Gönderen Konu: Ekonomi Vitesi ( Boşa Alma )  (Okunma sayısı 50906 defa)

geceperisi

• Ziyaretçi
Ekonomi Vitesi ( Boşa Alma )
« : Şubat 15, 2008, 01:19:51 ÖÖ »
Bıçkın şöferlerin "Peygamber vitesi" diye adlandırdığı vitesi boşa ama olayı çok sevdiğim ve uyguladığım bir olaydı, ama şimdi otomatik vites kullanıyorum, ne yazıkki bu kötü alışkanlığım bu arabadada devam ediyor, alışmışım, ikide bir vitesi boşa alıyorum, acaba otomatik şanzımana bir zararı olurmu, sakıncaları varsa ne gibi sakıncası olabilir, görüşlerinizi paylaşırmısınız
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2008, 07:57:51 ÖS Gönderen: VTEC »

RattleSnake

Ynt: Peygamber vitesi
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2008, 01:33:55 ÖÖ »
vallla benm araba baya yaşlı otomatik ama bildiğim kadarıyla otomatik şanzımanda boşa alınmıyor sen nasıl boşa alıyorsun normal şanzıman gibi gidiyormu bik kaç kez yanlışlıkla boşa aldım araba bağırmaya başladı benim bildiğim boşa alınmıyor

Onu-R

« Yanıtla #2 : Şubat 15, 2008, 02:33:55 ÖÖ »
Otomatik şanzımana hem zararı olur, hem de zaten otomatik şanzımanda boşa almaya gerek yok..

Japonlarda frene basmadan da D'den N'ye geçebiliyodu önceleri (şuanda nası bilmiyorum, sizin kasada falan)  ama mesela Alman araçlarda geçmiyor giderken...

CVC2008

« Yanıtla #3 : Şubat 15, 2008, 04:41:17 ÖÖ »
bizimkilerdede geçiyor ama kullanma kılavuzunda yapın veya yapmayı demiyor. Ancak otomatik vites kısmımız çok harekete müsait değil (D - S arası hariç) o yüzden oynatmamak daha mantıklı.

kaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 15, 2008, 08:42:41 ÖÖ »
uzun duraklamalarda veya ışıklarda durduğunda otomatik şanzıman araçlarda n konumuna atman şanzıman için faydalıdır.Fakat seyir halinde giderken boşa atıp tekrar vites konumuna aldığında şanzımana zarar verirsin.Aracın durana kadar vites konumundan çıkarmamak ayrıca fren mesafenide kısaltacaktır.Düz vites araçlarda seyir halinde boşa atarsanız yakıt yakarsınız fakat devir 1800 altına inene kadar motor freniyle yavaşlatırsanız cut off sistemi devreye girer ve aracınız yakıt yakmaz.Buda araçlarınız için ayrıca bir tasarruf sistemidir.

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 15, 2008, 01:06:09 ÖS »
vites boştayken biraz daha fazla yakıt harcadığını daha öncede duymuştum, , yakıttan ziyade, arabanın  akışı hoşuma gidiyor, o yüzden boşa atıyorum, vitesi, araç  hareket halindeykende boşa atarken, vites kolunun üzerindeki mandala basmam gerekmiyor rahatlıkla N den D ye  Ve D den N ye geçiyor, boşa almanın şanzımana ne gibi bir zararı olabilirki acaba?

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #6 : Şubat 15, 2008, 01:15:49 ÖS »
Hiç gerek yok arkadaşlar tamamen kaza sebebidir haberiniz olsun...

merburvehan

« Yanıtla #7 : Şubat 15, 2008, 09:34:02 ÖS »
Bencede otomatik şanzumanda boşa atma sakıncalı abimde 307 var bu yüzden 2500 ytl ödemek zorunda kaldı..

RattleSnake

« Yanıtla #8 : Şubat 15, 2008, 09:39:54 ÖS »
benim arabada mandal var ama giderken geçiyor boşa yanlışlıkta seri kalkışta bir iki kere başıma geldi

ALG

• THT
« Yanıtla #9 : Şubat 15, 2008, 09:57:29 ÖS »
otomatikte boşa atmak kesinlikle sakıncalı, tavsiye edilmiyor..akan araçta yapıldığınıda hiç duymadım gece perisi, şanzıman kucağına kalabilir :)

whitehan

« Yanıtla #10 : Şubat 15, 2008, 11:18:41 ÖS »
zararlı oldugunu bılıyorum yapmasan daha ıyı..

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Şubat 16, 2008, 12:57:15 ÖÖ »

otomatikte boşa atmak kesinlikle sakıncalı, tavsiye edilmiyor..akan araçta yapıldığınıda hiç duymadım gece perisi, şanzıman kucağına kalabilir :)

Epey zaman önce toyota-corona vardı 3 ileri otm. hep boşa atardım, hiç bir şey olmamıştı

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Şubat 16, 2008, 12:58:26 ÖÖ »

zararlı oldugunu bılıyorum yapmasan daha ıyı..

zararlı olduğunu bende bir kaç kere duymuştum, asıl merak ettiğim nasıl bir sorun yaratır, nasıl zarar verir

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Şubat 16, 2008, 12:59:26 ÖÖ »

Bencede otomatik şanzumanda boşa atma sakıncalı abimde 307 var bu yüzden 2500 ytl ödemek zorunda kaldı..

ne oldu nasıl oldu anlatabilirmisin

RattleSnake

« Yanıtla #14 : Şubat 16, 2008, 01:06:39 ÖÖ »
bildiğim kadarıyla 2 vites devrinde boşa aldın araba akıyor ve gidiyor 3 vites hızında vitese geçirdiğinde iştebu e o anda bir sorun oluyor şanzumanda bilidiğim kadarıyla ama kulaktan dolma olduğunuda hatırlatırım

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Şubat 16, 2008, 01:51:27 ÖÖ »

bildiğim kadarıyla 2 vites devrinde boşa aldın araba akıyor ve gidiyor 3 vites hızında vitese geçirdiğinde iştebu e o anda bir sorun oluyor şanzumanda bilidiğim kadarıyla ama kulaktan dolma olduğunuda hatırlatırım

walla ben kaç kere attım boşa, hemde kaçıncı viteste olduğunu bilmeden, sora aklıma estiğnde alıyorum tekrar D konumuna, gayet güzel devam ediyor, hiç sarsıntı falanda olmuyor

kaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Şubat 16, 2008, 08:19:21 ÖÖ »

Epey zaman önce toyota-corona vardı 3 ileri otm. hep boşa atardım, hiç bir şey olmamıştı

Seyir halinde motor deviri şanzımanla orantılı olduğunda boşa atılıp tekrar vites konumuna geçildiğinde türbün basıncında ani değişiklik olduğundan dolayı türbün kanatlarını kırarsın o yüzden boşa atmamak faydalı.

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Şubat 16, 2008, 01:46:54 ÖS »
sanırım anladım

GhostRider

• Co-Admin
« Yanıtla #18 : Şubat 16, 2008, 02:20:22 ÖS »
bendede bir otomatik var arkadaşım. ama otomatik konusunda servisler , konuşan arkadaşlar ve ben dahil (bence) pek birşey bilmiyoruz ama yorum yapılması gerektiğini düşündüğümüzden vede kulaktan duyma laflarla birşeyler söylemeye çalışıyoruz .
bu konuda bende bir çok soruma sadece deneyerek sonuç buldum örn. otomatik viteste 3 e 2 ye 1 e nerde nezaman geçmemiz gerektiğini çok araştırdım pek bişi bulamadım sonra deneyerek hepsinin bir yeri olduğunu aslında otomatik vitesde sadece d ve r den başka vitesleride kullanmanın çok gerekli olduğunu gördüm ,
boşa alma konusundada senin dediğin gibi yapılabiliyor bişeyde olmuyor ama bu konunun teknik bilgilerini aslında honda üreticilerine ulaşarak bir cevap alabilsek negüzel olurdu :) bende yine dediğim gibi bilgim olmasada sana bu konuda şunu söyleyebilirim .
almanda bir sakınca olmaz ama tekrar vitese takarken en azından bir aragazı verirgibi yapıp motor devrinide şanzuman devrine yakın tutarsan kanımca bir sıkıntı yaşamazsın ve o çok sevdiğin aracın akma konusunda kendini tatmin etmiş olursun :)
aslında normal vitesdede boşa alındığında tekrar küçük bir vitese takıp debriyajdan ayağını gaza hiç basmadan kaldırdığındada prb çıkma olasılığı yüksek triger sıyırması gibi burda herşey senin elinde
mantıklı olarak hareket ettiğinde prb çıkıcağını sanmıyorum illaji boşa almak istiyorsan ki bundan zevk aldığını söylüyorsun ozaman tekrar vitese takıcağında motor devrinide şanzuman devrine yakın tutarsan sıkıntı yaşamazsın.
biz birzamanlar düz viteslerde debriyaj kullanmadanda vites değiştirirdik gençliğimizde :)
onuda gaz vererek motor ve şanzuman devrini ayarlayarak yapardık çokta havası olurdu arkaşlarımıza karşı :) gençlikti dediğim gibi herneyse ooo amma yazmışım :):)

kaner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 16, 2008, 06:17:48 ÖS »

bendede bir otomatik var arkadaşım. ama otomatik konusunda servisler , konuşan arkadaşlar ve ben dahil (bence) pek birşey bilmiyoruz ama yorum yapılması gerektiğini düşündüğümüzden vede kulaktan duyma laflarla birşeyler söylemeye çalışıyoruz .
bu konuda bende bir çok soruma sadece deneyerek sonuç buldum örn. otomatik viteste 3 e 2 ye 1 e nerde nezaman geçmemiz gerektiğini çok araştırdım pek bişi bulamadım sonra deneyerek hepsinin bir yeri olduğunu aslında otomatik vitesde sadece d ve r den başka vitesleride kullanmanın çok gerekli olduğunu gördüm ,
boşa alma konusundada senin dediğin gibi yapılabiliyor bişeyde olmuyor ama bu konunun teknik bilgilerini aslında honda üreticilerine ulaşarak bir cevap alabilsek negüzel olurdu :) bende yine dediğim gibi bilgim olmasada sana bu konuda şunu söyleyebilirim .
almanda bir sakınca olmaz ama tekrar vitese takarken en azından bir aragazı verirgibi yapıp motor devrinide şanzuman devrine yakın tutarsan kanımca bir sıkıntı yaşamazsın ve o çok sevdiğin aracın akma konusunda kendini tatmin etmiş olursun :)
aslında normal vitesdede boşa alındığında tekrar küçük bir vitese takıp debriyajdan ayağını gaza hiç basmadan kaldırdığındada prb çıkma olasılığı yüksek triger sıyırması gibi burda herşey senin elinde
mantıklı olarak hareket ettiğinde prb çıkıcağını sanmıyorum illaji boşa almak istiyorsan ki bundan zevk aldığını söylüyorsun ozaman tekrar vitese takıcağında motor devrinide şanzuman devrine yakın tutarsan sıkıntı yaşamazsın.
biz birzamanlar düz viteslerde debriyaj kullanmadanda vites değiştirirdik gençliğimizde :)
onuda gaz vererek motor ve şanzuman devrini ayarlayarak yapardık çokta havası olurdu arkaşlarımıza karşı :) gençlikti dediğim gibi herneyse ooo amma yazmışım :):)

benim yazdıklarım kulaktan dolma şeyler değil yazdığım yorumları okursan zaten anlarsın.

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Şubat 17, 2008, 12:43:57 ÖÖ »
Benim araç yenilerden, otomatiği harbiden otomatik, D konumunda kullanırken manuel olarak vites değiştirdiğinizde eğer motor devri uygun değilse  o vitese geçmiyor, yani istesende hatalı vites değişimi yapamıyorsun

muRatpasa

« Yanıtla #21 : Şubat 17, 2008, 01:12:38 ÖÖ »
otom.ve düz vites'te eğer belirli devirde tekrar vitese almazsan,ki bu düz viteslerde önce 5 e alıp motor şanzıman dengesini kurman demek oluyor bir sorun yaşamassın,
mondeo da giderken denedim,tekrar vitese aldığında bişey hissetmiyorsun ama devir olayını yapman lazım uzun süre sorunsuz olması için.

ibratice

« Yanıtla #22 : Şubat 18, 2008, 10:52:25 ÖS »
arkadaşlar ilk önce rampa aşşağı boşa atılan araç rolanti konumu kadar benzin yakar . ama viteste ayak gazdan çekilmiş bir konumda ise yakıt yakmaz yani viteste inmek daha avantajlı . Seyir  halinde boşa atmanın zararı  en üst vites kavramasının ömrünü yarı yarıya düşürür  yani zararlı yapmanında bi anlamı yok zaten.

geceperisi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : Şubat 19, 2008, 02:24:03 ÖÖ »

otom.ve düz vites'te eğer belirli devirde tekrar vitese almazsan,ki bu düz viteslerde önce 5 e alıp motor şanzıman dengesini kurman demek oluyor bir sorun yaşamassın,
mondeo da giderken denedim,tekrar vitese aldığında bişey hissetmiyorsun ama devir olayını yapman lazım uzun süre sorunsuz olması için.

Düz vites araç kullanırkende araba hızını alınca veya yokuş aşağı giderken, vitesi boşa atıyordum, tabiki doğal olarak motor rolanti devrine düşüyordu, ama hız azalınca tekrar (Genellikle 5. vitese) taktığımda moror devride vitesin ve hızın gerektirdiği devire çıkıyordu, düz viteste hiç bir zararını görmedim, aslında eskiden kullandığım toyota-corona otomatiktede görmedim ama bu yeni civic çok komplike bir araba, aşırı elektronik kontroller var o yüzden biraz ürküyorum, şanzumana zarar veririm diye endişeliyim, birde bu akıllı eğim sisitemi bazan arabayı yokuş aşağı vites küçülterek yavaşlatıyor akışı engelliyor, ama ben akmasını istiyorum, yani bu peygamber vitesi bazen gerekiyor, acaba Fatoştan veya Şefikadan rica etsek servis teknisyenlerine danışıp bize yoruma dayalı olmayan saglam bir teknik bilgi verebilirmi

infaztim

« Yanıtla #24 : Şubat 20, 2008, 02:51:51 ÖS »
eski aracım otomatikti şimdi kullandıımız araçta otomatik seyir halinde iken hafif frene dokununca geçiyor boşa.3 sene bu şeklide kullandım hiç sorun yaşamadım.ama bilmiyorum zararlımı değilmi diye.labalarda beklemelerde hep boşa alıyorum d konumunda iken kendiliğinde 8 km hıza çıkıyor aynı şekilde geri vitese atıncada.