Gönderen Konu: Motor-Mekanikte Japon mu Alman mı?  (Okunma sayısı 12226 defa)

insideman

Motor-Mekanikte Japon mu Alman mı?
« : Eylül 30, 2011, 10:05:45 ÖS »
Selamlar;

Konu hakkında tarafsız yorum yapacağınıza inanıyorum arkadaşlar.

Bu konu birçok otomobil forumunda tartışıldı. Her iki tarafında birçok fanatiği var. Fakat genelde yapılan yanlışlar; bir Mercedes ile Hondayı, bir BMW ile Toyotayı kıyaslamak. Ozaman ülemizde bilinmeyen Amerikada faaliyet gösteren Lexus gibi üst sınıflar girer. Bizim araçların rakipleri VW ve Opeldir.

Biz şuana kadar Hondadan hiç şikayet etmedik. Motor ve şanzıman konusunda tabi. Bence bizim araçların en büyük eksiği güvenlik bildiğim kadarıyla Toyota en son Euroncaptan 5 yıldız aldı. Son kasa Civicin çarpışma testi yok galiba.

Konfor ve yol tutuş olarak Almanları daha üstün görüyorum. Peki mekaniktede bir Honda kadar sorunsuzmudur VW?

BGR19

Ynt: Motor-Mekanikte Japon mu Alman mı?
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2011, 10:28:12 ÖS »
Vw nin honda kadar kaliteli mekanigi oldugunu dusunmuyorum ama mercedes saglamdir mesela. Benim bildigim 5 yildizivar civic in. Yani guvenlik olarak artik markalar pekayrilmiyor bence simdi bombos vw poloyla dopdolu hyundai yi karsilastiramazsin

kayaci26

« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2011, 11:51:26 ÖS »

Belik küçük bir fikir oluşur  . . .

Ben de Honda ya biniyorum... ama ne zaman bir Golf e binsem, ne zaman bir passat a binsem, Ne zaman bir yeni Vectra nın önündne geçsem bu Hondanın kasasını bööle yapan çekik gözlülere saydırıyorum...

Fanatikliğin alemi yok . . . Görüntüler her şeyi anlatıyor

MerT01__civic

« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2011, 12:08:40 ÖÖ »
Honda'daki karizma hiçbirinde yok.. motorunada dicek söz yok..
ama kayacı26 abimin de dediği gibi fanatiklik yapmaya da gerek yok.. şu kasayıda biraz daha sağlamlaştırsalar..

goldbergbrk

« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2011, 02:12:12 ÖÖ »
turbo benzinli , dizel motor ve  ses izalasyonu bunları halletseler king olur valla

insideman

« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2011, 11:11:37 ÖÖ »
Turbo benzinli ve dizelde VW aldı başını gidiyor. Tabi TSi motorların Lpgye uygun olmaması bir dezavantaj yaratıyor. 1.2 ve 1.4 TSİ fındık motorlardan çıkan sorunları hergün okuyoruz. DSG şanzımanda aynı şekilde  garantisi bitmiş DSGye kimse yaklaşmıyor. Ama araç sadece motoruna bakılarak alınmıyor.
Kimisi konfor kimisi güvenlik kimiside VW 2.el piyasasında Reşat altını gibi değer görmesinden dolayı tercih ediyor.

Honda öncelikle Dizel motor eksiğini gidermelidir. Bazı yerlerde 2014 gibi gelecek yazıyor. Bazı yerlerde ise Honda daha çok Amerikan pazarını hedeflediği için dizel gelmeyecek yazıyor.

Sınırda

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2011, 11:26:35 ÖÖ »
Arkadaşlar şimdi şöylede bir durum var ben uzun bir süre ford(focus) kısa bir süre opel (insignia) kullandım ve sonra civic aldım zaruretten aldım yoksa alırmıydım bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim civic bir çok alanda mekanik olduğu için arıza oranı az ve garanti süresi uzun görünüyor ama mesela insignia her yanı elektronik ve haliyle garanti iki yıl bizim arabalarımız konfor arçısından eksik olmasının yanında hiç bir sorunu yok gibi birde bana önceden civic yerinde durmayan bir araba gibi gelirdi ama şimdi kullandığımda o kadarda atik olmadığını görmek üzdü,
sözün özü fsi-tsi motorların lpg uyumu olsa bence bu kadar benzinli arabayı Honda satamaz, eğerki wv yi rakip görürsek. motor mekanik iyi ama bence birazda elektronik lazım en azından anlık tüketim gösteren bi yol bilgisayarı lazım değimi arkadaşlar?

emre16

« Yanıtla #7 : Ekim 01, 2011, 11:32:18 ÖS »
benzinli motor deyince direk Honda gelir aklıma adamlar bu işin mürekkebini yalayıp yutmuşlar kitabı da bitirmişler....He neden turbo yapmıyor diye soranlar olucaktır ama bu bence bi eksiklik değil, şöyle bi baktığımızda bütün japon araçlarında bu böyle adamlar sorunsuzluğu ön plana çıkarmışlar.Yapmıcaklar diye bir şey yok ama şu ana kadar geçseler geçerlerdi.Almanlarında kalite,güvenlik ve donanım olarak çok ileride. Tabii ki motor olarakta iyiler ama hondanın rakiblerini  vw-opel baz alırsak bence çokta iyi değiller...

hsncck26

« Yanıtla #8 : Ekim 01, 2011, 11:42:55 ÖS »
benzinli motor deyince direk Honda gelir aklıma adamlar bu işin mürekkebini yalayıp yutmuşlar kitabı da bitirmişler....He neden turbo yapmıyor diye soranlar olucaktır ama bu bence bi eksiklik değil, şöyle bi baktığımızda bütün japon araçlarında bu böyle adamlar sorunsuzluğu ön plana çıkarmışlar.Yapmıcaklar diye bir şey yok ama şu ana kadar geçseler geçerlerdi.Almanlarında kalite,güvenlik ve donanım olarak çok ileride. Tabii ki motor olarakta iyiler ama hondanın rakiblerini  vw-opel baz alırsak bence çokta iyi değiller...
bence turbo sorunsuzluk için değilde,salınımın çok olacağı için yapılmadığını düşünüyorum

FF206

« Yanıtla #9 : Ekim 01, 2011, 11:45:48 ÖS »
vw nin sağlam olduğu tartışılmaz tabi honda için bahsediyorum ama sorunsuzluk açısından bilemiyorum kronik sorunları aşırı fazla camları zırt pırt bozulur kirikolarından dolayı, biraz dandik yakıtta hemen vuruntu sensörü nedeniyle makine rolantiyi geçmez yolda rezil olursunuz, katalizör hemen bozulur, 2 yıllık arabanın debriyajı sertleşip baskıyı kırar 33binde yani bu bahsettiğim birde audi ocağımıza incir ağacı dikti resmen debriyaj belki bi tek bizde oldu kronik değil ama fabrika hatasıydı o km de sertleşmemeli.. ama genel olarak kronik arızaları var..

doan

« Yanıtla #10 : Ekim 02, 2011, 12:24:43 ÖÖ »
bence turbo sorunsuzluk için değilde,salınımın çok olacağı için yapılmadığını düşünüyorum
aksine küçük hacim ve turbo geri basınç muhabbetinden dolayı turbo kullanılıyor emisyon normlarına uymak için

doan

« Yanıtla #11 : Ekim 02, 2011, 12:39:05 ÖÖ »

yauv turbo sorun çıkarcak diye turbo koymuyolarsa bu koyanların hiç mi arızasızlık endişesi yok haybeden mi koyuyor bmwsi mercedesi ? günün şartları sattıgın pazarların talebi bunu gerektiriyorsa bu talebi yerine getirmek zorundalar diye düşünüyorum.

bu arada size ters çıkmışım gibi algılanmasın. benim serzenişim içinde bulunulan duruma :) :)
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2011, 12:40:27 ÖÖ Gönderen: doan »

floyd

« Yanıtla #12 : Ekim 02, 2011, 12:49:55 ÖÖ »

imzandaki resimde bulunan araçlardan sağdaki seninki ve soldaki araç seni ayırabiliyor dimi :kiskis

Utku Ataç

« Yanıtla #13 : Ekim 02, 2011, 07:04:56 ÖÖ »
daha dün izmirde 3sanayide eski bi ustayla konuştum.kendi işim için gitmiştim aslında ancak öylesine sohbet açıldı.honda ve toyota dünyanın en sorunsuz araçları.mercedes bile basit kalıyo dedi.adam fransız ve almancı bu arada.japon araçlarına bakmıyor.
almanlarında kalitesi inanılmaz.o koltuğa oturdunmu klas bi yerde olduğunu insan anlıyor hemen.

Sınırda

« Yanıtla #14 : Ekim 02, 2011, 11:02:54 ÖÖ »
almanlarında kalitesi inanılmaz.o koltuğa oturdunmu klas bi yerde olduğunu insan anlıyor hemen.
işte olay bu aslında

mali

« Yanıtla #15 : Ekim 02, 2011, 11:17:40 ÖÖ »
piyasada bir inanış var komfor diyorsan alman sorunsuzluk istiyorsan japon

BGR19

« Yanıtla #16 : Ekim 02, 2011, 11:24:06 ÖÖ »
Bizim arkadas anlatiyodu, tamirci demis vw leri cok seviom demis bayiliorm fln demis arkadas peki sen ne kullaniosun demis o da toyota demis, arkadas demis hani vw e bayiliodun demis tamirci de bana cok ugruyolar da ondan demis :)

ctr07

« Yanıtla #17 : Ekim 02, 2011, 11:58:02 ÖÖ »
bence japon daha iyi...

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #18 : Ekim 02, 2011, 02:56:01 ÖS »
video süperdi ya yolları memleketimin yollarına benzer aslında biz hergün o testleri biraz biraz yapıyoruz.

honda nın turbo koymamasını yetkili birinin açıklaması gerekiyor bence sonuçta ürettiğimiz komplo teorileri bini aştı ama hala elle tutulur mantıklı bir sebep bulamadık.

ben dizel araç hastasıyım. benzinli araç bana oldum olası soğuk gelmiştir nedense. keşke dizel civicler olsa içinde dandik de olsa garett yada ne bileyim bi turbo olsa...

evet mekanik sorunsuz ama kimi kullanıcı performans ister kimi konfor ister kimi güvenlik ister kimi ... diye uzar gider.

yorumlardan gördüğüm kadarıyla konfor ve güvenlikte almanlarda birleşiliyor ama mekanikte forever made in japan deniyor ve buna katılıyorum :))

MerT01__civic

« Yanıtla #19 : Ekim 02, 2011, 03:48:26 ÖS »
video süperdi ya yolları memleketimin yollarına benzer aslında biz hergün o testleri biraz biraz yapıyoruz.

honda nın turbo koymamasını yetkili birinin açıklaması gerekiyor bence sonuçta ürettiğimiz komplo teorileri bini aştı ama hala elle tutulur mantıklı bir sebep bulamadık.

ben dizel araç hastasıyım. benzinli araç bana oldum olası soğuk gelmiştir nedense. keşke dizel civicler olsa içinde dandik de olsa garett yada ne bileyim bi turbo olsa...

evet mekanik sorunsuz ama kimi kullanıcı performans ister kimi konfor ister kimi güvenlik ister kimi ... diye uzar gider.

yorumlardan gördüğüm kadarıyla konfor ve güvenlikte almanlarda birleşiliyor ama mekanikte forever made in japan deniyor ve buna katılıyorum :))
abi sen şöyle güzel bi benzinli arabaya bin 1-2 gazla ama böyle baya kullancksın bidaha dizel arabaya binmezsin :D ben idda ediyorum Tr'de benzin fiyatları ucuz olsa 1 tane bile dizel binek araç olmaz.. dizel alan herkes benzin fiyatları yüzünden alıyor dizeli sevdiğinden değil... çevremde sayısızca örnek var..

bu arada son tespitinede katılıyorum :) duyun sesimizi çekik gözlüler :D biraz sağlamlaştırın şu kaportaları :)
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2011, 03:50:54 ÖS Gönderen: MerT01__civic »

GökhanAlbayrak

« Yanıtla #20 : Ekim 02, 2011, 03:55:33 ÖS »

abi sen şöyle güzel bi benzinli arabaya bin 1-2 gazla ama böyle baya kullancksın bidaha dizel arabaya binmezsin :D ben idda ediyorum Tr'de benzin fiyatları ucuz olsa 1 tane bile dizel binek araç olmaz.. dizel alan herkes benzin fiyatları yüzünden alıyor dizeli sevdiğinden değil... çevremde sayısızca örnek var..

bu arada son tespitinede katılıyorum :) duyun sesimizi çekik gözlüler :D biraz sağlamlaştırın şu kaportaları :)

kim bilir belki benimki de benzin fiyatı yüzündendir :)

aslında metalurjik olarak japon kaportaları daha sağlam, çeliğinin yapısı gereği ama nedense arabaları illallah ettiriyor kullanıcısına.
ana şasiye bağlıyorum ben bunun sebebini.

BGR19

« Yanıtla #21 : Ekim 02, 2011, 05:27:44 ÖS »
Mesela amerikada mazot daha pahali, orada dizel binek arac cok az hatta yok gibi.
Ama onlarda 81 oktan fln benzin kullaniyomus galiba :S

emre16

« Yanıtla #22 : Ekim 02, 2011, 06:56:38 ÖS »
81 oktanı o büyük hacimli motorlarda nasıl kullanıyorlar anlamadım?

BGR19

« Yanıtla #23 : Ekim 02, 2011, 08:24:20 ÖS »
bilmiyorum 81 oktan var bi de premium benzin var sanırım onun oktanı yüksek ama cogu premium kullanmiıyor ben de anlamadım takıldığım amerikan sitesinde konusuyolardı

civicci35

« Yanıtla #24 : Ekim 03, 2011, 11:08:53 ÖÖ »
kıyaslamayı yaparken en önemli temel ögeyi atlıyoruz gibime geliyor.oda para arkadaşlar hepimiz isteriz bmw yad mersoya binmek ama kaçımızın gücü yeter bu cihazlara kıçımızı koymaya?burda hondayı genelde bu iki otomotiv devi ile kıyaslanırdı son zamanlarda vw'de girdi işin içine.şuan full civiği 45'bine full accordu 70'bine alırken bahsi geçen alman firmalarının hangi modelinin full versiyonunu bu paraların altına yada yakınına alabilirsiniz düşünün?bence genelde japonlar fiyatlar ile doğru orantıda güzel araçlar yapıyorlar.sorunsuzluklarıda cabası tabi doğal olarak ne kadar teknoloji okadar arıza.almanlar birazda lüxe kaçıyorlar adamalrın pazarlama stratejisi bu saygı duyuyoruz ama bizim araçlarımızda ederi dahilinde en iyi araçlar olduğunu düşünüyorum.''ne kadar ekemek okadar köfte''