TeamHondaTurkey.Com

HONDA => LPG, CNG ve Alternatif Yakıt Sistemleri => Konuyu başlatan: keremdemir - Nisan 11, 2012, 03:20:34 ÖS

Başlık: Lpg de sabit hızda silkeleme
Gönderen: keremdemir - Nisan 11, 2012, 03:20:34 ÖS
Merhaba arkaşlar aracımda LPG takıldığı günden beri 80-100 km arasında giderken silkeleme sorunu var belki 15 kere ayar için gittim yapıldığı gün sorunsuz kullanıyorum ertesi gün yine aynı şekilde sorun devam ediyor, başına bu durum gelmiş olan varmı?
Başlık: Ynt: Lpg de sabit hızda silkeleme
Gönderen: youngmann - Nisan 11, 2012, 05:44:40 ÖS
tüpün beyninde sorun olabilir..
Gönderen: soldierblood1 - Eylül 27, 2012, 10:13:05 ÖS
aynı sorun bende de var çözüm bulamadım lpg nin tüm parçaları değişti. sorun devam ediyor. aracım 2010 civic elegance ov+zavoli lpg.
Gönderen: Alperen Eren - Eylül 27, 2012, 10:36:49 ÖS
LPG'den olduğuna emin misiniz ? Akslar'dan ya da yürür mekanik aksamdan olamaz mı? Benzinde de denediniz mi?
Gönderen: soldierblood1 - Eylül 30, 2012, 01:12:58 ÖS
Kesinlikle lpg den, benzinde yapmıyor ve lpg bayisinde ecu, enjektörler, şamandıra, regulator değişti. Yaklaşık 30 kere ayar yapıldı ama olmadı sorun devam ediyor. Tekleme 2000 rpm altında 40 km/s ve 90 km/s hızlarda 1 er kere yapıyor. Kasıp bırakıyor, tekleme yapıyor. Sübap ayarı yapıldı. Teste çıkıldı benzinde sorun yok.
Gönderen: siriussahin - Eylül 30, 2012, 04:58:54 ÖS
aynı sorun bende de var lütfen yardımmm
Gönderen: Alperen Eren - Eylül 30, 2012, 09:55:24 ÖS
Kıymetli arkadaşım . Aynı sendeki probleme benzer bir sorun benim aracımda da var. Bana usta ısrarla konunun ısrarla akslarla ilgili olduğunu söylüyor . İç akslarda bir revizyon yaptık düzelmedi . Komple tüm aksları revizyona tabi tutacağız . Bakalım ne olacak . Aynı söylediğin gibi 40 ila 90 km arasında 2000 devir altında yapıyor.
Gönderen: soldierblood1 - Ekim 01, 2012, 07:19:39 ÖS
Hocam Sorunun akslarla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sadece lpg de yapıyor benzinde yapmıyor. Ayar yapıldığı ilk gün yapmıyor. Tahminim, ustalara da anlatıyorum ama katılmıyorlar, lpg basıncı benzin basıncından farklı, rpm ve vites degisim aralıklarında tork konvertörünün vites ayarına uymuyor ve vuruntu yapıyor.
Gönderen: erdalk - Şubat 24, 2014, 09:47:51 ÖS
arkadaşlar aynı sorun bende de vardı.Hatta silkeleme peşinden benzine geçme şeklindeydi.hatta motor lambasını bile yaktık ama sağolsun buradaki ustam bu sorunu şimdilik çözdü gibi .hala denemedeyim yaklaşık 1 hafta oldu.alt ve üst devirlerde herhangi bir tekleme benzine  geçme silkeleme şu an için yok.aracım 2013 civic eco otomatik
Gönderen: xlx99 - Şubat 28, 2014, 04:42:44 ÖS
arkadaşlar aynı sorun bende de vardı.Hatta silkeleme peşinden benzine geçme şeklindeydi.hatta motor lambasını bile yaktık ama sağolsun buradaki ustam bu sorunu şimdilik çözdü gibi .hala denemedeyim yaklaşık 1 hafta oldu.alt ve üst devirlerde herhangi bir tekleme benzine  geçme silkeleme şu an için yok.aracım 2013 civic eco otomatik

Sorun neymis?
Gönderen: NightKiss - Nisan 06, 2014, 10:04:02 ÖS
Harbi ya sorun neymiş .
Çözümü nedir .
Gönderen: redfox - Nisan 07, 2014, 12:28:48 ÖS
bide buji kablolarına baktırın arkadaslar
Gönderen: erdalk - Nisan 07, 2014, 06:03:49 ÖS
http://www.teamhondaturkey.com/forum/problemler_ve_cozumleri/civic_fb7_lpg_de_titreme_silkeleme_sorunu_cozumu-t75698.0.html;new#

başlığında biraz anlattım yardımı olursa  buyrun
Gönderen: kul - Ekim 25, 2014, 02:43:59 ÖS
ARKADAŞLAR SİLKELEME TEKLEME VE ARIZA IŞIĞININ YANIP YANIP SÖNMESİ TABİ LPG DE TÜM BUNLAR...AYNI SORUNDAN MUZDARİBİM...1 YILDIR ÇÖZEMEDİM.ARAÇ 2004 VTEC...BU ŞİKAYETLERİ SADECE LPG DE YAPIYO...İZMİRİN BELKİDE SAYILI USTALARINDAN BİRİNE GİTTİM...LPG USTASI...ARAÇTA TEKLEME ARIZALARI VAR DEDİ...ENJEKTÖRDEN YAPIYO DİYİP DEĞİŞTİRDİ...1 AY GEÇMEDEN AYNI SORUNLAR DEVAM ETMEYE BAŞLADI...GEÇEN TEKRAR GİTTİM...YİNE TEKLEME ARIZASI VERMİŞ DEDİLER...BU SEFER TAM ANLAMAMIZ İÇİN ARACI 2 GÜN BIRAK DEDİLER...ANLAMADIM GİTTİ...BIRAKMADIM ARACI...SADECE LPG DE YAPIYO BUNU...BENZİNDE HİÇ BİR SIKINTI YOK...BIKTIM ARTIK YOKMU Bİ ÇÖZÜMÜ?
Gönderen: By_emre - Ekim 25, 2014, 04:18:13 ÖS
ARKADAŞLAR SİLKELEME TEKLEME VE ARIZA IŞIĞININ YANIP YANIP SÖNMESİ TABİ LPG DE TÜM BUNLAR...AYNI SORUNDAN MUZDARİBİM...1 YILDIR ÇÖZEMEDİM.ARAÇ 2004 VTEC...BU ŞİKAYETLERİ SADECE LPG DE YAPIYO...İZMİRİN BELKİDE SAYILI USTALARINDAN BİRİNE GİTTİM...LPG USTASI...ARAÇTA TEKLEME ARIZALARI VAR DEDİ...ENJEKTÖRDEN YAPIYO DİYİP DEĞİŞTİRDİ...1 AY GEÇMEDEN AYNI SORUNLAR DEVAM ETMEYE BAŞLADI...GEÇEN TEKRAR GİTTİM...YİNE TEKLEME ARIZASI VERMİŞ DEDİLER...BU SEFER TAM ANLAMAMIZ İÇİN ARACI 2 GÜN BIRAK DEDİLER...ANLAMADIM GİTTİ...BIRAKMADIM ARACI...SADECE LPG DE YAPIYO BUNU...BENZİNDE HİÇ BİR SIKINTI YOK...BIKTIM ARTIK YOKMU Bİ ÇÖZÜMÜ?

Aracı bir şekilde bıraksaydın abi çözsünler sorunu en sorunsuz lpg uyumu olan araçta tekleme nedir Allah aşkına ya
Gönderen: kul - Ekim 25, 2014, 04:22:33 ÖS
emre faruk usta dedi bırak diye...bulunduğum yere 130 km...2 gün aracı bırakamam...bunun başka bir yolu olmalı...zaten artık öyle usta falan aramıcam...bulunduğum yerdeki ustalara götürcem...nedir bu ya...
Gönderen: davyjones24 - Ekim 25, 2014, 04:37:01 ÖS
sorun yaşayan arkadaşların lpg markası nedir?...
Gönderen: kul - Ekim 25, 2014, 04:44:44 ÖS
LPG MARKASI CANGAS...ARACI ALDIĞIMDA TAKILIYDI...
Gönderen: burak2562 - Ekim 25, 2014, 07:25:53 ÖS
Landirenzo var bende aynen böyle bazen 80 100 ile giderken hafif silkeleme oluyor lpg den mi oluyor
Gönderen: kul - Ekim 26, 2014, 08:41:31 ÖS
yahu biride çıksın bize bir yol göstersin...beyinle alakalı olabilir....ona baktırcam en son...
Gönderen: kul - Kasım 27, 2014, 08:18:04 ÖÖ
yine bana hüsran yine bana hasret var :) arkadaşlar bu silkeleme titreme tekleme ile ilgili son gittiğim usta...buji tırnak aralığını daralttımı açtımı bilemiyorum...bundan sonra titreme silkeleme ve tekleme kesinlikle olmaz dedi...1 gün sonra yukarıdada yazdığım problem aynen devam ediyor...bu teoremde tutmadı...bakalım bulabilecekmiyiz sıkıntıyı :)
Gönderen: dersu_06 - Kasım 27, 2014, 08:31:20 ÖÖ
bobinlerdendir büyük ihtimalle düşük devirde gaza yüklendiğinizde tekleme yapıyosa bobindir aynı sorun bendede var.tanesi 250 tl orjinalden başka bişey almayın derim.4 bobine 1000 tl vermek koyar bana.oyüzden efendi efendi gidiyorum:)
Gönderen: kul - Kasım 27, 2014, 11:18:02 ÖÖ
iyide bobinlerde olduğunu kesin nasıl anlayacağız...birde bu şikayetler sadece lpg de iken yapıyo...benzinde iken tekleme silkeleme titreme yok...eğer bobinde sıkıntı olsa benzindede bu tür arızaları yapması gerekmezmi?
Gönderen: By_emre - Kasım 28, 2014, 12:40:08 ÖÖ
Japonların bobinleri kolay kolay bozulmaz. Bobinde olsa bu teklemeyi benzindede hissettirir. Lpg sistemi incelenmeli öncelikle tekleme esnasında gaz göstergesinede bakmalısınız her hangi bir benzine atma var mı acaba ? Lpg'cinin bu durumu çözmesi gerekir aslında tekrardan aynı ustaya giderseniz teklemenin devam ettiğini ve enjektörün değiştini tek regülötör ve beyin kaldığını bu sorunu çözmesini isteyin iyice sıkıldığınızı ve uzun yola gideceğinizi ustanıza anlatın araç ile güzelce ilgilensin
Gönderen: kul - Kasım 28, 2014, 07:46:43 ÖS
emre çok güzel diyosunda...seni dinleyip araçla güzelce ilgilenecek usta nerdeeee...yarın aynı ustaya gideceğim bakalım...
Gönderen: ersel_035 - Kasım 28, 2014, 09:01:15 ÖS
Çok yakın bir arkadaşım 0 km brc li otomatik aracında da var bu sorun..ha ben nerden biliyorum, bir önceki 2008 elegance aracımda da vardı ordan .. Çözememiştim sorunu demkki hala aynı
Gönderen: kul - Kasım 28, 2014, 09:33:21 ÖS
ne yapacağız o zaman ersel...yani bu devirde bu gibi sorunları cözemezsek hiç arabaya binmeyelim
Gönderen: bombom41 - Kasım 30, 2014, 11:09:17 ÖÖ
benim bildiğim vtec den dolayı bu silkelemeler..hatta honda merkezi de aradım..vtec devreye girdiği anlarda yaptığını belirtti..bunun çözümü yok..benzinde de yapar ama hissetmek çok zordur..lpg de hissedersin ancak.bu şekilde kullanmanda kesinlikle bi sakınca olmadığını honda söyledi..
Gönderen: kul - Kasım 30, 2014, 11:48:16 ÖÖ
bombom kardeşim vtecle alakası yok...lpg de teklemeden ve silkelemeden dolayı aracı lpg de kullanamaz olduk...arıza ışığıda yanıp yanıp sönüyo...neyse biz meselemize gelelim...dün yine gittim aynı ustaya bu sefer bobinlerden dedi...bobinin birine siyah bant yqapıştırdı...kullan dedi...kullandım 1 saat sonra aynı sıkıntılar devam...yarın yine gidicem...yine bana hüsran yine bana hasret var :)
Gönderen: kul - Aralık 06, 2014, 03:29:00 ÖS
ARKADAŞLAR USTALARIN ORTAK NOKTASI BOBİNLER...BOBİNLERDEN BU SIKINTILAR DİYOLAR...BİR BOBİN ORJİNAL 260 TL...4 BOBİN VAR...AMA NOKTA OLARAK BOBİNDENDİR DİYEMİYOLAR...BOBİNLERİ DEĞİŞTİRECEKSİN YİNA ARIZA YAPARSA NE OLACAK O ZAMAN...
Gönderen: kul - Aralık 09, 2014, 10:03:57 ÖÖ
arkadaşlar size son durumdan bahsedeyim...aynı sıkıntıyla birlikte yine sanayiye gittim...1 hafta önce bobin olabilir diyen usta bu seferde lpg sistemini söküp tekrar takalım aracı sabahtan bırak dedi...bende şansımı bi kere daha zorlayayım diyerek methedilen japohcu bir ustaya gittim...gittiğimde araç tekliyodu ALLAHTAN...kaputu açtı bobinleri tek tek kontrol etti ve bir bobinin arızalı olduğunu söyledi...direk bu bobin değişirse sıkıntı kalmaz dedi...bende ustanın dediğine kanaat getirdim...şimdi orjinal bir bobin alıp taktıracağım...son durum böye...gelişmeleri yazmaya devam edeceğim
Gönderen: kul - Aralık 12, 2014, 08:09:29 ÖÖ
ARKADAŞLAR DÜN ALDIĞIM ORJİNAL ÇIKMA BOBİN ARIZALI BOBİNİN YERİNE TAKILDI.BAKALIM KULLANIP GÖRECEĞİZ SIKINTILARIN DEVAM EDİP ETMEYECEĞİNİ...GELİŞMELERDEN BİLGİ VERİLECEK...
Başlık: Ynt:
Gönderen: teachers71 - Aralık 12, 2014, 04:49:09 ÖS
Sonucu merakla bekliyoruz.
Gönderen: kul - Aralık 16, 2014, 07:19:36 ÖS
evet arkadaşlar sorun çözülünce arazi olanlardan değilim...şu ana kadar 11 aralıkta 1 tane arızalı bobinin yerine orjinal çıkma bobin takıldı...şu ana kadar tekleme ve silkeleme sorunu yapmadı...biraz daha km yapayım yine size gelişmelerden bilgi vereceğim...
Gönderen: bombom41 - Aralık 16, 2014, 10:06:05 ÖS
ben sıfır 2014 civic eco aldım 4-5 ay once, iş arkadaşım da aldı 2 ay önce...ikimizde de silkeleme yapıyor arada..o zaman bu araçların bobinleri bozuk yani :)) honda genel merkezi aradım..yetkili teknik eleman vtec den dolayı diyor...burda kimi aks diyo kimi bobin diyo :)
Gönderen: kul - Aralık 16, 2014, 10:35:06 ÖS
valla kardeşim benim araç 2004 vteorum ben...6-7 aydır bu sıkıntıyı çekiyorum ben...gitmediğim usta kalmadı...denemediğimiz yol kalmadı...birtek  bobin kalmıştı denemediğimiz...ustaların ortak kanaati ve internetten aynı sorunu yaşayanların kanaatleri bobin arızasından dolayı bu sıkıntının olduğuydu...sonunda bende orjinal çıkmacıdan bobin aldım ve taktım...şimdilik iyi gidiyo...daha yeni takıldı 1 hafta oldu...biraz daha kullanıp görmek lazım...işin özeti budur...sizin meseleye gelince bence 2014 model araçta bobin arıza yapmaz...servise götürün gereğini yapsınlar...
Gönderen: mali - Aralık 18, 2014, 10:33:40 ÖÖ
servise bakıma gittim daha 1 hafta önce
onlarada sordum
56-57 km sabit hızla giderken yapıyor vites düşüp çıkıyor gibi oluyor dedim
banada vtec ten dolayı dedi
lpg ye ince bir ayar yapınca düzelir dedi.
ben bana denilenin yalancısıyım :)
bombom 41 e aynı şeyi demişler ;)

ben sıfır 2014 civic eco aldım 4-5 ay once, iş arkadaşım da aldı 2 ay önce...ikimizde de silkeleme yapıyor arada..o zaman bu araçların bobinleri bozuk yani :)) honda genel merkezi aradım..yetkili teknik eleman vtec den dolayı diyor...burda kimi aks diyo kimi bobin diyo :)
Gönderen: kul - Aralık 18, 2014, 04:42:45 ÖS
geçmiş olsun mali...umarım sıkıntın düzelir...
Gönderen: bombom41 - Aralık 24, 2014, 06:38:31 ÖS
arkadaşlar bu son kasalardaki olay vtec den dolayıdır. ne bobin, ne aks,ne lpg nede başka bişeyde sorun yok.aksi bi durum olsa 3-5 bilemedin 10 kişide olurdu bu olay..herkezde var.yok diyenler de lpg ayarı ile geçici olarak düzeldi sanıp da yanılan kişilerdir.

araca motora bi zararı yok oyle olsa lpg takıp da 6 yıl garanti vermezlerdi..

Arada bi silkelenmek güzeldir.Bu aslında bi güvenlik önlemidir...araç arada silkeleyip sürücüyü kendine getirip hoop uyuma yola bakk der..ben rahatsız olmuyorum şahsen :) o kadar da abartılcak bi durum değil çok nadir yapıyor..yada benim araç oyle..
Gönderen: alperd - Aralık 25, 2014, 09:00:25 ÖÖ
Benim aracımda ise BRC montajı yapıldıktan sonra (araç daha 41 binde yetkili servis bakımlı idi) 80-90 km civarı düz yolda giderken yoldaki hafif eğimler çıkışlar olur ya oralarda Tekleme yapıyordu sürekli. Hafif gaz verirken/keserken.

Bir ay uğraştım zor düzelttirdim.
Önceleri sadece klasik ayar yaptılar düzelmedi bana da arabadandır Vtec'tir bobindir vs dediler arabayı bildiğim için itimat etmedim, İstanbul Merkez'e şikayet ettim montaj yapan yeri ve beni başka servise yönlendirdiler.
Bu yeni serviste tesisatı komple elden geçirdiler, resmen söküp tekrar montaj yaptılar ve görüldü ki ilk yapılan montaj çok çok kötüydü neresinden tutsan elinde kalıyordu. Özellikle enjektör modeli ve enjektör hortumlarının boyu montajı çok etkiliyor bir de ince ayar vb. çok uğraştım çok.

Sebep farklı farklı olabilir, bobindi ateşleme sistemiydi arabaya girişmeden önce Benzinde deneyin sorun yoksa LPG'dendir. Yani Benzinde yapmayan arıza LPG'de olduğu halde normal diyenlere pek inanmayın bence...
Gönderen: bzaferb - Aralık 25, 2014, 04:05:58 ÖS
6 yil garantisi yalan bikere.bunu gececeksiniz. 2010 model aracima 3 ayonce hondacem yetkili bayiinde , disariya gore 500 lira fazla verip 2250 liraya brc lpg uygulattim. Lpg uygulanirken garantisi devam edecek dediler, fazla para verip taktirdik.bugun motor kulagi sorunu var ve honda cem , honda merkez herkes garanti yok diyor. Yani bizide sizide garanti yalaniyla uyutuyolar...
Gönderen: bombom41 - Aralık 25, 2014, 05:36:45 ÖS
6 yil garantisi yalan bikere.bunu gececeksiniz. 2010 model aracima 3 ayonce hondacem yetkili bayiinde , disariya gore 500 lira fazla verip 2250 liraya brc lpg uygulattim. Lpg uygulanirken garantisi devam edecek dediler, fazla para verip taktirdik.bugun motor kulagi sorunu var ve honda cem , honda merkez herkes garanti yok diyor. Yani bizide sizide garanti yalaniyla uyutuyolar...

hocam senin araç 2010 model..senin araca honda garanti veremez..ben lpg uyumlu civic eco dan bahsediyorum..bunlarda 6 yıl garanti var...hatta garanti kataloğu bile var.
Gönderen: EmirN - Aralık 25, 2014, 08:11:40 ÖS
sayın bzaferb motor kulağınızdaki sorun bir dizi küçük çukurdan geçerken metal sesi ve tıkırtı şeklindemi acaba ? Ve garanti konusunda size katılıyorum.
Gönderen: kul - Aralık 28, 2014, 07:18:29 ÖS
YİNE BANA HÜSRAN YİNE BANA HASRET VAR...ARKADAŞLAR YUKARDADA TAKİP EDERSENİZ BOBİN DEĞİŞMİŞTİ BİR TANE...AMA AN İTİBARİYLE SİLKELEME VE TEKLEME DEVAM EDİYO...BIKTIM ARTIK...
Gönderen: bombom41 - Ocak 02, 2015, 07:13:44 ÖS
YİNE BANA HÜSRAN YİNE BANA HASRET VAR...ARKADAŞLAR YUKARDADA TAKİP EDERSENİZ BOBİN DEĞİŞMİŞTİ BİR TANE...AMA AN İTİBARİYLE SİLKELEME VE TEKLEME DEVAM EDİYO...BIKTIM ARTIK...

kardeş olay vtec ile alakalı boşuna uğraşıp paranı ustalara kaptırma..yine de sen bilirsin.
Gönderen: Cherkess - Ocak 02, 2015, 07:27:14 ÖS
Buji ve buji kablolarına artı boğaz kelebeğine ve gaz basıncına baktırın. LPG hassastır bu gibi hataları benzin tölare eder ama LPG affetmez.

Kasko yok muska var 😁
Gönderen: tunci - Ocak 03, 2015, 11:23:54 ÖS
Ateşleme sistemi arızası gibi görünüyor. Buji ve kabloları, maf sensörü, egr valfi bunlar da kontrol edilebilir sırayla.
Gönderen: greywolf - Ocak 04, 2015, 01:13:49 ÖS

Üstadım garanti olayını aynen bende yaşadım.

Honda CEM de garantin bozulmayacak dediler bende senin gibi aynı sistemi BRC yerine madem garanti devam edecek deyip 500 TL fazla verip CEM de yaptırdım.

Geçen bakım için gittiğimde garantinin devam edip etmediğini bi sorayım dedim, LPG taktırdığınız için bitti dediler. İlgililerle görüştüm yok bitti dediler. Anlayacağın satana kadar herşey.

***Konuyu da dağıtmış olmayalım sabit 80-100 gibi hızlarda ufak bi silkeleme bendede oluyor. Bu sayfayı okuyana kadar sorun etmemiştim. İnşallah bi çözümü varsa bizde hallettirelim...
Gönderen: truva29 - Şubat 08, 2015, 06:56:54 ÖS
Yüz km. vb. hızlarda benim aracımda silkeliyor 2008 elegance ov takmıyorum doğrusu birçok kişide aynı problem var.
Gönderen: hondax1980 - Şubat 11, 2015, 10:30:18 ÖS
Gönderen: hondax1980 - Şubat 11, 2015, 10:45:21 ÖS
Bende 2013 honda civic var gazı kökleyince silkeliyor serviste brc takılmış tı servise götürdüm zengin yakıt surunu var dediler  2-3 arasında olmasi gerekirken 3-4 arası olmuş ben hep PO dan almıştım PO da oluyor muş bu genelde bana benzinide lpg yide bitir gel ayar yapayım dedi. Yakıtı hep shell yada bp den al dedi...bakalım bitirip gidicem sevise
Gönderen: nisay - Şubat 12, 2015, 09:56:57 ÖÖ
Bizim hondalar subap ayarı istiyor. Normalde 40 binde LPG olunca 20 binde bir yaptırın demişti yetkili servis görevlisi. Subap ayarı ve boğaz kelebeği temizliğinden sonra arabanın sesi, gidişi, yüksek hızlara çıkma iştahı, istikrarı bir hayli arttı.  Yetkili serviste 150 TL karşılğında yaptırıp memnun kaldım. Bir deneyin derim...
Gönderen: looper2 - Şubat 12, 2015, 12:55:40 ÖS
mrb arkadaşlar. aynı dertten bende müzdariptim. ben 6-7 ay uğraştım türkiye dispratörüne gittim değişmedik parça bakmadık usda kalmadı. beynindeki hataları siliyo oto ayar atıyo an itibari ile düzeliyo sanayiden çıkınca yine aynı. aracan 2000 mod. ies aldesa kit var. çareyi benzinde kullanmakla buldum. ateşlemeden dediler buji, buji kabloları dispitatör kağağı vs değişttim yine olmadı. sibob ayarı gaz kelebeği ttemizliği herşey aynı ama sorunu çözemedik ve benim sıkıntı her devrde vardı. ÇARE Benzin :)