Gönderen Konu: Vites boşta gitmek  (Okunma sayısı 8205 defa)

gypso

Vites boşta gitmek
« : Ocak 23, 2011, 06:22:54 ÖÖ »
Slm arkadaşlar, uzun yollda iniş aşağı yollarda, benzinden tasarruf düşüncesiyle genelde vitesi boşa çıkartıp arabayı salarım.. Fakat bir kaç arkadaşımdan aldığım bilgiler kafamı karıştırdı biraz...
Dediklerine göre, araç vites de iken iniş aşağı saldığımızda siboplar açılmıyormuş ve pistonlar boş bir şekilde patlama yapmadan tekerlerin verdiği itiş gücüyle çalışyormuş !!  yani sıfır yakıt tükemi varmış.. fakat boşta gittiği taktirde araç rolentide çalıştığı için yakıt tüketimi haliyle varmış. Doğruluk derecesi nedir arkadaşlar ???  boşta gitmekle benzinden tasarruf yapmıyormuyum ben şimdi ? :)

karapilot

Ynt: Vites boşta gitmek
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2011, 06:27:46 ÖÖ »
evet doğrudur boşa alma arkadaşım 5. vitese tak. benzin kapağı kapalı duruyor

odogru

« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2011, 08:44:02 ÖÖ »

+ 10

ilkeronat

« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2011, 08:44:47 ÖÖ »
+5500 :)

bydmrblk

« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2011, 08:56:26 ÖÖ »
doğrudur kardeşim büyük vites ile çek ayağını gazdan yakıt 0. yol bilgisayarı olan araçlarda anlık tüketimde bunu gösterir zaten. hiç biri aklına yatmıyosa dahi dik bi yokuşta arabanı çalıştırmadan vitesi 5 e tak ayağını çek debriyajdan ve bak araba ivmeyle hırlayarak nasıl gidiyor :)

trancebabe

« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2011, 08:58:01 ÖÖ »
servislede aynı şeyi görüştüm arac Boşta iken daha cok benzin yakıyor.Yokuş aşşagı yollarda 5. vitesde gaza basmadan aracı salmak en güzeli.

gypso

« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2011, 10:46:07 ÖÖ »
doğruluğu netleşmiş oldu, demek yanlış biliyormuşum... eyvallah arkadaşlar.

BurakOz

« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2011, 11:00:09 ÖÖ »
hiç biri aklına yatmıyosa dahi dik bi yokuşta arabanı çalıştırmadan vitesi 5 e tak ayağını çek debriyajdan ve bak araba ivmeyle hırlayarak nasıl gidiyor :)
Bunu biraz daha açarmısın anlayamadım

bydmrblk

« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2011, 05:44:22 ÖS »
hiç biri aklına yatmıyosa dahi dik bi yokuşta arabanı çalıştırmadan vitesi 5 e tak ayağını çek debriyajdan ve bak araba ivmeyle hırlayarak nasıl gidiyor :)
Bunu biraz daha açarmısın anlayamadım

burada tartışılan konu yokuş aşağı boşta araç yakıt tüketir ; fakat yüksek viteste yakıt sıfırdır( tabi gaza basmamak şartıyla ) yani araba tekerlerden aldığı ivmeyle hareket ediyor.

eğer buna inanmıyosan dedim araç dik bir rampada kapalı olarak dursun vitesi 5e atın araç kendiliğinden ivmeyle gidecektir hırlayarak ( hani bazen araç çalşmazda veya akü biterde vurdurma diye tarif ettiğimiz yiterek vitesi 2 ye çekip birden debriyajı bırakarak çalıştırrırız ya.hıh işte o çalışma sırasında hırrr diye ses gelir yaa hırlayarak dememdeki maksatta o sesti)  buradaki kanıt araç yüksek viteste yokuş inerken yakıt yakmaz. aracın kontağı kapalı iken dik rampada büyük vitesteyken dahi kendi kendine gitmesi yani yakıtsız ivmeyle inmesi buna en güzel örnektir. umarım çok karışık olmamıştır açıklayıcı olmuştur kardeşim ama anlatamadıysam daha farklıda anlatabilirim :) saygılar...

karapilot

« Yanıtla #9 : Ocak 23, 2011, 06:54:35 ÖS »

+ 10

teşkürler

:D

karapilot

« Yanıtla #10 : Ocak 23, 2011, 06:54:56 ÖS »
+5500 :)

çok teşkürler
:))

jackal6961

• ambassador
« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2011, 10:54:38 ÖS »
PEki bu 0 yakma minimum kaç devre kadar alıyor vtec 2 de?

independent

« Yanıtla #12 : Eylül 11, 2011, 12:47:54 ÖÖ »

ayağın gaz pedalına gitmediği sürece değer 0 dir

ahmet290

« Yanıtla #13 : Eylül 11, 2011, 01:07:30 ÖÖ »

ayağın gaz pedalına gitmediği sürece değer 0 dir
belli devirden sonra motor freni devreye girer ve yakmaya başlar diye düşünüyorum..
mesela 2. viteste 60-70 e kadar gaz açıyo araç ve bağırmaya başlıyo bence o zaman yakmaya başlamıştır...