Gönderen Konu: Civic FB7 LPG de titreme (silkeleme) sorunu Çözümü.  (Okunma sayısı 57984 defa)

HONDAHAN

Ynt: Civic FB7 LPG de titreme (silkeleme) sorunu Çözümü.
« Yanıtla #25 : Şubat 13, 2014, 01:29:01 ÖS »
Arkadaşlar bilmediğim bir konu, yaptıranlar sorar paylaşır ama Fb7 ye olan Fd6 ya da olması lazım, aynı motor sonuçta.
( Lpg li üretilen değil sonradan lpg takılan Fb7 leri kastediyorum. Econ olanlar farkıldır heralde. )
Bu haftasonu bakıma gideceğim Brc 'ye, dosyayı atarsanız ben de yaptırır ya da sorarım. Ya da diyorum çünkü nasıl bir titreme-silkelemeden bahsettiğinizi bilmiyorum, benim öyle bir şikayetim yok. Sadece geçen hafta yaptırdığım subap ayarından sonra motor titremesi arttı.
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2014, 01:31:12 ÖS Gönderen: HONDAHAN »

teachers71

« Yanıtla #26 : Şubat 13, 2014, 07:11:08 ÖS »
bende aracı ilk aldığımda bikaç ay aralıklarla hafif şekilde yaptı. ben şanzumandan diye düşünüyorum. internetten araştırdığım kadarıylada bazı ara devirlerde şanzumanın kararsız kalıp kısa süre içinde bir üst vitese sonra hemen  alt vitese düşüyor diye yorumlar okumuştum.bendekide buna benziyor doğrusu. araç öne doğru atılım yapıyor. sonra sizden dosyayı aldım ama yaklaşık 1 aydır hiç denk gelmedi bu silkeleme yada şanzuman vuruntusu artık her neyse. araç lpg ye alışıyor herhalde. (yada ben araca alışıyorum). bi sorun olmadığı içinde ayarlarını kurcalamak istemiyorum. ama beklemedeyim. olursa yükleteceğim.

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #27 : Şubat 13, 2014, 07:56:42 ÖS »
Arkadaşlar bilmediğim bir konu, yaptıranlar sorar paylaşır ama Fb7 ye olan Fd6 ya da olması lazım, aynı motor sonuçta.
( Lpg li üretilen değil sonradan lpg takılan Fb7 leri kastediyorum. Econ olanlar farkıldır heralde. )
Bu haftasonu bakıma gideceğim Brc 'ye, dosyayı atarsanız ben de yaptırır ya da sorarım. Ya da diyorum çünkü nasıl bir titreme-silkelemeden bahsettiğinizi bilmiyorum, benim öyle bir şikayetim yok. Sadece geçen hafta yaptırdığım subap ayarından sonra motor titremesi arttı.
siz bilirsiniz hocam. mail adresinizi mail atın yollayım hemen. yanlız eski ayarınızı kaydettirin. olmazsa tekrar eski ayarınızı yükletirsiniz.

mehmet zengin

« Yanıtla #28 : Şubat 13, 2014, 08:22:13 ÖS »
Arkadaşlar. birçok kişiye attım dosyayı. Lütfen tecrübelerinizi paylaşın.
vakit bulup gidemedim hala. Senin arabada durum nedir? Halen normal mi?

erdalk

« Yanıtla #29 : Şubat 24, 2014, 10:02:17 ÖS »
arkadaşlar aynı sorun bende de vardı.Hatta silkeleme peşinden benzine geçme şeklindeydi.hatta motor lambasını bile yaktık ama sağolsun buradaki ustam bu sorunu şimdilik çözdü gibi .hala denemedeyim yaklaşık 1 hafta oldu.alt ve üst devirlerde herhangi bir tekleme benzine  geçme silkeleme şu an için yok.aracım 2013 civic eco otomatik.gerçi aynı yazıları lpg de sabit hızda silkeleme başlığındada yazdım ama neyse. deneme sürecinde şimdilik sıkıntı yok bilgilendireceğim gene sizleri

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #30 : Şubat 26, 2014, 09:56:35 ÖS »
Arkadaşlar. birçok kişiye attım dosyayı. Lütfen tecrübelerinizi paylaşın.
vakit bulup gidemedim hala. Senin arabada durum nedir? Halen normal mi?
Benimki hala normal maşallah.

ismetmete

« Yanıtla #31 : Mart 25, 2014, 11:21:55 ÖS »
AAE71, yazılarınızı okudum. Problem çok yaygın. Haklısınız Honda yetkilileri vtec böyle çalışıyor deyip işin içinden çıkıyorlar. Takip edebildiğim kadariyle sadece sizde bir çözüm olmuş. Başka var mı bilmiyorum. Ece Oto Gaz ile de irtibata geçeceğim. Önce sizden biraz detay alsam iyi olur... Aracım kasım 2013 civic eco otomatik ve brc lpg kiti honda serviste monte edildi. Sizin aracınız, çok net yazmışınız eco değil. Acaba  eco olanlarda mı problem giderilemiyor. Ece'de sadece bilgisayar ayarı mı yapıldı. Mekanik bir ayar da yapıldı mı.
Aklıma gelenler bunlar. Başka detaylar da varsa belirtirseniz sevinirim.

ismetmete

« Yanıtla #32 : Mart 26, 2014, 10:52:33 ÖS »
AAE71, Ece Oto Gaz ile konuştum, sizin yazdıklarınıza ilave edilecek bir şey yok... Gerçi bir kaç ay içinde Konya'ya gelme ihtimalim var.
(Akraba ziyareti için) O zaman gidebilirim, ama zahmet olmazsa sizdeki ayar bilgilerini bana da yollarsanız Bursa'da belki çözüm bulunabilir.

« Son Düzenleme: Mart 26, 2014, 10:57:57 ÖS Gönderen: ismetmete »

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #33 : Mart 29, 2014, 03:33:01 ÖS »
AAE71, Ece Oto Gaz ile konuştum, sizin yazdıklarınıza ilave edilecek bir şey yok... Gerçi bir kaç ay içinde Konya'ya gelme ihtimalim var.
(Akraba ziyareti için) O zaman gidebilirim, ama zahmet olmazsa sizdeki ayar bilgilerini bana da yollarsanız Bursa'da belki çözüm bulunabilir.

yollarım tabi hocam. gerekirse konyaya geldiğinizde ararsınız ECE ye beraber gideriz. mesajda mailinizi gönderin.

ismetmete

« Yanıtla #34 : Mart 30, 2014, 09:30:42 ÖÖ »
Dün akşam mail adresimi yolladım. Ayrıca profilimde görünen diğer e mail adresime de yollayabilirsiniz. Selamlar.

ismetmete

« Yanıtla #35 : Nisan 02, 2014, 10:21:03 ÖS »
Dosya geldi. Sağolun. Ancak ben bu fpd dosyasını açamadım. Sonra front panel design programını indirdim,  yine açılmadı.
Bakıyorum açabilecekmiyim...

AAE71

• Timothy
Ynt: Ynt: Ynt: Civic FB7 LPG de titreme (silkeleme) sorunu Çözümü.
« Yanıtla #36 : Nisan 03, 2014, 08:07:56 ÖÖ »
Dosya geldi. Sağolun. Ancak ben bu fpd dosyasını açamadım. Sonra front panel design programını indirdim,  yine açılmadı.
Bakıyorum açabilecekmiyim...
hocam siz acmayacaksiniz. Usb ile lpg ciye goturun onlar halleder.

ismetmete

« Yanıtla #37 : Nisan 03, 2014, 12:12:22 ÖS »
Evet, gereksiz uğraşmışım. Biraz ileri yaşta bilgisayar kullanmanın doğal neticeleri.
Dosyayı USB ye yükledim. Bugün veya yarın yetkili brc lpg servisine giderim.
Neticeyi size aktarırım. İlginize tekrar teşekkür.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2014, 12:13:56 ÖS Gönderen: ismetmete »

23korg23

« Yanıtla #38 : Nisan 03, 2014, 10:21:31 ÖS »
Kalibrasyon ve ayarlarn birebir tutacagini sanmiyorum. Regulator basinci ayni olmali hava basinci yani rakim ayni olmali hatta bunlarin ayni olmasi bile yetmeyebilir.. yine de goturun lpg ciye bakalim ne diyecek

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #39 : Nisan 03, 2014, 10:43:58 ÖS »
Kalibrasyon ve ayarlarn birebir tutacagini sanmiyorum. Regulator basinci ayni olmali hava basinci yani rakim ayni olmali hatta bunlarin ayni olmasi bile yetmeyebilir.. yine de goturun lpg ciye bakalim ne diyecek
bi umut hocam iste.

AAE71

• Timothy
Ynt:
« Yanıtla #40 : Nisan 04, 2014, 11:36:18 ÖÖ »
Simdiye kadar 50 den fazla kisiye gonderdim dosyayi arkadaslar. Neden kimse geri donus yapmiyor??

erdalk

« Yanıtla #41 : Nisan 04, 2014, 10:19:03 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Sevgili AAE71 ilginiz için çok teşekkür ederim. Dosyayı aldım. Ancak benim burada ki ustamda daha önce ayar değişikliği yapmıştı ancak brc  merkezden buna gerek olmadığı fabrikasyon ayarla herhangibir sıkıntı olmaması gerektiği söylendi ve tekrar sıfırdan orjinal ayar yüklendi. hiç bir sıkıntı yoktu. ta ki  bu pazartesine kadar. Uzun yola çıktım ve gene aynı sorun aracın 1 saat fazlası çalışmalarda ortaya çıktı ve ciddi anlamda can sıktı. Dönüşte tekrar soluğu orada aldım. Bilgisayarla yol testine çıktığımızda tekleyip benzine geçtiği anlarda gaz basıncının  tamamiyle düştüğünü tesbit ettik.Gaz basıncı düşünce arac stopa gidip tekleme silkeleme yapıyor ve akabinde hemen benzine geçiyordu. Yapılan kontrolde gaz basınç sensörünün   kablo soketinin zaman zaman  esnemeyle elektrik iletimini kestiği tesbit edildi. uygun  olarak tekrar montaj kontrol edildi .uzun bir yol testi sonrasında araç yaklaşık 3-4 gündür son derece iyi durumda görünüyor.
ilgili arkadaşlara umarım yardımı olur çünkü gerçekten insanı araçtan soğutan bir arıza türü

0mer

« Yanıtla #42 : Nisan 04, 2014, 10:32:11 ÖS »
Merhaba arkadaşlar. Sevgili AAE71 ilginiz için çok teşekkür ederim. Dosyayı aldım. Ancak benim burada ki ustamda daha önce ayar değişikliği yapmıştı ancak brc  merkezden buna gerek olmadığı fabrikasyon ayarla herhangibir sıkıntı olmaması gerektiği söylendi ve tekrar sıfırdan orjinal ayar yüklendi. hiç bir sıkıntı yoktu. ta ki  bu pazartesine kadar. Uzun yola çıktım ve gene aynı sorun aracın 1 saat fazlası çalışmalarda ortaya çıktı ve ciddi anlamda can sıktı. Dönüşte tekrar soluğu orada aldım. Bilgisayarla yol testine çıktığımızda tekleyip benzine geçtiği anlarda gaz basıncının  tamamiyle düştüğünü tesbit ettik.Gaz basıncı düşünce arac stopa gidip tekleme silkeleme yapıyor ve akabinde hemen benzine geçiyordu. Yapılan kontrolde gaz basınç sensörünün   kablo soketinin zaman zaman  esnemeyle elektrik iletimini kestiği tesbit edildi. uygun  olarak tekrar montaj kontrol edildi .uzun bir yol testi sonrasında araç yaklaşık 3-4 gündür son derece iyi durumda görünüyor.
ilgili arkadaşlara umarım yardımı olur çünkü gerçekten insanı araçtan soğutan bir arıza türü

erdal bey yol testinde tam olarak ne yapılıyor acaba birde silkeleme derken tam olarak anlatırsanız çok sevinrim

AAE71

• Timothy
« Yanıtla #43 : Nisan 05, 2014, 08:59:06 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar. Sevgili AAE71 ilginiz için çok teşekkür ederim. Dosyayı aldım. Ancak benim burada ki ustamda daha önce ayar değişikliği yapmıştı ancak brc  merkezden buna gerek olmadığı fabrikasyon ayarla herhangibir sıkıntı olmaması gerektiği söylendi ve tekrar sıfırdan orjinal ayar yüklendi. hiç bir sıkıntı yoktu. ta ki  bu pazartesine kadar. Uzun yola çıktım ve gene aynı sorun aracın 1 saat fazlası çalışmalarda ortaya çıktı ve ciddi anlamda can sıktı. Dönüşte tekrar soluğu orada aldım. Bilgisayarla yol testine çıktığımızda tekleyip benzine geçtiği anlarda gaz basıncının  tamamiyle düştüğünü tesbit ettik.Gaz basıncı düşünce arac stopa gidip tekleme silkeleme yapıyor ve akabinde hemen benzine geçiyordu. Yapılan kontrolde gaz basınç sensörünün   kablo soketinin zaman zaman  esnemeyle elektrik iletimini kestiği tesbit edildi. uygun  olarak tekrar montaj kontrol edildi .uzun bir yol testi sonrasında araç yaklaşık 3-4 gündür son derece iyi durumda görünüyor.
Erdal hocam o soketin nerde oldugunu tarif eder misiniz? Ya da resim daha guzel olur.

erdalk

« Yanıtla #44 : Nisan 05, 2014, 11:52:52 ÖÖ »
yol testinde araç bilgisayara bağlı usta yanımda otururken ben araç kullandım ve silkeleme başlayıp araç benzine geçtiğinde ekrandaki motor verilerindeki gaz basıncının düştüğünü gördük.Gaz basıncı düştüğünde sensör  gazı kesmiş oluyor.araç stopa gitmeye uğraşırken araçta silkeleme baŞLIYOR ve kendiliğinden benzine geçiyor ve bütün sorun sona eriyor.gaza tekrar geçirildiğinde gene   gaz basıncının her değişmesinde aynı arızayı yapıyor.özellikle vites geçişlerinde motor yük bindikçe ileri geri esnemesi soketinde esnemesine dolayısıyla bu arızanın oluştuğu söylendi. normal olduğu yerde araç hareketsizken yapılan ayar kontrollerinde herşey normal çıkıyor. ama araç yolda çukurda tümsekte ani gaz verme veya kesme gibi durumlarda sensör soketi motor üst kapağına değecek şekilde takıldıysa bu esnemelerde  sıkıntı ortaya çıkıyor.bende şu an deneme aşamasındayım ama yaklaşık 5 gündür her türlü kullanmama rağmen şimdilik o arıza tekrarlamadı.usta kesinlikle bundan kaynaklandığını arızanın bir daha oluşmayacağını söyledi bakalım göreceğiz

tnrdnzekr

• TNR
« Yanıtla #45 : Nisan 05, 2014, 12:20:33 ÖS »
takip

teachers71

« Yanıtla #46 : Nisan 05, 2014, 12:50:42 ÖS »
arkadaşlar süpersiniz. fabrikanın bulamadığı hataları inatla takip edip ortaya çıkardınız ya şapka çıkarılır size.

0mer

« Yanıtla #47 : Nisan 05, 2014, 01:00:34 ÖS »
yol testinde araç bilgisayara baðlý usta yanýmda otururken ben araç kullandým ve silkeleme baþlayýp araç benzine geçtiðinde ekrandaki motor verilerindeki gaz basýncýnýn düþtüðünü gördük.Gaz basýncý düþtüðünde sensör  gazý kesmiþ oluyor.araç stopa gitmeye uðraþýrken araçta silkeleme baÞLIYOR ve kendiliðinden benzine geçiyor ve bütün sorun sona eriyor.gaza tekrar geçirildiðinde gene   gaz basýncýnýn her deðiþmesinde ayný arýzayý yapýyor.özellikle vites geçiþlerinde motor yük bindikçe ileri geri esnemesi soketinde esnemesine dolayýsýyla bu arýzanýn oluþtuðu söylendi. normal olduðu yerde araç hareketsizken yapýlan ayar kontrollerinde herþey normal çýkýyor. ama araç yolda çukurda tümsekte ani gaz verme veya kesme gibi durumlarda sensör soketi motor üst kapaðýna deðecek þekilde takýldýysa bu esnemelerde  sýkýntý ortaya çýkýyor.bende þu an deneme aþamasýndayým ama yaklaþýk 5 gündür her türlü kullanmama raðmen þimdilik o arýza tekrarlamadý.usta kesinlikle bundan kaynaklandýðýný arýzanýn bir daha oluþmayacaðýný söyledi bakalým göreceðiz

erdal bey olayi on numara ozetlemissiniz cok tesekkur ederim en kisa zamanda bursaya gidecegim yapsinlar banda su bilgisayarli yol testini

ismetmete

« Yanıtla #48 : Nisan 06, 2014, 12:59:46 ÖS »
AAE71, Geri dönüş yapılmaması hakkında ne söyleseniz doğrudur.
Dün BRC serviste USB den ayar konusunu yaptırdım. Hatta arkadaşlar Konya ile de konuştular. Henüz tam deneme imkanım olmadı.
Ancak, görüldüğü kadarıyla bu ayar eco olmayan araçlar için gibi duruyor. (İnşallah her iki tip için de geçerlidir)
Tam olarak deneyip fikir edinince neticeyi mutlaka paylaşırım. İyi pazarlar...

erdalk

« Yanıtla #49 : Nisan 07, 2014, 05:55:03 ÖS »
[/url][/img]

en soldaki basınç sensörü. soket honda yazan motor kapağına değecek şekilde takılıydı şimdiki düzelmiş hali