Gönderen Konu: hangi marka LPG taktırmalı?  (Okunma sayısı 77729 defa)

volkan_sahin

Ynt: hangi marka LPG taktırmalı?
« Yanıtla #25 : Nisan 22, 2011, 10:04:20 ÖÖ »

[/quote]he birde elektiriği olmayan köylere çamaşır makinası :D
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 10:05:26 ÖÖ Gönderen: volkan_sahin »

piscocuk

« Yanıtla #26 : Nisan 22, 2011, 10:16:51 ÖÖ »
volkan_sahin ...bence gereksiz saldırıyorsun arkadaşım.

ben aracımı alalı ocak 5 te aldım.13000 km yaptım..2000 motor aracım var.benzin ve gaz hesaplamasını yapabilirsin sanırım.ortalama zararım nedir sence???
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 10:17:59 ÖÖ Gönderen: piscocuk »

volkan_sahin

« Yanıtla #27 : Nisan 22, 2011, 10:26:19 ÖÖ »

ben aracımı alalı ocak 5 te aldım.13000 km yaptım..2000 motor aracım var.benzin ve gaz hesaplamasını yapabilirsin sanırım.ortalama zararım nedir sence???
hocam senin araban 2000 motor biz 1,6 lardan bahsediyoruz

volkan_sahin

« Yanıtla #28 : Nisan 22, 2011, 10:27:42 ÖÖ »

tek bişey söyle yukarıda ki uzun paragrafta yazdıklarımda haksızmıyım peki ?

piscocuk

« Yanıtla #29 : Nisan 22, 2011, 10:32:56 ÖÖ »

hocam senin araban 2000 motor biz 1,6 lardan bahsediyoruz

1,6 yada 2,0 olması neyi değiştirir sonuçta ortada yapılan %30 luk bir tasarruf var.benim merak ettiğim sana göre zarar bunun neresinde..eğer dediğin gibi mantıklı bir açıklaman varsa sökelim lpg leri

gocmen

« Yanıtla #30 : Nisan 22, 2011, 10:55:11 ÖÖ »
Arkadaşlar tüm yorumları teker teker okudum... Öncelikle şunu belirteyim, hepimiz honda kullanıcısıyız ve burada kendi aracımılızla alakalı olarak tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Daha doğrusu paylaşmalıyızki diğer arkadaşlarımız bundan yararlanabilsin.
Şimdi asıl LPG konusuna dönecek olursak; ben şu iyi, bu iyi demek yerine kendi aracıma (1) ay önce taktırmış olduğum LPG sisteminden bahsedeyim ve yorumları da LPG taktırmak isteyen arkadaşlara bırakayım..
Aracım 2001 Civic 1.6 İES düz vites. Benzin zamları malum uçuşa geçince (LPG'ye karşı biriydim bunu da belirteyim) mecburen LPG düşünmeye başladım. Yaklaşık bir ay süreyle tüm markaları ve programlarıyla kit sistemlerini araştırdım. Honda kullanıcısı ve LPG'li sisteme dönmüş arkadaşlarla birebir görüştüm ve büyük bir çoğunluğun BRC markası üzerinde olumlu görüş verdiklerini gördüm. Bunun  üzerine BRC Bölge bayisine gittim ve bilgi aldım. Tatmin olduktan sonra BRC Marka (MY-10 Kit) LPG sistemini (1) ay önce aracıma taktırdım.
Gelelim son bir aylık LPG'li kullanıma;
öncelikle aracın performasında artma yada azalma olmadı. Yani Benzinli kullanımdaki performansımı aynen koruyorum. Motor sesinde herhangi bir değişiklik olmadı, ancak rolantide çalışırken biraz ses artması var gibi hissediyorum. Yakıttan bahset diyenleri duyar gibiyim  arkadaşlar benzinli iken şehir içinde 430 TL (litre fiyatı 4.200 tl iken hesaplandı) şehirler arası yolda ise 245-255 TL arası yakıyordu. LGP taktırdıktan sonra yaptığım ölçümlerde ise şehirler arası 171TL, şehir içi 205TL yakıyor (15 Nisan 2011 tarihinde yaptığım ölçüm sonucudur)   Sonuç olarak; BRC MY-10 Kit taktırdığım için memnunum. bi noktayı atladım, hemen ilave edeyim. Bu sistemde araç soğuk iken 2 dakika 15 saniyede, sıcak iken 10-15 saniye arası bir sürede benzinden LPG'ye geçiyor.   umarım bu bilgiler sizin için yararlı olmuştur. Kazasız günler dilerim arkadaşlar.

vN

« Yanıtla #31 : Nisan 22, 2011, 11:37:10 ÖÖ »
Ben bir süredir araştırıyorum aracıma taktırıcam sadece prins marka öneriliyor kesinlikle arıza yaşanmaz denildi.2200 bi fiyatı war zavoli de rakam 1300 ama prins kesinlikle önereliyor en son servise sordum servis de sadece prins diyor

poseidon999

« Yanıtla #32 : Nisan 22, 2011, 11:41:33 ÖÖ »
Benzinli de benzinli diye direten arkadaşlar sizi de anlıyorum ama size tek şey söylüyorum.

Biz benzinli kullanmanın ne demek olduğunu biliyoruz ama siz lpg li kullanmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz.

carousal

« Yanıtla #33 : Nisan 22, 2011, 10:58:27 ÖS »
Arkadaşlar LPG kaç yılından beri Türkiye'de en azından 1995 yılından beri, ve yıl 2011. Bırakın artık şu enjektör sesini ya da performansı arkadaşlar, kullanmadığınız kitleri başkalarından duyup da burada anlatmayın lütfen.

Forumda kaç bin kilometredir LPG kullananlar var, gerçek tecrübe bunlardır.

Ben 8.500 kilometredir LPG'li araç kullanıyorum, ancak bu kilometre bile az tecrübe için, en azından 50 bin kilometre yapsam net bir yargıya ulaşacağım ancak, hiç LPG kullanmayan kişilerin etrafından örnek vermelerine bir anlam veremiyorum.

LPG'nin montaj aşaması çok önemlidir, verdiğiniz örnekteki aracın montajı düzgün mü değil mi, kullanılan malzemenin kalitesi nasıl bilemeyiz.

Kuş serisi diye dalga geçilen TOFAŞ'lar niye üzerinden 10-12 yıl geçmesine rağmen hala gazda çalışabiliyorlar, hani bu LPG silindirleri-sübapları eritip motoru öldürüyordu? Keza taksicilerin araçları neden yolda kalmıyor, adamlar aktif şekilde LPG kullanıyorlar.

Az-öz gezme olayı ise tam bir komedi, nasıl oluyor bu iş merak ediyorum, ben işime gücüme az ve öz nasıl gideceğim, araba ile 20 dakikalık yolu otobüsle ayakta sıkış tepiş 60 dakikada alıyorsam, bunun neresinde az ve öz davranmalıyım? Bu soruyu özellikle volkan_sahin'e soruyorum, cevaplarsa sevinirim.

Az-öz gezme kavramı nedir arkadaşlar, bu konuyu biraz açalım.

Başka bir forumda eski model bir corolla ile aracın fiyatını amorti edene bile rastladım, yapılan kilometre arttıkça amortismanı bırakın, arabanın parasını çıkartanlar var.
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 11:00:59 ÖS Gönderen: carousal »

carousal

« Yanıtla #34 : Nisan 22, 2011, 11:03:37 ÖS »
Herkesin araca bakış açısı farklıdır, ben bu arabayı kullanmak için alıyorum, kapının önünde yatırınca aracın değeri artmıyor, o da yıllandıkça değer kaybediyor, gezen araba da değer kaybediyor.

Bugün 2008 model arabayı 5 bin kilometrede diye, 50 bin kilometredeki araçtan kaç bin tl daha fazla fiyata satarsın? Kimse kalkıpta araç 5 bin kilometrede diye sana fazladan 6-7 bin lira vermez. Yani anlatmak istediğim araca az ve öz binince değişen pek birşey yok, zarar aynı.

fearlessantalya

« Yanıtla #35 : Nisan 22, 2011, 11:36:53 ÖS »
Arkadaşlar LPG kaç yılından beri Türkiye'de en azından 1995 yılından beri, ve yıl 2011. Bırakın artık şu enjektör sesini ya da performansı arkadaşlar, kullanmadığınız kitleri başkalarından duyup da burada anlatmayın lütfen.

Ben 8.500 kilometredir LPG'li araç kullanıyorum, ancak bu kilometre bile az tecrübe için, en azından 50 bin kilometre yapsam net bir yargıya ulaşacağım ancak, hiç LPG kullanmayan kişilerin etrafından örnek vermelerine bir anlam veremiyorum.

LPG'nin montaj aşaması çok önemlidir, verdiğiniz örnekteki aracın montajı düzgün mü değil mi, kullanılan malzemenin kalitesi nasıl bilemeyiz.

Kuş serisi diye dalga geçilen TOFAŞ'lar niye üzerinden 10-12 yıl geçmesine rağmen hala gazda çalışabiliyorlar, hani bu LPG silindirleri-sübapları eritip motoru öldürüyordu? Keza taksicilerin araçları neden yolda kalmıyor, adamlar aktif şekilde LPG kullanıyorlar.

Az-öz gezme olayı ise tam bir komedi, nasıl oluyor bu iş merak ediyorum, ben işime gücüme az ve öz nasıl gideceğim, araba ile 20 dakikalık yolu otobüsle ayakta sıkış tepiş 60 dakikada alıyorsam, bunun neresinde az ve öz davranmalıyım? Bu soruyu özellikle volkan_sahin'e soruyorum, cevaplarsa sevinirim.

Başka bir forumda eski model bir corolla ile aracın fiyatını amorti edene bile rastladım, yapılan kilometre arttıkça amortismanı bırakın, arabanın parasını çıkartanlar var.
aynen katılıyorum  >=ok

kolok

« Yanıtla #36 : Nisan 23, 2011, 01:50:09 ÖS »
lpg konusunda tecrübeliyim 32 yaşındayım 10 yıldır lpg de biniyorum hiç bir zararını görmedim ne alaka  ; az öz meselesi bence biraz tuhaf ihtiyaç varsa binilir araca araba varkende 100-200 km yolu otobüsle gitmek niye ki ben 1km yolda olsa arabayla giderim parayı seven arkadaş var mesela burda 40 km yolu otobüsle gidiyor neymiş km si çok olmasın saçmalık madem binmeyecen  arabayı niye alıyorlar millet arabası var diyemi >%6rol

volkan_sahin

« Yanıtla #37 : Nisan 23, 2011, 02:37:18 ÖS »

aynen katılıyorum  >=ok
kullanmadığımı nereden biliyorsunben motor öğretmeniyim ve şirkette tam 9 tane değişik marka ve modellerde araçlar var. Bunlardan 6 sı lpg li. Tofaşmı kardeşim sen motorun m sinden anlamıyorsun bide ahkem kesiyorsun oradan konuşması kolay. Şuan 2011 model civic elegans marka aracımın motorunda 2 adet sensör var araçcın motoruyla ilgili tüm veriyi algılayıp ileten. Tofaşın elektronik hiç bir aksamı olmadığı için istersen gazyağı doldur içine yada yanıkyağla kullan. Bahsettiğin marka adam gibi arabalar yapabilseydi eğer şuan bende bir türk otomobiline biniyor olabilirdim.
fearlessantalya özellikle sana cevap veriyorum.
Eğerki tek başına işine gelip giderken toplu taşıma araçlarını kullanmayı adet edinmiş bir millet olabilseydik eğer ( sizin gibi yani ) o bahsettiğiniz 20 dk lık yolu otobüste 25 dk alabilirdi. Ama olurmu binmek için aldım mantığı güdenler olursa ( sizin gibi yani ) Her 1 kişi 1 araçla trafiğe çıkmaya devam ederse yakında sende 20 dk da zaten gidemeyeceksin. Anladınmı şimdi az-öz meselesini. Bir hafta sonu olur bir akşam olur eşin dostun arkadaşın her neyse ama hergün işine gidip gelmek için aracını kulanırsan yada kullanırsak olacağı bu dur malesef.
Bunun en iyi örneğini istanbul köprü trafiğinde hergün yol yapan bir insan olarak ben biliyorum. Siz biliyormusunuz dünyada tofaş motoru kadar kolay modifiye edilebilen başka birmotor olmadığını. Neden peki çünki teknoloji yok. En ufak bir yokuşta tak hararet. başka bir şey daha şahine ne olabilirki komple motor indirsen lpgden ötürü emin ol senin bozulan o 2 sensöründendaha pahalı olamaz 

volkan_sahin

« Yanıtla #38 : Nisan 23, 2011, 02:49:21 ÖS »

aynen katılıyorum  >=ok
kullanmadığımı nereden biliyorsunben motor öğretmeniyim ve şirkette tam 9 tane değişik marka ve modellerde araçlar var. Bunlardan 6 sı lpg li. Tofaşmı kardeşim sen motorun m sinden anlamıyorsun bide ahkem kesiyorsun oradan konuşması kolay. Şuan 2011 model civic elegans marka aracımın motorunda 2 adet sensör var araçcın motoruyla ilgili tüm veriyi algılayıp ileten. Tofaşın elektronik hiç bir aksamı olmadığı için istersen gazyağı doldur içine yada yanıkyağla kullan. Bahsettiğin marka adam gibi arabalar yapabilseydi eğer şuan bende bir türk otomobiline biniyor olabilirdim.
fearlessantalya özellikle sana cevap veriyorum.
Eğerki tek başına işine gelip giderken toplu taşıma araçlarını kullanmayı adet edinmiş bir millet olabilseydik eğer ( sizin gibi yani ) o bahsettiğiniz 20 dk lık yolu otobüste 25 dk alabilirdi. Ama olurmu binmek için aldım mantığı güdenler olursa ( sizin gibi yani ) Her 1 kişi 1 araçla trafiğe çıkmaya devam ederse yakında sende 20 dk da zaten gidemeyeceksin. Anladınmı şimdi az-öz meselesini. Bir hafta sonu olur bir akşam olur eşin dostun arkadaşın her neyse ama hergün işine gidip gelmek için aracını kulanırsan yada kullanırsak olacağı bu dur malesef.
Bunun en iyi örneğini istanbul köprü trafiğinde hergün yol yapan bir insan olarak ben biliyorum. Siz biliyormusunuz dünyada tofaş motoru kadar kolay modifiye edilebilen başka birmotor olmadığını. Neden peki çünki teknoloji yok. En ufak bir yokuşta tak hararet. başka bir şey daha şahine ne olabilirki komple motor indirsen lpgden ötürü emin ol senin bozulan o 2 sensöründendaha pahalı olamaz 
eski toyota yı amorti eder. 94-95 tofaşıda amorti edersin belki. Etsene bmw yi mercedesi hondayı etsene woswogeni fordu daha doğrusu günümüz araçlarını. Bir yanda hangi lpg taktırayıp diye sorular yağıyor. Öbür taraftada lpg hatalarından konuların biri kapanmadan diğeri açılıyor. Sende arıza yapmıyor olabilir yapmasında zaten asla istemem Allah lastiğine taş dokundurmasın arkadaşım benim. Ama yaptığı zamanda arabayı sattırıyor çünki soğuyorsun aynı bizim 3 adet hyundai getz den hemde 2010 model sıfır kilometre almış olduğumuz araçlardan soğuduğumuz gibi.

23korg23

« Yanıtla #39 : Nisan 23, 2011, 04:07:22 ÖS »
cok fazla polemiğe girmek istemediğim için uzun zaman yazmadım hep okudum konuyu ancak bana göre araba amaç değil araçtır kısacası sırf motoru koruyacağım diye arabayı garajdan çıkarmamak ne kadar mantıklı ise yine motoru korumak için benzinle kullanmaya devam etmek o kadar mantıklı yani amaç motoru korumak mı yoksa o motor sayesinde bir insana hizmet edilmesini sağlamak mı? zaten benzin fiyatı makul olsaydı bunlar konuşulmazdı... ayrıca hemen söyliyim sizin araçtan soğumanızın nedeni lpg değil ya kötü sistem yada kötü usta... kısacası kötü ustaya denk gelirsen inanki adamı sıfır benzinli araçtanda soğuturlar. pireye kızıp yorgan yakmayalım :) ha birde tofaşı kötüleyip duruyosunuzda hyundai getz 0 değil -1 olsa nolcakki? hyundai nin çıkardığı en kötü arabalardan biri
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2011, 04:09:21 ÖS Gönderen: 23korg23 »

carousal

« Yanıtla #40 : Nisan 23, 2011, 05:28:08 ÖS »
sayın volkan_sahin tamam motor öğretmenisin, bunu herkes biliyor, her başlıkta bu vasfını dile getiriyorsun, bu forumda zaten herkes birbirine saygı çerçevesinde yaklaşıyor, tamam 19 yaşında kendi arabanı kendi paranla almışsın, onlarca araç kullanmışsın, ancak şunu atlıyorsun, bizlerin de araçları var, bizler de birşeyler yaşıyoruz, yani yalnızca senin dediklerin doğru olmak zorunda değil.

lafı çok fazla uzatmanın anlamı yok, LPG tercihinin ana sebebi ekonomisidir, aylık 5-10 bin lira maaşım olsa benzinle binerim arabaya tabi ki, aracın orjinalini neden bozayım.

Bir BMW'yi ya da Mercedes'i amorti etsene demişsin, kısa bir hesap yapalım seninle istersen:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-sahibinden-emsalsiz-2009-mercedes-47854829/detay/

65 bin euroya benzinli Mercedes E200'ü aldım, sahibinden.com aracılığı ile.

65.000 Euro = 143.000 TL' ye denk düşüyor.

Gidip LPG taktırdım, LPG kitinin masrafını ihmal ediyorum.

KM başı benzin-LPG farkından doğan karımız da 25 kuruş olsun, bu miktarı da abartılı tutuyorum.

143.000 TL'yi de 25 kuruşa yani 0.25 TL'ye bölelim, eder sana 572.000 km yol.

Türkiye'de kaç kişi aynı aracı 572.000 km sürüyor, bir de bu soruya cevap verelim, neredeyse hiç kimse.

İşte bu sebeple LPG' ile Mercedes-BMW amorti edilmez, hesap ortada, lütfen mantıklı olalım.

Ben size ne dedim eski model Toyota Corolla amorti edenler var dedim.

carousal

« Yanıtla #41 : Nisan 23, 2011, 05:34:25 ÖS »
Alıntı

Toplu taşımacılıkta tek çözüm raylı sistemdir, bu söylediğinize en iyi cevap budur, inşallah Ankara metro ağı genişlerse ben de toplu taşıma kullanacağım.

Pek çok kişi aracını ihtiyaçtan ya da mecburiyetten kullanıyor, burada sanki hergün düğün konvoyuna gidiyormuşuz muamelesi görmek üzüntü verici. Sizin mantığınıza saygım var, ancak eğer sizinki gibi bir düşünceye sahip olsam arkadaşlarımla gezeceğim vakitlerde de toplu taşımayı tercih ederdim. Kısacası hiç araç kullanmazdım. Herkesin fikri kendine güzel.

volkan_sahin

« Yanıtla #42 : Nisan 23, 2011, 11:00:35 ÖS »
sayın volkan_sahin tamam motor öğretmenisin, bunu herkes biliyor, her başlıkta bu vasfını dile getiriyorsun, bu forumda zaten herkes birbirine saygı çerçevesinde yaklaşıyor, tamam 19 yaşında kendi arabanı kendi paranla almışsın, onlarca araç kullanmışsın, ancak şunu atlıyorsun, bizlerin de araçları var, bizler de birşeyler yaşıyoruz, yani yalnızca senin dediklerin doğru olmak zorunda değil.

lafı çok fazla uzatmanın anlamı yok, LPG tercihinin ana sebebi ekonomisidir, aylık 5-10 bin lira maaşım olsa benzinle binerim arabaya tabi ki, aracın orjinalini neden bozayım.

Bir BMW'yi ya da Mercedes'i amorti etsene demişsin, kısa bir hesap yapalım seninle istersen:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-sahibinden-emsalsiz-2009-mercedes-47854829/detay/

KM başı benzin-LPG farkından doğan karımız da 25 kuruş olsun, bu miktarı da abartılı tutuyorum.

Türkiye'de kaç kişi aynı aracı 572.000 km sürüyor, bir de bu soruya cevap verelim, neredeyse hiç kimse.

İşte bu sebeple LPG' ile Mercedes-BMW amorti edilmez, hesap ortada, lütfen mantıklı olalım.

bende size dedimki demek istedimki 5 -10 bin liralık arabayı belki amorti edebilirsin ama 2000 model bir hondayı bile amorti etmen güç. Neticede eski toyota ya binmediğine göre amorti sansının olmadığını vurgulamak istedim.
Ben babamın parasıyla alınan arabaya binmiyorum demek istedim. sende örnek olarak ne güzel şahini göstermişsin lpg zarar vermiyor neden bişey olmuyor diye anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.peki sana sorarım 1995 model şahinmi lpg den daha çok etkilenir ( her açıdan hatta garantiden düşüşünden hatta satarken değer kaybedişinden son olarakta açacağı zararın boyutlarından özelliklede maddi yönden ) yoksa son model full dijital bir mercedesmi ? handisi sence ? bunun cevabını verdiğinde zaten yukarıda yaptığın örneklem çürümüş oluyor. yani çakışıyor tezat oluyor.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2011, 11:01:43 ÖS Gönderen: volkan_sahin »

poseidon999

« Yanıtla #43 : Nisan 23, 2011, 11:57:25 ÖS »

bende size dedimki demek istedimki 5 -10 bin liralık arabayı belki amorti edebilirsin ama 2000 model bir hondayı bile amorti etmen güç. Neticede eski toyota ya binmediğine göre amorti sansının olmadığını vurgulamak istedim.
Ben babamın parasıyla alınan arabaya binmiyorum demek istedim. sende örnek olarak ne güzel şahini göstermişsin lpg zarar vermiyor neden bişey olmuyor diye anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir.peki sana sorarım 1995 model şahinmi lpg den daha çok etkilenir ( her açıdan hatta garantiden düşüşünden hatta satarken değer kaybedişinden son olarakta açacağı zararın boyutlarından özelliklede maddi yönden ) yoksa son model full dijital bir mercedesmi ? handisi sence ? bunun cevabını verdiğinde zaten yukarıda yaptığın örneklem çürümüş oluyor. yani çakışıyor tezat oluyor.

Ya biraden bırak kim ne yakıt kullanıyorsa kullansın.
Neden bu kadar deşiyorsunuz şu konuyu anlamıyorum.
Sen beni lpg den vazgeçirebilir misin? Hayır.
o zaman bırak kurum yapacak olan benim aracımın motoru. Ne olursa olsun.
Bu forumda lpg kullananlar yararlarını ve zararlarını bilerek kullanıyor.

volkan_sahin

« Yanıtla #44 : Nisan 24, 2011, 09:09:54 ÖÖ »

Ya biraden bırak kim ne yakıt kullanıyorsa kullansın.
Neden bu kadar deşiyorsunuz şu konuyu anlamıyorum.
Sen beni lpg den vazgeçirebilir misin? Hayır.
o zaman bırak kurum yapacak olan benim aracımın motoru. Ne olursa olsun.
Bu forumda lpg kullananlar yararlarını ve zararlarını bilerek kullanıyor.

orası ayrı tabi dediğiniz gibi araç sizin aracınız. Ama güzel yanlarıyla birlikte diğer yanlardanda bahsedin ozaman biraz. madem insnaları bilinçlerndireceksiniz. Her konu aydınlansın.

23korg23

« Yanıtla #45 : Nisan 24, 2011, 02:51:04 ÖS »
arakadaslar mantığınızı anlamakta oldukça güçlük çekiyorum :( komple bir arabayı neden lpg ile amorti etme mantığındasınız diyelimki bu lpg o kadar kötü o kadar kötü ki takar takmaz aracın motorunu bitiriyor, bu şekilde olsa bile siz komple aracı amorti etmenin derdine nasıl giriyorsunuz? 143 milyarlık yada 43 milyarlık bir aracın motorunu yenilemenin maliyeti nedir buna bakmak lazım değil mi? ayrıca sanki benzinde aracın motoruna bişey olmuş gibi konuşuluyor işin aslı olsa olsa şöyle olur benzinde aracın motoru 300 binde bitiyorsa labgde 200 binde biter siz de bu aradaki 100 bin farkını hesaplamalısınız bence.. ayrıca ne bu motoru koruma merakı anlamıyorum motoru korumak için araç almıyoruz ki değil mi? yani siz arac alırken niyet ettim bu aracın motorunu 300 bin km korumaya diye mi alıyosunuz? bırakın motor yıpransın ama benzin ile ama lpg ile yada mazot ile... motordan çok çok önce düşünmemiz gereken şeyler var bence.. ayrıca bence lpg den önce şu mazotlu araçları konuşalım bence benim önüme mazotlu bir araç gelince yavaslıyorum ki o pis egzoz gazı araca girmesin çünki beni rahatsız ediyor hele ki ototbüs kamyon vs olunca resmen simsiyah duman atıyo... avrupalılar aştılar lpg düşmanlığını biz aşamadık bence mazota düşmanlık etmek lazım... bir araştırma okumuştum yakıtların zararları ile ilgili orada diyodu ki aracta yanan 1 litre yakıt lpg olursa yerine 1 ağaç- benzin olursa 3 ağaç ve mazot olursa 10 ağaç dikmek lazım ki çevreye verdiği zararı telefi edebilelim yalnız dikkat edin bu her 1 litre için geçerli.. dünya da yazlar kış oldu kışlar bahar oldu biz hala 3 kuruşluk motoru korumanın derdindeyiz... 50 yıl sonra arabaya binebilecek bi dünya kalacak mı çocuklarımıza bunu hesaplamak lazım şimdiden nasıl olsa bir araç 50 yıl gitmez takmayın kafanıza

volkan_sahin

« Yanıtla #46 : Nisan 24, 2011, 02:56:21 ÖS »
arakadaslar mantığınızı anlamakta oldukça güçlük çekiyorum :( komple bir arabayı neden lpg ile amorti etme mantığındasınız diyelimki bu lpg o kadar kötü o kadar kötü ki takar takmaz aracın motorunu bitiriyor, bu şekilde olsa bile siz komple aracı amorti etmenin derdine nasıl giriyorsunuz? 143 milyarlık yada 43 milyarlık bir aracın motorunu yenilemenin maliyeti nedir buna bakmak lazım değil mi? ayrıca sanki benzinde aracın motoruna bişey olmuş gibi konuşuluyor işin aslı olsa olsa şöyle olur benzinde aracın motoru 300 binde bitiyorsa labgde 200 binde biter siz de bu aradaki 100 bin farkını hesaplamalısınız bence.. ayrıca ne bu motoru koruma merakı anlamıyorum motoru korumak için araç almıyoruz ki değil mi? yani siz arac alırken niyet ettim bu aracın motorunu 300 bin km korumaya diye mi alıyosunuz? bırakın motor yıpransın ama benzin ile ama lpg ile yada mazot ile... motordan çok çok önce düşünmemiz gereken şeyler var bence.. ayrıca bence lpg den önce şu mazotlu araçları konuşalım bence benim önüme mazotlu bir araç gelince yavaslıyorum ki o pis egzoz gazı araca girmesin çünki beni rahatsız ediyor hele ki ototbüs kamyon vs olunca resmen simsiyah duman atıyo... avrupalılar aştılar lpg düşmanlığını biz aşamadık bence mazota düşmanlık etmek lazım... bir araştırma okumuştum yakıtların zararları ile ilgili orada diyodu ki aracta yanan 1 litre yakıt lpg olursa yerine 1 ağaç- benzin olursa 3 ağaç ve mazot olursa 10 ağaç dikmek lazım ki çevreye verdiği zararı telefi edebilelim yalnız dikkat edin bu her 1 litre için geçerli.. dünya da yazlar kış oldu kışlar bahar oldu biz hala 3 kuruşluk motoru korumanın derdindeyiz... 50 yıl sonra arabaya binebilecek bi dünya kalacak mı çocuklarımıza bunu hesaplamak lazım şimdiden nasıl olsa bir araç 50 yıl gitmez takmayın kafanıza
aynen bu işte lpg den ettiğin kar aracının motoruna verdiğin zararı karşılıyormu ? benimde söylemek istediğim bu zaten ama nihayet bir kişi aanlayabildi beni :D

dadasonur

« Yanıtla #47 : Nisan 24, 2011, 03:33:35 ÖS »
bende 23korg23 arkadasa sonuna kadar katılıyorum lpg de bi problem yaşamıyorsan ve sıkıntın yoksa motor bitmez ama hadi 200.000 km de bitsin tükensin diyelim bi HONDA motoru fiyatı ne kadar sen zaten 200.000 km de 5 defa motor parasını çıkartırsın lpg de

piscocuk

« Yanıtla #48 : Nisan 25, 2011, 07:59:14 ÖÖ »
ne motormuş arkadaş bende onu anlamadım. 90 model aracım var..daha hatasonu izmite coiloverlar için 4-5 araç yola çıktık 210 km/h yaptım daha basacaktım trafik yavaşladı.aracı aldım hani 90 model ya (21 yaşında) ocak5/nisan25 13,000 km yol yaptım. 2000cc araçta karıda zararıda siz hesap edin.neyi ispatlamaya çalışıyoruz anlamıyorum ki.paran çoksa bin benzine.ama ağlama benzin şöyle benzin böyle indirsinler bindirsinler diye.benim çok param yok.lpg de takılıyorum

13000 km yol bir depoda 300 km gittiğimi düşünürsek
bir depo 300 KM = 85 TL olsun
13000 km / depo =43 depo yapar

85 tl depo X 43 depo = 3655 TL yapar

bunu istersen benzinde sen hesapla..

hee ben bukadar çok km yapan biri değilim ama çok şehir dışına çıktım bu aralar ve evlilik hazırlıklarım var ne haftaiçi ne haftasonu durmuyorum.

volkan_sahin

« Yanıtla #49 : Nisan 25, 2011, 09:17:37 ÖÖ »
ne motormuş arkadaş bende onu anlamadım. 90 model aracım var..daha hatasonu izmite coiloverlar için 4-5 araç yola çıktık 210 km/h yaptım daha basacaktım trafik yavaşladı.aracı aldım hani 90 model ya (21 yaşında) ocak5/nisan25 13,000 km yol yaptım. 2000cc araçta karıda zararıda siz hesap edin.neyi ispatlamaya çalışıyoruz anlamıyorum ki.paran çoksa bin benzine.ama ağlama benzin şöyle benzin böyle indirsinler bindirsinler diye.benim çok param yok.lpg de takılıyorum

13000 km yol bir depoda 300 km gittiğimi düşünürsek
bir depo 300 KM = 85 TL olsun
13000 km / depo =43 depo yapar

85 tl depo X 43 depo = 3655 TL yapar

bunu istersen benzinde sen hesapla..

hee ben bukadar çok km yapan biri değilim ama çok şehir dışına çıktım bu aralar ve evlilik hazırlıklarım var ne haftaiçi ne haftasonu durmuyorum.
Arayın honda yetkili servisi sorun arkadaşlar burda birbirimizi yemeye gerek yok bakalım ne diyecekler ? 20 yaşındaki araca bende tatktırırım gözüm kapalı ama 2011 model 6 yıl garantisi olan 2 aylık bir araca param olsada olmasada taktırmam. Eğer tüp takıcaksam alacağım araba 10000 tl yi geçmez şahsi fikrim bu. Diyeceksinizki adam bmw ye mercedese jiplere taktırıyor evet ama unutmayın asıl para onlarda o adamın garantisini görmezden gelecek kadar parası olabilir ama benim yok malesef.