Gönderen Konu: 2005 VTEC2 HARARET VE TAHLIYEDEN SU ATMA  (Okunma sayısı 9999 defa)

ismail1353

2005 VTEC2 HARARET VE TAHLIYEDEN SU ATMA
« : Nisan 04, 2016, 01:38:22 ÖS »
Herkese iyi günler öncelikle forumu uzun zamandır takip ediyordum ama aranıza yeni katıldım herneyse konuya gireyim japon montaj vtec2 aldım 2.5 ay önce ilk uzun yol deneyimimi geçen hafta gerçekleştirdim o gün sabahı suyu kontrol etmek için radyatör kapağını açtım baktım seviyesi normaldi(2.5 aydan sonra ilk açışım).Neyse yola çıktım 200 km gittim bi baktım tahliye deposundan su atıyor ama hareret ortada sabit değişmiyor daha sonra ustanın tekine sordum fazla olan suyu atıyordur sıkıntı yapma dedi.Geri Ankara'ya dönmeden önce az daha su koydum kafam rahat olsun diye neyse yola çıktım ara ara kontrol ettim su atıyor ama çok değil en son kontrol ettiğimde bu 1 damlaya kadar düşmüştü neyse ki Elmadağ'a geldim orda hararetin ilk defa ortanın üstüne çıktığını farkettim daha sonra şehir içine geldiğimde gene rampada ışıkda hararet yükselmişti bu 2 3 kez oldu sadece dönüşte.Kimileri radyatör kapağını değiştir diyorlar kimiside termostatda sıkıntı var diyor bu olayı yaşayan tecrübe edinen var mı nedir bunun çözümü kafama takıldı uyku bile girmedi gözüme :( ?

oktayoo

• Oktay
Ynt: 2005 VTEC2 HARARET VE TAHLIYEDEN SU ATMA
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2016, 06:36:29 ÖS »
en ucuz yoldan başlamak en garantisi ilk olarak radyatör kapağını değiştirin.(orjinal olsun) Bu sorunlar genelde silindir kapak contasının yanmış olmasıyla sonuçlanıyor,inşallah değildir.

ismail1353

« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2016, 08:11:58 ÖS »
Bende öyle ümit ediyorum kapağı açana kadar hiçbir şey yoktu kapağı açtım hava aldı galiba ondan şüpheliyim kimiside radyatör kapağı dedi haftaya götüreceğim aracı hondacı mehmete  :(

alfaus007

« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2016, 10:15:21 ÖS »
hemen hemen aynı sorun bendede oldu daha yeni 1.6 ies'te.Radyatör düşük devirlerde arabayı sıkıştırmayınca hiç bir problem yapmıyor hararet göstergesi yerinde. Ne zaman ki 4 bin devir üstüne çıkmaya başlıyorsun az hız yapayım diyorsun radyatörden su atıyor araba(yedek su deposundan, kendi kapağından tamponun üstü falan su oluyor).  En sonunda götürdüm sanayiye radyatöre başka bişey taktılar basınç mı veriyormuş neymiş neyse meğersem radyatörde gözle görülemeyecek şekilde ufak ufak çatlaklar olmuş ne zaman radyatöre yüklensen oradan su atıyor velhasıl en sonunda radyatör değişecek dediler :)

988_honda

« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2016, 10:08:49 ÖÖ »
ismail1353 geçmiş olsun.araç kaç bin km de ve ne zaman tüp takılmış.honda motorlarının  bu gibi sorunları kolay kolay vermeyeceğini düşündüğüm için soruyorum.

ismail1353

« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2016, 06:46:06 ÖS »
ismail1353 geçmiş olsun.araç kaç bin km de ve ne zaman tüp takılmış.honda motorlarının  bu gibi sorunları kolay kolay vermeyeceğini düşündüğüm için soruyorum.
sağolun

hocam lpg 110 binde falan takılmış araç şuan 180 binde motor %91 trigeri kopma noktasına gelmişti seti değiştirmiştim geçenlerde uzun yola gittim bu sıkıntı oldu daha öncede sıkıştırdım aracı hiç birşey yoktu sadece uzun yolda oldu anlamadım devirdaim pompasını değiştirmemiştim galiba ondan oldu yarın götürüyorum bakalım ustaya ne diyecek

ismail1353

« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2016, 06:47:35 ÖS »
hemen hemen aynı sorun bendede oldu daha yeni 1.6 ies'te.Radyatör düşük devirlerde arabayı sıkıştırmayınca hiç bir problem yapmıyor hararet göstergesi yerinde. Ne zaman ki 4 bin devir üstüne çıkmaya başlıyorsun az hız yapayım diyorsun radyatörden su atıyor araba(yedek su deposundan, kendi kapağından tamponun üstü falan su oluyor).  En sonunda götürdüm sanayiye radyatöre başka bişey taktılar basınç mı veriyormuş neymiş neyse meğersem radyatörde gözle görülemeyecek şekilde ufak ufak çatlaklar olmuş ne zaman radyatöre yüklensen oradan su atıyor velhasıl en sonunda radyatör değişecek dediler :)

hemen hemen aynı problem benimde hararet hiç yükselmiyor sabit sıkıştırınca su atıp yükseliyor hemen geri düşüyor :(
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2016, 06:48:01 ÖS Gönderen: ismail1353 »

battalgazi

« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2016, 09:15:38 ÖS »
Hocam tahliye bidonunun max seviyesi var onun üzerinde koyarsanız araç sıkıştırmada radyatörden gelecek sıcak suya yer kalamadığı için tahliyeden suyu dışarı verecektir,fakat hararetin oynadığına göre inşallah değildir ama sorunun büyük ihtimalle conta,biraz devirli kullanıp tahliye kabına bir bakın küçük küçük kabarcıklar geliyorsa conta masrafına hazır olun derim,bu kabarcıklar contan özelliğini kaybettıgı için yanma odasından çıkan gaz sogutma suyuna karışıyor soğutma sistemine eksoz gazı verip motorun soğutma sistemini etkiliyor ve kaynayan su tahlıyeye doluyor,ileri derecede değilse uzun yollarda ve uzun rampalar dışında hissetmezsin

viento23

« Yanıtla #8 : Nisan 13, 2016, 08:20:46 ÖÖ »
conta yanma durumunda gazın soğutma suyuna karıştığı yerden motora su karışır egzozdan beyaz duman atar (buhar şeklinde değil) ve yağa su karıştığı için motor  yağının rengi ve  yapısı değişir. Eğer bu gibi sorunlar görülmüyorsa sorun contadan değildir denilebilir. Soğutma sistemindeki tıkanıklıklar da buna sebep olabilir.

ismail1353

« Yanıtla #9 : Nisan 13, 2016, 07:56:06 ÖS »
ustaya götürdüm radyatörden test yaptılar su koyarak contanın yandığına karar verdiler conta falan değişecek termostat müşürler bakalım nasıl olacak bekliyoruz korktuğumuz başımıza geldi

988_honda

« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2016, 08:19:55 ÖÖ »
çok geçmiş olsun

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2016, 08:50:25 ÖS »
geçmiş olsun,her işte bir hayır vardır.

ismail1353

« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2016, 08:45:38 ÖÖ »

sukru66

« Yanıtla #13 : Temmuz 20, 2020, 01:07:16 ÖS »
selamün aleyküm. an itibariyle yeni üye oldum. benimde benzer şikayet vardı çok şükür çözüldü. bu sorunu yaşayan arkadaşlar için yazmak istedim. inşallah faydası olur. arabam honda civic 2005 vtec  üzerideki radyatör çatlamıştı kapağın alt kısmından. orjinalini bulunduğum ilde bulamadım. veka yan sanayi taktırdım[bu arada önceki kapağı taktı usta]. hararet yaptı ustaya tekrar gittim. termostat arızalıdır dedi. değiştirdik. uzun yolda yine hararet yaptı. suyu tahliye deposuna atıyor ordan dışarı püskürtüyordu. radyatörde su kalmayınca malum hararet. başka bi ustaya durumu izah ettim. kapağı söker sökmez bunu buraya takan ustanın... dedi :-) kapak kısa kalıp tam kapatmadığı için içerde basınç oluşturmadan suyu dışarı atıyormuş. iyisinden bi kapakla sorunu çözdük Elhamdülillah.

sukru66

« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2020, 01:08:55 ÖS »
ustaya götürdüm radyatörden test yaptılar su koyarak contanın yandığına karar verdiler conta falan değişecek termostat müşürler bakalım nasıl olacak bekliyoruz korktuğumuz başımıza geldi
geçmiş olsun

münzevi

• Co-Admin
« Yanıtla #15 : Temmuz 22, 2020, 12:22:12 ÖS »
selamün aleyküm. an itibariyle yeni üye oldum. benimde benzer şikayet vardı çok şükür çözüldü. bu sorunu yaşayan arkadaşlar için yazmak istedim. inşallah faydası olur. arabam honda civic 2005 vtec  üzerideki radyatör çatlamıştı kapağın alt kısmından. orjinalini bulunduğum ilde bulamadım. veka yan sanayi taktırdım[bu arada önceki kapağı taktı usta]. hararet yaptı ustaya tekrar gittim. termostat arızalıdır dedi. değiştirdik. uzun yolda yine hararet yaptı. suyu tahliye deposuna atıyor ordan dışarı püskürtüyordu. radyatörde su kalmayınca malum hararet. başka bi ustaya durumu izah ettim. kapağı söker sökmez bunu buraya takan ustanın... dedi :-) kapak kısa kalıp tam kapatmadığı için içerde basınç oluşturmadan suyu dışarı atıyormuş. iyisinden bi kapakla sorunu çözdük Elhamdülillah.
Aleykum selam, geçmiş olsun. Ustanın önemini gösteren bir olay daha. Paylaşım için teşekkürler.

Gokmen2123

« Yanıtla #16 : Ağustos 02, 2020, 09:54:06 ÖS »
Aynı sorun benim başıma gelmişti ilk su kontrolünden sonra kapağı tam sıkmamışım ondan olmuş :) suyu kontrol ederken radyatör kapağını açmadan yedek depodan kontrol edebilirsiniz.. kapağı iyi kapattığınızdan eminseniz kapağı değiştirip deneyin..