Gönderen Konu: Tuning Türkiye Type-R vs Clio RS testi  (Okunma sayısı 18230 defa)

SONE-R

Tuning Türkiye Type-R vs Clio RS testi
« : Eylül 29, 2007, 10:29:29 ÖS »
Bugün Tuning Türkiye dergisinin Ekim sayısını aldım. Dergide 2007 model Type-R ve Clio RS in karşılaştırması vardı. Fazla detay anlatılmamış ama performans açısından yazılanları açıklayayayım:

Dyno üzerinde Type-R 202.1 hp ve 179.0 NM , Clio ise 193.9 hp ve 193.3 NM çıkmış. Type-R ın hızlanma hislerini daha iyi bulmuşlar. 100 km hızda 4.viteste rolling yapmışlar ve Clio RS önde bitirmiş. 3. viteste denediklerinde Type-R önde aradaki fark aynı kalmış hatta üstlerde Clio sanki yaklaşıyor gibi diye bir ibare var. Yol tutuş Clio da biraz daha iyi gibi denilmiş. Ama genel olarak Civic başka birşey demişler. Aradaki 7 milyara değer mi, bence ikisini de almaya değmez, düşünmeden 2005 EP3 almaya değer  >%6rol >%6rol

Seko

Ynt: Tuning Türkiye Type-R vs Clio RS testi
« Yanıtla #1 : Eylül 29, 2007, 10:32:56 ÖS »
Hangi fabrika aracını daha uzun sure altlarına veriyor ise ona gore yorum yazıyorlar gibi hissediyorum ben  <nohapy baska testlerdede type r geciyor ki gecmesi dogal . suraya yazıyorum tr de satılacak clio rs sayısı toplamda 10 u gecemeyecek  :artis

kmorbulut83

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 29, 2007, 10:49:56 ÖS »
soner abi ben hata mı ettim şimdi ? <783^2

type-RRR

« Yanıtla #3 : Eylül 29, 2007, 11:00:49 ÖS »

yeni yenidir kardeşim boşversen  >=ok   ep3 üde geçemiyi ver içindeki konfora değer
 iyi yüklenmiş vti da geçemezssin bu vti'ın senin arabandan daha iyi olduğunu göstermezz  
madem kötü araba  istersen bi lan ver vti la veya ep3 le kafa kafaya takas 2007 type-R diye bakalım nooluyo  :gitar

VWci

• http://www.vwtr.net/forum
« Yanıtla #4 : Eylül 30, 2007, 02:40:20 ÖÖ »
Clio RS'i ben begeniyorum...uygun kampayanlarla ki Renault yapiyor bu tip kampanyalar satilir diye dusunuyorum...

infaztim

« Yanıtla #5 : Eylül 30, 2007, 04:33:53 ÖÖ »
kesinlikle hata falan yapmıyosun.yeni typerın içi herşeye değer.bursada var şuanda inanllar hondada gri gittik baktık eski type-r ıda biliyorum ama yenisinin içine oturunca kendimi ayrı dünyada hissettim.bence mükemmel bir araba lıyosun.sırf şekli ve iç mekanı sölemiorum bunları emin ol typer typer dır.her nekadar 130 kg ağırlaşsada ve lastik ebadının büyümesi dejavantaj olsada typer typerdır.şöle düşün eki typerda ne var? 2 hava yastığı abs klima, eps direksyon sistemi.ya peki yenisinde.... 6 havayastığı ,ebd fren sistemi,bas fren sistemi,vsa denge sistemi,otomatik yanan farlar,hıza duyarlı müzik sistemi,direksyondan kumandalı müzik sistemi,hız sabitliyici,eps direksyon sistemi,xenon far,yol bilgisayarı,soğutmalı torpido.... hele hele bunların arasından bas fren sisteminin,vsa denge sisteminin nekadar önemli şeyler olduğunu bilsen ozaman hiç düzşnmezdin acaba hatamı yaptım diye.konfor olarak ise hız sabitliyici tam bir nimet okadar rahat bişeyki anlatılmaz yaşanır.bu sistem sayesinde  hem yakıt tüketimini düşürüosun hem az yoruluosun.şahsen ben arabamda gaz pedalını çok az kullanıorum.süratlenmeyide yavaşlamayıda hız sabitliyciyle yapıorum.şimdi sıraladığım bu özellikleri yarım saniye bile olmayan bir yavaşlık için hiçe sayabilirmisin.şahsen ben saymam.ve iki araçta aynı fiyatta olsa gözüm kapalı yeni type-r alırdım.hele hele canlı canlı gördükten sonra asla ep3 e bakmnazdım.bunu bir ep3 tutkunu olarak sölüorum.tabi herkesin fikrine saygı duyarım...

SONE-R

« Yanıtla #6 : Eylül 30, 2007, 10:34:54 ÖÖ »

Yok kardeşim hata etymedin, ben şaka yapıyorum. Güzel araba yeni Type-R, dizel Clio ile aynı vites koluna sahip içi sportiflikten uzak yeni Clio RS'ten çok daha güzel ve dikkat çekici bir araba...

kmorbulut83

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 30, 2007, 11:38:36 ÖÖ »
soner abi zaten ben clıo rs ı de gormedım type r ı da ..aslında vts yı de alırken bole olmustu..solekı clıonunda tıpı gusel gelıodu bana ama sole bır dusundum ...sanırım once markası ıttı benı hatta megane rs ı bır zamanlar cok ıstemıstım 1 mılyar ıcın yapılan muameleden dolayı vazgectım...arabanın ıcını sonra gorme ımkanım oldu sıyah bırtanesıydı..ıcı benım eskı megane 2 dıeselle hemen hemen aynıydı on gogus yanı...bırazda clıodan benı bu uzaklastırdı....bıde bu hondada yapılabılecekler en azından sanırım motorumuz aynı sızın ep3 lerle sızın de tecrubelerınız ve yardımseve3rlıgınız benı yenısını almaya ıttı ...bıde eskı honda bayısı olarak kı bu cok eskı mersındekı ılk honda bayısıydık hondanın saglamlıgını bılmem ve duyduklarım c4 ten sonra benı hondaya daha bır sıcak bakmama sebeb oldu..hepınızıe cok tessekur ederım

maestro_es

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 30, 2007, 06:08:54 ÖS »
son evo dergisini okudunuz mu? yeni tayyarı baya övmüşler. önceki sayısında da sedan type-r vardı ve orda hatchbacke mok atıyolardı. neyse ki hatalarını telafi etmişler. hele clio rs'ye 5 yıldız verdiklerinde iyice gözümden düşmüşlerdi.

Seko

« Yanıtla #9 : Eylül 30, 2007, 06:23:28 ÖS »
evo magazine turkce ve ingilzce olarak takip ederim , ingilizce sayılarda sonlarda yıldız tabloları vardır fiyat / performans oranına gore ve zamanına gore not veriyoralar clio 182 trophy 5 yıldız alırken type r ep3 4 yıldız idi sadece performans olarak degil yani adamların kriterleri >=ok

SONE-R

« Yanıtla #10 : Eylül 30, 2007, 06:29:31 ÖS »

evo magazine turkce ve ingilzce olarak takip ederim , ingilizce sayılarda sonlarda yıldız tabloları vardır fiyat / performans oranına gore ve zamanına gore not veriyoralar clio 182 trophy 5 yıldız alırken type r ep3 4 yıldız idi sadece performans olarak degil yani adamların kriterleri >=ok

onların japon arabalarına gıcıklığı vardır onun için kılıyo'ya 5 yıldız vermişlerdir. 182 liğin sıfırını Ankara Neziroğlunda şovrum'da görmüştüm bu kadar kalistesiz bir işçilik olamazdı. Direksiyonun altına eğildiğin zaman bütün kablolar görünüyordu..

ALG

• THT
« Yanıtla #11 : Eylül 30, 2007, 06:30:30 ÖS »
abi allah aşkına kıl-iyonun neyini överler ya  <nohapy

ALG

• THT
« Yanıtla #12 : Eylül 30, 2007, 06:32:14 ÖS »
Bugün Asille gezindik, sonra biraz Asil kullandı benim arabayı..

Sözün mehmatlisi(bizim oraların deyimiyidir) Ben arabama bi daha aşık oldum birader..Bırakın kılı tüyü  :dil
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2007, 06:33:17 ÖS Gönderen: ALG »

Seko

« Yanıtla #13 : Eylül 30, 2007, 06:33:04 ÖS »
fiyat / performans  >=ok + donanımlı bir arac ama yok iste TR de tutmuyor . 32 milyara var suadiye de 1000 km de al bin dertsiz tasasız gidersin hemen hemen tum GTI - R type araclar ile ama yok iste piyasası yok ..

ALG

• THT
« Yanıtla #14 : Eylül 30, 2007, 06:33:58 ÖS »
abi hangi fransız dertsiz tasasız yapma allahaşkına yaaa..

infaztim

« Yanıtla #15 : Eylül 30, 2007, 06:35:18 ÖS »
ep3 typer sadece performans makinesi.şanzıman performansı fren performansı yol tutuş performansı motor performansı şase performansı uzun ömür performansı olarak rakipsiz.fakat gündelik hayata ugunluk olarak 10 üzerinden sanırım 3 almıştı.komple bir performans aracı fakat komple bir ARABA diil.çoğu degide komple araba olarak kriter belirlediğinde alt sıralara iniyo typer.mesela megane rs kullandım motor özellikleri ve safkanlık olarak typer ın çok gerisinde fakat çok daha komple bir araba.malesefki hem konforlu olsun hem safkan sürüş vaad etsin diye bi lüksümüz yok.ha böyle bir otomobil yokmu elbette var.cls brabus bmw m5.fakat fiyatları belli.onun içindirki bu sınıfta öyle dergilerdeki arkadaşların kriterini karşilicak bir araba yok.onun içindirki bu lansman benim için sadece performan demek buda typer demek.

ALG

• THT
« Yanıtla #16 : Eylül 30, 2007, 06:39:02 ÖS »

ep3 typer sadece performans makinesi.şanzıman performansı fren performansı yol tutuş performansı motor performansı şase performansı uzun ömür performansı olarak rakipsiz.fakat gündelik hayata ugunluk olarak 10 üzerinden sanırım 3 almıştı.komple bir performans aracı fakat komple bir ARABA diil.çoğu degide komple araba olarak kriter belirlediğinde alt sıralara iniyo typer.mesela megane rs kullandım motor özellikleri ve safkanlık olarak typer ın çok gerisinde fakat çok daha komple bir araba.malesefki hem konforlu olsun hem safkan sürüş vaad etsin diye bi lüksümüz yok.ha böyle bir otomobil yokmu elbette var.cls brabus bmw m5.fakat fiyatları belli.onun içindirki bu sınıfta öyle dergilerdeki arkadaşların kriterini karşilicak bir araba yok.onun içindirki bu lansman benim için sadece performan demek buda typer demek.

buduR  >=ok

Seko

« Yanıtla #17 : Eylül 30, 2007, 06:40:16 ÖS »

type r ı olupta senkromec degistirmeyen varmı sitede ? ve ne kadar tutuyor paylsırsan bizimle guzel olur , dertsiz tasasız dememin sebebi daha 1000 km de olması yoksa tursusu cıkmıs bir arac alınabilir ancak o paralara o yuzden   :kurba

infaztim

« Yanıtla #18 : Eylül 30, 2007, 06:40:22 ÖS »
 >=ok

ALG

• THT
« Yanıtla #19 : Eylül 30, 2007, 06:45:26 ÖS »

type r ı olupta senkromec degistirmeyen varmı sitede ? ve ne kadar tutuyor paylsırsan bizimle guzel olur , dertsiz tasasız dememin sebebi daha 1000 km de olması yoksa tursusu cıkmıs bir arac alınabilir ancak o paralara o yuzden   :kurba

2005 ten beri sürüyorum..nasıl sürdüğümüde herkes bilir..

daha değişmedim..sadece bakımlara götürüorum ve bakım paraları şaka gibi, max 200...başka nerden yakalıycan kötü tarafını bilemiorum  <nohapy

bu arada senin dediğin senkromeç meselesi beyini deişip 9-10 bin çevirdikten sonraki hadise... ha sende yap bu işleri fransızlara , 9-10 bin çevirt, m3le m5 le yürüt, hatta dahada kastırt M6 la yürüt, sonra bakalım senin clion yada megane ın ne kadar dayanır..bırak senkromeçi ikiye ayrılır ortadan..

infaztim

« Yanıtla #20 : Eylül 30, 2007, 06:48:09 ÖS »
:D

ALG

• THT
« Yanıtla #21 : Eylül 30, 2007, 06:54:39 ÖS »
bu arada seko kişisel algılama..ama hep type r ın kötü tarafını yakalyıp bişeler anlatmaya çalışıosun, seni önce type r almak isteyen biri zannetmiştim,

ama şimdi cidden merak ediyorum, niye bu kadar eksisini bulmaya çalıştığını? sakın yanlış anlama, ama cidden merak ediyorum..yani sen buı arabayı

almakmı istiosun yoksa bu forumdaki insanları soğutmakmi istiyorsun, seni dışardan dinlesem ve bu arabayı bilmesem uzak dururum type r dan, çünkü

o kadar güzelde yazıyorsunki dinleyen insan aaa bu adam çözmüş olayı der, ama type r hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum..

yani bu camiada herkes pug ı renoyu falan bilir ne olduğunu ve type r gibi bir arabayla kıyaslanmayacağınıda bilir..ben pug gti da sürdüm bu arada,

bilmeden konuşmuyorum yani..

not: amaç kesinlikle polemik değil, saygılar..

aSil

« Yanıtla #22 : Eylül 30, 2007, 07:00:17 ÖS »

Ben aracımı 80000 de sattım. Sattığımda değil senkromeç değiştirmek, şanzımanım bile daha açılmamıştı. Senkromeç değiştirenler ya aracı şanzımanının yetmeyeceği oranda yükleyenler, ya da rolling'in, dragın b.kunu çıkaranlardır. Normal şartlarda aslanlar gibi şanzımanı var Type R ın.

SONE-R

« Yanıtla #23 : Eylül 30, 2007, 07:03:18 ÖS »

bu arada seko kişisel algılama..ama hep type r ın kötü tarafını yakalyıp bişeler anlatmaya çalışıosun, seni önce type r almak isteyen biri zannetmiştim,

ama şimdi cidden merak ediyorum, niye bu kadar eksisini bulmaya çalıştığını? sakın yanlış anlama, ama cidden merak ediyorum..yani sen buı arabayı

almakmı istiosun yoksa bu forumdaki insanları soğutmakmi istiyorsun, seni dışardan dinlesem ve bu arabayı bilmesem uzak dururum type r dan, çünkü

o kadar güzelde yazıyorsunki dinleyen insan aaa bu adam çözmüş olayı der, ama type r hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını düşünüyorum..

yani bu camiada herkes pug ı renoyu falan bilir ne olduğunu ve type r gibi bir arabayla kıyaslanmayacağınıda bilir..ben pug gti da sürdüm bu arada,

bilmeden konuşmuyorum yani..

not: amaç kesinlikle polemik değil, saygılar..

+1. Serkan bak bunun benzerlerini ben de yazmıştım. Sen gerçekten Type-R almak istiyor musun? Hala Clio RS i övüyorsun. Gözümle gördüm diyorum 182 liği, Type-R la karşılaştırılamaz bile...

aSil

« Yanıtla #24 : Eylül 30, 2007, 07:05:23 ÖS »
Ciddi anlamda söylüyorum. Honda'nın mekanik aksamlarındaki dayanıklılığı kanıtlanmış bir olaydır. Şanzımanı, motoru vb. mekanik aksamları etikettir yani. Eh anca komforuna ve belki malzeme kalitesine kulp takılabilir. Bunlar da tarza yönelik hareketlerdir. Benim abim 20 li yaşlarındayken, otomatik vitese, otomatik camlara ve klimaya uyuz olurdu. Özellikle de onlardan yoksun araç alırdı. Bunlar beklentidir. Type R kitlesi bellidir, Reno kitlesi bellidir. Beklentiler farklıdır.