Gönderen Konu: TOPLAMA BİLGİSAYAR&MARKA BİLGİSAYAR  (Okunma sayısı 6468 defa)

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
TOPLAMA BİLGİSAYAR&MARKA BİLGİSAYAR
« : Eylül 30, 2006, 01:26:53 ÖS »
Toplama bilgisayar&markalı bilgisayar
Bilgisayar alacak birçok kişi kendine bu soruyu soruyor. Yazımızın bu bölümünde artıları ve eksileri
ile bu iki seçeneği değerlendireceğiz.Genelde bilgisayarların çalışma yapısını bilmeyenlerin, bilgisayarla
ikide birde ilgilenmek istemeyenlerin, ileriye yönelik terfi düşünmeyenlerin, sorun çıktığında arkasında
büyük bir firma olduğunu bilmek isteyenlerin tercihi genelde markalı bilgisayardan yana oluyor.

Yalnız kazın ayağı pek de göründüğü gibi değil. Bugün markalı bir bilgisayara binlerce dolar döken
bir babanın çocuğunun 3 ay sonra elinde F.E.A.R�la gelerek baba ben bu oyunu oynayamıyorum
diye haykırması baba içinde çocuk içinde istenmeyen bir durumdur.
Günümüzde komple kendi bilgisayarını üreten bir firma yoktur. (En azından ben öyle biliyorum)
Bilgisayarlar yukarıda belirttiğimiz parçalardan oluşmaktadır ve bu parçaların bir araya gelmesi ile çalışır.
Bu parçaların işleyişi ve yapısı sebebi ile farklı firmalar tarafından üretilmektedir.
İşte bu bilgisayar parçaları X markasının fabrikasında birleştirilirse markası X,
herhangi bir bilgisayarcıda ya da sizin tarafınızdan birleştirilir ise toplama bilgisayar adını almaktadır.
Buradan yola çıkarak 10�larca parça üreticisinin 100�lerce parça ürettiğini düşünürsek
çok çeşitli kombinasyonlar oluşturmak mümkündür. İşte burada marka bilgisayarlar
bize tüm seçenekleri sunamayacaklarından. 3-5 isimle beraber (Eko,pro,mega,ultra vs.)
hazır paketleri sunmaktadır. Genel kullanıcı ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış bu paketlerin
herkesin ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir.
Marka bilgisayar, ya da toplama bilgisayar alırken size sunulan özellikleri inceleyin.
İncelerken bilgisayarın çalışmasının bir zincir gibi olduğunu unutmayın. Zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir.
Bu durumda çok güçlü işlemcisi olan bir bilgisayarın ekran kartı, anakartı, harddiski yetersizse
güçlü işlemci pek de işe yaramayacaktır. Peki hangi parçanın iyi olduğunu nereden anlarım?
Bundan konunun ilerleyen bölümünde bahsedeceğiz. Ayrıca konu içinde merak ettiklerinizi sorarak yardım alabilirsiniz.

Neden toplama bilgisayar sorusuna verilecek cevapları gözden geçirelim.
Toplumun geneline göre hazırlanmış sınırlı seçeneklere maruz kalmazsınız.
İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra tüm parçaların seçimini kendiniz yapabilir,
tamamen size özel bir bilgisayar oluşturabilirsiniz.
Bilgisayarda kullanacağınız tüm parçalar birbirinden bağımsız olmak üzere en az 2 yıl garantilidir.
İleriye dönük geleceği olan parçalar seçerek bilgisayarınızı yeni çıkan parçalarla güçlendirebilir ve
sürekli güncel bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.
İllaki komple sistem garantisi isteyenler için komple sistem garantili bilgisayar toplayan firmalar mevcut.

Neden marka bilgisayar sorusuna verilecek cevaplar,
Marka bilgisayarlar genelde şirketler ve okullar tarafından tercih edilir. Çünkü bu bilgisayarları kimse
kendi malı gibi kullanmaz. Bilgisayarların bakımından çalışmasından sorumlu şirket çalışanı yoktur.
Eğer bir sorun çıkarsa servisi çağırır hallederler. İleriye dönük terfiye genelde ihtiyaç olmaz.
Çünkü şirketlerde kullanılan programlar bellidir. Kolay kolayda değişmez. Elbetteki alınan bir markalı
bilgisayarda ömrünü tamamlayana kadar kendisine düşen görevi sonuna kadar yerine getirecektir.
Aynı durum standart ev kullanıcısı içinde geçerlidir. Eğer yapılacak iş film izleme, müzik dinleme,internet,msn
ve basit birkaç programsa ve kullanıcı bunlardan ileri gitmeyeceğini biliyorsa markalı bilgisayar tercih edebilir.
Bir sorun olursa servisi arar gelirler alırlar yaparlar getirirler ama ücretini de alırlar�
Eğer bilgisayarda kendimi geliştireceğim, yeni çıkan her şeyi denemek isterim, tüm oyunları oynamak istiyorum
derseniz sizin toplama bir bilgisayara ihtiyacınız var demektir.

Bilgisayar alırken sizde seçeneklerinizi gözden geçirin.
Öncelikle bilgisayarla ne yapmak istediğinize karar verin. Çünkü her bileşen yapmak istediklerinizi olumlu olarak
desteklediği gibi işinize köstek de olabilir.

karasovalye

Ynt: TOPLAMA BİLGİSAYAR&MARKA BİLGİSAYAR
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2006, 04:59:27 ÖS »
toplama bilgisayarda ev kullanıcısı en azından lisans parası vermez.  =;

VTEC

• Administrator
« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2006, 11:20:37 ÖS »
toplama bilgisayarda ev kullanıcısı en azından lisans parası vermez.  =;

Evet bunu atlamışız teşekkürler ;)

karasovalye

« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2006, 12:17:10 ÖS »
benim 2001 yılından kalma philips 107e monitörüm var dalgalanma var felaket göz yoruyor 19 inc bir lcd almak istiyorum ama ne alıcağım konusunda kararsızım donanım konularına girmişken monitör konusunada bir göz atsan iyi olur diye düşünüüyorum !!!

VTEC

• Administrator
« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2006, 11:05:16 ÖS »
tabiki size tavsiyem Ucuz ve kaliteli LG dir şuan LG Flatron L1950SQ LCD  kullanıyorum 8ms tepkime süresiyle bir harikalar yaratıyor...
Msn : deniz@teamhondaturkey.com
Daha detaylı bilgi için msn den yardımcı olabilirim
Teşekkürler

delidr

« Yanıtla #5 : Mayıs 15, 2007, 05:23:08 ÖS »
Güzel bir konu ben de 15 yıllık bir PC kullanıcısı olarak bir iki katkıda bulunayım.
Ne istediğini neye ihtiyacı olduğunu bilen herkes kesinlikle toplama sistem almalı. Maliyet, performans, uyumluluk açısından kesinlikle marka PC den avantajlı.
PC toplarken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta ; bileşenlerin birbiriyle uyumu ve hangi bileşene daha çok para yatıracağı
İnsanların en çok yanıldığı nokta PC eşittir işlemci mantığı. Bir sistemde performansı belirleyen 4 unsur vardır:
ANAKART
EKRAN KARTI
RAM
İŞLEMCİ
Ve bilinenin aksine bu parçalardan en önemlisi  işlemci DEĞİLDİR. O nedenle bütçenin çoğunu işlemciye değil Anakart ve Ekran kartına yatırmak çok daha iyi sonuçlar verecektir .Yani alabileceğinz en iyi anakart ve ve ekran kartını alıp kalan bütçeyi de işlemciye ayırmak doğru yaklaşım

crash_over

« Yanıtla #6 : Kasım 23, 2007, 09:03:33 ÖS »
arkadaslar toplama PC diyorum baska bişi semiyorum bence en iyisi her acıdan.... ayrıca lisans sorunu yazmışsınız bence sorun değil pc topladıktan sonra lisanslı bir windows alabilirsiniz  

SAYGILAR....

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 24, 2007, 09:45:43 ÖÖ »
İş çok eğlenceli noktalara geldi. Araba için bile bukadar modifiye parçası yok diyebiliriz :)

crash_over

« Yanıtla #8 : Kasım 24, 2007, 02:02:41 ÖS »

İş çok eğlenceli noktalara geldi. Araba için bile bukadar modifiye parçası yok diyebiliriz :)

>%6rol  sana katılıyorum valla bakıyorumda pc nin içine neonlar filanda koymaya baslamışlar  :dil :gitar