Gönderen Konu: Pc Temizliği  (Okunma sayısı 8617 defa)

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
Pc Temizliği
« : Aralık 06, 2008, 08:16:00 ÖÖ »
Bilgisayarınızın her zaman ilk satın aldığınız gün gibi ışıl ışıl görüneceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Bilgisayarlar da çoğu elektronik eşya gibi düzenli bir bakım gerektirir.PC’nizin şık ve bakımlı görünmesini istiyorsanız dış yüzeylerini ve harici bileşenleri belli aralıklarla temizlemeniz gerekir.PC’nizin sağlığı ve performansı için zaman zaman kasanın da açılarak temizlenmesi ve tozlardan arındırılması şarttır.Fanlara takılabilecek yabancı cisimler soğutma işlemini sekteye uğratarak PC’nizde ciddi sorunlara yol açabilir.Sıcak yaz aylarında bilgisayarın daha fazla kilitlenme ve çökme yaşamasının sebebi,kasa içindeki toz ve pislikler nedeniyle soğutma sisteminin beklenen düzeyde çalışmaması olabilir.Böyle sorunlarla karşılaşmamak için PC’nizin hem içini hem de dışını iyi bir yaz temizliğinden geçirmenizde fayda var.

Malzeme Seçimi

Temizliğe başlamadan önce PC’nizi temizlemek için ne tür malzemeler kullanabileceğinizi ve hangilerini kullanmamanız gerektiğine bakalım.Öncelikle,çıkarmaya çalıştığınız leke ne kadar zorlu olursa olsun aşındırıcı/çözücü temizlik malzemeleri kullanmamalısınız.Cam temizleyici,tiner ve terebentin kullanmaktan kaçının.Çoğu durumda nemli bez kullanmanız yeterli olacaktır,ama bezi fazla ıslatmamaya dikkat edin,çünkü elektrikli bileşenler yanlışlıkla suyla temas ederse hasar görebilirler.

Klavye

Araştırmalara göre tipik bir ofis masasında ofis tuvaletinin oturağından daha fazla bakteri yaşıyor,çünkü tuvaletler belli aralıklarla dezenfektan kullanılarak temizlenmesine rağmen PC kullanıcıları masalarını ver klavyelerini nadiren temizliyor.Özellikle klavyenizin etrafında bir şeyler yiyip içiyorsanız kısa süre içinde klavyenizin nasıl bir bakteri yuvası haline geldiğini tahmin bile edemezsiniz.

En azından haftada bir masanızın yanı sıra klavyenizi de temizlemeniz gerekir.Klavyeyi ters çevirip yavaşça sallayarak içine düşmüş parçacıkları çıkarmakla işe başlayabilirsiniz.Yiyecek kalıntısı gibi büyük parçaların tuşları işlemez hale getirmesi bile mümkündür.Ekstra temizlik için biraz para ödemeye razıysanız 20 YTL civarında fiyatlarla satılan sıkıştırılmış hava spreylerinden edinin.Tuşlarına arasına sıkıştırılmış hava sıkarak tozlardan kurtulabilirsiniz.

Elbette daha tehlikeli olan şeyler görünen pislikler değil, klavye ve fare yüzeyindeki görünmeyen mikroplar ve bakterilerdir.Haftada en az bir kere tuşları anti bakteriyel ıslak mendille silin.İsim size yabancı gelmesin,marketlerde çok ucuza satılan ıslak cep mendillerinden bahsediyoruz.Klavyeyle birlikte farenizi de silmeyi unutmayın.Bu işi PC’niz kapalıyken yaparsanız yanlışlıkla tuşlara basarak işletim sisteminize komut verme riskini önlemiş olursunuz.

Kirli Diskler

CD ve DVD gibi optik diskler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ama etraftaki CD’ler çoğaldıkça ne yazık ki onları daha hor kullanmaya başlıyoruz.Oysa bu disklerin üzerindeki en küçük çiziğin bile verilerin yok olmasına sebep olabileceği bilinen bir gerçek.Diskler alt yüzeylerine dokunulmadan tutulmalı ve kullandıkları zaman kutu ya da zarflarında saklanmalıdır.Lekelenen disklerin hafif nemli bir bezle silinerek temizlenmesinde sakınca yoktur.

Kablolar

PC’nizin arka tarafından bileşenlere uzanan kablolar da kirlenir ve yağlanır.Öncelikle PC’nizi kapatın ve bütün kabloların elektrik bağlantısını kesin.Bir bezi alkol veya kolonyayla ıslattıktan sonra bir kabloyu alıp baştan sona silin ve bu işlemi bütün kablolar için tekrarlayın.

Toplu Fare

Top içeren bir fare kullanıyorsanız ve imleç tam olarak istediğiniz noktaya gitmemeye ya da hareketlerinizi algılamamaya başladıysa bunun sebebi çok büyük ihtimalle toz ve kir birikmesidir.Fareyi ters çevirdikten sonra yuvarlar diski döndürerek topu dikkatlice çıkarın.Topun kendisi genellikle farenin içindeki küçük silindirlerin etrafında birikir.Bu pislikleri bir cımbız yardımıyla alabilir,silindirler üzerinde kalan leke ve pislikleri de temizlik solüsyonu veya suyla ıslatılmış pamuk kullanarak çıkarabilirsiniz.Toplu farelerin en azından ayda bir temizlenmesinde yarar vardır.

Optik Fare
Optik farenizin tabanında(özellikle masaya değen uçlarında)birikebilecek kir ve yağ dışında temizlenecek fazla bir yeri yoktur.Farenin tabanını ve kasasını nemli bezle temizleyebilirsiniz, ama bunu yaparken optik sensöre dokunmamaya özen gösterin,aksi halde fareniz zarar görebilir.Farenizin tuşları arasında toz birikiyorsa bu aralıklara bir kağıt sokup aralık boyunca gezdirerek tozları dışarı atabilirsiniz.

CD/DVD Sürücüler

Toz ve kirin performansı üzerinde en olumsuz etkileri olan bileşenlerden biri optik sürücüleridir.Sürücünün içine giren yabancı cisimler lazerin doğru çalışmasına mani olabilir.Bu da okuma ve yazma hatalarına sebep olur.Yazma işleminin ortasında CD’leriniz sürekli yanıyorsa bunun sorumlusu çoğu zaman sürücü içinde birikmiş kir ve tozdur.Sürücünün içine diş fırçası sokup temizlemeyi aklınızdan bile geçirmeyin Optik sürücüler için hazırlanan temizlik kitlerinden satın alıp kullanmanızı öneririz.Bu kitler genellikle üzerinde küçük fırçalar olan özel bir CD ve temizlik solüsyonu içerir.Ayrıca sürücü içindeki tozları dışarı atmak için sıkıştırılmış hava spreyi de kullanabilirsiniz.

CRT Monitör
Zamanla CRT monitörlerin içinde3 toz birikmesi kaçınılmazdır,ama monitörün içini açmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.Monitörün kasasını nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.Hava ızgarasını iyice silerek biriken tozları almayı unutmayın.Çok kirli monitör yüzeyleri için alkol daha hızlı sonuç verecektir;ama bütün kasayı alkolle silmeden önce küçük bir noktada test ederek monitöre zarar vermediğinden ve rengini bozmadığından emin olun.Ekrandaki lekeleri ve parmak izlerini çıkarmak için cam temizleyici sprey kullanabilirsiniz, ama spreyin monitörün içine sızmamasına özen gösterin.

Havalandırma

En temiz ev ve ofislerde bile PC’nizin içinde toz birikmesi kaçınılmazdır.PC’niz çalışırken içindeki bileşenleri soğutmak için odadaki havayı içine çeker.Kasanın içindeki kablolar ve baskılı devrelerse adeta birer toz mıknatısı gibidir.Bu sebeple en azından yılda bir kere kasayı açık komple bir temizlik yapmanız gerekir.Bütün kabloları söktükten sonra kasanızı mümkünse balkon ya da garaj gibi uygun bir ortama çıkarın,çünkü kasanın temizleneceği ortamı bir toz bulutunun kaplaması işten bile değildir.Elektrik bağlantısının kesildiğinden emin olduktan sonra kasanın yan kapağını çıkarın.Kapağın metal kısmına dokunarak üzerindeki anti-statik elektriği boşaltmayı unutmayın, aksi halde dokunduğunuz elektronik bileşenler zarar görebilir.

Bizim tavsiyemiz tozları temizlemek için sıkıştırılmış hava kullanmanız ve bunu yaparken bir toz maskesi takmanızdır ama bunları temin etme imkanınız yoksa tek çareniz tozları üfleyerek temizlemek.Kasanın içine doğru üflerken tükürük sıçratmamaya dikkat edin.Üfledikten hemen sonra tozlu havayı solumamak için ağız ve burnunuzu bir mendille kapatın.

PC’niz ne kadar tozlu olursa olsun elektrikli süpürge kullanmayın.Bu cihazların oluşturduğu statik elektrik tozlardan çok daha tehlikelidir.

LCD Temizliği

LCD monitörlerin özellikle ekran kısımları temizlenirken çok daha özenli davranılmalıdır. LCD ekranlar çok hassas olduğu için cam temizleyici gibi çözücüler kullanmaktan kaçının.Bilgisayar mağazalarında satılan ve içeriği belli olmayan LCD temizlik spreylerini kullanmanızı da pek tavsiye etmiyoruz.En iyi çözüm, hem kasayı hem de ekranı suyla nemlendirilmiş bir bez yardımıyla silmektir.Küçük lekeler ve tozlar kuru mikrofiber bez veya gözlük silme beziyle silinebilir.Bilgisayar mağazalarında LCD ekranlar için özel temizlik mendilleri de bulabilirsiniz.LCD’lerin temizliğiyle ilgili yönergeler kullanım kılavuzunda da bulunabilir.

Fanlar

PC’nizin kasasını açtığınızda biriken toz yığınlarını görmek sizi şaşırtabilir.Kasa içinde sağlıklı bir hava akışının sağlanması optimum sistem sıcaklığının korunması için büyük önem arz eder.Zamanla sisteminizdeki fanlarda(kasa,güç kaynağı,işlemci ve bazı grafik kartları)biriken tozlar fanın tam performans sergileyememesini ve bu nedenle sistem sıcaklığının yükselmesine yol açar.Aşırı ısınmanı nedeniyle işlemciniz otomatik olarak hızını düşürebilir,PC’niz kilitlenebilir, yeniden başlayabilir ya da kapanabilir.Daha kötüsü, bazı bileşenlerinizin kalıcı olarak hasar görebilir.Ayda bir PC’nizi kapatıp kasanızı açtıktan sonra hava girişlerinde gördüğünüz tozları temizleyin.Fan yapraklarını ve bezle ulaşamadığınız noktaları temizlemek için kulak temizleme çubuğu kullanabilirsiniz.Fanlara sıkıştırılmış hava püskürtmeye kalkışmayın,bu şekilde tozlar fan mekanizmasının derinlerine işleyerek fanı bozabilir.

Milliyet

poşetçay

• Ziyaretçi
Ynt: Pc Temizliği
« Yanıtla #1 : Aralık 06, 2008, 08:21:34 ÖÖ »
deniz bunların hepsini yapçaz mı :):)

BLACK ORANGE

« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2008, 08:23:05 ÖÖ »
paylaşım için teşekkürler kardeşim...

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
« Yanıtla #3 : Aralık 06, 2008, 03:38:32 ÖS »
Yok kardeşim kasanın içini aç 6 ayda bir bi hava tut yeter ;)

alptekin

« Yanıtla #4 : Aralık 06, 2008, 03:42:56 ÖS »
eline sağlık paylaşım için teşekkürler...

BLACK ORANGE

« Yanıtla #5 : Aralık 06, 2008, 10:38:19 ÖS »
ya deniz kerdeşim bu dediğin işleri ben yapmaya kalktım 6 saatimi aldı yahu. :) ne kadar uzunmuş... :):) bunun daha kısa bi yolu var mı acaba... :):):)

whitehan

« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2008, 12:37:28 ÖÖ »
saol denızım..

firstcevher

« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2008, 01:30:00 ÖÖ »
tşkler paylaşım için, ben bu bilgisayara iki senedir dokunmadım :D kapalı kutu devam ediyorum acilen bi temizliğe ihtiyacı olduğu kesin ;)

ya deniz kerdeşim bu dediğin işleri ben yapmaya kalktım 6 saatimi aldı yahu. :) ne kadar uzunmuş... :):) bunun daha kısa bi yolu var mı acaba... :):):)

Tunc'um daha kısa yolu var, bilgisayarı alıosun, camı açıosun, aşağıya atıyorsun, aşağıdan ben tutuyorum, sen gidip yenisini alıyorsun :P Böylelikle daha kısa sürer paşam emin ol :P

BLACK ORANGE

« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2008, 09:03:35 ÖÖ »
bencede dur yavuzum bi arada onu deneyelim beraber.:) fakat bu işte karlı olan sen oluyosun yahu... :):):):) bense zararlarda...

firstcevher

« Yanıtla #9 : Aralık 08, 2008, 01:19:56 ÖÖ »

bencede dur yavuzum bi arada onu deneyelim beraber.:) fakat bu işte karlı olan sen oluyosun yahu... :):):):) bense zararlarda...

olurmu kardeşim, bilgisayarın pisliğinden kurtuluyorsun sıfır bilgisayar sahibi oluyorsun bundan güzel karmı var ;) sonrada bana dua ediyorsun ;) sen zarar etmezsin hiç merak etme, ben destek çıkarım yeni makineye ;)

06HKN10

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Aralık 08, 2008, 02:14:49 ÖÖ »
Valla Şu Saatte Hiç Okicak Kafam Yok Ama Bi Gün Okicam Mutlaka

BLACK ORANGE

« Yanıtla #11 : Aralık 08, 2008, 08:57:56 ÖS »

olurmu kardeşim, bilgisayarın pisliğinden kurtuluyorsun sıfır bilgisayar sahibi oluyorsun bundan güzel karmı var ;) sonrada bana dua ediyorsun ;) sen zarar etmezsin hiç merak etme, ben destek çıkarım yeni makineye ;)

Allah razı olsun kardeşim...

By_BuGr4

« Yanıtla #12 : Aralık 08, 2008, 11:45:46 ÖS »

yavuz abi senin laptopun aynısı bndede var siyah ya acayip toz yapıo :)

firstcevher

« Yanıtla #13 : Aralık 09, 2008, 01:43:35 ÖÖ »
ayıpsın buğracım sende gel tuncun pencerenin altına kap bitane :P

By_BuGr4

« Yanıtla #14 : Aralık 09, 2008, 01:14:37 ÖS »

ayıpsın buğracım sende gel tuncun pencerenin altına kap bitane :P

yok bnm bilgisayarım var tunç abi penceren bi tane muscle car atsın yeter bana :P

bu arada abi dierfotoda gördüğüm kadarıyla senin laptopda A300 serisi bak ben böle bişiy yaptım sanada yapalım böle bişiler YJZ fotolarından felan :)
http://www.teamhondaturkey.com/forum/sohbet_off_topic/toshiba_fn2_typer_project_completed-t18021.0.html

BLACK ORANGE

« Yanıtla #15 : Aralık 09, 2008, 03:04:43 ÖS »
şimdi ben hangi pencerenin üstünden atsam ki... :)

S2K_06

« Yanıtla #16 : Aralık 09, 2008, 03:54:29 ÖS »
Paylasim için tesekkurler..

asmaz

« Yanıtla #17 : Mart 05, 2009, 06:20:59 ÖÖ »
paylasım i.çin tesekkürler bir gunumu buna ayırcam anca biter=)

mali

« Yanıtla #18 : Ekim 14, 2009, 04:57:05 ÖÖ »
paylaşım için teşekkürler