin canavarını bile o sekilde adam ettim
ama civic otomatık S de kullanım  sehir icinde insanı zorluoyor D ise ne kadar dikkat edersen et: ) bunun icin onerisi olan??
tesekkurler

Typerkan

oncelikle typerkan tesekkurler,
arkadaslar yakıt kullanımı hakkındaki oneriler mukemmel! ben chevrolet aveo gibi bir benzin canavarını bile o sekilde adam ettim
ama civic otomatık S de kullanım  sehir icinde insanı zorluoyor D ise ne kadar dikkat edersen et: ) bunun icin onerisi olan??
tesekkurler

Rica ederim kardeş.

Ama ufak bir tavsiye verebilirim her kalkış esnasında gaza dikkatli basarsanız bir depoda ne kadar kara geçtiğinizi anlıycaksınız dikkat edin sadece ilk kalkışdan bahsediyorum.. ;)

korkuz

arkadaşlar cruıse kontrol azmı yokıyor çokmu ? aydınlatırsanız sevinirim..tşk

cagri700

• Ziyaretçi
bilgiler icin tesekkur ederim...... >=ok

cagri700

• Ziyaretçi
crusıe control modunda araba hızı ve devri sabitlendiinden daha az yakar.. zaten uzun yolda 7,5e kadar dusuo ...

cagri700

• Ziyaretçi
typerkan farlarla stoplar beni benden aldı yaa: )
 nerden bulucam ben onları
ankara efe'de sadece ledli var... :(

zeki_u

• Ziyaretçi
Merhaba Arkadaşlar,

Birçok yazı var ben kısa kısa birkaç konu ekleyeyim.  Araçlar artık bilgisayara diye nitelendireceğimiz bir ECU tarafından yönetiliyor. Yakıt miktarınızı düşürmek istiyorsanız;

1-Aracınızın ısınmasını beklemeyin hemen kullanın. Araçda 2 adet osijen sensörü vardır. Araç ısınıncaya kadar emisyon değerlerini katalitik konvertöreden önceki sensörden kontrol eder. Isındıktan sonrada Katalitik konverörden sonrakinden kontrol eder. Önce Çevre sonra yakıt tüketimi ve karışımı açısından oldukça önemli.
2- Aracınızı kullanırken gaz pedali ile fazla oynamayın. mümkün olduğunca sabit ve7 veya küçük hareketler ile gaz verin ve ayağınızı gazdan çekin. Araç üzerinde vuruntu sensörü var bu da sürücünün kullanım özelliklerine bakarak yakıt miktarını azaltabiliyor. Fakat Gaz pedali sürekli oynanıyor ise ve çok basılıp çekiliyor ise bu sistem aracın performanslı kullanılacağını varsayarak devre dışı bırakıyor. Uzun yolda Bu yöntemle yakıt değeriniz sizin bile hayal edemiyeceğiniz değere düşürür.
3- Işıklarda durduğınızda aracın gaz pedali ile oynamayın ve mutlaka frene basın. firene bastığınızda vuruntu sensöru Vuruntu (titreme) hissedinceye kadar ECU aracın yakıt miktarını azaltır.
Birde yakıt miktarını mutlaka litre hesabı yaparak kontrol edin Bilmesek de benzin fiyatları 1-2 ay içinde % 10 Artı.
Umarım faydalı olurmuştur.  

Saygılarımla
Zeki UGUZ
xxxxxxxxxxxxx
« Son Düzenleme: Mart 09, 2008, 12:32:16 ÖÖ Gönderen: refleks »

korkuz

bilgiler için tşk..