Gönderen Konu: Euro Civic Kullanıcıları Burada Buluşalım  (Okunma sayısı 743789 defa)

Mustafa6n

Ynt: Euro Civic Kullanıcıları Burada Buluşalım
« Yanıtla #1400 : Şubat 01, 2010, 09:35:11 ÖS »
merhaba arkadaşlar.. bende 1996 model 1.6 otomatik euro civic var. arabamdan memnunum..fakat küçük bir kaza yaptım. kaputun değişmesi gerekiyor. hiçbir yerde bulamıyorum..kaputu yapmak içinse 1000 tl istiyorlar nerdeyse.. yan sanayi falan yok.. yardım edebilecek biri varmı acaba..teşekkürler...
Servis de yokmu? Yurtdışından getirmiyorlarmı?

obkavi

« Yanıtla #1401 : Şubat 02, 2010, 04:59:23 ÖS »
anadolu yakası ****** sanırım tedarikçi

kirmizipipo

« Yanıtla #1402 : Şubat 03, 2010, 11:05:52 ÖÖ »
merhaba arkadaşlar.

2 gündür aracın sağında solundaki sorunların tamirine giriştim...

p.tesi elektrikçiyle olaya başladım. birkaç gündür arabanın kilitleri kendi kendine açılıp kapanmaya başlamıştı. alarm sürekli devreye giriyordu. dörtlüler yanıyor falan filan... sorunun alarmdan olacağını düşündüğüm için alarmı söktüm fakat kapıların açılması kapanması kafasına göre takılmaya devam etti. elektrikçi hem alarmda sorun olduğunu hemde kapılardaki merkezi kilit motorlarında sorun olduğunu söyledi. alarm değişti ve kapılardaki motorları için bir işlem yapıldı.

-bunların dışında farları yakın zamanda değiştiremeyeceğim için şimdilik geçici çözüm olarak osram nightbreaker h4 ampulleri araca taktırdım. tam olarak  test edemedim. kısa mesafe kullandım fakat eskiye göre fark olduğu kesin.

- arabada eski mobil telefon tesisatı döşeliydi onu söktürdüm.

- son olarakta yolcu tarafı camı tam olarak kapanmıyordu. yüksek hızda ıslık sesine benzer ses yapıyordu. kapıları içi açılınca oradaki camı kaldırıp indiren sistemdeki dişlierin kırık olduğu görüldü. göbekte sorun olmadığı için kırık dişliler tamir edildi. cam tam olarak kapanabiliyor artık.

salı özel servise gittim. tümseklerden geçerken aracın arkasından gelen vurma sesi geliyordu. ben amortisörler patlaktır diye düşünüyordum ama sorun takozlardaymış. arabanın arkası takoz cenneti. tümü değişti. sesi kesti. ama maliyet biraz yüksek oldu malesef.

işin kötü kısmı dün serviste arabayı almaya gittiğimde kapı kilitleri yine kafasına göre takılmaya başladı :) bugün arabanın arkasında takoz değişimi nedeniyle rot -  balans ayarı yapılacak. yarın yine elektirkçiye gidip kapı kilitlkerine bakılacak.

bu tamir olayı başladımıydı bitmek bilmiyor.birazda takıntılıysanız tamam.  son birkaç işlem daha yapıldıktan sonra geri pek bi sıkıntısı kalmayacak inşallah.

bu arada dün gittiğim servistede bor power olayını sordum. usta tavsiye ediyor. 2000 km sonra yağ değişimi sonrasında deneyecem inşallah.

cagatay26

« Yanıtla #1403 : Şubat 03, 2010, 06:45:57 ÖS »
arkadaşım bütün bunlar sana kaça patladı? Bu osram ampulleri bende kullanıyorum eskisine göre iyi ama benim farlar hala yetersiz.Yani bence çözüm olmuyor.Çözüm olarak ya komple yenilemek gerekiyor yada farlardaki sararmayı bi şekilde ortadan kaldırmak gerekiyor.Bende araştırıyorum ucuz yollu biz çözüm için ama heralde değiştiricem gibi gözüküyor bu far işi çok canımı sıkıyor.Bende yaklaşık 3000 km sonra yağ değişimi ile birlikte bor power kullanacağım.Bence isabetli olur.

kupalba

« Yanıtla #1404 : Şubat 04, 2010, 05:06:05 ÖÖ »
slm arkadaşlar adım emre sakaryalıyım bende 97 eurocivic kullanıyorum otomatik vitesli tüplü çok memnunum ancak sizler gibi parçadan yana muzdaribim

kupalba

« Yanıtla #1405 : Şubat 04, 2010, 05:24:06 ÖÖ »
slm arkadaşlar adım emre sakaryalıyım bende 97 eurocivic 1,6ies kullanıyorum otomatik vitesli tüplü çok memnunum ancak sizler gibi parçadan yana muzdaribim ön sağ cam çıtası lazım servis 147tl diyor bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi

obkavi

« Yanıtla #1406 : Şubat 04, 2010, 08:00:08 ÖÖ »
usta çıkmacılara bakacaksın internetten araştır bence 147 tl para verilmez o zımbırtıya

kirmizipipo

« Yanıtla #1407 : Şubat 04, 2010, 08:28:41 ÖÖ »
arkadaşım bütün bunlar sana kaça patladı? Bu osram ampulleri bende kullanıyorum eskisine göre iyi ama benim farlar hala yetersiz.Yani bence çözüm olmuyor.Çözüm olarak ya komple yenilemek gerekiyor yada farlardaki sararmayı bi şekilde ortadan kaldırmak gerekiyor.Bende araştırıyorum ucuz yollu biz çözüm için ama heralde değiştiricem gibi gözüküyor bu far işi çok canımı sıkıyor.Bende yaklaşık 3000 km sonra yağ değişimi ile birlikte bor power kullanacağım.Bence isabetli olur.

dostum arka takozların tamamı 470 liraya değişti. 15 lirada rot - balansa verdim.

ampulleri 28 liraya aldım. ampullerin takılması , alarmın değişmesi ve kapı kilitlerindeki açılıp-kapanma olayına toplam 120 lira verdim.

camdaki tam oturmama sorunu içinde 50 lira verdim.

farların yetersizliği durumu halen bendede geçerli. ancak ben ampulleri taktırmadan önce bu forumda okuduğum şekilde farlara zımpara ve cila uyguladım. bu farlardaki sararmayı biraz azaltmıştı. onun üstüne farlar değişince eskiye göre iyi oldu.

bende farları değiştirmekten yanayım ama bu yıl sonunda muayene sokacağım arabayı. muayeneye yakın bi tarihte farları değiştirmek istiyorum. bu kışı şu anda yaptığım değişikliklerde atlatırım.

bu arada foruma yani katılan arkadaşlar da hoşgeldiler.

cagatay26

« Yanıtla #1408 : Şubat 04, 2010, 11:49:24 ÖÖ »
takozları bende değiştirmiştim ama 470 çok gibi geldi bana. Benimde arka sol takoz değişmişti hemen arka lastiğin iç tarafında ama fiyatı 25 lira gibi bişeydi. 

cagatay26

« Yanıtla #1409 : Şubat 04, 2010, 11:54:54 ÖÖ »
Arkadaşım hoşgeldin. Bu dış cam çıtalarının zamanla boyası kuruyor ve altındaki metal paslanma yapıyor dediğin gibi orjinalide çok pahalı. Eğer böyle bi durum varsa bu çıtayı çıkarıp kurumuş boyasını temizliyorlar zımpara yapıp özel siyah bi bantla kaplıyolar.Ben yaptırdım gayet güzel oldu. Ama çıta hiç yoksa bulman zor.Önce çıkmacılarda araştır bulamazsan mecbur orjinalini getirteceksin.

kirmizipipo

« Yanıtla #1410 : Şubat 04, 2010, 12:38:20 ÖS »
takozları bende değiştirmiştim ama 470 çok gibi geldi bana. Benimde arka sol takoz değişmişti hemen arka lastiğin iç tarafında ama fiyatı 25 lira gibi bişeydi. 

hocam arka takımlardan toplam 16 parça değişti. ustanın söylemesine göre bizim araçlarda arka takımda çok fazla takoz bulunmaktaymış. tabi hepsinin adı takozmudur onu bilmem. o kadar teknik bilgiye sahip değilim. ama paranın büyük bölümü parçalara verildi.

kirmizipipo

« Yanıtla #1411 : Şubat 04, 2010, 12:42:01 ÖS »
galiba burclar falanda olayın içinde

cagatay26

« Yanıtla #1412 : Şubat 04, 2010, 01:30:39 ÖS »
Arkadaşlar benim aracım 1996 otomatik ils hesaplarıma göre şehiriçi 100 km de 10,5 lt, şehirdışı 100 km de 8,5 lt yakıyor.Bu değerler sizce normal mi?Sizi bilmem ama bu değerler son benzin fiyatlarından sonra benim cebimi fena yakmaya başladı.Artık aracıma tüp taktırmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım.Forumdan okuduğuma göre tüpten memnun olanda var olmayanda var.Aracı tüplü olan arkadaşlar deneyimlerini ve özellikle yakıt tüketimi bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun olurum.

obkavi

« Yanıtla #1413 : Şubat 05, 2010, 04:04:50 ÖS »
dostum tüp taktırınca performans biraz düşüyor
otomatik tam ayarlayamıyor ama yakıt
0,265 krş şu an da bende lpg de

eurocv

« Yanıtla #1414 : Şubat 05, 2010, 08:08:26 ÖS »
Bende 4-5 ay önce lpg taktırdım, iyi bir ustaya ayarlarını yaptırdıktan sonra sorunsuz kullanıyorum, normal kullanımda performans düşüklüğü yok, normal bir rampada 100 le çıkarken benzine ve gaz a değiştirerek bakıyorum, bi farklılık olmuyor, çok ani ve motoru sıkıştırıcı hareketlerde sanki biraz fark hissediliyor..
Stepne yerine 35 lik depo koydular, o da ortalama(istasyonun pompasına göre 1 litre eksi, artı olabiliyor) 26 litre gaz alıyor, aracın ağırlığı ve kullanım şekline göre tüketim değişebiliyor, normal olarak 26 litre ile şehir içinde 200-210 şehir dışında 280-290 km. yapabiliyorum.. Kasım ayında tek kişi(sadece büyükboy bir valizim vardı) Ankara-İzmir giderken Afyon dan gaz aldım Torbalı ya kadar 310 km. yaptı..97 model Otomatik için iyi sayılır diye düşünüyorum..

cagatay26

« Yanıtla #1415 : Şubat 06, 2010, 12:35:21 ÖÖ »
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Bu değerler doğrultusunda şimdi bazı hesaplar yapıp şehiriçi kullanımı baz alarak maliyet hesabı yapacağım.Ona göre de kararımı vereceğim.Tabi sıralı sistemlerde benzin kullanımınıda göz önünde bulundurmak gerekecek.

« Yanıtla #1416 : Şubat 06, 2010, 02:25:42 ÖS »
arkadaşlar herkese slm olsun ben balıkesirdeyim 1998 ies var bende ama balıkesirde ne parça nede usta bulabiliyorum kocaeli yada bursada parça yada usta tavsiye ederseniz sevinirim buluşmak sorunları çözmek tabiki çok ii olur bence yılda birkez en azından toplanalım

eurocivic

« Yanıtla #1417 : Şubat 07, 2010, 10:48:48 ÖS »
merhaba arkadaşlar,
bende 1996, 1.6 lt,  li otomatik vites eurocivic var. hala tüm sayfaları okuyamadım. okudukça yazmak, bilgi paylaşımı yapmak isterim. ortak sorunlar için yardımlaşmak güzel.

eurocivic

« Yanıtla #1418 : Şubat 07, 2010, 10:50:28 ÖS »
lpg li
yukarıda çıkmamış...

eurocivic

« Yanıtla #1419 : Şubat 07, 2010, 10:52:37 ÖS »
şartlar uygun olursa evet.

obkavi

« Yanıtla #1420 : Şubat 08, 2010, 08:17:49 ÖÖ »
bi kararlaştıralım neden olmasın

kirmizipipo

« Yanıtla #1421 : Şubat 08, 2010, 09:21:21 ÖÖ »
herkese iyi haftalar. buluşma güzel olur. imza kısmına obkavi gibi bulunduğumuz şehiri yazarsak, buluşma yeri için yardımcı olabilir.

cagatay26

« Yanıtla #1422 : Şubat 08, 2010, 11:18:47 ÖÖ »
Böyle bir organizasyon çok faydalı olur. Katılmak isterim. Ben İstanbul pendik deyim.

eurocivic

« Yanıtla #1423 : Şubat 09, 2010, 01:46:54 ÖS »
kirimizipipo, şu kapı kilitlerinin kendi kendi kendine açılıp kapanması (merkezi kilit) bir ara benim arabada da olmuştu. fakat ilginçtir; sorun aküde çıktı. akü zayıfsa ve eğer boşalıp tam da dolmamışsa yapıyormuş. inanmamıştım ama benim arabada sorun oymuş. akü iyi şarj edilir (ölmemişse tabii) ya da değiştirilirse düzeliyor.
     bir de o yönden kontrol etmende fayda olabilir.

kirmizipipo

« Yanıtla #1424 : Şubat 09, 2010, 02:20:39 ÖS »
kirimizipipo, şu kapı kilitlerinin kendi kendi kendine açılıp kapanması (merkezi kilit) bir ara benim arabada da olmuştu. fakat ilginçtir; sorun aküde çıktı. akü zayıfsa ve eğer boşalıp tam da dolmamışsa yapıyormuş. inanmamıştım ama benim arabada sorun oymuş. akü iyi şarj edilir (ölmemişse tabii) ya da değiştirilirse düzeliyor.
     bir de o yönden kontrol etmende fayda olabilir.

dostum dediğin doğru olabilir. çünkü olayın başladığı gün araba park halindeyken uzun süre müzik dinlenmişti. olayda bu sırada başladı ve elektrikçide kapı kilitleri için kesin bişey söyleyemedi. otomatik motoru v.b. şeylerden bahsetti ama geçiştirme cevaplardı... sorun şu anda düzelmiş durumda. 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. teşekkürler.