Gönderen Konu: Kar lastiği ve 4 mevsim lastik karşılaştırması  (Okunma sayısı 7717 defa)

carousal

Kar lastiği ve 4 mevsim lastik karşılaştırması
« : Kasım 02, 2011, 09:13:54 ÖS »
http://www.youtube.com/watch?v=LhW18xHKkbg&feature=related

Kar lastiği ile 4 mevsim lastik arasındaki farkı çok güzel anlatan bir video.

Video 3 farklı test yapılıyor.

1. Kar lastikleri gri araç üzerinde, 4 mevsim lastik kırmızı araç üzerinde

2. Araçlar arasındaki teknik farklılığı ortadan kaldırmak için, aynı test bu kez araçların lastikleri birbirleri ile değiştirilerek yapılıyor. Yani gri aracın kar lastikleri 4 mevsim lastik ile değiştiriyor.

3. Yalnızca çekişi gerçekleştiren lastiklere kar lastiği takılıyor, arka lastikler 4 mevsim lastik olarak kalıyor. Sürücülerin sıklıkla düştüğü hata!

Yalnızca ön lastiklere kışlık lastik takınca araç spin atmaya meyilli hale geliyor. Benim bu videodan çıkarttığım bir diğer sonuç ise kar lastiği uygulamasının 4 lastiğe birden yapılmasının ne kadar önemli olduğu.

2008 elegance

Ynt: Kar lastiği ve 4 mevsim lastik karşılaştırması
« Yanıtla #1 : Kasım 03, 2011, 08:42:36 ÖÖ »
güzel paylaşım teşekkürler. şu zamana kadar çevremdeki arkadaşlarıma dört lastiği aynı anda değiştirmenin önemini anlatıp bir türlü ikna edememiştim. bu video herşeyi gösteriyor.

sanli90

« Yanıtla #2 : Kasım 03, 2011, 01:44:01 ÖS »
Teşekkürler herşey ortada...

carousal

« Yanıtla #3 : Kasım 03, 2011, 08:44:33 ÖS »
Ben de iki kışlık lastiğin yeterli olacağını düşünüyordum, gerçi aracımda 4 adet kışlık lastik bulunuyor. Ama çevremde kışlık lastik almak istemeyenlere en azından ön tekerlere takın diyordum.

Ancak bu video sayesinde şunu anladım ki, en iyisi ya 4 lastikte de kar lastiği olacak, ya da 4 lastikte de yazlık lastik olacak. 2^li takıp da aracı rezil etmenin hiçbir mantığı yok.

Öne iki kar lastiği takayım, arkalar yazlık lastik takılı dursun en sakat düşünce. Aracı doğrudan spin attırmaya teşvik etmiş oluyormuşuz meğerse. Neyse ki başımıza bela almadan bu konuda bilgi sahibi olmuş olduk.

KADiFE

« Yanıtla #4 : Kasım 03, 2011, 10:33:28 ÖS »
4 Tane bridgestone blizzak dm-v1 siparisi verdim yarin kismetse takilacak.
 videoda ortada, karli buzlu havalarda zaten kontrol zor yaz lastikleri ile perisan olmanin anlami yok,
tesekkur ederim paylasim icin,

dj259

• MeSuT
    • BenimArtim
« Yanıtla #5 : Kasım 03, 2011, 11:47:37 ÖS »
markalar farklı olunca bilearac dengesiz gidiyor nerekaldı bu fark etmiyecek

cemeroglu

« Yanıtla #6 : Kasım 05, 2011, 03:11:52 ÖS »
arkadaşlar 3 hafta önce yaşadığım olayı anlatayım. ardahan'da görev yapıyorum. çıldır'dan ardahan'a giderken (ki bilirsiniz ardahan Türkiye'de karın ilk yağdığı ve en çok yağdığı yerlerin başlarında gelir) yolda yoğun tipinin ortasında kaldım. yollar dar, virajlı, iniş çıkış çok ve kenarları çoğunlukla uçurumdur. yanımda zincir yoktu. d2 ile gitmeme rağmen 20-40 arası hızla, 2 kere tehlikeli yerler de 3-4 metre kadar kaydım. şansıma yoldan çıkmadan durabildim ve spin atmadım. sonra yavaş yavaş devam ettim. 1 saatlik yol boyunca sadece 1 araçla karşılaştım başka birşey de görmedim yol boyu. o gördüğüm araçta karayollarına ait yol keşif aracıydı. hızlı gelmiş, kaymış , çamların arasına girmiş. kar lastiklerinden mucize beklemekte olmaz, gereksiz diye düşünmek de gayet yanlış. düzgün, kontrollü kullanıldığında emniyeti artıran bir faktör olduğu kesin. can güvenliğimi yoksa paraya kıyıp kar lastiği almak mı ikileminde kalmadan doğru karar vermek lazım. arkadaşlara naçizane tavsiyemdir...

hondaciwic

« Yanıtla #7 : Kasım 12, 2011, 04:39:00 ÖS »
baya faydası oluyor

kayaci26

« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2012, 01:20:48 ÖS »
Bu konuyu KARLI GÜNLER in yaklaştığı düşüncesi ile özel olarak HORTLATIYORUM...

kimin bütçesi neye yeter bilmem ama kışın araç binen ve kar - buz - yağmur - çamur vs ile muhatap olan arkadaşlara şiddetle tavsiye olunur....

Ben 2007 - 2008 - 2009 - 2010 - 2011 kışlarını sürekli KAR - KIŞ lastikleri ile geçirdim... Allah a şükür ne zincir taktım ne de rezil oldum...

Bir defasında sadece önlere taktık, arkalar biraz gereksiz die düşündük... 3 gün sonra yolda ölçüsüz daireler çizdikten sonra 4 de 4 en hayırlısıdır dedim ve devam ettim...

mali_vet

« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2012, 01:18:34 ÖÖ »
Bende takmak isterim geçenlerde tanıdık bi bayiden lastik fiyatı sorduk 225 45 17 yani hb civic için tanesi 320 liraymis  mubaregin ole michelin falanda değil lassa altı üstü :)) bridgestone 380 miss
4 mevsime devam ama karli havada toplu taşım kullancaz 1 2 ay napalim :)

06FAT68

« Yanıtla #10 : Kasım 04, 2012, 02:00:27 ÖS »
arık trafikçi arkadaşlardan duyduğum park halindeki araçlarında kar lastikleri kontrol edilecek olmayanlara yaptırım uygulanacak şeklinde bu sene kar lastiği zorunlu hale geldi bilginiz olsun

bbhnda

« Yanıtla #11 : Kasım 04, 2012, 02:09:27 ÖS »
ilk kar düştüğü anda arabayla işim biter direk toplu taşıma :D

carousal

« Yanıtla #12 : Kasım 06, 2012, 08:45:06 ÖS »
Gizli buzlanma olursa ne yapacaksınız peki bbhnda? Hadi kar yağınca yola çıkmam dersin de kışın hava soğuyup eksiye inince yazlık lastik hamuru fonksiyonunu kaybediyor.

Olayı yalnızca kar olarak düşünmemek lazım. Eğer kışın da araç aktif olarak kullanılıyorsa kışlık lastik şart. En basitinden bir kaza yapsan araca vereceğin hasar 700-800 lirayı aşacaktır, kaskon varsa kasko karşılar ancak bu sefer de hasarsızlık indirimi elinden gider ve aracın plaka sorgulamasında kazalı gözükür. B

Bu sebeple çok da kalitesiz markalar olmamak şartıyla kışlık lastik seti iyidir. Verilen para için cepten para gidiyor diye bakmamak lazım.

Yukarıdaki videoda yazlık lastik takılı aracın zemin üzerinde tutarsız hareketleri herşeyi özetliyor zaten. :D Videoyu herkes izlesin arkadaşlar. Mümkün olduğunca herkes bilgi sahibi olsun.
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2012, 08:46:00 ÖS Gönderen: carousal »

bbhnda

« Yanıtla #13 : Kasım 06, 2012, 09:57:38 ÖS »
elim sıkışık kardeş napalım alamıyorum şuan  lastik.zaten haftada 2 gün biniyorum haftasonu hariç.geriye kalan günler tabanway.o 2 gündede hava eksiye düşerse alıştık artık yürürüz :D hem sabah sporu oluyor sayesinde 10 kilo verdim.tavsiye ederim araba kilo aldırıyor :D

sercanim

• SeRCaN
« Yanıtla #14 : Kasım 07, 2012, 07:12:52 ÖÖ »
kaza geliyorum demez.senin kışlık lastiklerin vardır sen durursun ama adam sana kabak yazlık lastiklerle çok kısa mesafede bile bindirir kışın :D

emre16

« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2012, 09:21:09 ÖS »
kar lastiğin etkisi tartışılmaz zincirle falan eziyet çekmiyosunuz ve karda hiç düşünmeden gitmenin zevki başka...

TUNÇ99

« Yanıtla #16 : Kasım 17, 2012, 05:48:06 ÖS »
kar lastiği  değil kış lastiği olacak.geçen yıl atv de haberlerde ileri sürüş teknikleri uzmanıyla beraber kış lastiğinin özellikleri anlatılıyordu araç üzerinde.sonra sürüş başladı.hafif rampalı ama buzlu yolda araç çıkamadı yokuşu.sonra uzman dedi ki,kış lastiği de bir yere kadar emniyetli.
mevsimliklerden kat be kat üstün kış aylarında.bunu kimse inkar edemez.ama tedbiri de elden bırakmamak lazım.

06FAT68

« Yanıtla #17 : Kasım 18, 2012, 09:33:05 ÖS »
kar lastiği  değil kış lastiği olacak.geçen yıl atv de haberlerde ileri sürüş teknikleri uzmanıyla beraber kış lastiğinin özellikleri anlatılıyordu araç üzerinde.sonra sürüş başladı.hafif rampalı ama buzlu yolda araç çıkamadı yokuşu.sonra uzman dedi ki,kış lastiği de bir yere kadar emniyetli.
mevsimliklerden kat be kat üstün kış aylarında.bunu kimse inkar edemez.ama tedbiri de elden bırakmamak lazım.
valla ben o adamın şoförlüğünden şüphe ederim ben 5 yıl ağrı da ne karlar ne tipiler gördüm gece gündüz araç kullandım ne rampalarda durdum kalktım 1 kez zincir takmadım

carousal

« Yanıtla #18 : Kasım 21, 2012, 08:33:41 ÖS »
Kışlık lastik ile düşük devirde kalkış yapmak önemli, gazı kökleyince lastiğin yapacak birşeyi kalmıyor ki zaten.
Devir yükselince lastik yüzey ile teması anında kaybediyor, kışın Ankara'da Dikmen ve Çankaya sırtlarında 4*4 araçları gösterir televizyon, 4 teker birden boşa döner durur.

Otomatik viteste bazı araçlarda kar modu oluyor, vitesin yanında üzerinde kar resmi mevcut olan bir tuş var. Basılınca oldukça etkili kalkış yapılıyor. Bizim Honda'larda bu fonksiyon yok, onun yerine kullanma talimatında vitesi D2'ye takarak kalkış yapın diye özellikle belirtmişler zaten.

Bende Michelin Alpin A4 var, geçen kış otoparktan çıkartamadım. Lastiklerin arkası 30-35 cm karla dolmuş, lastiklerin etrafını temizledim, geri vitese taktım yavaş yavaş gaza bastımsa da aracı çıkartamadım park yerinden. Kar yığınının üzerine çıkamadı lastikler.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2012, 08:37:06 ÖS Gönderen: carousal »

bbhnda

« Yanıtla #19 : Kasım 21, 2012, 08:40:13 ÖS »
Kışlık lastik ile düşük devirde kalkış yapmak önemli, gazı kökleyince lastiğin yapacak birşeyi kalmıyor ki zaten.
Devir yükselince lastik yüzey ile teması anında kaybediyor, kışın Ankara'da Dikmen ve Çankaya sırtlarında 4*4 araçları gösterir televizyon, 4 teker birden boşa döner durur.

Otomatik viteste bazı araçlarda kar modu oluyor, vitesin yanında üzerinde kar resmi mevcut olan bir tuş var. Basılınca oldukça etkili kalkış yapılıyor. Bizim Honda'larda bu fonksiyon yok, onun yerine kullanma talimatında vitesi D2'ye takarak kalkış yapın diye özellikle belirtmişler zaten.

Bende Michelin Alpin A4 var, geçen kış otoparktan çıkartamadım. Lastiklerin arkası 30-35 cm karla dolmuş, lastiklerin etrafını temizledim, geri vitese taktım yavaş yavaş gaza bastımsa da aracı çıkartamadım park yerinden. Kar yığınının üzerine çıkamadı lastikler.

düşük devirde kalkış yapmak  önemli de özellikle arabada 4 kişi olunca dik rampalar sıkıntı oluyor.araç patinaja oturduğu anda vites büyütmek lazım.gerçi böyle konuşmaylada olmaz ama.