Gönderen Konu: İlk çalıştırmada rölanti problemi ve stop etme  (Okunma sayısı 32599 defa)

vargelo

İlk çalıştırmada rölanti problemi ve stop etme
« : Mart 03, 2012, 04:33:07 ÖS »
Arkadaşlar 2010 Civic Premium düz vites aracım var. Temmuz ayında 25000 km.de LPG taktırdım. O günden bu tarafa herhangi bir sorun yaşamadım. şu anda 36000 de. Ancak son 2-3 bin km. dir aracı sabah çalıştırdığımda gaz vermezsem eğer stop ediyor. Hatta bazen motor ısınmadan giderken vitesi boşa alırsam yine stop ediyor. LPG'ciye götürdüm onlar baktılar ama değişiklik olmadı. Zaten araç ilk benzinle çalışıyor yani bu sorunun LPG den kaynaklanmadığını düşünüyorum. Servise götüremedim zamanım olmadı. Aynı sorunu yaşayan veya herhangi bir  tavsiyesi olan var mı?

onur1980

• onur1980
Ynt: İlk çalıştırmada rölanti problemi ve stop etme
« Yanıtla #1 : Mart 03, 2012, 08:29:05 ÖS »
motor soğukken ilk çalıştırmada benimkide hava soğuksa gaza basmayınca stop ediyor. 5 sn sonra devir yerine geliyor ve sonrasında sıkıntı yok giderken stop etmiyor. lpg taktırmadan önce böyle bir sıkıntı yoktu. servise gittim çözüm bulamadılar lpg de olur dediler tabi bu cevaba onlarda inanmadı bende inanmadım. aslında lpg çekilece dert değil de mecbur kullanıyoruz.

a1g0rithm

« Yanıtla #2 : Mart 03, 2012, 08:29:58 ÖS »
Benim otomatik elegance aracımda rölanti frene basınca ve ilk çalıştırmada haddinden fazla düşmeye başlamıştı geçtiğimiz haftalarda.
havaların soğumasına bağlamıştım.
Sonra bir gün markette antifriz alayım, eksiklik varsa ekleyeyim dedim.
1 litre antifrizle yarım litre kadar su ekledim radyatöre...
rölanti devri de düzeldi hemen ardından.

su ile ne alakası var bilmiyorum ama!
bu arada durum psikolojik değil. Alenen devir düşüyordu artık sıkıntı yok, ayrıca havalar hala buzzzz..

onur1980

• onur1980
« Yanıtla #3 : Mart 03, 2012, 08:31:58 ÖS »
bakım yeni yaptırdım antifiriz ve su tatmamlandı ama sıkıntı hala var. birde viteste giderken boşa atınca devir nerdeyse en dibe iniyor çıkıyor.

rotasızKAPTAN

« Yanıtla #4 : Mart 03, 2012, 08:44:30 ÖS »
kardeşim soğukla alakasi yok.akü den kaynaklanıyor bende yazın bile yapıyor.sıkıntı yok :)

tunci

« Yanıtla #5 : Mart 03, 2012, 10:38:35 ÖS »
Soğuklarda rolantim düşüyor hatta stop etme noktasına geliyordu, bugün ustam sübap ayarı yaptı çözülür dedi bakalım yapacak mı?

vargelo

« Yanıtla #6 : Mart 04, 2012, 01:38:21 ÖS »
benden başka da aynı sorunu yaşayanlar var ama sanırım net bir teşhis koyamıyoruz, ilk fırsatta servise göstereyim sonucu yazarım.

Optimums

« Yanıtla #7 : Mart 04, 2012, 01:41:26 ÖS »
Depodaki Benzin Durumu NEdir Acaba Ona Dikkat Ediyor musunuz Dostlar..

vargelo

« Yanıtla #8 : Mart 04, 2012, 01:44:17 ÖS »
bende full şu anda yine aynı sorun devam ediyor

RAZENİ

« Yanıtla #9 : Mart 04, 2012, 04:50:17 ÖS »
beyler tecrübeyle sabit önce gaz kelebeği temizliği devam ederse subap ayarı boşuna başka sebep aramayın.

tunci

« Yanıtla #10 : Mart 04, 2012, 06:11:25 ÖS »
Dün önce subap ayarı ardından gaz filtrelerinin değişimi ve ayar yapıldı. Sorunum çözüldü gibi ama bir de soğuk havada est emek lazım.

vargelo

« Yanıtla #11 : Mart 16, 2012, 08:32:57 ÖS »
salı gün subap ayarı yapıldı serviste, 167 tl de para aldılar, ama sorun çözülmedi, araba yine sabahları soğukta stop ediyor gaz vermezsem eğer, soğukken boşa alınca da yine stop ediyor. tekrar götürcem servise ama valla bıktım artık ben bu işlerden

tunci

« Yanıtla #12 : Mart 18, 2012, 11:38:32 ÖÖ »
Subap ayarı yapılırken motorun tamamen soğuması beklenmezse sağlıklı ayar olmazmış, 170 lira da pahalıymış.

alimagar

• şeyhmus bilgiç
« Yanıtla #13 : Mart 18, 2012, 12:04:29 ÖS »
yüksek paralar verip araçları alıyosunuz 40-50 bin araça lpg takıyosunuz  yakıt ekonomisi önemliyse dizel alın  lpg gören motor   artık  eski randımanı vermez  sonuçta adamlar bu motoru benzine göre yapıyorlar

mertkaan01

« Yanıtla #14 : Mart 25, 2012, 06:02:30 ÖS »
boğaz kelebeği temizlenirse sorun çözülür gibi subap ayarı yapılmış madem

yataylimit

« Yanıtla #15 : Mart 25, 2012, 07:50:23 ÖS »
Bire bir aynı durum benim araçtada da var. Araç LPG'li. Hatta daha stop etmeye başlamadan önce servisteki bir usta "bu yakında sabahları stop etmeye başlayacak" demişti ben de inanmamıştım :) 2-3 saniye gaza basıyorum sorun olmuyor. Bence o kadar büyütülecek bir durum değil. Aynı usta süpap ayarından yapar demişti.

Optimums

« Yanıtla #16 : Haziran 28, 2012, 06:03:03 ÖS »
Konuyu Hortlatmak Gibi Olmasın Ama Çözüm Buldunuzmu Dostlar ?

tunci

« Yanıtla #17 : Haziran 30, 2012, 08:41:53 ÖÖ »
Sübap ayarı :)

metinh

« Yanıtla #18 : Temmuz 04, 2012, 10:46:41 ÖÖ »
Selam arkadaşlar aynı sorun benim araçtada çıktı sübap ayarına dokundurmadım, araçta 45 amper akü var, lpgde olunca akü akımı yetmiyor, haraket halindede sorun yok ama boşa alınca veya sabah ilk çalıştırmada sorun yaşıyorum, ateşleme sistemine giden akım çok azalıyor şarj dinamosu aküyü tamamlamak için boşta iken veya araç haraket etmezken yükü aküye verince haliyle lpg sistemininde harcadığı akım eklenince akım yetmiyor dedi ilk çare olarak  elektrikçi aküyü yenilememi önerdi, imkan olursa 60 amperlik akü taktırmamı önerdi, zararı olup olmayacağına kanaat getirene kadar  birkaçgün daha devam edeceğim ama akü kaç amperle olursa olsun değişeceği kesinleşti. Selamlar

aspetonline

« Yanıtla #19 : Temmuz 05, 2012, 12:20:08 ÖS »
Bende de aynı sorun oluyordu. Kışın soğukta ilk çalıştırışta oluyor diye fazla önemsemedim. Lakin yaz sıcakları da geldiğinde aynı problem karşıma çıkınca ustaya sordum sıbap ayarları dedi. Sonra ankara'da servise götürdüm oranın ustasıda aynısını söyledi. LPG sıbaplarda sorun çıkartıyormuş. Sıktırdık 40 tl ye aradan 2-3 ay geçti sorun yok. Tık diye çalışıyor. Bence aküyle oynamanıza gerek yok.

Optimums

« Yanıtla #20 : Temmuz 06, 2012, 08:58:12 ÖÖ »
Benim Akü 65lik Dostum Aynı Sorun Bende de Var Müsait Bir Vakitte Sanayinin Yolunu Tutmak Gerekiyor.

metinh

« Yanıtla #21 : Temmuz 25, 2012, 02:02:32 ÖS »
Bende de aynı sorun oluyordu. Kışın soğukta ilk çalıştırışta oluyor diye fazla önemsemedim. Lakin yaz sıcakları da geldiğinde aynı problem karşıma çıkınca ustaya sordum sıbap ayarları dedi. Sonra ankara'da servise götürdüm oranın ustasıda aynısını söyledi. LPG sıbaplarda sorun çıkartıyormuş. Sıktırdık 40 tl ye aradan 2-3 ay geçti sorun yok. Tık diye çalışıyor. Bence aküyle oynamanıza gerek yok.
Aynen dediğiniz gibi oldu akü ilk çalıştırmada görev yapıyormuş sıkıntı bulunamadı, bakalım servise gitmek en güzeli heralde.

metinh

« Yanıtla #22 : Temmuz 25, 2012, 02:03:28 ÖS »
Benim Akü 65lik Dostum Aynı Sorun Bende de Var Müsait Bir Vakitte Sanayinin Yolunu Tutmak Gerekiyor.
sanayi yolu çok tuttum ama nafile servis en güzeli olacak .

MaTaDoR

• Bilgiustam
« Yanıtla #23 : Ağustos 05, 2012, 10:21:41 ÖÖ »
LPG'yi söktürün sorun çözülür.

%30 ekonomi yapıcam diye ekstra masraf çıkma riskiyle burun buruna, avm'lerde vs. 2. sınıf adam muamelesi görerek sıkıntı içinde araç kullanmaya değmez. (Bu yazdıklarım yıllık 10 binden az yapan kullanıcılar içindir.)

aahmett

« Yanıtla #24 : Ağustos 07, 2012, 12:16:33 ÖÖ »
arkadaşlar sibop yarıyla alakalı daha öncede bu sıkıntıyı yaşayanlar her ne kadar problemi başka yerde arasalarda sipob ayarından olduğunu yazmışlar malesef lpg li araçlarda her 10 binde bir lpg filtresi ve sibop ayarı şart bu arada şunuda belirteyim lpgli haraçlar için söylüyorum lpg yi heryerden almamanızı tavsiye ederim benim lpg enjöktötüm bozuldu sebebi kirli lpg birçok kişinin yorumuna göre aygaz problem istemiyorsak hondamızı üzmememiz gerekir :)