Gönderen Konu: Civic HB 1,8 i-Vtec Düz vites  (Okunma sayısı 13450 defa)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
Civic HB 1,8 i-Vtec Düz vites
« : Kasım 08, 2010, 02:51:47 ÖS »
Merhabalar ;

Arkadaşlar daha önce 1,6 ies aracım vardı. Çok memnndum ama çeşitli nedenlerden sattım. 6 ay kadar arabasız gezdikten sonra şimdi yeniden araç alma niyetindeyim. Aklımdan Honda zevki çıkmadığı için ilk tercihim yine Honda olacak.

Ancak araç tüketimi makul olmak zorun da. Bu sebepten dolayı Kafam çok karışık. Öncelikle sattığım araca kıyasla tüketim az olur diye düşünüyorum
Elbette aracın özellikleri vs düşünüldüğünde yakması gerekir biraz ama aşırı bir tüketim beni çok bozar.

Rüyalarımın aracı 1,8 i-vtec düz 6 ileri olan model. 2006 2007 model temiz arıyorum.
Ancak çok bir bilgim yok. Kullanan arkadaşların yorumları nasıldır?
Tüketim / performans / yol tutuş / Frenler / Güvenlik / İç hacim / Tüketimi azdırmayacak soft Mod işlemler vs konuları merak ediyorum.

Forumda araştırma yaptığım kadarı ile çok yazılan bişey yok.
Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

asizmir

Ynt: Civic HB 1,8 i-Vtec Düz vites
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2010, 10:03:38 ÖÖ »
Merhaba arkadaşım,1,8 hb. i-shift sahibi olarak sana yardımcı olmak isterim,benim aracım 2009 model ve yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum,öncelikle tüketim konusunda aracı almadan önce benimde tereddütlerim vardı ve önceki aracımda dizeldi,buna rağmen yakıt tüketiminden son derece memnunum,örnek olarak istanbulda hergün işe aracımla gidip geliyorum ve sabah 15 akşam 15 günde 30 km.şehir içinde yol yapıyorum,ortalama yakıt tüketimi 7,5Lt./100 km.nin üzerine çıkmıyor.Bu rakam şehir dışında makul kullanımda 5,8 lt.ye kadar düşüyor ki 1,8 Lt 140 hp bir motor için bence inanılmaz değerler,hele ki bu forumda 1,6 sedan kullanıcılarının yazdıkları tüketim değerlerini görünce iyiki 1,8 almışım diyorum.Performans konusunda zaten honda tüm modelleriyle tatmin edici bi marka,bu modelide bence son derece tatminkar.Tabi bu beklentilerle ilgili bi konu,mutlaka bi type-r değildir ama sınıfındaki araçların hemen hepsine toz yutturabilirsiniz :) Hacim konusunda ise içine bindiyseniz bilirsiniz dışardan göründüğünden çok daha geniş ve ferah,hatta bagaj hacmi sedan civiclerden daha büyük.Güvenlik konusunda ise zaten hertürlü donanıma sahip,yol tutuş ve frenler özellikle vsa sayesinde son derece iyi.Kısaca şu ana kadar çok keyif alarak kullandım,bana göre en kötü özelliği Hondanın kullandığı su bazlı çevreci boyası.En ufak bi cismin temasında bile çiziliyor ki benim aracımda siyah olduğu için daha net belli oluyor,o yüzden boyayı korumak özellikle şehir içinde biraz zahmetli.Spor bir model olduğu için süspansiyonları da konfora yönelik değil ve biraz sert bunuda göz önünde bulundurmak gerek.

yusufaltintepe

« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2010, 10:16:44 ÖÖ »
2009  makyajlı kasa tam otomatik sahibiyim ş.içi tüketim ortalama 10 lt civarı ş.dışı 5,2 lt kadar düşürdüm arka görüş çok kötü ama zamanla alışılıyor ve iç dikiz aynası yerine dış aynalarla parkediyorsun süspansiyon çok sert bozuk yollara hiç gelmiyor herşeyi hissettiriyor ama yol tutuş harika bagaj hacmi gerçekten hb araca göre tatmin edici ve kullanışlı ayrıca arka koltuklarında sihirli koltuk olayı var resmi sitesinden inceleyebilirsiniz çok kullanışlı bir sistem manuelin yakıt tüketiminin sizi üzeceğini hiç sanmıyorum donanım olarak neredeyse yok yok kendi sınıfındaki başka markaların opsiyonel donanımları bu araçta standart şekli zaten 10 numara yolda giderken bakışları sizde farkedeceksiniz kısacası alınıp binilecek bir araç
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2010, 10:17:48 ÖÖ Gönderen: yusufaltintepe »

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2010, 10:23:07 ÖÖ »
 Çok Teşekkür ederim.
Ben düz vites düşünüyorum. Sebebi 6 vites olması ve sürüş zevkinin daha ileri olması. Tabii tüketim de daha makul olur diye düşündüm. Söylediğiniz değerler 1,8 otomatik araç için hakikaten mucize değerler.
Bende ekonomik olsun istiyorum ancak araçda biraz sürüş zevki ve güvenlik olsun isterim. O anlamda araçta sert süspansüyon olmazsa olmaz bir özellik. Zaten sattığım araçda coil over yay + koni amortisör vardı. Çok sert olmasına rağmen alışınca kötü değildi. Ve uzun yolda verdiği güven inanılmazdı.

Performans anlamında yazan değerleri verse yeterki. vereceğinden de eminim. Type R beni biraz aşıyor. Zaten öyle bir durum olsa ikinci araç olarak kullanırım her yere typeR koşulmaz :D

Düz vites sahibi arkadaşlar da özellikle yakıt ve performans olarak yorum eklerseler çok memnun olacağım.
Yapılabilecek ufak tefek modifiye işleri de belirtilirse süper olur.

Ben mesaj yazarken bir mesaj daha gelmiş çok teşekkür ederim. Sanırım 1,8 seçiminde ısrar edeceğim.

yusufaltintepe

« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2010, 10:27:21 ÖÖ »
düz vites sahibi sitede varmı bilmiyorum ben hiç denk gelmedin genelde otomatik sahipleri var aramızda zaten 1.8 de düz viteste çok nadir var piyasada dediğim gibi sert süspansiyona alışıksan zaten yadırgamazsın gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz emin olun

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2010, 10:36:18 ÖÖ »
ben düz alacağım orası kesin. Kafamda belirli kriterler var. Onların arasında 6 vites olmak gibi özellikler de var.
2, el araç olarak düz çok nadir bulunuyor. Dolayısı ile pahalı. Ama bi şekilde bulucam.

yusufaltintepe

« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2010, 10:50:25 ÖÖ »
sıfır fiyatlarda düz vites otomatikten ucuz o yüzden nadir bulunuyor diye bence yüksek fiyat çekerlerse ısrarcı olun sonuçta aracın piyasası belli bence 2006-2007 düz vitesin ederi max 33000 tl dir bu fiyat aracın km sine ve durumuna göre değişir

hilmi

« Yanıtla #7 : Kasım 09, 2010, 12:03:30 ÖS »
merhaba arkadaslar,
benim aracım 2009 model düz vites, almadan önce i-shifti denemiştim ve aralarında performans olarak dağlar kadar fark var diyebilirim...
sanırım biraz devirli kullandığımdan yakıt 100 kmde 11 litrenin altına hiç düşmüyor, şehirler arası yollarda hiç hesap yapmadım onun icin birsey diyemiyecegim.
istanbul trafiğinde düz vites bazen çok üzüyor fakat genel olarak çok memnunum,
şuan yeniden seçim yapacak olsam otomatik ve düz arasında yine de hiç şüphesiz düz vitesi tercih ederim.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2010, 01:24:19 ÖS »
sıfır fiyatlarda düz vites otomatikten ucuz o yüzden nadir bulunuyor diye bence yüksek fiyat çekerlerse ısrarcı olun sonuçta aracın piyasası belli bence 2006-2007 düz vitesin ederi max 33000 tl dir bu fiyat aracın km sine ve durumuna göre değişir

Kesinlikle öyle olması gerekiyor. ama piyasa biraz saçma işliyor. Bir ara 25.000 e kazalı ishift vardı. Şimdi düz vites 25 30 arası bulmaya çalışıcam. piyasanın gazı bi insin öyle alıcam. yoksa felaket pahalı durumda araçlar.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #9 : Kasım 09, 2010, 01:30:26 ÖS »
merhaba arkadaslar,
benim aracım 2009 model düz vites, almadan önce i-shifti denemiştim ve aralarında performans olarak dağlar kadar fark var diyebilirim...
sanırım biraz devirli kullandığımdan yakıt 100 kmde 11 litrenin altına hiç düşmüyor, şehirler arası yollarda hiç hesap yapmadım onun icin birsey diyemiyecegim.

istanbul trafiğinde düz vites bazen çok üzüyor fakat genel olarak çok memnunum,
şuan yeniden seçim yapacak olsam otomatik ve düz arasında yine de hiç şüphesiz düz vitesi tercih ederim.

Devirli kullanımda azıtıyor malesef. Her araç için geçerli. ben bi kaç dizel denedim. sudan az yakıyor denen focus ve corolla 12 23 litre arası yaktı :S Bende biraz asılıyorum bazen. Ve bu asıldığımda yaktığına değer bir performans almam gerekiyor.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Daha fazla bilgiye ihtiyacım var.

ankaratypes

« Yanıtla #10 : Kasım 18, 2010, 01:57:02 ÖÖ »
bende düz vites 2008 types var arkdaşımda 5 kapılı i-shift var performans ve yol tutuş olarak asla kıyaslamayın,, düz vites 1.6 sedan civicler bile ı-shift 1.8 hb yi geçiyor,, types in 1.8 hb den sürüş bakımından farkı ise amortisor sistemidir,, typer a daha yakın bi sistemi vardır konforsuz ama yol tutuşu harikadır,, benim izlenimlerim boyle

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #11 : Kasım 18, 2010, 11:51:06 ÖÖ »
yorum için teşekkürler..

KillerPrey

« Yanıtla #12 : Kasım 18, 2010, 04:02:28 ÖS »
Ben 2 3 kere bındım bu arabaya.kokpit fılan sade kullanişli ve şıktı.ayrıca bındıgım arabada F1 de vardı.yanılmıyorsam 3 cesıt vıtes atma olanagı vardı arabada.Bissürü donanım vardı.Bınek araba.Kullanişli şik

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #13 : Aralık 04, 2010, 10:37:43 ÖS »
Yorum için teşekkürler yeni fark ettim mesajınızı..

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.

Bir araç buldum kaporasını verdim pazartesi alımını yapıyorum.

Aracı 50 km kadar sürmek nasip oldu.

Kısa yorum yapayım geri kalanı alıp bir hafta kullanıp yazarım devamı da gelir inşallah..

Öncelikle araç tasarım olsun işçilik olsun bir çok yönden farklı bir makina kendinizi başka bir dünya da hissediyorsunuz.  Kesinlikle sedan ile hiç alakası yok..
Arabanın iç aksamı çok kaliteli yol tutuş muazzam diyebilirim ki sedandan % 50 yol tutuş fazlası var. Dolayısı ile amortisörlerin sert olma durumu var. Konfor sedanda biraz daha iyi. Ama sedan alıp yay ile uğraşmak gerektiği için aynı kapıya çıkıyor.
Araca hiç yüklenmedim dolayısı ile performans için bişey diyemem. Ama eski aracım çok daha atak sanki. Neyse bu da sorun değil :D Honda olması yeterli performansı garanti edecek.
Gelelim en önemli konuya. Arabayı maslaktan cevizlibağ istikametine sürdüm. Çıkışta restledim yol bilgisayarını. Giderken ortalama 6 litre gösterdi. Dönüşte 7 litre civarı.
Sanırım ekonomi göstergelerine daha dikkat edersem şehir içi 7 -8 civarı en fazla olur. Şehir dışı 5- 5.5 gibi rakam hayal değil.

Bu arada torpidonun soğutma özelliği hakkında bilgi gerekli kitapçığı vardır inşallah.. :D

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #14 : Ocak 13, 2011, 03:01:05 ÖS »
Bu konuyu da burada açmış unutmuşum.
Bilgi kaynağı olması açısından eklemeler yapayım.

Aracı alalı yaklaşık 1 ay oldu. Bu süre zarfında sürekli istanbul şehiriçi sürdüm.

Öncelikle tüketim yazayım. Araç şehiriçinde durkalk trafiğe yakalandığınızda 9 10 litre civarı ortalama ile yürüyor. Anlık olarak bakmak gerekirse 15 litre altına pek düşmez.

Benim ortalama tüketimim 8,5 litre şu anda. Eğer sıkışık trafik olmazsa zeytinburnu etiler arasında 7 litre avg ile gidip geliyorum. Uzun yolda 5 veya 5,5 yaparım diye umuyorum. Cruise control ile araç inanılmaz az yakıyor.

Performans olarak henüz aracı hiç zorlamadım. Hatta motor biraz sağır gibi. Ancak bir defa 0-100 hızlanmayı denedim 8 saniye civarı bişey ölçtüm.

Aracın sürüşü inanılmaz zevkli. Kendimi uzay gemisi kaptanı kirk gibi hissediyrum :D

Yol tutuş daha önce de yazdım çok çok iyi. Hatta euroNcap sitesinde VSa test videolarını izlerseniz görürsünüz inanılmaz olduğu gerçek. Birçok araçtan iyi.

aracın iç jacmi geniş bagaj bayağı büyük.

soru soran olursa konu içinde yanıtlarım.

ed35

« Yanıtla #15 : Ocak 13, 2011, 03:24:29 ÖS »
Kaç model,kaça aldın acaba?

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #16 : Ocak 13, 2011, 06:20:36 ÖS »
2006 model 31,000 liraya aldım.

ed35

« Yanıtla #17 : Ocak 13, 2011, 06:28:04 ÖS »
Hayırlısı olsun,kazasız belasız :)

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #18 : Ocak 13, 2011, 06:35:27 ÖS »
sağol. Sende aynı şekilde kazadan beladan uzak olasın inşallah.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #19 : Mart 22, 2011, 09:34:23 ÖÖ »
Bir ekleme yapayım ;
Geçen hafta bir arkadaşım istanbul-bursa -çanakkale gitti geldi. 5,8 - 6,0 ortalama ile gidip geldi.

5 litre yapılamaz ama yinede 6 litre böyle bir araç için çok güzel bir değer.

Performans olarak kısa mesafelerde biraz gazlayıp bıraktığım oluyor. Uzun yolda daha hiç kullanmadım. Arkadaşda fazla gazlamamış. Ama şehir içinde sanırım bir çok araçtan iyidir. Bazen çapsız adamlar çıkıyor haddini bildirmek çok kolay oluyor.

dogan55

« Yanıtla #20 : Mart 26, 2011, 09:23:53 ÖÖ »
kardesım hayırlı olsun bende type s almayı dusunuyorum hıc bınme sansım olmadı ama bende manuel almak ıstıyorum yalnız ılanlara baktıgımda  1.8 Executive   1.8 i-VTEC  1.8 Type-S katogorılerınde aynı kasalardan goruyorum ne fark var bunların arasında bılgılındırımısn benı

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #21 : Mart 26, 2011, 09:57:06 ÖÖ »
Sağolasın :D

O ilanlarda arabaların aynı çıkması satan kişinin neye bindiğini bilmemesinden kaynaklanıyor :D

1,8 executive sedan oluyor. Harbi civic sedan budur. Diğer 1,6 lar bu motorun kırpılmışıdır. Ve sadece 3, dünya ülkelerinde ( türkiye tawyan singapur vs) üretilip satılır.

1,8 i-vtec ise 5 kapılı hatchback modelidir.
Type-S ise 3 kapı hatchback olanıdır. Aşağı yukarı hepsi aynı performansı verir. Type S biraz daha kemiklidir.

ed35

« Yanıtla #22 : Mart 26, 2011, 10:05:46 ÖÖ »

O ilanlarda arabaların aynı çıkması satan kişinin neye bindiğini bilmemesinden kaynaklanıyor :D

1,8 executive sedan oluyor. Harbi civic sedan budur. Diğer 1,6 lar bu motorun kırpılmışıdır. Ve sadece 3, dünya ülkelerinde ( türkiye tawyan singapur vs) üretilip satılır.

Type-S ise 3 kapı hatchback olanıdır. Aşağı yukarı hepsi aynı performansı verir. Type S biraz daha kemiklidir.
3.dünya ülkesi tabiri hiç hoş olmamış!... Her araç firması o ülkenin istek ve arzularına göre motor ve kasa tipi üretir ve bizde Türk insanı olarak 1.6 motordan yukarısını pek tutmadığımız için bu şekilde olması uygun görülüyor.Yoksa kaçıncı dünya ülkesi ile alakası yok ve bu aşşağılık kompleksini de bizlere yakıştırdılar ve bizde sürekli kendimizi alt tabaka görüyoruz...Lütfen bu tür cümleler sarf ederken daha dikkatli kullanalım.

ilkercom

• Hasan İlker Çom
« Yanıtla #23 : Mart 26, 2011, 10:33:02 ÖÖ »
arkadaşım malesef 3, dünya ülkesiyiz. Yıllardır bu böyle.
%87 ÖTV olan bir ülke 3, dünya ülkesidir.
Dört yanı petrol kuyuları ile çevrilip petrol çıkaramayan ( yeterli miktarda) ve dünyanın en pahalı benzini satılan ülkeyiz.
Kendi aracını üretemeyen 3, dünya ülkesiyiz.
Topraklarında fransızların elektrikli araba ürettiği fakat kendi halkının kullanamadığı 3, dünya ülkesiyiz. Daha saymak istemiyorum konuyu bu yönde tartışma ortamına çevirmeyelim.

Bu konuyu açma maksadım kendim bu aracı almayı düşünürken bilgi toplamaktı.
Aldıktan sonra da birileri bilgi ararsa kolay ulaşsın , sırf tanımıyor bilmiyor diye bu araçtan vazgeçip megane linea gibi 5, sınıf araçlara binmek zorunda kalmasın istedim.

İyi niyetle yazdığını biliyorum. Bende bu yakıştırmaları yapmak istemem ama durum bundan ibaret.
Lütfen konuyu burada tartışmayalım. istersen özel mesaj ile yazışalım istersen yüz yüze birer çay kahve içip konuşalım. istersen sohbet topiği açalım.  Dediğim gibi bilgi amaçlı bir konu kalsın.

Saygılarımla..

dogan55

« Yanıtla #24 : Mart 26, 2011, 09:43:33 ÖS »

eyw kardesım tesekkur ederım bakalım bulabılırsek alacam bende