Gönderen Konu: Arabama led bağlamak istiyorum yardim lutfen ( iç kısmına )  (Okunma sayısı 2320 defa)

hondaşkaan

Arkadaslar arabamin ic kismina led bağlamak istiyorum (aracim 2005 model). Arabamın tavanındaki lambaya bağlamak istiyorum. Sorum şu;
-O lambayi nasil sökebilirim lamba derken o kisimdaki plastik, tirnaklara zarar gelirmi?
-Direkmi baglamam gerekiyor yoksa adaptor yardimiylami baglamaliyim?
-Kablolara nasil baglarim?

Not: İnternetten araştırdım ama pek bilgi edinemedim bu yüzden honda sahipleri daha iyi bilir diye düşündüm. Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2016, 11:41:16 ÖS Gönderen: hondaşkaan »

vtec08

Ynt: Arabama led bağlamak istiyorum yardim lutfen ( iç kısmına )
« Yanıtla #1 : Temmuz 04, 2016, 04:20:38 ÖÖ »
Bu islerde elinizin pek yatkin olmadigini farzederek en basit sekilde yardimci olmak isterim.oncelikle ledleri montaj edeceginiz yerleri tespit edin mesela on taraf surucu ve yilcu ayak ustu diyelim.daha sonra 10 santim boyunda iki ayri istediginiz renkte led alin bunlari satan yerde elektronikçiler de ledin ihtiyaci olan akim degerindeki kablolarla biri siyah biri kirmizi olsun yeteri kadar uzunlukta yaklasik 2 ser metre isinizi gorur. Alıp lede lehimletin ve uzerini bantlatin.kirmizi kabloya arti siyah kabloya da eksi ucu gelecek sekilde yaptirin kafaniz karismasin.tavan lambasinin kapağı ni ince uclu tornavida yardimiyla nazikce acin icerisinde ampulu gorunce bir tarafi arti bir tarafi eksi olarak oldugundan elinizdeki ledin kirmizi tarafini once sola siyah tarafini saga degdirin ama birbirine degdirmeyin sigorta atar.eget bu sekilde led yandiysa anlayinki ampulun sol tarafi arti. Sag tarafi eksi kutuptur.eger yanmadıysa sola siyahi saga da kirmiziyi degdirin led boyle yandiysa anlayinki sol taraf eksi sag taraf arti kutuptur.arti ucu tespit ettigimizi farzederek isleme başlayabiliriz.oncelikle ampulu sokun kontak anahtarini cikarin ve tavan lambasi otomatik ayarindaysa kapatin lambaya hicbir sekilde enerji gelmesin.sol tarafin arti oldugunu farzederek o uca gelen kablonun dis yuzunu yan keski falcata tarzi aletle soyun bu islemi yaparken acele etmeyin kabloyu kopartmayin.kablonun disini soyduktan sonra elinizdeki ledin kirmizi ucunu arti oldugu icin bu kabloya baglayin ve izole elektrik bandiyla kaplayın.daha sonra ayni islemi sag tarafa yani eksi uca siyah kabloyu baglamak icin yapin ve onuda bantlayin.kablolari birbirine pense yardimiyla iyice baglayin boşluk olmasin..simdi kontagi acin lambayi otomatik moda getirin araca binin kapiyi kapatin.kapiyi acinca lediniz yanacak kapatinca sonecektir.simdi ledin kablolarini uygun yerlerden gecirerek saklayip ledi istediniz yere yapistirin.tekrar lambayi of konuma alin kontagi cikartin.baglamis oldugunuz ledin kirmizi kablosuna. Diger ledin kirmizi tarafini siyah tarafina siyah tarafini baglayin ikinci ledide istediginiz yere yapistirin.kablo ek yerlerini bantlamayi unutmayin.son olarak lambayi tekrar otomatik konuma getirin kontagi acin ikinci ledde devreye girecektir.Ambiyans aydınlat maniz hayirli olsun .😉😉😉

hondaşkaan

« Yanıtla #2 : Temmuz 04, 2016, 12:27:50 ÖS »
Abi araba şase yapti ne yapabilirim ic aydinlatma sadece

oktayoo

• Oktay
« Yanıtla #3 : Temmuz 04, 2016, 03:27:07 ÖS »
şase yapan kabloları düzeltip atmış olan sigortayı bulup değiştirin.

hondaşkaan

« Yanıtla #4 : Temmuz 04, 2016, 08:00:32 ÖS »
İçerdeki sigortamı ( direksiyonum altındaki) , dışarıdakı sigortamı ( kaputun altındaki )

hondaşkaan

« Yanıtla #5 : Temmuz 04, 2016, 08:09:53 ÖS »
Birde atmıs olduğunu nerden anlayacağım şimdiden teşekkürler.

vtec08

« Yanıtla #6 : Temmuz 06, 2016, 06:11:42 ÖÖ »
Her iki sigorta kutusuna da bakin uzerinde isik ve lamba sekli olan sigortayi cikartin ve orta kismina bakin eger kopuksa yanmis demektir.yerine ayni renkte yani ayni degerde yeni sigorta takiniz.sigortalarin uzerinde amper cinsinden degerleri yazar buna dikkat ediniz.