Gönderen Konu: yüksek süratte kulaklar  (Okunma sayısı 4661 defa)

seferad

yüksek süratte kulaklar
« : Mayıs 19, 2011, 12:25:53 ÖS »
bilgisi olan varmı arkadaşlar 150 civarı hızlarda kulaklarımız agrıdı sesdenmidir yoksa hava basıncı filanmı

ekuzdere

Ynt: yüksek süratte kulaklar
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2011, 12:34:15 ÖS »
Japon arabası binmenin katlanılması gereken noktalarıdır burlar.. ses yalıtımı genelde çok azdır bu yüzdendir ki uzun yollar işkence gibi geçebilir.. önerilen 400 500 liraya yalıtım yaptırmak =)

seferad

« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2011, 01:26:28 ÖS »
yapıldı yalıtım bu durum sesden degilde sanki basınçmı oluyo anlamadım.tuhaf bişey sanki kulaklar tıkanıyo gibi camı açıyorum düzeliyo mesela ama o hızdada cam açık gidilmiyor

karapilot

« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2011, 01:33:46 ÖS »
Otomobil, otobüs, tren uçak ve gemi gbi vasıtaların tutması, buna hareket hastalığı veya kinetozis denir. Seyahat enfeksiyon hastalıkları: Seyahat yapılan ülkenin ortamına alışamama nedeniyle bulaşıcı hastalıklara yakalama ve bunların başında: ishal, kanlı ishal, kolera, sıtma, migren, bulantı, başağrısı, kusma vb., rahatsızlıklar ortaya çıkar.

A-) Kinetozis, hareket hastalığı, vasıta tutması:
Kinetozis her hangi bir trafik aracı ile hareket ederken ortaya çıkan bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklardan , yani vasıta tutması veya yunanca kinetozis?den bahsedebiliriz. Kinetozis yunanca hareketetmek anlamına gelir. Bu rahatsızlık sadece insanlarda değil hayvanlardada görülmektedir, özeliklede memeli hayvanlar, kuşlar, ve hatta balıklarda kinetozis görülür. Kinetozis genelikle 2-12 yaşları arasındaki çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde az ve yaşlılarda daha az görülür. Bu rahatsızlık otomobil, otobüs, tren, uçak ve gemide, özeliklede gemide çok görülür.

Kinetozis nasıl oluşur?
İç kulakta denge organı bulunur, buna salyangoz (Cochlea) denir ve üç adet yay şeklinde kanalları vardır. Bu kanaları foksiyonları üç yöne: sağ-sol, ön-arka ve yukarı-aşağı şeklinde düzenlenmiştir ve hareketleri beyine bildirerek dengede kalmayı sağlarlar. Denge organı ayakların hareketine göre ayarlanmıştır. Ani hareketlerde denge organı ayaktan aldığı bilgileri beyine iletirken problemler ortaya çıkar. Denizde daha çok  hareket olduğundan daha çok problem yaşanır.

seferad

« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2011, 01:50:00 ÖS »
kardeş beni araç tutmaz ve tek degildim yanımdakide aynı sorun vardı.

poseidon999

« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2011, 05:08:09 ÖS »
Yokuş aşağı hızlı bir iniş yaptıysanız anlık basınç olmuştur.
Bu basınç da kısa süreli kulakları tıkar normaldir.

Yok düz yolda olduysa bilemem.

seferad

« Yanıtla #6 : Mayıs 19, 2011, 05:14:14 ÖS »
malesef hep devamlı vardı nedenoldugunu anlamadım yani içeri havamı giriyo yada sesdenmi oluyo valla uzun yolda eziyet çektim.

06FAT68

« Yanıtla #7 : Mayıs 19, 2011, 11:07:44 ÖS »
bendede oluyor o ama sakız çiğnerseniz kulak tıkanmalarını açıyo benim bildiğim kadarıyla yol sesi + basınç ci kuvvati yapıyor bunları 4
özellikle yüksek hızlarda daha çok ci kuvvetine maruz kaldığımız için oluyor

luke skywalker

« Yanıtla #8 : Mayıs 20, 2011, 12:21:32 ÖÖ »
Yüksek süratte birden pencere açarsanız olabilir yada irtifa çıkışlarında yüksek dağlarda,rampalarda falan.
Basınçla ilgili birşey.Birde kas-iskelet sistemi gelişmemiş ergenlik çağı çocuklarında orta kulak nedenlerinden dolayı olabiliyor.

chevasil

« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2011, 10:54:13 ÖÖ »
bazen oluyor yüksek hızlarda aynı şey ucaktada oluyor basınctan dolayı. kulaklarınızda basınc hissettiginiz zaman esneyin üşenmeden. yada agzınızı acık tutun gececektır. yada bır arkadaşımız sakız cıgneyın demıs o da ıyı gelır. kulak zarı patlamaları yuksek sese yada basınca maruz kaldıgında agzınızın kapalı olmasından kaynaklanır.ani basınc değişimleri.

seferad

« Yanıtla #10 : Mayıs 21, 2011, 10:45:41 ÖÖ »
teşekkürler yani araçta bi sorun yok.her arabada olurmu böyle

efsane_001

« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2011, 11:14:03 ÖÖ »
yüksek hızda olur normal birşey bu

poseidon999

« Yanıtla #12 : Mayıs 21, 2011, 11:14:23 ÖÖ »
teşekkürler yani araçta bi sorun yok.her arabada olurmu böyle

Aracında kabin içi basıncı değiştiren bir sistem yoksa problem yoktur.
O da zaten uçaklarda var :)
Sadece arabada değil basıncın ani değiştiği heryerde olur.
Koşarak yokuş aşağı insen bile olabilir.
Dert etme bu kadar.

seferad

« Yanıtla #13 : Mayıs 21, 2011, 11:39:36 ÖÖ »
valla yalıtım ses beni bıktırdı artıkuzun yol işkence geliyor

luke skywalker

« Yanıtla #14 : Mayıs 21, 2011, 03:37:05 ÖS »
valla yalıtım ses beni bıktırdı artıkuzun yol işkence geliyor
Bu kadar da olmaması gerek aslında bir K.B.B Uzmanına gitmenizde zarar yok.

seferad

« Yanıtla #15 : Mayıs 21, 2011, 04:00:47 ÖS »
sadece bende olsa tamam benım kulaklardan ama yanımdakındede aynı sorun oldu

34BB9000

« Yanıtla #16 : Mayıs 22, 2011, 12:22:47 ÖS »
o anda hangi bölgeden geçtiğini yazarsan daha sağlıklı bilgi alabilirsin.120 den sonra sadece yan aynalardan rüzgar sesi gelmektedir içeriye.yanındaki arkadaş içinde aynı sorun geçerliyse araç ve bölge problemi var demektir.Yok eğer bireyselse eğer istanbulda yaşıyorsan ermeni hastanesi KBB  Dr Mircan Miroğlu derim.
Uçak başka ve farklı bir durum.Ben hemen hemen hergün uçağa binen biriyim işim gereği ama ona kulak zamanla alışır.sanıldığı gibi bademcik aldırmak ve kulak temizlettirmek zararlı değildir.Kulaklarını temizleterek başlayabilirsin.Ama yanındaki arkadaş içinde aynı şey geçerli ise ozaman bölgeyi yazman gerekir.Bazı bölgelerde bu tür alçak ve yüksek basınç ile karşılaşırsın.
tarlabaşı aksaray arası
istanbul tekirdağ il sınırı gümüşyaka sultanköy arası
ayrıca sinyal radyo uydu baz istasyonlarının olduğu yerlerden geçerkende radyasyona maruz kalmakta bunla ilgilidir
çamlıca çıkışı gibi...
sarıyer zekariyaköy ortaköy arası iniş...
ister yavaş in ister yavaş çık farketmez.
honda kullanım kitapçığında basınçla ilgili sadece ufak bir açıklama var oda aracın zor durumda kalması ile ilgili değil.
yüksek basınç olan yerlerden geçerken aracın içinde nekadar çok insan varsa okadar problem yaşarsın.kısa süre içerisinde başlamadan önce camlar ve klima açılarak içeriye hava alma durumu olduysa daha sonra bunları kapattıktan sonra nefes almaya başladığınızda ve bu bölgeye giriş yaptığınızda problem başlar.teknik değil anlayacağımız şekilde.
Bolu dağına çıkan yol ve dewamı
silivri iniş...
enez yolu
kocaeli körfez girişi 15. km
kuşadası çıkış
antalya manavgat başlangıç
adana seyhan çıkış
karadenizde bir çok yerde.
sivas merkeze giriş ve çıkış
ayrıca bu bölgelerde istediğin devirde ve hızda kullan motorun sesini bile duymazsın.Ve araç çok az yakar.dizeldende az yakar.

srkns

• Serkan's
« Yanıtla #17 : Mayıs 22, 2011, 12:43:22 ÖS »
kartepe'ye ne zaman çıksam, ne teyp sesini duyabiliyorum, ne yanımdaki konuşanı..
sık sık yutkunarak açabiliyorum ancak kulaklarımı

seferad

« Yanıtla #18 : Mayıs 22, 2011, 02:14:41 ÖS »
anladım normal o zaman ben ist.ankara arası oldu neyse ben acaba araç fazla ruzgar sesi veya kendisinimi alıyo diye sorun ettim