Gönderen Konu: aracına müzik tesisatı taktıracaklara birkaç tavsiye  (Okunma sayısı 37895 defa)

ysf55

Ynt: aracına müzik tesisatı taktıracaklara birkaç tavsiye
« Yanıtla #25 : Ocak 14, 2010, 11:19:10 ÖS »
karmaşık olan ?

_opeth

« Yanıtla #26 : Ocak 14, 2010, 11:28:30 ÖS »
sondan 2. cümlen karışıklık yarattı kafamda transistör filan...

ysf55

« Yanıtla #27 : Ocak 14, 2010, 11:34:05 ÖS »
sölye sölim her amfi 100 rms yazsada hepsi aynı değerde değildir.

ysf55

« Yanıtla #28 : Ocak 14, 2010, 11:35:53 ÖS »
üzerinde yazana aldanmamak lazım yani

ysf55

« Yanıtla #29 : Ocak 14, 2010, 11:39:51 ÖS »
Pioneerların coğunda 4*50 yazıyo ama 17w normalde. üzerinde yazan değer gercek değer değildir yani bir coğunun. ki normalde rms gercek değer demektir ama malesef satış politikası yüzünden onu bile abartıyolar.

November-paşalı

« Yanıtla #30 : Mayıs 21, 2011, 01:37:47 ÖS »
meraba arakdaşlar  ben siteye yeni üye oldum ben aracıma tesisat yaptırdım ama aracımda parazit var parazit kesicide koydu fakat parazit gitmedi pazartesi günü tekrar gidicem bana teyip'in yapıyodur  dedi tesisatcı teyp arabanın orjinal teybi 2007 model dream teybin yapma olasılığı nedir. o kadar kötü bi markada almadım ama istediğim seside alamadım açıkcası pazartesi günü adama gitiğimde teyp yapıyor parazi değinde hayır teyp parazit yapmaz diyebilirmiyim

ysf55

« Yanıtla #31 : Haziran 28, 2011, 11:50:03 ÖÖ »
rca kablonla amfi power kablon aynı yerden geciyorsa yani üst üste biniyorsa parazit sesi yapar. teypdende olabilir kesin birsey söyleyemem görmek lazım

sanli90

« Yanıtla #32 : Haziran 28, 2011, 10:49:48 ÖS »
ysf55 yararlı bilgiler veriyorsun teşekkürler...

ysf55

« Yanıtla #33 : Ağustos 11, 2011, 05:05:21 ÖS »
ysf55 yararlı bilgiler veriyorsun teşekkürler...
yararı olsuysa ne mutlu :)

platonik51

« Yanıtla #34 : Ağustos 15, 2011, 04:29:46 ÖS »
teşekkürrler yardımcı olduğunuz için

patron77

• Mur4T
« Yanıtla #35 : Eylül 01, 2011, 12:59:23 ÖÖ »
tesisat kablolarıyla deck kablolarını aynı yerden geçirirseniz motor paraziti yapar 8 awg kablolarda hiç sıkıntı yaşamadım baglarken 8 awg altı kablolarda parazit yapıyor eger ugrasmak istemiyorsanız sunu söylemek isterim deck kablonun ucuna teybin arkadasındakini 2 girişin dışındaki eksilere birbirnden kablo atlatarak söyle gösterim         O----O--------ŞASE           decklerin dısından digerinin dısına kablo lehimliyim digeriinide  en kısa yerden şase alıp sorunu düzeltirsiniz.

hondaciwic

« Yanıtla #36 : Ekim 07, 2011, 01:42:31 ÖS »
t.y

goldbergbrk

« Yanıtla #37 : Ekim 11, 2011, 10:56:00 ÖS »
   ysf 55 kardeş duymuşun bişeyler ama kimisi doğru kimisi yanlış kimiside eksik . birkere ohm nedir öğren ohm değeri kablonun kalınlığına göre düşmez yada yükselmez kablo direnci iletkenliği akımı taşıma  ve iletkenlikle alakalıdır. tizlere giden kabloyu kalın tutmayın ohm dengeleri şaşar demişin :D biladerim ohm değerini sürücü belirler tweter midrange midbas yada subwoofer gibi elindeki amplifikatöre bu ürünleri sürersin paralel yada seri bağlamalarla elindeki bileşenin ohm değerlerini değiştirirsin hani kalın kablo kullnmak ohm değerlerini değiştirmez . kablo elindeki ürünün gücü neyse ona orantılı kalınlıkta ve iletkenlikde kablo kalınlığı değiştirilir.bu işler böyle olur.  eğer bir konu açıyorsan birşeyleri bildiğini zannederek iyi araştırki sonra yanlış bilgileri doğru gibi empoze etme burdaki arkadaşlara.

vtec26

« Yanıtla #38 : Kasım 08, 2011, 05:49:25 ÖS »
ysf 55 adlı arkadaşımız birşeyler paylaşmış burdaki insanlar eline kablo amfi alıp tesisat baglıcak değiller... güzel bilgiler eyvallah saolasın..

goldbergbrk

« Yanıtla #39 : Kasım 09, 2011, 09:57:14 ÖÖ »
biliyorum diye verilen bilgiler yanlış burda herkes okuyor yanlışlarını doğru gibi gösteren çok bilmişlik yapan adamlara oldum olası gıcığımdır. amaç birşeyler paylaşmaksa video paylaşsın araç ses sistemleri hassas bir konu herkesin kapasitesi yetmez

patron77

• Mur4T
« Yanıtla #40 : Kasım 09, 2011, 05:20:57 ÖS »
biliyorum diye verilen bilgiler yanlış burda herkes okuyor yanlışlarını doğru gibi gösteren çok bilmişlik yapan adamlara oldum olası gıcığımdır. amaç birşeyler paylaşmaksa video paylaşsın araç ses sistemleri hassas bir konu herkesin kapasitesi yetmez
aynn bu meslek sanayideki oto elektrikcilerin isi diil kardesm kasapların isi diil ince iş sende anlıosun galiba

goldbergbrk

« Yanıtla #41 : Kasım 10, 2011, 06:56:17 ÖS »
oto elektrikcileri montajcı oldu artık bunun getirisi daha çok diye bu işleride yapmaya başladılar. onlar sistemin içine ederler ayar bilmezler ohm bilmezler ellerindeki ürünü tanımazlar sistemi mındar ederler ucuz montaj diye herkez mallarım güzel montajda okadar önemli değil der gider elektrikcide yaptırır ve  aynı adam pişmanlıklarla dolu bir şekilde gelir bize memnun olup geri gider. iş kolu uzmanlığı hala oturmadı türkiyede herkes her işi yaparım ayağına geçindikce daha çok sorun yaşanır

Loss Minute

« Yanıtla #42 : Kasım 10, 2011, 10:11:02 ÖS »
Kablolarin elektrik akimina karsi bir direnci vardir. Ve guc yukseldikce kablodan gececek akim ve voltaj artacaktir. Ve kablonun bunu tasiyabilmesi icin kesitinin buyumesi ve uzunlugunun azalmasi gerekir. Ayrica kablonun kalin veya ince olmasi hoparlorun veya amfimin ohm degerlerini degisirmez. Amfi ve hoparlor seciminde watt ve ohm degerlerinin amfide ve hoparlorde ayni olmasi idealdir. Yani 100 watt 8 ohm luk bir hoparloru ayni sekilde 100 watt 8 ohm luk bir amfi ile surmek en dogru secim olacaktir.

ysf55

« Yanıtla #43 : Kasım 24, 2011, 06:58:47 ÖS »
   ysf 55 kardeş duymuşun bişeyler ama kimisi doğru kimisi yanlış kimiside eksik . birkere ohm nedir öğren ohm değeri kablonun kalınlığına göre düşmez yada yükselmez kablo direnci iletkenliği akımı taşıma  ve iletkenlikle alakalıdır. tizlere giden kabloyu kalın tutmayın ohm dengeleri şaşar demişin :D biladerim ohm değerini sürücü belirler tweter midrange midbas yada subwoofer gibi elindeki amplifikatöre bu ürünleri sürersin paralel yada seri bağlamalarla elindeki bileşenin ohm değerlerini değiştirirsin hani kalın kablo kullnmak ohm değerlerini değiştirmez . kablo elindeki ürünün gücü neyse ona orantılı kalınlıkta ve iletkenlikde kablo kalınlığı değiştirilir.bu işler böyle olur.  eğer bir konu açıyorsan birşeyleri bildiğini zannederek iyi araştırki sonra yanlış bilgileri doğru gibi empoze etme burdaki arkadaşlara.

kullandığın kablo kalınlığı önemlidir. tabi sen heryerde aynı kabloyu kullanıyorsan birsey diyemem senin işini 0.75 elektrik kablosuda görür :)  ohm dengeleri şaşar sözü nerde geciyor merak ettim ekleme yapmadan yazarsan sevinirim ;)

al buda video izle biraz kablolar hakkında bilgin olur
http://www.uzmantv.com/kaliteli-ses-icin-kablolarin-onemi-nedir bilmediğin konularda bilmişlik taslayanlara gıcık oluyorsun madem ilk kendin araştır sonra yorum yap kardeş.

goldbergbrk

« Yanıtla #44 : Aralık 20, 2011, 03:39:38 ÖÖ »
Araç tesisatı bağlanırken;

1. en önemlisi ek kablo yaptırmayın (hem parazite neden hemde kablodaki ohm düsüklüğüne neden olabilir )

2. teyp secimine dikkat edin (ekranı olan uyduruk marka bir teyp yerine ekransız ama anfi cıkışı sağlam teyp alın. anfi işlenmiş sesi teypten alır ses ne kadar pürüssüzse anfiniz o kadar kaliteli ses verir.)

3. kaplo seçimi ( twiterlarla midlere giden kablonun kalınlığını aynı tutmayın mesela midlere giden kablonun bir incesini kullanın. ohm kablonun kalınlığına göre düseceği için

4. woofer secimini amfinize göre yapın mesela 160 rmslik bir amfiye 600rms lik 38 cmlik woofer bağlamayın. (genelde tesisatcılar para kazanmak için yaparlar bunu ) sesi iyi değil normalindende daha kötü verecektir. yüksek seste amfi yetmeyeceği için hem gereğinden fazla ısınacaktır hemde cebinizden cıkan para yalan olacaktır :)

5.tesisatı bağlattıktan sonra ince ayarı hoparlörleri amfinin cıkısından tekter teker bağlatarak ayarlatın. mesela midlerin ayarını yaparken woofer veya başka kolon bağlatmayın. cıkan sesi tek tek dinleyin sonra tümünü bağlayınca sistemdeki farkı göreceksiniz.
     tüm sistemi bağlatıp ayarları aynı anda yaptırmak sizi yanıltabilir. her hoparlörden kaliteli ses alamayabilirsiniz fakat hepsi bir ses verdiği için kulağınız yanılabilir ve güzel oldu düsüncesine girebilirsiniz :)
6. elektrik kablosuyla rca kablosunu yan yana aynı taraftan kullanmayın. kullanırsanız motor sesini alma ihtimali vardır. düşük seste parazit yapar buda insani rahatsız eder yolda.

ahahahaha sen daha yazdığını bilmiyosun kardeşim ben montajcıyım senn gibi internette videoları seyretmiyorum bak yazdıklarını oku 1. madde kabloya ek yapmayın ohm düşüklüğüne neden olabilir diyosun 3. madde tweeterla midbasla giden kablo aynı olsada farketmez aynı olmasın diyorsun  buda boş bir duyum almışın ve sonra yine diyosun ohm kablonun kalınlığına göre düşeceği için diye :D komedi gibisin valla
duymuşun birşeyler ama birşey bildiğin yok 1 doğru 5 yanlış yapmışın konuda öneride bulunuyosunya daha birşey demiyorum sana >%6rol

AYKUT0606

« Yanıtla #45 : Mart 18, 2012, 08:54:32 ÖS »
2011 ELEGANCA ARACIMA SES SİSTEMİ ARIYORUM ÖNERİLERİNİZ NEDİR BU 3 ÜNCÜ ELEGANCEM HEPSİNDE SES ALAMADIM HEPSİ TAKTIKTAN SONRA HATCHBACK OLSA DAHA İYİ VERİRDİ DİYOR BAŞINDAN SAĞIYORLAR

1. ARACIMA NORMAL HONDANIN CD CALARI İLE 1200 TL TESİSAT TAKTIRDIM COK SÜPER OLACAK FİLAN DEDİ DIŞARIDAN 1 KİŞİ DUYAMIYORDU
2. ARACIMA NAVİGASYONLU Bİ YEYİP KOMPENAT CİFT ANFİ 38 LİK KİCKER FİLAN 3200 TL VERDİM YİNE SES ALAMADIM
3, ARACIM BOŞ ORJİNAL HONDADAN ALMA NAGİVASYONLU TEYİP VAR JAPON MALI NORMAL SESİ İYİ VERİYO SETSİZ ŞUAN ONA TESİSAT TAKTIRMAK İSTİYORUM ÖNERİ BEKLİYORUM

ANKARA

renolativo

« Yanıtla #46 : Nisan 13, 2012, 10:01:28 ÖÖ »
yusuf meraba  .teyıpte ne onerırısın .aslında uzunca anlatım olayı sana arkadasım.ben 3  yollu kompenant alıp 2  adet re  bass   kompenantlar ıcın 75.6     baslar ıcınde 1201.1  anfı   teyp olarakda daha once kullandıgım 6050 pıoneer usb  teyp  bırde  abartı olmassa pıoneer  ts-s20 mıd  tız  almak nıyetındeyım  ha   buna  bırde  2  adet kapasıtor olucak  ve  kabloları.sımdı  sorum soyle ????
3 yollu aktıf  nedemek   pasıf  nedemek tam  acılımları???
teyp  2  yollu   kompenantlar 3  yollu   bu  calısırmı    ..elbette  calısır  ama    kompenantın  hakkını  verırımı  bu  sısıtem  sence .yada  eksık  gordugum   yada  eksık kalan  bırsey  varmı  bu  sıstemde   yardımların ıcın  sımdıden  tesekkurler.

renolativo

« Yanıtla #47 : Nisan 13, 2012, 10:31:51 ÖÖ »
yusuf meraba  .teyıpte ne onerırısın .aslında uzunca anlatım olayı sana arkadasım.ben 3  yollu kompenant alıp 2  adet re  bass   kompenantlar ıcın 75.6     baslar ıcınde 1201.1  anfı   teyp olarakda daha once kullandıgım 6050 pıoneer usb  teyp  bırde  abartı olmassa pıoneer  ts-s20 mıd  tız  almak nıyetındeyım  ha   buna  bırde  2  adet kapasıtor olucak  ve  kabloları.sımdı  sorum soyle ?
3 yollu aktıf  nedemek   pasıf  nedemek tam  acılımları???
teyp  2  yollu   kompenantlar 3  yollu   bu  calısırmı    ..elbette  calısır  ama    kompenantın  hakkını  verırımı  bu  sısıtem  sence .yada  eksık  gordugum   yada  eksık kalan  bırsey  varmı  bu  sıstemde   yardımların ıcın  sımdıden  tesekkurler.

renolativo

« Yanıtla #48 : Nisan 13, 2012, 10:43:51 ÖÖ »
goldbergbrk    sende  bılırsın  buı  konuları  o  halde  bı  yardımcı ol  bana  heee   kanka  ...

goldbergbrk

« Yanıtla #49 : Nisan 15, 2012, 10:56:49 ÖS »
yardmcı oldum telefonda görüştük .