Gönderen Konu: CRV Şanzımandan gelen ses  (Okunma sayısı 7738 defa)

crv2006

CRV Şanzımandan gelen ses
« : Nisan 29, 2010, 04:53:44 ÖS »
Arkadaşlar 2006 model CRV aracımın şanzıman yağını değiştirdikten 3-4 gün sonra arabayı çalıştırıp ilk kalkışlarda daha 1 den 2 ye geçmeden alttan bir metal sürtmesi gibi hırt diye ses gelmeye başladı. Ama hep ilk çalıştırmada bir kere geliyor bu ses. daha sonraları 50 kere dur kalk yapsam ses seda yok. Canım sıkıldı. Yağı yetkili serviste değiştim gittim durumu söyledim yağ değişimi ile alakası olmadığını söylediler. Öğrenmek istediğim şu bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.
1- 2006 CRV de şanzımanın içinde filtre yada süzgeç gibi birşey varmı? ve yağ değişirken değişmesi gerekiyormu?Çünkü  önce var değiştirecez dediler, sonra elimizde yok getirtecez dediler, en sonundada bu modelde yokmuş yağınızı değiştirelim deyip yağı değiştirdiler. Sebep bu olabilirmi?
2- Eğer şanzımanda bir sorun varsa bu ilk çalıştırmadan sonraki hızlanmada (vites geçiç öncesi) gelen ses her dur kalkta gelmesi gerekmezmi?
Bu konuda düşüncesi olan varsa ve paylaışırsa çok sevinirim. Herkese sorunsuz sürüşle dilerim.

crv2006

Ynt: CRV Şanzımandan gelen ses
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2010, 10:52:19 ÖÖ »
Sanırım kimsenin bir fikri yok :((

crv2006

« Yanıtla #2 : Mayıs 11, 2010, 03:03:22 ÖS »
Arkadaşlar yetkili servise gittim birşey anlamadılar. Herhalde şanzımandan geliyor diye olağanüstü bir tahmin yaptılar :). 2-3 ustaya gittim onlarda sesin nerden geldiğini anlamadılar. En son bir ustaya gittim adam bir bakışta bu sesin şanzımanla alakası yok bu ses bence abs beyninden kaynaklanıyor dedi. ben ne alaka desemde usta haklı çıktı. Arabanın abs sigortasını çıkartıp abs'yi devre dışı bıraktık ve denemeye çıktık ses seda yok . Usta bunun için arabayı kurcalatmama gerek olmadığını söyleyince müsait bir zamanda tekrar uğrayacağımı söyleyip ayrıldım.Şanzımandan olmaması yüreğime su serpti müsait bir zamanda gidip bu sesi kesmenin çaresine bakıcaz artık. Umarım fazla başımızı ağrıtmaz. Paylaşmak istedim. Herkese sorunsuz kazasız belasız günler dilerim.

timucintt

« Yanıtla #3 : Mayıs 11, 2010, 03:55:33 ÖS »
2006 model otomaitk bir şanzımanın durduk yere arıza yapması zordu zaten... bu arada absden olması güzel.. bu ses genelde arabayı ilk çalıştığında biraz mesafe aldığında vtes geçişinde fısırdamayla karışık bir mekanik sesten geliyor... bu arada şanzıman süzgecine gelince.. şanzımanın katılımı açılmadan o süzgeci değişemezsin... öyle yağ filtresi yada hava filtresi gibi kolay bir parça dğeil bu şanzımanın dişli kutusunun içinde hondaların süzgeçleri... sizi yetkili servisin oyalaması ondandır.. yoksa en geç 3 4 gün içinde stokta dahi yoksa belçikadaki logistik deposundan gelirdi...
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2010, 03:57:39 ÖS Gönderen: timucintt »

crv2006

« Yanıtla #4 : Mayıs 12, 2010, 11:21:15 ÖÖ »
Evet ilk çalıştığında ortalama ilk vites geçişinde yakın bir zamanda ya hemen önce yada hemen sonrasında geliyor bu ses zaten vites geçişine yakın bir zamanda gelmesinden dolayı şanzımandan şüphelenmiştim ki Allah'a şükür ondan değilmiş:) Şanzımandan olmasada bu sesin bariz bir şekilde duyulması normalmi acaba? Aslında aynı model başka bir CRV'ye binip baksam daha iyi olacak ama bi türlü denk gelmedi. Hiçmi kurcalamayayım bu olayı yoksa üstüne gideyimmi ne dersiniz?

timucintt

« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2010, 11:57:28 ÖÖ »
bence baktır sigortasına belki sensörleri kirlenmiştir bir temizle bakalım düzelecektir bence büyük bir sıkıntısı yok bence...

crv2006

« Yanıtla #6 : Mayıs 12, 2010, 01:35:26 ÖS »
İlk fırsatta gidip sensörlere bi baktırayım ozaman tavsiyeniz için teşekkür ederim.

yeyilmaz

« Yanıtla #7 : Şubat 22, 2016, 10:39:27 ÖÖ »
6 yıllık konuyu hortlacağım ama aynı ses bende de başladı. Benim Araba 2007 Civic Otomatik.

Sadece ilk çalıştırmada hep aynı mesafeyi gittiğimde metalik bir sürtme sesi geliyor. Bende şanzıman zannettim ama bu konu beni rahatlattı. Şimdi bu iş için yetkili servise mi gitsem yoksa Kartal Sanayi ye mi bilemedim?

- Bu ses sadece ilk çalıştırmada geliyor.
- Sonrasında istediğin kadar dur kalk gelmiyor.
- Arabayı kapatıp tekrar çalıştırırsan, hep aynı mesafede geliyor.

Bilginize. Konuyu açan arkadaş veya diğer arkadaşlar uzun zaman geçmiş ama değerli görüşlerini paylaşırsa sevinirim.

karakule

« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2016, 07:08:45 ÖS »
Epey geç bir cevap olacak ama böyle bir ses benim otomatik aracımda da mevcuttu sadece 1. vitesten 2. vitese geçerken yapıyordu. Elazığ da yetkili servise götürdüm 6 saat süre (18 km yol yapmışlar) araç onlarda kaldı sesin olduğunu ama nerden gediğini bulamadıkları bildiren saçma bir cevapla karşılaştım.  Sonra bu konuya kızgınlığımda Malatya ya yetkili servis e gittim, sağolsun Ercan usta ile tek test sürüşüne çıktık kaputu açmadan gergi bilyasından geliyor bu ses dedi ve kaputu açıp bana parçayı gösterdi yağlanmıştı işlevini tam sağlamadığı için metal sesi gibi bir ses geliyordu ilk kakışta vites geçişinde. Teşekkür ediyorum Malatya Honda Ilıcak yetkili servis ve Ercan ustam. Kaliteli hizmet anlayışı ve gerçek usta profilini sizinle yaşamak güzel. Bundan sonraki bakımlarımda mesafe farketmez Ilıcak da yaptıracağım.

fotoaktuel

« Yanıtla #9 : Eylül 12, 2020, 12:21:15 ÖS »
İlk fırsatta gidip sensörlere bi baktırayım ozaman tavsiyeniz için teşekkür ederim.
uzun zaman geçmiş ama sorunu giderebildinizmi ? burdan yazarsanız faydalarırız. aynı ses bendede var. teşekkürler.

fotoaktuel

« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2020, 10:54:55 ÖÖ »
abs senörleri kirlenmişse bu soruna yol açarmı? başına gelenler yazarsa sevinirim.

fotoaktuel

« Yanıtla #11 : Eylül 23, 2020, 06:57:57 ÖÖ »
bu ses benimde abs beyninden geliyor.