Gönderen Konu: EP3 cvc sport yol tutuşu  (Okunma sayısı 4819 defa)

piscocuk

EP3 cvc sport yol tutuşu
« : Mart 18, 2009, 12:02:01 ÖS »
arkadaşlar eskiden 106 gti kullanıyordum ve tek sseferde pat küt ensağdan en sola atıyordum kendimi ve karting gibi araba atlıyordu.şimdi honda kullanıyorum önceki sahibi TYPE R yayı takmış ve 2000 cc ağırlığı farklı olduğu için kafa basmamış.bende kafa bassın diye yaylardan bir bakla kestirdim.araba pat küt oldu yol tutuşu halaa bana göre sıfır.100 kmh ile giderken bile tek şerit değiştirsem yada aynı şeritte ufak sağsol yapsam araba kendini hemen salıyor.bu normal bişeymi.yok normal değilse bunu düzeltmem için önerilerinizi bekliyorum.coilover harici tavsiyelerinizi söylerseniz sevinirim.malum ekonumik kriz.haftasonu stop spoiler vs alacaktım bunları alana kadar gerekli olanları alırım.

diğer bir sorunsa araba yerlerde değil 60mm boru var ve en ufak bir sette arabanın altı sürtüyor.50 mm borumu takmalıyım yoksa bu normalmi.yolda typeR lara bakıyorum arba yerlerde ama hiç öyle şikayet eden kimseyi bulamadım.bunun içinde çözüm önerilerinizi bekliyorum

şimdiden teşekkürler saygılar
« Son Düzenleme: Mart 18, 2009, 12:03:35 ÖS Gönderen: piscocuk »

EXELANCE

Ynt: EP3 cvc sport yol tutuşu
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2009, 03:50:45 ÖS »
kardes arabanda nasıl bi oynama var neler var  belkide yayların uyumlu değil yumsak yay kulanmıs olabilirler amartisorleri bi gozden gecirt arabanın resmi varmı varsa yola bi gozden gecirelim bakalım sorun ne
« Son Düzenleme: Mart 18, 2009, 03:51:52 ÖS Gönderen: EXELANCE »

piscocuk

« Yanıtla #2 : Mart 18, 2009, 04:01:07 ÖS »
dediğim gibi type R yayı takılmış.bende kafa havada kaldığı için iki yaydan bir bakla kestirdim.kafa düştü arkaya dokunmadım.ama araba kendini salıyor.en ufak bi tepkide salıyor.nasıl anlatsamki.bu akşam iş çıkışı ustayı alıp deneme turuna çıkartıcam.oda bakacak

HoNdA TyPe_R

« Yanıtla #3 : Mart 18, 2009, 04:07:15 ÖS »
eger yayi kestirdiysen sorun ondandir cunku kesimi iyi ayarlayamadiklari icin arabanin kafasallamasi kadar dogal birsey olmaz keske yaylari degisseydin onlere 5 arkalara 3.5 lik takarsan gayet hos olur

piscocuk

« Yanıtla #4 : Mart 18, 2009, 04:49:42 ÖS »
eger yayi kestirdiysen sorun ondandir cunku kesimi iyi ayarlayamadiklari icin arabanin kafasallamasi kadar dogal birsey olmaz keske yaylari degisseydin onlere 5 arkalara 3.5 lik takarsan gayet hos olur

eibach düşünüyordum ama herkez düşmesinde sorun olduğunu söylüyor.H&R tavsiye ediyorlar.kararsız kaldım.ben düşsün istiyroum ama bununla birliktede yolu tutsun

can34

« Yanıtla #5 : Mart 18, 2009, 07:54:52 ÖS »
H&R ;)

34 DF 9999

« Yanıtla #6 : Mart 18, 2009, 10:40:08 ÖS »
benim tayyarda h&r yay var amortsorlerımde konı marka sertlık ayarlı ama oyle kafa sallama olayı falan olmuyo gerçı benım arkada tesısat falanda var ondan kafa bıraz yukarda duruyo ama problem yok amortısorlerımıde orta sertlıkte kullanıyorum hiç sorun yaşamadım yani yınede aracın resımlerını veya kendısını gorebılırsek daha ıyı olabılır dıye duşunuyorum fıkır verme acısından yay kesmedende sorun oabılır ama nasıl kesıldıgıde onemlı eskı arabamdan bılıyorum çok ugraştırmıştı çunku ama amortısorlerın ne durumda bırde onlar onemlı tabii yınede yay almak en akılcı cozum olabılır coılover ne kadar saglıklıdır ben kullanmadım ama kullanan arkadaşlarla konuşup duşunmek lazım ıyı olurmu olmazmı dıye,sadece fıkırdır yani.....
« Son Düzenleme: Mart 18, 2009, 10:42:02 ÖS Gönderen: 34 DF 9999 »

GKS TypeR

« Yanıtla #7 : Mart 19, 2009, 09:10:03 ÖÖ »
eibach üzerinde yazdığından daha az düşürür arabayı (5cm alıcaksınki 3 cm düşürsün gibi) ve çok kişi bilirki eibach en yumaş yaylardan biridir. H&R tavsiye ederim.

piscocuk

« Yanıtla #8 : Mart 19, 2009, 09:33:55 ÖÖ »
H&R marka coilover buldum.tavsiye edermisiniz.çok pahallı.değermi değmezmi o kasıyor.birde arkadaşım da h&r yay var.arabayı sattığı için elinde kalmış al kullan diyor.onları takıp deneyip tatmin olmazsam coilovermı taksam.en kötü karar kararsızlıktan iyidir.sıyırıcam yakında :)

GKS TypeR

« Yanıtla #9 : Mart 19, 2009, 09:54:07 ÖÖ »
tabiki bu işin sonu coilover dır hemde H&R coilover baya iyidir durumun iyisi al
değilse bende 2008 TypeR da bile H&R yay var H&R güzeldir.

piscocuk

« Yanıtla #10 : Mart 19, 2009, 01:16:58 ÖS »
tabiki bu işin sonu coilover dır hemde H&R coilover baya iyidir durumun iyisi al
değilse bende 2008 TypeR da bile H&R yay var H&R güzeldir.

şuanda bir yakınım yurtdışında ona sordurdum buraya  göre fiyat biraz daha iyi.ama yinede tuzlu.okadar para verip tatmin olamamaktan korkuyorum.en iyisi ben yayları takim. hr 3,5 cm kesmezse coilover takarım. birde ikinci el coilover buldum ama sadece önler var.değermi değmezmi

lucky jackal

« Yanıtla #11 : Mart 19, 2009, 01:43:53 ÖS »
bi arabanın orjinal veya sonradan aldığın yaylarını kestirmek kadar yanlış bir hareket olamaz,kafa sallamalar vuruntular falanda o yüzden.alıcaksın h&r yada eibach rahat rahat biniceksin.kesik yayla gezmek amortisörlerinede zarar verir.Ben 5cm eibach kullanıyorum,üstünede 17" jant kullanıyorum.hiç öyle sıkıntılarım olmadı.

piscocuk

« Yanıtla #12 : Mart 19, 2009, 02:01:29 ÖS »
bi arabanın orjinal veya sonradan aldığın yaylarını kestirmek kadar yanlış bir hareket olamaz,kafa sallamalar vuruntular falanda o yüzden.alıcaksın h&r yada eibach rahat rahat biniceksin.kesik yayla gezmek amortisörlerinede zarar verir.Ben 5cm eibach kullanıyorum,üstünede 17" jant kullanıyorum.hiç öyle sıkıntılarım olmadı.

bişeyi çok irdeleyince içinden çıkılmaz hal alıyor.sakın yanlış anlama ama 10 satıcıdan 7 si eibachın 4,5 cm yayı var 5,0 cm hiç üretilmedi diyor.kime inanacağımı şaşırdım

lucky jackal

« Yanıtla #13 : Mart 19, 2009, 03:24:22 ÖS »

bişeyi çok irdeleyince içinden çıkılmaz hal alıyor.sakın yanlış anlama ama 10 satıcıdan 7 si eibachın 4,5 cm yayı var 5,0 cm hiç üretilmedi diyor.kime inanacağımı şaşırdım
walla eibach yayların orjinal kutusu bile hala duruyor evde :) o satıcılara bakma sen elinde yoktur
« Son Düzenleme: Mart 19, 2009, 03:25:42 ÖS Gönderen: lucky jackal »

TLM

« Yanıtla #14 : Mart 20, 2009, 07:07:22 ÖS »
arkadaşlar eskiden 106 gti kullanıyordum ve tek sseferde pat küt ensağdan en sola atıyordum kendimi ve karting gibi araba atlıyordu.şimdi honda kullanıyorum önceki sahibi TYPE R yayı takmış ve 2000 cc ağırlığı farklı olduğu için kafa basmamış.bende kafa bassın diye yaylardan bir bakla kestirdim.araba pat küt oldu yol tutuşu halaa bana göre sıfır.100 kmh ile giderken bile tek şerit değiştirsem yada aynı şeritte ufak sağsol yapsam araba kendini hemen salıyor.bu normal bişeymi.yok normal değilse bunu düzeltmem için önerilerinizi bekliyorum.coilover harici tavsiyelerinizi söylerseniz sevinirim.malum ekonumik kriz.haftasonu stop spoiler vs alacaktım bunları alana kadar gerekli olanları alırım.

diğer bir sorunsa araba yerlerde değil 60mm boru var ve en ufak bir sette arabanın altı sürtüyor.50 mm borumu takmalıyım yoksa bu normalmi.yolda typeR lara bakıyorum arba yerlerde ama hiç öyle şikayet eden kimseyi bulamadım.bunun içinde çözüm önerilerinizi bekliyorum

106gti ile civic sportun yol tutusu arasinda daglar var, zaten 106 yol tutusunu beklemen hata.

1.6 sporta 60cm egzoz borusu zaten anlamsizca buyuk, boru buyudukce performans artmiyor bunun hesabi kitabi var, anladigim kadariyla kasap isi yapilmis.

Yaylari kestirdim dedin, yay kestirilir mi :/ Yapmayin sene 2009, hem kendinizi hemde diger insanlari tehlikeye atiyorsunuz. Uygun olculerdeki yaylardan kullanip istedigin sonucu elde edebilirsin.

Bu arada yol tutusu arttirmak icin oncelikle amortisor ve lastik oneririm. Daha sonra govde burulmasini azaltmak icin kule gergileri eklenebilir, bununda uzerine saseyi alttan destekleyen dirsekler ve kollar eklenebilir. Arac bu uygulamalardan sonra ciddi anlamda sert karakterli olacaktir ve cok daha tehlikeli bir hale gelecektir, bunlari goz onune almalisin. Eger makas atan, trafigin arasindan siyrila siyrila gazlayan bir surus karakterin varsa, ilk onerim bundan vaz gecmendir. Sonucta pilotaj, en soldan en saga ziplayanda degil viraji en hizli alabilendedir.

Bu arada sertliginde bir ayari olmali, turkiye yollari gibi engebeli yollarda yol tutusu arttirmak icin, cokta serte kacilmamali. Sonucta ne kadar sert olursa o kadar cabuk kirilir ve o kadar cok ziplatir. Ziplaya ziplaya gitmek demek, daha zor kullanim ve daha kotu yol tutus olarak geri donecektir ve hatta boyutuna gore kazaya sebebiyet verir.

Sonuc olarak, sana duzgun bir egzoz sistemi lazim. Daha sonra yol tutus icin yukarida yazdiklarim gecerlidir. Bu isin puf noktasi paradir. Param yok ama modifiye yapmak istiyorum olmaz, para yoksa mod yapmazsin. Para yok diye yay kesilmez :/

piscocuk

« Yanıtla #15 : Mart 21, 2009, 03:18:17 ÖS »

106gti ile civic sportun yol tutusu arasinda daglar var, zaten 106 yol tutusunu beklemen hata.

1.6 sporta 60cm egzoz borusu zaten anlamsizca buyuk, boru buyudukce performans artmiyor bunun hesabi kitabi var, anladigim kadariyla kasap isi yapilmis.

Yaylari kestirdim dedin, yay kestirilir mi :/ Yapmayin sene 2009, hem kendinizi hemde diger insanlari tehlikeye atiyorsunuz. Uygun olculerdeki yaylardan kullanip istedigin sonucu elde edebilirsin.

Bu arada yol tutusu arttirmak icin oncelikle amortisor ve lastik oneririm. Daha sonra govde burulmasini azaltmak icin kule gergileri eklenebilir, bununda uzerine saseyi alttan destekleyen dirsekler ve kollar eklenebilir. Arac bu uygulamalardan sonra ciddi anlamda sert karakterli olacaktir ve cok daha tehlikeli bir hale gelecektir, bunlari goz onune almalisin. Eger makas atan, trafigin arasindan siyrila siyrila gazlayan bir surus karakterin varsa, ilk onerim bundan vaz gecmendir. Sonucta pilotaj, en soldan en saga ziplayanda degil viraji en hizli alabilendedir.

Bu arada sertliginde bir ayari olmali, turkiye yollari gibi engebeli yollarda yol tutusu arttirmak icin, cokta serte kacilmamali. Sonucta ne kadar sert olursa o kadar cabuk kirilir ve o kadar cok ziplatir. Ziplaya ziplaya gitmek demek, daha zor kullanim ve daha kotu yol tutus olarak geri donecektir ve hatta boyutuna gore kazaya sebebiyet verir.

Sonuc olarak, sana duzgun bir egzoz sistemi lazim. Daha sonra yol tutus icin yukarida yazdiklarim gecerlidir. Bu isin puf noktasi paradir. Param yok ama modifiye yapmak istiyorum olmaz, para yoksa mod yapmazsin. Para yok diye yay kesilmez :/

ağzına sağlık.ben yaylarıımı param yok diye kesmedim zaten.dediiğin gibi bikaç ksaba denk geldik.ben trafikde sürekli makas atarak giden biri değilim 100 kmh geçtiğim de görülmemiştir beni tanıyanlar bilir.git ozaman öyle bir araba al diyebilirsin ama bende 106 varkende hondada yada bmw mercedes kullanırkende 100 ü geçmem.istediğim sadece yol tutsun başka bişey değil.coilover almayı düşünüorum.4 şerit sağa sola atlamak için değil kendimi tatmin etmek için.

yönetimdeki arkadaşlar konuyu kitleyip kaldırabilir
teşekkürler