Gönderen Konu: Euro Civic Kullanıcıları Burada Buluşalım  (Okunma sayısı 739655 defa)

ceyhunyazar

Ynt: Euro Civic Kullanıcıları Burada Buluşalım
« Yanıtla #50 : Aralık 05, 2008, 04:17:09 ÖS »

dostum istanbuldayım...ama oldukça kararsızım.. ne yapacağımı bilemiyorum.. bagaja büyük tüp değilde simit taktırmayı düşünüyorum.. ayrıca 1200 YTL olan fiyat şu anda 990+muayene+sızdırmazlık+ruhsat  masrafı olacak.. muayene-sızdırmazlık ve ruhsat kaça malolur bilgin var mı ?

Muayene 115 ytl, sızdırmazlık 25 ytl, ruhsat (muayene yapragın dolmussa) 80 ytl
Toplamda 220 ytl ek masraf var

Ayrıca ben önceki opel aracıma cok arastırdım ve BRC taktırdım. Atikerin kitleri bana cok dandik geldi.Millet takıyor, 3-5 ay 9-10 ay süper diyor.Ancak bu ürün daha cok yeni, kendini ıspatlamadı...Bişey olmaz gibi gelse de cok arkadaşım , çok memnununm dedi ama yok enjektör arızalıydı yok beyin arızalıydı diyerek yaptırarak sürüyorlar.Sorun çözülüyor ama ya garanti bitince ne olacak.Kaybolan zaman da cabası. Bu yüzden lpg istiyosan BRC den şaşma derim...

Ayrıca ayda 1200-1300 kmden fazla gezmiyorsan lpg i önermem...Yapacagın tasarruf ş.içi en az yüzde 35 olucaktır.Ben astrada yüzde 45 leri yakalamıştım ama uzun yolda deyim yerindeyse 80-90 la giderek ölçmüştüm...Lpg 1.74 iken 10 kurus yaktıgına sahit olmustum...

Yani lpg işi artık bana göre degil...Bagajım iice daralacak...Simit taksam stepneyi ne yapcaz....Opelde yapmıştım , koca lastik bagajı bitiriyodu. E şehir içinde evde bırakıyodum ama ş.arasında arka koltukla ön koltuk arasına koyuyodum bagajı kullanayım diye derken arkada bi kişi eksik oluyodu o zaman da.....Ancak lpg ucuz kalır da benzin gene fırlarsa 30 lt lik silindir tank takıcam bi kenara yaslıycam...O zaman cok yer tutmaz...Tabiiki bi depoyla 33 lükler 26 lt falan alır.Ş.içinde 250 km gideriz, ş.arasında da 350 km...Şimdi yollarda mutlaka kaliteli gaz satan yerler var mutlaka gaz bitmeden de bi yerler bulunur.Sıkça durmak zorunda kalırsınız sadece....

Birbaşka husus da şu ki lpg de hesaplanan km ye düşen yakıtta benzin hiç hesaba katılmaz.Yani bizim euro civiclerin karma (ş.içi dışı ortalaması) yakıt yüketimi 7 lt.Lpg de yüzde 20 fazla yakarak 8.4 lt/100 km yi dşündüğümüzde, 1.54 ytl lik lpg ile km de 13 kuruş yakacak demektir.Yani 10 lt ş.içi benzin yani 12 lt lpg, ş.arası 6lt benzin yani 7.2 lt lpg yakacagız demektir. Uzatmayım; ş.içinde 18.5 kuruş, ş.arasında 11.1 kuruş yakacak demektir.Uzun yol tüketimine diyecek laf yok, altına düşer üstüne cıkmaz...Zira marşa bas cık yola...Ancak ş.içinde durum cok farklı. Sıralı sistem lpg lerde genelde motor 40 dereceye ulasınca lpg ye gecer. Eksi 10 ların yasandıgı bi yerdeyseniz mesela, ve de kısa mesafede kullanıyorsanız daha gideceginiz yere varmadan lpg ye gecmez bile....Bu anlamda araç 7-8 km lik bi güzergahın 2-3 km sinde ancak o sıcaklıga ulasır.Ve bu sürede benzinde de fazla tüketim yaparsıznız zaten. Yani 18.5 kuruş 20-21 kuruşluk tüketimlere ulaşır...Benim tespitim bu...
Kendi aracım icin ve güncel fiyatları düsündügümde 25 kurus yakan arabam 20 kurus yaksın diye o kadar  masrafa ve zaman harcamaya degmez.Hele ki aracımın muayenesine de cok var ki giremem....

Eğer uzun mesafeler katediyor , ayda 1500-2000 km den az yapmıyorsanız ve eksilerini göze alıyorsanız taktırın derim.Ancak diğer türlü kesinlikle önermiyorum.Ve de yerli olsun bizim olsun ve de ucuz olsun mantıgıyla da hareket etmeyin.Ucuz etin tiridi yenmezmiş....Çünkü yatırımı ve verimi uzun vadede düşünmek lazım...

Serozkay

« Yanıtla #51 : Aralık 06, 2008, 01:10:42 ÖS »
Serozkay 1997 1.6iLS, Düz vites,benzinli 150 bin km. Siyah, İstanbul.

Bütün arkadaşlara selamlar. Kurban Bayramınız kutlu olsun.
« Son Düzenleme: Aralık 06, 2008, 01:11:50 ÖS Gönderen: Serozkay »

drtimurcin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : Aralık 11, 2008, 10:12:58 ÖS »
izmirden murat. 97 1.4 is km;130 bin lacivert herkese selam!!!
alalı bir sene oldu. 3 ay o site senin bu site benim derken denk geldi aldım. aldığımın ikinci günü kasko fiyatlarını duyunca pişman oldum. fakat arbanın kendine has bir duruşu var. hele kokpit... bundan sonra beni ancak mercedes yada audi paklar. iyi ki almışım diyorum ama yedek parça bakım derken arabaya yaklaşmaya tırsıyorum

drtimurcin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : Aralık 11, 2008, 10:23:38 ÖS »
nitrogenius hocam ben atiker taktırdım 1 yıl önce . alıralmaz taktırdığım için ruhsat sıkıntı olmadı muayene zamanı da gelmişti. çok memnunum sanki benzinliden daha rahat çalışıyor. devrini aldıktan sonra rampada bile araç dolu olduğu halde gayet güzel çekiyor. sadece aygaz kullanıyorum. taktırdığın usta çok önemli. uzun yolda 130-140 krş yakıyor. stepne yerine 40 lt taktırdım stepne bagajda bagaj buyuk sıkıntı olmuyor.  

ceyhunyazar

« Yanıtla #54 : Aralık 15, 2008, 09:17:38 ÖÖ »
1-ceyhunyazar   97 1.6 ils düz vites benzinli   87 binde  beyaz/Ankara
2-cenqawer       96 1.6 ils otomatik lpg li    140 binde metalik gri/Ankara
3-obkavi           96  ils 1,6 otomatik  lpg li 178 binde  metalik yeşil/İstanbul
4-bigvolf           96 ils lacivert 173 binde/Malatya
5-powervtec      97 1.6 ils otomatik 158 binde bordo renkli lpg li/Aydın
6-ayalcin27       99 1.6 İes Düz Vites Gri Lpg'li /Samsun
7-Nitrogenius     98 1.4 is Manuel Beyaz/İstanbul-Bağcılar
8-efsunm          98 1.6 ies / Denizli
9-Serozkay        97 1.6iLS, Düz vites,benzinli 150 binde Siyah/İstanbul.
10-drtimurcin     97 1.4 is 130 binde lacivert /İzmir

Hoşgeldiniz arkadaşlar, iyi forumlar

(Bu arada, arkadaşlar bana acil arka cam (Bagaj camı) iç stop lambası lazım....

ceyhunyazar

« Yanıtla #55 : Aralık 15, 2008, 09:22:55 ÖÖ »
Arkadaşlar bu bayramda 15 jantlarla 185/65 lik michelin kışlıklarımı taktım.Ve bir kaç resmi sizinle paylaşayım...

Burada araç kirli ancak idare edin :)

drtimurcin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : Aralık 15, 2008, 11:05:36 ÖS »
siyah cam çıtaları (plastik kaplama) pul pul dökülüyor çok iğrenç görünüyor. bi öneriniz var mı?? ben birşeyler yapabilirmiyim yoksa servis camcı falan dolaşmalımı?

ceyhunyazar

« Yanıtla #57 : Aralık 16, 2008, 08:12:50 ÖÖ »

siyah cam çıtaları (plastik kaplama) pul pul dökülüyor çok iğrenç görünüyor. bi öneriniz var mı?? ben birşeyler yapabilirmiyim yoksa servis camcı falan dolaşmalımı?

Ben bu sorunu çokca euro civiclerde görmedim ama bi defa cok temiz bir accord euro da görmüştüm...Ancak cıkmacılarda bulunsa gerek, bi göz atmanda fayda var

bigwolf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : Aralık 16, 2008, 08:02:17 ÖS »
cam çıtalarının kaplanması ile ilgili bilgileri arkadaşlar altta bulunan linkin önceki sayfalarında belirtmişler incelerseniz yararı olacağını düşünüyorum

http://forum.donanimhaber.com/m_11179982/mpage_19/key_/tm.htm

drtimurcin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Aralık 17, 2008, 02:22:29 ÖÖ »
bigwolf çok teşekkürler! hem site güzel hem de çözüm önerisi mantıklı. çıtaları gördükçe içim sızlıyordu

ceyhunyazar

« Yanıtla #60 : Aralık 17, 2008, 12:07:01 ÖS »

bigwolf çok teşekkürler! hem site güzel hem de çözüm önerisi mantıklı. çıtaları gördükçe içim sızlıyordu

Yedek parça konularında çözüm bulmanıza cok sevindim.Forumların en büyük artısı paylaşım zaten..Keşke benim arka iç cam arka stop lambamı da bulabilsem...Ankaradayım ve bi cok hurdacıda bulamadım...Aramaya devam...

Bu arada aklınızıda bulunsun arkadaşlar. Aracınızı yıkamaya verdiginizde arka bagaj iç camını temizlerken, arka stopa yanlıslıkla da olsa vursa hafiften, içindeki tırnaklar  cok hassas ve hemen kırılıyor, ben bir kaç noktadan kırılan dişleri güçlü japonla yapıstırdım ancak tutuyor...

Bahsettigim japon 2 tüp olarak satılmakta, ikisini karıstırarak yapıstırıcıyı hazırlıyoruz...

obkavi

« Yanıtla #61 : Aralık 18, 2008, 12:26:27 ÖS »
CAM CITALARINDA BENİM DE DÖKÜLME OLDU,

o arada ceyhun dostum avaratında 16v hb yazılı onu değiştir bizim araçlar hb değil lift back :)
ayrıca herkese selamlar

bigwolf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #62 : Aralık 18, 2008, 04:39:03 ÖS »
şimdilik cam çıtaları dökülür daha sonrasında başka problemleri başlar   >%Sakin
bunların hepsi normal çünkü araçlar yazın sıcağı kışın soğuğüu gördükçe yaşıda 10 dan fazla olunca malesef göreceğimiz daha çok şeyler olacak

obkavi

« Yanıtla #63 : Aralık 19, 2008, 12:36:59 ÖS »
haklısın doğru söze ne denir

sanırım tanesine 75 ytl çekiyo servisler

drtimurcin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : Aralık 21, 2008, 04:23:07 ÖS »
cam çıtası için daha çıkmacıları dolaşamadım. gitmişken arka stopada bakayım. jant kapağı arayacam diye izmirde birkaç yeri dolaşmıştım. adamların ilk tepkisi arabayı görünce dudak bükmek oluyordu "yok ama bi bakalım hocam!". alacam reno toros bakkalda bile var yedek parçası...

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #65 : Aralık 22, 2008, 11:19:37 ÖS »
obkavi, ceyhun selamlar... ve diğer euro civic fanları.. arkadaşlar ne zaman buluşuyoruz Marmara Plazanın önüne çekelim arabaları. güzellik katılımması yaptırsınlar :)) şaka ir yana bazı sorularım olacak. cevaplarsanız sevinirim.

aracım 98 euro civic 1.4 IS yaklaşık 1 haftadır araç rölantide 1500 devirde çalışıyor.. 6 aydır aracın sahibiyim. ilk aldığımda rölantide iken 750-800 devirde çalışıyordu. Ve ayrıca aracın çekişide düştü. Az çok çekişle ilgili ne yapacağımı biliyorum ama bu rölanti işini ne yapacağımı bilemiyorum.Her gün sabah aracı çalıştırdığımda ibreyi başka yerde görmek canımı sıkıyor.. Bu durum önemli bir arızanın habercisi olabilir mi ?

Birkaç sorum daha olacak..
1-Antifiriz olarak hangi antifirizi kullanıyorsunuz ? Bizim araçlarda şu antifiriz kullanılacak diye bir kaide var mı ?
2-Aracı Honda servisine götürüp bir sağında solunda ne var öğrenmek istiyorum. Amaç yaptırmak değil sadece bilgi almak ? Ne kadara malolur bilgilendirirseniz sevinirim.
3-Bazı euro civiclerde Honda logolu jantlar görüyorum. Bunlarla ilgili fiyat bilgisi olan arkadaşlarım paylaşırlarsa sevinirim..

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #66 : Aralık 22, 2008, 11:30:27 ÖS »

nitrogenius hocam ben atiker taktırdım 1 yıl önce . alıralmaz taktırdığım için ruhsat sıkıntı olmadı muayene zamanı da gelmişti. çok memnunum sanki benzinliden daha rahat çalışıyor. devrini aldıktan sonra rampada bile araç dolu olduğu halde gayet güzel çekiyor. sadece aygaz kullanıyorum. taktırdığın usta çok önemli. uzun yolda 130-140 krş yakıyor. stepne yerine 40 lt taktırdım stepne bagajda bagaj buyuk sıkıntı olmuyor.  

dostum memnun oldum. verdiğin bilgiler çok önemli bilgiler. ama ben ustamla konuştuktan sonra lpg taktırmamaya karar verdim.

Ceyhuna Selam, Hondayla yola devam..

altunparmak

« Yanıtla #67 : Aralık 22, 2008, 11:34:20 ÖS »
1.soru için antifiriz şu olcak bu olcak diye bi kaide yok..
2.soru için motor kaporta durumuna baktırmak istiyosun dimi 50 ytl..

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #68 : Aralık 22, 2008, 11:36:24 ÖS »

1.soru için antifiriz şu olcak bu olcak diye bi kaide yok..
2.soru için motor kaporta durumuna baktırmak istiyosun dimi 50 ytl..

dosutmpeki honda logolu jantlar servistemi satılıyor ?

ceyhunyazar

« Yanıtla #69 : Aralık 23, 2008, 07:42:46 ÖÖ »

obkavi, ceyhun selamlar... ve diğer euro civic fanları.. arkadaşlar ne zaman buluşuyoruz Marmara Plazanın önüne çekelim arabaları. güzellik katılımması yaptırsınlar :)) şaka ir yana bazı sorularım olacak. cevaplarsanız sevinirim.

aracım 98 euro civic 1.4 IS yaklaşık 1 haftadır araç rölantide 1500 devirde çalışıyor.. 6 aydır aracın sahibiyim. ilk aldığımda rölantide iken 750-800 devirde çalışıyordu. Ve ayrıca aracın çekişide düştü. Az çok çekişle ilgili ne yapacağımı biliyorum ama bu rölanti işini ne yapacağımı bilemiyorum.Her gün sabah aracı çalıştırdığımda ibreyi başka yerde görmek canımı sıkıyor.. Bu durum önemli bir arızanın habercisi olabilir mi ?

1-Antifiriz olarak hangi antifirizi kullanıyorsunuz ? Bizim araçlarda şu antifiriz kullanılacak diye bir kaide var mı ?
2-Aracı Honda servisine götürüp bir sağında solunda ne var öğrenmek istiyorum. Amaç yaptırmak değil sadece bilgi almak ? Ne kadara malolur bilgilendirirseniz sevinirim.
3-Bazı euro civiclerde Honda logolu jantlar görüyorum. Bunlarla ilgili fiyat bilgisi olan arkadaşlarım paylaşırlarsa sevinirim..

Kardeşim selamlar...
Benim de antifriz olarak özel bi tercihim yok...
Servise aracı götürüp baktırmak yerine aracını computest merkezlerine götürebilirsin. Ben önceki aracımı satarken alıcılar baglatmıştı bu teste aracımı. Kaporta, motor, yürüyen aksam, frenlerine kadar bakıyorlar. Ve evet bunun fiyatı 3-4 ay önce 50 ytl idi. Sadece kaporta ve digerlerini baktırmak istersen , test basına 20 ytl alıyolar.Yani 3 ü bir arada 50 ytl hesabı ;) İi olur baktır. Üzerinde boya varsa kalınlıgını ölcerek, ya da kapladıgı alanı bularak, boyanın cizik boyası mı darbe mi oldugunu da söylüyorlar...
Honda logolu jantlar orjinallerinin dısında her yerde satılır, alıp taktırabilirsin. Benim aracımda opel astra kapagının üzerinde logo vardı.Tabiiki orjinal degil....Ben de ne zamandır jant almak istiyodum ve sonunda aldım 15lik jantları. Aşağılarda da yazmıştım...

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #70 : Aralık 23, 2008, 09:34:18 ÖÖ »

Kardeşim selamlar...
Benim de antifriz olarak özel bi tercihim yok...
Servise aracı götürüp baktırmak yerine aracını computest merkezlerine götürebilirsin. Ben önceki aracımı satarken alıcılar baglatmıştı bu teste aracımı. Kaporta, motor, yürüyen aksam, frenlerine kadar bakıyorlar. Ve evet bunun fiyatı 3-4 ay önce 50 ytl idi. Sadece kaporta ve digerlerini baktırmak istersen , test basına 20 ytl alıyolar.Yani 3 ü bir arada 50 ytl hesabı ;) İi olur baktır. Üzerinde boya varsa kalınlıgını ölcerek, ya da kapladıgı alanı bularak, boyanın cizik boyası mı darbe mi oldugunu da söylüyorlar...
Honda logolu jantlar orjinallerinin dısında her yerde satılır, alıp taktırabilirsin. Benim aracımda opel astra kapagının üzerinde logo vardı.Tabiiki orjinal degil....Ben de ne zamandır jant almak istiyodum ve sonunda aldım 15lik jantları. Aşağılarda da yazmıştım...

Dostum peki bu computest merkezleri nerelerde mevcut. İstanbulda bildiğin bir yer var mı ? Ayrıca aracın rölantide fazla devirde çalışması ile ilgili ne söyleyebilirsin ?

ceyhunyazar

« Yanıtla #71 : Aralık 23, 2008, 11:00:22 ÖÖ »
İstanbul dakiler icin inan bişey söyleyemem...Ama akabaca araştır mutlaka bulursun...

Rölanti için iki durum söz konusu, bi tanesi bogaz kelebegi temizliği ile kurtarabilirsen ne ala, yoksa rölanti motoru bozukturki bu parça yoklugunda pahalıya patlar....

Umarım basit bir temizlik yeterli olur...

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #72 : Aralık 23, 2008, 01:12:58 ÖS »

İstanbul dakiler icin inan bişey söyleyemem...Ama akabaca araştır mutlaka bulursun...

Rölanti için iki durum söz konusu, bi tanesi bogaz kelebegi temizliği ile kurtarabilirsen ne ala, yoksa rölanti motoru bozukturki bu parça yoklugunda pahalıya patlar....

Boğaz kelebeliği dediğin yeri biliyorum sanırım. motorun arkasında üst kısımdaki siyah boru sanırım..
Benim ustada boğazı söküp temizlememiz gerekiyor demişti..

ceyhunyazar

« Yanıtla #73 : Aralık 23, 2008, 02:25:24 ÖS »

Evet ii olur, bişey degil, kendinde yaparsın ...Balata temizleme spreyi var ya ondan alıcan, orayı acıcan,biri arabaya gecip yüksek devirde, deviri düşürmeden gaz basıcak sende iice temizlenene kadar sıkıcaksın ve pırıl pırıl olucak...

Boğaz kelebeliği dediğin yeri biliyorum sanırım. motorun arkasında üst kısımdaki siyah boru sanırım..
Benim ustada boğazı söküp temizlememiz gerekiyor demişti..

Nitrogenius

• nitrogenius
« Yanıtla #74 : Aralık 24, 2008, 09:04:32 ÖÖ »
Bizim arabalarda otomatik jikle varmış. hava soğuk olunca direk devreye giriyor. motor ısındıktan sonra normale dönmesi gerekiyor. Benimde aynen böyle oluyor.. :)) benim gibi bilmeyenlere duyurulur..