Gönderen Konu: büyük jant ve ince yanak lastik rollingde...  (Okunma sayısı 26912 defa)

ALG

• THT
Ynt: büyük jant ve ince yanak lastik rollingde...
« Yanıtla #25 : Temmuz 15, 2006, 09:30:30 ÖÖ »
ottoboy haklısın ama Onurda haklı..Senin bahsettiğin şanzımana bağlanan parça aşağıda..Hız sensörü deniyor bu parçaya..Farklı çap lastik ve cant kullanımında aşağıdaki resimdeki sensörün sarı parçası değiştirilerek speedo da doğru okuma sağlanıyor, bu parça değişmediğinde speedoda hata payı beliriyor..

Onu-R

« Yanıtla #26 : Temmuz 15, 2006, 08:40:08 ÖS »

Teşekkürler abi.. Yani çap değiştiği zaman hız sensörünü de ona göre ayarlamak gerekiyor...

ALG

• THT
« Yanıtla #27 : Temmuz 15, 2006, 10:10:07 ÖS »

Teşekkürler abi.. Yani çap değiştiği zaman hız sensörünü de ona göre ayarlamak gerekiyor...

evet OnuR..benimde bulduğum bilgilere göre sarı uç kısım değişerek speedo daki yanılmanın önüne geçiliyor..dediğin doğru lastik çapı değişimlerinde speedo hatası muhtemeldir..
zaten speedo teli ve sensör aparatı şanzımana bağlı bir bolt-on uygulama..

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #28 : Temmuz 18, 2006, 07:09:19 ÖS »
17 jant takılan araba her türlü alır katılımı :)çünkü yanak kısmı düşük olacağından araç daha seri olarak kalkacak ve hızlanacaktır. Bunu biz denedik benim aracımda 17 chrome jant ve 205/40/17 federal lastik var. 100m kalkış katılımında yaklaşık 1,5 metre fark attım finishte....:))

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Temmuz 18, 2006, 07:50:22 ÖS »
17 jant takılan araba her türlü alır katılımı :)çünkü yanak kısmı düşük olacağından araç daha seri olarak kalkacak ve hızlanacaktır. Bunu biz denedik benim aracımda 17 chrome jant ve 205/40/17 federal lastik var. 100m kalkış katılımında yaklaşık 1,5 metre fark attım finishte....:))

:roll:  :roll:  :roll: peki

Onu-R

« Yanıtla #30 : Temmuz 18, 2006, 08:21:38 ÖS »

Araçlar standart mı? Standart olsa bile motorun iyi açılıp açılmaması, bakımı vs. ve plotaj gibi etkenler zaten 1.5 metre (belki daha fazla) bir fark yaratabilir...

ALG

• THT
« Yanıtla #31 : Temmuz 18, 2006, 10:06:22 ÖS »
100 mt kalkış katılımı  :roll:
yanak kısmı düşük olacağından araç daha seri olarak kalkacak ve hızlanacaktır  :roll: 8-[
17 chrome jant ve 205/40/17 federal lastik    :roll: 8-[ :roll:
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2006, 10:14:32 ÖS Gönderen: ALG »

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #32 : Temmuz 18, 2006, 11:07:02 ÖS »
yanak kısmı düşük olacağından araç daha seri olarak kalkacak ve hızlanacaktır  :roll: 8-[

araçların motorlarında herhangi bir oynama yokk. ama şunu sölimm unutmadan jantın hafifliği önemlii ve benim jantlar gerçekten çok hafiff....

ayrıca her ne kadar amatör bir katılım olsada kazandım :))

Ayrıca dediğin gibi motor ve bakım önemli. benim resimdeki kırmızı hondayla kapışırıs devamlı hatta onda intake kit hava filtreside var ama yine geçemio benim makineyii. ee tabi sürücü de önemli :))

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #33 : Temmuz 18, 2006, 11:20:54 ÖS »

araçların motorlarında herhangi bir oynama yokk. ama şunu sölimm unutmadan jantın hafifliği önemlii ve benim jantlar gerçekten çok hafiff....

ayrıca her ne kadar amatör bir katılım olsada kazandım :))

Ayrıca dediğin gibi motor ve bakım önemli. benim resimdeki kırmızı hondayla kapışırıs devamlı hatta onda intake kit hava filtreside var ama yine geçemio benim makineyii. ee tabi sürücü de önemli :))

Sürücü büyük bir faktor tabiki 1 sn 1 sn yedir ;)

Fakat bilgilere dayanarak ufak jantın alması lazım
Tabi arabadan arabaya fark eder
Bazı VTEC - VTEC kalkıslarımızda arkadasımın aracında Headers komple egsoz - bende sadece son susturucu olmasına ragmen başa baş bitti katılım normalde onun alması lazım bence ;)

Bu sadece benim fikrim

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2006, 11:27:15 ÖS Gönderen: VTEC »

Maverick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Temmuz 19, 2006, 12:47:46 ÖÖ »
benim anlamadığım birşey var ve sizlere sormak istiyorum.örneğin bmw'nin 5 serisini ele alırsak 520'de 16'' lik jantlar var fakat 5 serisi alıpta dahada performans istiyen bir müşteriyede m5 satıyorlar ve m5'in üzerinde19'' lik jantlar var.şimdi bu adamlar niye performans için bu modeli çıkartıp sonrada üzerine onu zorlayacak daha yavaş gitmesini sağlıyacak jant taksınlarki?Güvenlik açısından biliyorum ince yanak daha iyi yol tutar,ani patlamalarda lastikle-asfalt arasında ezilen lastik tabakası az olucağı için kontrol edilebilmesi daha kolay olur vs. ama performans düşçekse niye böyle bişey yapsınlarki sadece görüntü içinde performans istiyen adama 19'lük jant satamıyacaklarına göre acaba neden?

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Temmuz 19, 2006, 02:43:17 ÖÖ »
gökalp cim karşılaştırdığın iki araçtan biri 170 hp civarı sanırım, diğeri 500 hp, yani burda 500 hp lik gücü yola yansıtmak için 520 de kullandığın jant-lastiği kullanırsan araçtan tam verimi alamazsın, araç gücünü yere istediği gibi veremez, ve o ölçüdeki lastiklerde öyle güçlü bir aracı yolda tutmakta zorlanıcaktır, güce göre jant-lastik seçilir ve en iyi performans ve yol tutuşun sağlandığı ölçü kullanılır araçlarda. şöyle de düşünebilirsin ayrıca, dediğin gibi M5 te 19" orjinal jant-lastik var, peki bunları 21" le değiştirsek M5 te de bi güç kaybı oluşmaz mı? tabi ki oluşur,(gerçi araç 500 hp hissetmezsin bile belki ama dyno da kesin hp ler farklı çıkacaktır) yani jant büyüdükçe araçta güç kaybı da oluşmaya başlar bu güç kaybı orjinal ebatlardan şaşma miktarına göre de değişir...  burda 19" jant kullanılmasının nedeni M5 e sunduğu görselliğinden ziyade, onun araç ve motor özelliklerini en iyi şekilde kullanıcıya aktarabilmesi içindir...  ;)

Onu-R

« Yanıtla #36 : Temmuz 19, 2006, 03:29:21 ÖS »

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Temmuz 19, 2006, 03:57:09 ÖS »
dert yok arkadaşlar..  1.6 110 HP  ---->   225 - 40 - 18    orjinal jantlı birilerini bulalım deneyelim :)

Maverick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Temmuz 19, 2006, 05:05:28 ÖS »
gökhan abi o zaman seninle kalkıcak bi adam bulalımmı biz bir dahaki buluşmada.bak gör ben iddia ediyorum sen alırsın o jantlara rağmen ;)

ALG

• THT
« Yanıtla #39 : Temmuz 19, 2006, 06:57:51 ÖS »
yassi sen geçen pazar silivri yolundamıydın? tekirdağdan istanbula dönüş istikameti..

Onu-R

« Yanıtla #40 : Temmuz 19, 2006, 07:39:13 ÖS »
dert yok arkadaşlar..  1.6 110 HP  ---->   225 - 40 - 18    orjinal jantlı birilerini bulalım deneyelim :)

ePHe gelirse buluşmaya olabilir..

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Temmuz 20, 2006, 12:46:50 ÖÖ »
gökhan abi o zaman seninle kalkıcak bi adam bulalımmı biz bir dahaki buluşmada.bak gör ben iddia ediyorum sen alırsın o jantlara rağmen ;)

valla olur diycem ama, biliyosun benim arabada orjinalden ek olarak cold air filtre ve kat. iptali var ama bi de 17 jant ve 225/45 var o yüzden bişey diyemiyorum  ;D

Maverick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Temmuz 20, 2006, 01:37:55 ÖÖ »
salla gıtsın gokhan onları bakalım ne olcak ben merak ettım walla ;D

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #43 : Temmuz 20, 2006, 08:07:09 ÖÖ »
ewett :)) doğruu kamilobadan dönüodukk :)

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #44 : Temmuz 20, 2006, 08:08:15 ÖÖ »
ya gökhan 17 janta 225-45 lastiği nasıl taktın sürtmüomuuu? yay var mı arabada?

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #45 : Temmuz 20, 2006, 11:04:18 ÖÖ »

yay var kardeşim, 3,5cm eiabach var kesinlikle sürtmüyo :) araç biraz yüksek gözüküyo bu ölçülerle ama ailem kullandığı için abartmamaya çalışıyorum, böyle güçten biraz farkediyo ama filtre ve kat iptali yle gayette memnunum tabi...  ;)

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : Temmuz 20, 2006, 11:07:47 ÖÖ »
bu arada resim 1280x960 ölçülerinde kopyalayıp açarsan daha yakından bakabilirsin lastiğe ;)

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #47 : Temmuz 20, 2006, 01:34:47 ÖS »

yay var kardeşim, 3,5cm eiabach var kesinlikle sürtmüyo :) araç biraz yüksek gözüküyo bu ölçülerle ama ailem kullandığı için abartmamaya çalışıyorum, böyle güçten biraz farkediyo ama filtre ve kat iptali yle gayette memnunum tabi...  ;)

JAntların 8 inch dimi dostum yoksa 225  çok kötü duruyo ince jantta

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #48 : Temmuz 20, 2006, 02:45:00 ÖS »
ne kadar yakıoo araban peki km de? ayrıca jant ve lastiklerin markası nedir?

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Temmuz 20, 2006, 04:02:55 ÖS »
dostum jantların genişliği 7" ama kötü durmuyo gayet güzel yinede, jantlarım hijoin marka lastiklerde michelin pilot sport,basmaya göre 200 le-240 bin lira arası değişiyo km de... benim bu ölçüyü kullanmamın nedeni şansıma çünkü ben aslında aracım da 215/45/17 kullanıyodum fakat kumho lardan pek de memnun değildim, o yüzden kaliteli bi lastik aramaya başladım aynı ölçüde sonra bi arkadaşımda buldum fakat baktım ki 225/45/17 dedim olsun bi bakalım uyarsa kullanırım yeterki aracımın yol tutuşu artsın güç falan öenmli değil yol tutuşun yanında diye düşünerek taktım aracama ve şimdi gayette memnunum... michelin sonuçta... konfor da gayet arttı kumho lara göre...