Gönderen Konu: FK2 Bixenon Çalışması  (Okunma sayısı 5044 defa)

gekren

FK2 Bixenon Çalışması
« : Mayıs 08, 2014, 10:21:50 ÖÖ »
Daha önce bir çok konuda fikir aldığım foruma hem zaman bulmamdan dolayı hem de katkı ve bilgi olması amacıyla bixenon çalışmasını paylaşmak istedim. Aslında Donanım Haber forumundaki Honda Civic HB konusuna daha aktif yazıyorum ancak fazla yapılmamış bir modifikasyonu markanın kendi forumunda da paylaşmanın bir zararı olmayacağını düşünüyorum.

Öncelikle işlemleri bixenon konusunda araştırma yaparken ismini duyan ancak ne dükkanının ne de kendisinin web sitesi olmayan Romeo İlker lakaplı İlker beye yaptırdım. Bizim araçlara bixenon işlemini daha önce yapmış birisini bulmak zor. Piyasada bu işi 500 liradan 2000 liraya kadar yapanlar var ancak dediğim gibi bizim araçlara yapan 1 veya 2 kişidir. Bu kişilerden biri de İlker bey olunca aracın farlarını ona emanet etmeye karar verdim. İşlem toplam 3-4 gün sürüyor. Sökme işlemi için bir Honda servisinden yardım almanız gerekiyor çünkü tamponun inmesi gerekiyor. Bunun için ben İkiler Honda'dan yardım aldım. Sağolsunlar yarım saatte farları söküp tamponu geri taktılar. Böylelikle farsız olarak aracı geri getirebildim. Bu işlem için İkiler Honda'ya 60 tl ücret ödedim.

İlker beyde işlemin ücreti 700 tl. Sanal Pazar'dan ilan açarak 9 taksite kadar taksitle ödeme şansınız oluyor. İşlem konusunda tek söyleyebileceğim. Mükemmel. İşinde çok titiz. Onun yaptığı farlardan gelen bir şikayet duymadım.

Gelelim işlemin içeriğine. İşlem sonunda kısa farlara takılan bixenon mercekle uzun kısalar tek hüzmeden yapılmış oluyor. Bixenonların en güzel yanı şimşek efekti şeklinde selektör atabilme olayı. Tabi ayrıca yol aydınlatması yüksek oranda artıyor. Artısı olup eksisi olmayan bir uygulama. Ben uzunlardaki ampulü çıkarmak yerine aşağıdaki H1 led ampulü aldım ve taktım. Böylelikle orası selektör sırasında boş kalmamış oldu. Aldığım ampul şu;

Gelelim fotoğraflara;
Farlara ampul takılmamış hali.

Ampul takıldıktan sonra bağlantılar

Elektrik bağlantısı

Ve monte edilmiş hali.

Farlarda bulunan kılcal çizikleri bu haftasonu Plast x ürünüyle kendim hallettim. Son hali de aşağıdaki gibi.

Son olarak panjurdaki sarı şeyi soracak olanlar için gündüz farı kendileri.

Sormak istediğiniz bir şey olursa cevaplamaya çalışırım.

gekren

Ynt: FK2 Bixenon Çalışması
« Yanıtla #1 : Mayıs 08, 2014, 10:42:04 ÖÖ »
bu da videosu. vimeo engelli olmadığı için oraya yükledim.

http://vimeo.com/92272968

cagatay54

« Yanıtla #2 : Mayıs 08, 2014, 10:56:32 ÖÖ »
çok güzel olmuş.güle güle kullanın..benim fd6 nın angel farları malum göstermiyor söktüm komple mercek alıp toplayacam bakalım becerebilecek miyim :)

gekren

« Yanıtla #3 : Mayıs 08, 2014, 11:13:48 ÖÖ »
aslında yer ve zaman olayı. yapılamayacak bir şey değil. ancak bir kapalı garaj olması lazım ki ayarlar yapılabilsin.

cagatay54

« Yanıtla #4 : Mayıs 08, 2014, 11:52:00 ÖÖ »
orjinal fara ben belki yapamam ama  angel farlarım vardı göstermiyo diye söktüm orjinalleri taktım.zaten kullanmayacaktım açayım mercek değiştireyim angel renklerini de değiştireyim diye düşündüm.onun için açtım :) şu an açık bakalım toplayacam ama onunla uğraşacak vaktim yok bu aralar.kırmızı angel halka koyup hella mercek takacam.bakalım nasıl bişey çıkacak :)

gekren

« Yanıtla #5 : Mayıs 08, 2014, 01:40:25 ÖS »
kolay gelsin.

hsncck26

« Yanıtla #6 : Mayıs 08, 2014, 02:12:14 ÖS »
Bende vtec2 de angel fari modifiye edip 4 tane valeo mercek takmistim. Ayar yapmasi zor. Güzel is cikmis tebrik ederim :)
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2014, 02:12:47 ÖS Gönderen: hsncck26 »

hsncck26

« Yanıtla #7 : Mayıs 08, 2014, 02:33:46 ÖS »
Ek olarak, uzun haznesine koyduğumuz ledi bence parklara baglayin ya da gündüz fark olarak kullanan. Cünku aldiginiz ampul kaliteli birşey :)

gekren

« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2014, 02:58:25 ÖS »
Ek olarak, uzun haznesine koyduğumuz ledi bence parklara baglayin ya da gündüz fark olarak kullanan. Cünku aldiginiz ampul kaliteli birşey :)

normal parkda da cree nin mercekli ledi var.