Gönderen Konu: LPG TÜKETİMİ Hakkında  (Okunma sayısı 221004 defa)

kayaci26

Ynt: LPG TÜKETİMİ Hakkında
« Yanıtla #25 : Aralık 22, 2010, 01:48:51 ÖS »
LION adlı katılımcı arkadaşımız "" son zamlarla İzmir'de 2.25 oldu litresi geçen aldığım 20tl lik lpg ile 85km yaptım şehir içi sizce nasıl??? "" şeklinde sormuş, konuya Uğur Özer Arkadaşımız matematiksel olarak hesaplamış ve açıklama getirmiş, hesaplama ve yorum kesinlikle doğrudur.

Evet km de 23 kuruş tüketim değeri oldukça güzel bir değer...

Aracınızın manuel  - A/T olduğunu ve bu 85 km lik güzergahın nereleri kapsadığını ve kullanım şeklinizi de belirtin, bir de en önemlisi 20 TL aldım 85 km gitti, ya da 95 km gitti şeklindeki ölçümler teknik olarak standart sonuçlar vermiyor...

Bu forum sayfalarında daha önce de tavsiye ettiğim üzere, LPG tankınızı full doldurun, 200 - 250 km artık ne kadar olursa yapın ve tekrar doldurun, LPG nin kaç litre olduğunu ve km yi kaydedin.... Sonra yine 200 - 250 km sonra tekrar aynı işlemi yapın.

Sonuçta aracınız; örneğin 450 km toplam yolda 45lt LPG harcamış ise o zaman 100km de 10lt LPG sarfiyatı NETLİK kazanır...

Tüm katılımcı arkadaşlara selamlar . . .

kayaci26

« Yanıtla #26 : Aralık 22, 2010, 01:49:43 ÖS »
geçtiğimiz hafta sonu bende lpg ile aracımı buluşturdum. bafra kaşif usta sağolsun aracıma brc my 10 sitemi uyguladı. süper bi işçilik sergiledi.  =d> =d> =d> neyse gelelim konuya;

Bafrada montaj işi bittikten sonra depoyu fulledik. ortalam 100kmh hızla sinop yoluna düştük. bilenler bilir şu anada yoğun çalışmalar var yollarda çok berbat, artı kanlıçaydan sonrası malum zaten viraj ve rampa .sinop'a geldiğimde tekrar fullettim. yaklasık 107 km yol yapmışım

yol bilgisayarında  100km/7,4 lt   :gitar

cep hesabına  göre 107km/12,23lt gaz aldı depo :gulegule     ilk sefer için çok normalmi anlamadım. bana biraz fazla geldi ama zamanla düşermi sizce..

Arkadaşım 500 km yapmadan yani ortalama 50 - 60 lt LPG harcamadan ne kadar yaktığını hesaplamayın...

tmrak

« Yanıtla #27 : Aralık 26, 2010, 10:04:16 ÖÖ »
Timur AK Dostum, diğer sayfa da ve bu sayfa da yazdıklarını dikkatlice okudum...

Sana tavsiyem, aracının LPG li olduğunu unut, Benzin deponu doldur ve aracının kilometresini sıfırla... Yani benzin ile kattettiği km yi, harcadığın litreyi iyice incele... aracın yakıt sisteminde ya da mekaniğinde bir arıza olup olmadığından tamamen emin ol...

Şayet her şey normal çıkar ise, BRC LPG dönüşüm sistemini taktırdığın servisin haricinde bir yerde yani başka bir yetkili serviste incelettir. Aracınızın LPG yi bu denli çok yakması doğal bir durm değil... Böyle bir yakıt tüketim değerini ilk kez görüyorum, Bu tüketim değil, size dedikleri gibi kaçak dan da olabilir ama kaçak olduğunda tahmin edersiniz ki LPG nin kokusu duyulur... Ben bu yüzden kaçak ihtimalini en sona bırakıyorum ama sızdırmazlık testi yapan cihazla kaçak olup olmadığı 2 dakikada belli olur zaten...

LPG konusunda ki bilgi ve tecrübelerim senin araçta montaj hatası, farklı kit, farklı enjektör, farlı regülatör, patlak diyafram vb durumların olabileceği ihtimalini canlı tutuyor.

Sen farklı bir kaç BRC servisine git, hatta BRC dışında dönüşüm sistemleri bilgisi olan ustalara da aracının kaput altı tesisatını göster ve farklı bir uygulama görüp görmediklerini sor...

mutlaka bir şey yakalarlar...

Paylaşımlarını bekliyorum...

cuma günü brc servıse gıttım gaz kaçagına baktılar regületöre baktılar bir problem yok dedıler 2 kez denedım bırınde 124 km 19.96 lt kmde 0.367 sonra 117 km 15.75 lt km de 0.306 yaktıgını tespit ettim araçtada bir problem yok daha yapacak bir şeyimde kalmadı ne yapsam düşmedi şu yakıt pazartesi benzinle bir daha deneyeceğiz bakalım ne çıkacak dene dene bir sürü paralar veriyorum şu benzinle gaza bakalım nereye gidecek bu işin sonu işin ilginç yanı yol ayarından sonra hiç motor ışığı yanmadı çekiştede bir problem yok gibi inşallah çözeriz..

hellfire39

« Yanıtla #28 : Aralık 27, 2010, 03:40:51 ÖS »
son yakıt tüketim değeri: 31.65lt/390km dolayısıyle 8.1lt/100km süper bir değer benim için.. neredeyse benzin tüketimi kadar. yine ağırlıklı çevre yolu kullanımı..

kayaci26

« Yanıtla #29 : Aralık 29, 2010, 04:28:33 ÖÖ »
LPG Tüketimi Başlığı altında yorumlamayı uygun bulduğum bir diğer konu da LPG li aracın BENZİN TÜKETİM DEĞERLERİ' dir...

Aslında biz LPG li araç sahipleri, sürekli LPG tüketiminden bahsederiz, bu konuyu tartışıırız, asıl tartışmamız gerekn konu LPG li Aracın Yakıt Tüketimi (LPG + Benzin = Toplam Tüketim) olmalıdır.

LPG li aracın Benzin Tüketimi ile ilgili bir kaç yerde farklı değerlendirmeler okudum, hatta bu hesaba dayanak olarak bir katsayı  >%6rol ortaya atanlar ve bu katsayıyı kanun gibi tarif edenler var...

Arkadaşalar herbirimiz Sıralı Sistem teknolojisine sahip araçlarda LPG ile Benzin Tüketiminin de olduğunun farkındayız, hiç kullanmayan arkadaşar bile araştırmaları neticesinde bu konuyu biliyorlar...

NE KADAR BENZİN ?

Arkadaşlar bu işin standardı, belirli bir formulü, ya da hesaplama yönetemi yoktur... Çünkü ;
Sıralı Sistem LPG (S.G.I- SEQUENTIAL GAS INJECTION) Çalışma sistemi: Bu sistemlerde araç öncelikli olarak benzin ile çalışır, aracın motor suyu sıcaklığı 36-40 derece (Bu derece 25C ye kadar düşürülebiliyor)arasına gelene kadar benzin ile çalışmaya devam eder. İstenilen sıcaklığa ulaştığında regülatör üzerinde bulunan ısı sensörü sayesinde ECU (elektronik kontrol ünitesine) sinyal göndererek gaz sistemini aktif duruma getirir ve araç benzini kesip gaz ile çalışmaya başlar. Aracınız sıcak ise 25sn (bu süre 20saniyeye düşürelebiliyor) içinde gaz sistemi aktif hale gelir. Sıralı sistemlerin avantajı karburatörlü sistemlerde manuel olarak yaptığınız bu işlemi siz el sürmeden otomatik olarak  yapmasıdır.

Şimdi teknik açıklama böyle iken hala benzin tüketimini kilometre cinsinden (benim ki 5km de, arkadaşın ki 10km de LPG ye geçiyor gibi) yada bir takım ondalık sayılarla çarparak - bölerek hesap etmeye çalışan var mıdır bilmiyorum…

Arkadaşlar, Erzurum’ da -25 C de sabah ilk kez çalıştırılan Sıralı LPG li bir Honda Civic i düşünün (malum bizim Japonlar geç ısınıyor) Bu aracın LPG den Benzine geçme ısısı da kalibrasyonda 35C olarak ayarlanmış olsun, Üstelik aracı çalıştıran arkadaş doğal olarak aracın içinin de ısınmasını istediği için kalorifer sistemini de çalıştırsın, -25C de yerler kar buz, öyle çok aşırıda gaza yüklenemeyecek, Eh hadi göreyim ben 10km mi gider? 20km mi gider ? Benzin tüketimi ne kadar olur, Ne zaman LPG ye geçer… işte belirli varsayımlar altında vardığımız sonuca hepiniz gülüyorsunuz :)  (Evet ben de sizinle anı görüşteyim, kapatsın LPG yi benzine devam, Hatta geçen hafta Eskişehir de ortam ısısı -5   -   -10 arası gitti geldi 1 hafta sırf benzin yaktım  <nohapy  )
Ben kendi aracımdan örnek bir hesaplama anlatayım;

Yukarıda teknik verilerini anlattığım geçiş ayarında benim aracın Isı Ayarı 35 C ve süresi 25 Saniye…

Yaz aylarında ortam ısısı ortalama 25 C olduğu için araç genellikle 25 -30 saniye de LPG ye geçiş yapar, bu da toplamda 1.000 km de 20TL (5-6 lt) gibi benzin tüketimine denk gelir.

Kış aylarında ise yine ortam ısısı 0 ila 5C arası olduğu için lpg ye geçiş süresi ilk çalıştırmada 1 dakika ya da motorun yükte ya da boşta olmasına bağlı daha uzun sürede gerçekleşiyor. Araç sıcaksa zaten 25 Saniye de LPG tüketimine başlıyoruz. Bu da bana 30TL (8-9lt) civarında ilave benzin tüketimine denk geliyor…

Dolayısı ile Normal şartlarda km deki BENZİN SARFİYATI yaz aylarında 0,02 TL, Kış aylarında ise 0,03 TL olarak değerlendirilmeli diye düşünüyorum… 

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #30 : Aralık 29, 2010, 04:38:03 ÖÖ »
...
Dolayısı ile Normal şartlarda km deki BENZİN SARFİYATI yaz aylarında 0,02 TL, Kış aylarında ise 0,03 TL olarak değerlendirilmeli diye düşünüyorum… 

km'de 0,20 ve 0,30 TL yani 20-30 kuruş yazacaktın herhalde.

kayaci26

« Yanıtla #31 : Aralık 29, 2010, 04:40:55 ÖÖ »
...

km'de 0,20 ve 0,30 TL yani 20-30 kuruş yazacaktın herhalde.

20 - 30 KURUŞ DEĞİL ARKADAŞIM, DİKKATLİ OKURSANIZ KONU LPG Lİ ARACIN BENZİN SARFİYATI İLE İLGİLİ...

VE BU DA 0,02 TL (2 Kuruş ) ile 0,03 TL (3 Kuruş) OLARAK DEĞERLENDİRLMELİ...

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #32 : Aralık 29, 2010, 04:45:48 ÖÖ »
Tamam, özür dilerim. 1000 km'de 20-30 lira olunca km'de 2-3 kuruş oluyor demişsin.

drmoz

« Yanıtla #33 : Aralık 29, 2010, 05:06:25 ÖÖ »
çok doğru bir yaklaşım. Birkaç şey eklemek isterim.
Benim aracım termostat 40 dereceye geldiğinde LPG ye geçmek üzere ayarlandı. Kışın ilk çalıştırmada hemen açmak zorunda olduğum kalorifer yüzünden aracım zaten geç ısınıyor. Ev-iş arası da 4.5 km. Ayrıca günde 3-4 kez kontak çeviriyorum, bu nedenle kışın benzin tüketimim anormal derecede artıyor. Sadece LPG tüketimimi hesaplayınca 19 krş (LPG yi 1,96'dan alıyorum) yapıyor, LPG + Benzin hesaplarsam (her iki depoyu da fulleyip, yaklaşık 3000 km sonra benzin deposunu tekrar fulledim) 23-24 krş yapıyor.

ugurozer

« Yanıtla #34 : Aralık 29, 2010, 05:34:40 ÖÖ »
aslında bu tamamen kontak anahtarını cevirdikten sonra yapılan yola gore değişir, mesela bir arkadaşım aracı çalıştırdıktan sonra 1000 km yol yapıyorsa bin km de 10 gr benzin yakar diğer arkadaşımız gunde 10 kez arabayı sogutup mola verip toplamda 1000 km yol yaptıysa 100gr benzin yakarak on kat fazla yakmış olur.

fakat benim değinmek istediğim bir nokta var bizim benzinimizin çogu motora değilde genelde az benzin tuttugumuz için çalkalanan depoda buharlaşarak havaya gidiyor. buna muhakkak bir çözüm bulmamız gerektigini düşünüyorum, yedek kucuk bir depo mu baglarız nasıl yaparız işin bu noktada pratiğini bilen arkadaşları bize akıl vermeye davet ediyorum..

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #35 : Aralık 29, 2010, 06:10:48 ÖÖ »
1) Depo kapağının contasının sağlam olduğundan emin olun.
2) Deponuzu dolu tutun ki içinde benzin buharına aç hava fazla bulunmasın.

forbid55

« Yanıtla #36 : Aralık 29, 2010, 09:48:58 ÖÖ »
100 TL / 2,25 L.fiyat = 44,4 Litre
315 km'de 44,4 litre ise,
100 x 44,4 = 4440
4440 / 315 = 14.9

100 km de yaklaşık 15 lt yakmışım benzine geçiş hariç.
Yani 0,33 TL / Km
Böyle bir yakıt yok..
Benzinde geziyorum 4 kademe düşüktü fullden 400km ye yakın yaptım şu an benzin daha iyi gibi görünüyor :D

KARTAL 41

« Yanıtla #37 : Aralık 30, 2010, 06:22:32 ÖÖ »
100 x 44,4 = 4440
4440 / 315 = 14.9

Yani 0,33 TL / Km
Böyle bir yakıt yok..
Benzinde geziyorum 4 kademe düşüktü fullden 400km ye yakın yaptım şu an benzin daha iyi gibi görünüyor :D

bu hesapta bi yanlış yok değil mi ? aşırı fazla bende taktırıcam ama bu hesaplar düşündürüyo.

benzinle o kadar yakıyo neredeyse :)

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #38 : Aralık 30, 2010, 06:25:15 ÖÖ »
100 x 44,4 = 4440
4440 / 315 = 14.9

Yani 0,33 TL / Km
Böyle bir yakıt yok..

bu hesapta bi yanlış yok değil mi ? aşırı fazla bende taktırıcam ama bu hesaplar düşündürüyo.

benzinle o kadar yakıyo neredeyse :)
Ayarlarında sorun var hacı. Normal bir araç lpg'de bu kadar yakmaz.

ed35

« Yanıtla #39 : Aralık 30, 2010, 06:29:17 ÖÖ »
Hesabı şöyle yapmanızı tavsiye ediyorum:
1-depoyu full'leyin
2-Km'yi sıfırlayın
3-depo yarıya gelsin veya isterseniz bitmeye yakın olsun gidin fulleyin
4-Ve kaç tl'ye dolduysa km'yi ona bölün örneğin:50tl'ye dolduysa ve 250km yaptıysanız tl'yi km'ye bölün ve net km'de kaç krş yaktığınızı hesap edin :)

BuCaLI

« Yanıtla #40 : Aralık 30, 2010, 08:21:39 ÖÖ »
80 TL. lik gaz aldım ve 280 km. gidebildim ancak

80 TL. / 2,26 = 35,4 litre
280 km   35,4 lt.  gaz
35,4 / 280 = 0,126 lt. km.de
0,126 * 2,26 = 0,284 TL. / Km.

bunun yaklaşık 20-25 km.sini sürekli 1. 2. viteslerde gidebildim aşırı bozuk bi köy yolunda (aracı öyle bir yola sokmak ayrı bi aptallıktı ama konu bu değil :) )  buna rağmen bu 0,284 TL. lik değere iyi denilebilirmi acaba ? yoksa acilen bi gaz ayarımı lazım ?

araç 94 model 1.5 EX hatchback ve içinde 4 kişiyle beraber :)
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2010, 08:23:49 ÖÖ Gönderen: BuCaLI »

LION

« Yanıtla #41 : Aralık 30, 2010, 08:24:12 ÖÖ »
sürekli1-2 yle gittiysen iyi bir dğer biladerim aracı hep kalkış havasında kullanmışsın bence normal ;)

forbid55

« Yanıtla #42 : Aralık 30, 2010, 07:58:50 ÖS »

Benim kit atiker ve ayarlarını son 2 ayda 2 defa kontrol ettirdim her şey normal(miş) arabada bişey yok benzinde 35kr yakıyo lpg de 33 kr anlamadım bu işten bişey yemin ederim.

kayaci26

« Yanıtla #43 : Aralık 31, 2010, 03:40:53 ÖÖ »
forbid55 nickli kullanıcı arkadaşımız;

LPG li aracının km de 0,33 TL LPG tüketimi olduğundan ve yapılan kontrollerde LPG Sisteminde herhangi bir probleminin olmadığı izleniminde...

Ancak LPG tüketimi 100km/14,5 litre gibi çok yüksek bir değerde...

Aracınızın benzin tüketimin 0,35 TL  (100km/9,1 lt) olduğunu düşünürsek LPG tüketimi aynı şartlarda 0,23 TL olmalıydı... (min %35 tasarruf sağladığını düşünürsek, ki bu benim araçta son yaptığım ölçümlerde %45) yani 0,33.TL LPG tüketim değerini tespit ettiğiniz kullanım şekli, hava ve yol koşulları ile 0,35.TL benzin tüketimini tespit ettiğiniz kullanım şekli ve güzergah aynı ise sıkıntı var demektir.

Direkt markanın üstüne gitmek istemiyorum, yani şu marka az yakar bu marka çok yakar polemikleri uzaaar gider... Siz farklı servislerde aracınızı kalibrasyona tabi tutun, daha önce başka bir katılımcı arkadaşa da aynı tavsiyede bulunabilmiştim, aracınızın kaput altı tesisatını birkaç değişik ustaya gösterin, LPG aldığınız istasyonu değiştirin, (örneğin aygaz, mogaz kullanıyorsanız ipragaz yada milangaz ı deneyin yada tersi durumlar... __ benim araçda en iyi randıman bu aralar totalgas ile gerçekleşiyor)

Bu arada, bu sayfanın en başında anlattığım tüketim kademelerine bakın ve aracınızı biraz daha düşük devirlerde kullanmayı deneyin...

Paylaşımlarınızı bekliyorum . . .

ed35

« Yanıtla #44 : Aralık 31, 2010, 04:07:49 ÖÖ »

Benim kit atiker ve ayarlarını son 2 ayda 2 defa kontrol ettirdim her şey normal(miş) arabada bişey yok benzinde 35kr yakıyo lpg de 33 kr anlamadım bu işten bişey yemin ederim.
Olurmu hocam ya,aracınız güncel kasa galiba?Lt'si 2.30'dan aldığım zaman 25krş yakıyorum ben,ama daha uygun aldım geçen 23krş yaktı.

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #45 : Aralık 31, 2010, 06:15:57 ÖÖ »

"Herşey normal de niye 33 kuruş yakıyor hacı?" diye sormadın mı? Bulamadıkları bir arıza vardır. Başka yerlere de göster kardeş. 2 litrelik motorlar dahi o kadar yakmıyor hacı. Lpg'yi hep aynı yerden mi alıyorsun?

forbid55

« Yanıtla #46 : Aralık 31, 2010, 06:32:48 ÖÖ »
Aracımı alalı yaklaşık 4 ay oldu lpg ise 1 yıl önce takılmış istanbulda. Şu an samsundayım. (İlk lpgli aracım) Atiker servisi olarak 2 yer var biri yandı zaten tek bir yer kaldı ş**** mühendislik diye bir yer. ilk götürmemde aracı bağladı bilgisayara kontrol etti bir kaç ayar yaptı normalde garantili olmasına rağmen gösterge arızası ile de ilgilenmedi uzun iş hocam dedi boşver dedi beni salladı lpg göstergesi fullendikten 50km sonra tek kademeye düşüyor, bitmiş gibi gösteriyor.. Hadi onu geçtim yakıt olayını halledelim dedim önce servise götürdüm arabayı hava filtresini değiştim, buji ve yağ kontrol ettim yağ ve bujinin değişmesine gerek yok dedi servis zaten benzinde de denediğimde yakıt değerleri normal çıkıyor. bahsettiğiniz gibi farklı yerlerden lpg aldım fakat her 97-100 TL arası doldurduğum 45 litrelik simit tankım ile, 315-325 km arası yol yapabildim. Bu değeri geçemedim çok zorlamıyorum aracı memur gibi kullanıyorum :) Değerler yüksek gelince yeniden ayara gittim sorumlu kişiye de tekrar durumu anlattım yapacağı birşeyin olmadığını herkesin aynı sıkıntı ile müracaat ettiğini söyledi. Benzinle aynı yakıyorum dedim nasıl iş bu dedim, yakıt aldığınız yeri değiştirin dedi geçiştirdi 4 farklı yerden yakıt aldığımı söyleyince kafanızın rahatlaması için ben yeniden ayar yapayım ama arıza lambanız yanabilir ve yakıtta da pek tasarruf olmaz dedi, aynen dediği gibi de oldu şimdi arıza lambam yanıyor ve son ayardan sonra yapabildiğim km 317km.. Bir de aracı stop ettiğimde biiip biiip biiip diye ses gelmeye başladı. Benzinle de gezsem aynısını yapıyor. Durum bu ustalar.. Araç a2008 civic elegance manuel 75.000 de.. 

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #47 : Aralık 31, 2010, 08:24:59 ÖÖ »
Siz kötü servis kurbanısınız. Ben lpg problemi için de Atiker servisine gitmiyorum, tamircim çözüyor. Fakat benimki sıralı sistem değil, araç karbüratörlü. Sıralı olsa onu da çözer mi bilemiyorum. Yerinizde olsam, O Atiker Servisi'ne bir daha gitmem, düzgün bir yer bakarım. Samsun'da yoksa başka şehirde gösteririm. Çözülmeyecek bir sorun yoktur aslında. İnşallah tez zamanda sıkıntınız giderilir.

ugurozer

« Yanıtla #48 : Aralık 31, 2010, 09:48:33 ÖÖ »
son lpg alışım:
385 km 60 tl (simit tank henuz bitmemişken doldurdum)
kmde 15,6 kuruş
100 km de 7,46 litre lpg.

Salih6993

« Yanıtla #49 : Aralık 31, 2010, 09:57:15 ÖÖ »
Rakamlara bakıyorumda benim arabada epey fazla yakıyormuş şehir içinde 100 km'de 12.3'ün altına düşermiyorum ne biçim iş anlamadım gitti