Gönderen Konu: IMMOBILIZER (MOTOR KİLİDİ)  (Okunma sayısı 51840 defa)

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
IMMOBILIZER (MOTOR KİLİDİ)
« : Kasım 28, 2007, 05:16:17 ÖÖ »
(Elektronik) Motor kilidi. Anahtar çıkarıldıktan sonra motorun elektronik olarak kilitlenmesini sağlayan sistem. Ancak aracın kendi anahtarı sokularak belli bir elektronik şifre gönderildikten sonra motorun tekrar çalışmasına izin verir. İngilizcesi aynen çevrilirse hareketsizleştirici demek. Yeni bir terim olduğu için Türkçesi henüz oturmadı. Şifreli kontak anahtarı diyenler de var.
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2007, 12:32:31 ÖÖ Gönderen: VTEC »

yassi

• TeamHondaTurkey
Ynt: IMMOBILIZER (MOTOR KİLİDİ)
« Yanıtla #1 : Kasım 28, 2007, 07:31:19 ÖÖ »
Paylaşım için teşekkürler deniz...

whitehan

« Yanıtla #2 : Kasım 28, 2007, 07:16:51 ÖS »
paylasım tesekk..denız pekı hırsızların bu aracları calıstırabılmelerı ne kadar mumkun..

VTEC

• Administrator
« Yanıtla #3 : Kasım 28, 2007, 11:53:51 ÖS »
Mümkün :D

Otomobilin motorunu kilitleyen 'immobilizer' teknolojisinin nasıl aşıldığını, oto hırsızı 'İmmobilizer Müslüm' anlattı...  

Oto hırsızları, immobilizerleri (elektronik motor kilidi) 2.5 dakikada etkisiz hale getirip 'çalınması imkânsız' denilen son model otomobilleri kolaylıkla çalıyor.
İstanbul'da son 6 ayda yaklaşık 7000 otomobil çalındı. Bunların arasında lüks otomobillerin bulunması, sürücüler kadar otomobil üreticilerini de şaşırttı.
Polisin bugüne kadar bu tip hırsızlık olaylarıyla ilgili çökerttiği çetelerin başında da Müslüm Yılmaz adlı sabıkalı oto hırsızı geliyor.
Motor kilidi olan otomobil çaldığı için 'İmmobilizer Müslüm' lakabıyla tanınan Yılmaz, polisteki ifadesinde hırsızlığın inceliklerini şöyle anlattı: "Hırsızlık için 3 adet immobilizer beyni gerekiyor. Fiyatları hurdacılarda 200 - 300 milyon, yedek parçacılarda ise 15 milyon liraya kadar çıkıyor. Biz bu beyinleri yedek parça satıcılarında kolayca buluyoruz. İlk olarak otomobilin bagajını açıyorum. Buradan arka koltuğu eğerek otomobile giriyorum. Ön panelde bulunan orjinal 3 beyni çıkarıp yerine yanımızda getirdiğimiz beyinleri takıyorum. Böylece elektronik kilit devre dışı kalıyor. Daha sonra varsa beyinlere uygun bir anahtarla veya düz kontak yaparak otomobili çalıştırıyorum. Bunlar 2.5 - 3 dakika sürüyor. Otomobil üreticileri tekniklerini geliştirdikçe, biz de yeni yöntem geliştiriyoruz."

yassi

• TeamHondaTurkey
« Yanıtla #4 : Kasım 29, 2007, 07:33:44 ÖÖ »
ohaaaa  :vaww :vaww :vaww  immobilizer müslüm denyosu aklını başka şeylere yorsa belki de doktor olurmış..

Otomobilin motorunu kilitleyen 'immobilizer' teknolojisinin nasıl aşıldığını, oto hırsızı 'İmmobilizer Müslüm' anlattı...  

Oto hırsızları, immobilizerleri (elektronik motor kilidi) 2.5 dakikada etkisiz hale getirip 'çalınması imkânsız' denilen son model otomobilleri kolaylıkla çalıyor.
İstanbul'da son 6 ayda yaklaşık 7000 otomobil çalındı. Bunların arasında lüks otomobillerin bulunması, sürücüler kadar otomobil üreticilerini de şaşırttı.
Polisin bugüne kadar bu tip hırsızlık olaylarıyla ilgili çökerttiği çetelerin başında da Müslüm Yılmaz adlı sabıkalı oto hırsızı geliyor.
Motor kilidi olan otomobil çaldığı için 'İmmobilizer Müslüm' lakabıyla tanınan Yılmaz, polisteki ifadesinde hırsızlığın inceliklerini şöyle anlattı: "Hırsızlık için 3 adet immobilizer beyni gerekiyor. Fiyatları hurdacılarda 200 - 300 milyon, yedek parçacılarda ise 15 milyon liraya kadar çıkıyor. Biz bu beyinleri yedek parça satıcılarında kolayca buluyoruz. İlk olarak otomobilin bagajını açıyorum. Buradan arka koltuğu eğerek otomobile giriyorum. Ön panelde bulunan orjinal 3 beyni çıkarıp yerine yanımızda getirdiğimiz beyinleri takıyorum. Böylece elektronik kilit devre dışı kalıyor. Daha sonra varsa beyinlere uygun bir anahtarla veya düz kontak yaparak otomobili çalıştırıyorum. Bunlar 2.5 - 3 dakika sürüyor. Otomobil üreticileri tekniklerini geliştirdikçe, biz de yeni yöntem geliştiriyoruz."

whitehan

« Yanıtla #5 : Kasım 29, 2007, 10:52:40 ÖS »
bılgıler ıcın saol denız..gercekten cok ılgınc..

engin17tr

• enduro,cross,offroad haber-bilgi paylaşım adresi
« Yanıtla #6 : Kasım 29, 2007, 11:35:58 ÖS »
Hocam saolda..benim anlayamadığım şu:
daha önce megane kullanıyordum,kocaman içerisinde zannediyorum bir bobin olan anahtarı vardı.
şimdi benim 99 civic te bi anahtar var birde dışında sewrt plastik.bobin falan görmüyorum.Yedek te yok.KOD bunun neresinde.Yedek anahtarcıya yaptırsam bloke edewrmiyiz???(göstergede yeşil ışık var)

rusensky

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Kasım 30, 2007, 12:04:37 ÖÖ »
GÜZEL BİR SORU,
SENİN 99 CİVİC'TE BİR DE KIRMIZI KAPLAMALI BİR ANAHTAR OLMASI GEREKİYOR,EĞER YOKSA MEVCUT OLAN SİYAH KAPLAMALI ANAHTARI KAYBEDERSEN İŞİN ÇOK PAHALIYA ÇÖZÜLÜR.BU ARADA SABIKALI TECRÜBELİ OTO HIRSIZI GELSİN BİR DE SON TEKNOLOJİ İMMOBİLİSERLİ BİR JAPON OTOSUNU ÇALMAYI DENESİN BAKALIM ÖYLE HURDACIDAN ALINAN BEYİNLERLE ÇALINIRMIYMIŞ GÖRELİM
ANAHTARI KONTAĞA TAKTIĞIN ANDAN İTİBAREN KONTAK YUVASI ÇEVRESİNDE BULUNAN SİYAH RENK BİR YÜZÜK VAR,O SİSTEMİN ANTENİDİR VE ANAHTARA ELEKTRİK AKIMI GELEREK PLASTİK KAPLAMANIN İÇİNDEKİ ÇİP AKTİF HALE GELİR AYRICA MEVCUT OLAN İMMOBİLİSER KONTROL ÜNİTESİ ARACIN BEYİNİ İLE İLETİŞİMİ KURARAK ARACIN ÇALIŞTIRILMASINA İMKAN VERİR

VTEC

• Administrator
« Yanıtla #8 : Kasım 30, 2007, 12:31:33 ÖÖ »
Benim yedek anahtarımda yok nasıl ve nerde yaptırırz yahu  >%6rol

polo sport

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 15, 2007, 07:04:12 ÖS »

bursacilingir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 02, 2008, 03:14:32 ÖS »
BEN YAPABİLİYORUM  >=ok

Faruk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2008, 03:18:25 ÖS »

BEN YAPABİLİYORUM  >=ok

hoş geldınız..sızınle daha rahat ıletışım kurabılmemız ıçın kendınızı sızı tanıyalım bolumune yenı uye tanıtım formu ıle tanıtmanız rıca olur..  >=ok

MadgerM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mart 11, 2009, 04:46:12 ÖÖ »
GÜZEL BİR SORU,
SENİN 99 CİVİC'TE BİR DE KIRMIZI KAPLAMALI BİR ANAHTAR OLMASI GEREKİYOR,EĞER YOKSA MEVCUT OLAN SİYAH KAPLAMALI ANAHTARI KAYBEDERSEN İŞİN ÇOK PAHALIYA ÇÖZÜLÜR.BU ARADA SABIKALI TECRÜBELİ OTO HIRSIZI GELSİN BİR DE SON TEKNOLOJİ İMMOBİLİSERLİ BİR JAPON OTOSUNU ÇALMAYI DENESİN BAKALIM ÖYLE HURDACIDAN ALINAN BEYİNLERLE ÇALINIRMIYMIŞ GÖRELİM
ANAHTARI KONTAĞA TAKTIĞIN ANDAN İTİBAREN KONTAK YUVASI ÇEVRESİNDE BULUNAN SİYAH RENK BİR YÜZÜK VAR,O SİSTEMİN ANTENİDİR VE ANAHTARA ELEKTRİK AKIMI GELEREK PLASTİK KAPLAMANIN İÇİNDEKİ ÇİP AKTİF HALE GELİR AYRICA MEVCUT OLAN İMMOBİLİSER KONTROL ÜNİTESİ ARACIN BEYİNİ İLE İLETİŞİMİ KURARAK ARACIN ÇALIŞTIRILMASINA İMKAN VERİR

sana katılmıyorum hiç bir şey hiç bir zman %100 güvenli değildir..
küçük bir örnekle açıklayım..
özellikle rant a car şirketleri araçlarında gps kullanmakta ve gps in araçtaki tek amacı aracın bulunduğu yeri göstermek değilidir kullanıcı ve immobilizer arasında network üzerinden bağlantı kurup araç motor durdurma ve duran aracın tekrar çalışmamasını sağlamayada yarar(bu sistem çift yönlü çalışır.1. yöntemi motora benzin gelmesini engelleyerek aracın benzin borusundaki benzin bittiği anda aracın motorunun stop etmesi ki bu yöntem tehlikeli ve sürücüye kaza yaptırma olasılığı yüksek olduğu için genellikle kullanılmaz. 2. yöntem ise aracın motoru stop edildiği andan itibaren immobilizer üzerinden aracın çalışmamasını sağlamak.). Bakın teknolojide hiç bir zaman hiç bir şey tek yönlü değildir sadece doğru komutlar gerekir. eğer bi sistem bi komut üzerinden kapatılıyorsa bu sistem basit mantık oyunlarıyla aynı kodu tersini kullanarak açılabilirde. bildiğimiz üzere bilgisayarın kendisi de dahil olmak üzere kullandığımız her program ve her komut 1 ve 0 lardan oluşmaktadır. örneğin evet komutunun 0 ve 1 karşılığı 101 ise hayır komutunun 0 ve 1 karşılığı 010 olmalıdır aksi takdirde sonsuz bir döngüye girmesi gerekir bunu engellemek içinde her komuta manuel 0 ve 1 karşılığı atamak gerekir. buda mümkün olmadığı için mantık basittir bir komutun 0 ve 1 değeri neyse aynı komutun zıt karşıtıda o komutun 0 ve 1 değerinin karşıtıdır. gps sistemide bir nevi immobilizerin uydu ve kullanıcı arasındaki bluetooth udur. yani araca giriş sağlandıktan sonra immobilizer arasında bağlantı kurulabilirse gps siteminde kullanıcının kullandığı programdan verilen çalıştırmama komutunun tam tersi verilebilir. eğer o araç anahtarsız stop edilebiliyor ise anahtarsız çalıştırılabilir.. önemli olan immobilizere verilen kodların 0 ve 1 karşılığını çıkarıp tam tersi komutları immobilizere vermektir. bunun yanında gps gibi ama daha basit ve kolay bağlantı sağlanabilicek bi sistem geliştirmektir. buda mümkünü olmayan bişey değil..

fakat içiniz rahat olsun hırsızlar bu kadar zeki olsaydı zaten hırsız olmazdı illa hırsız olcam deseydi araba hırsızlığı yapmazdı daha büyük işlerle uğraşırlardı :)

REALHondacı

« Yanıtla #13 : Ağustos 19, 2009, 09:53:48 ÖS »
paylaşım için teşekkürler >=ok

HoNdA TyPe_R

« Yanıtla #14 : Ağustos 19, 2009, 10:30:28 ÖS »
konu hortlamis

seyit56

« Yanıtla #15 : Ağustos 27, 2009, 12:46:15 ÖS »
ya arkadaşlar benim anahtar ışığı bazen 4-5 sefer denememe rağmen tam sönmüyor ve motor çalışmıyor. sadece yanıp sönüyo. bu durum normalmi. 1 kerede tanıması gerkmezmi.

seyit56

« Yanıtla #16 : Ağustos 28, 2009, 11:04:26 ÖÖ »
YOKMU AYNI DURUMU YAŞAYAN. <783^2

ufuk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ağustos 28, 2009, 11:08:11 ÖÖ »
Benim araçta benden önceki sahibi immobilizeri iptal ettirmiş . Ve bazen immobilizer devreye giriyor . O zamanlarda  araç 3 kere falan kontak cevirince  çalışıyor .  İmmobilizer ışığı sönünce yani ... Büyük ihtimal sizinde böyledir .

seyit56

« Yanıtla #18 : Eylül 06, 2009, 11:13:05 ÖÖ »
ama iptal ettire direkt çalışması gerekmezmi arbanın. sistem devrede ve arabanın çalışmasını engelliyor.
yokmu bu durumla karşılaşan???

zecktr

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ekim 14, 2009, 02:24:22 ÖS »
imbolilizer nasıl kullanılıyor

seyit56

« Yanıtla #20 : Ekim 26, 2009, 12:36:07 ÖS »
kontağı açıyorsun ve arabanın göğsünde bir anahtar işareti var onun sönmesini bekliyosun. sönmezse araba çalışmıyor.

poşetçay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : Ekim 26, 2009, 12:46:58 ÖS »
kontağı açıyorsun ve arabanın göğsünde bir anahtar işareti var onun sönmesini bekliyosun. sönmezse araba çalışmıyor.
peki bunu şöle düşündünüzmü orda başka işaretlerde mesela benzin pompası gibi o işaret sönmeden çalışmıoda olabilirmi

seyit56

« Yanıtla #22 : Ekim 26, 2009, 01:42:58 ÖS »
yok öyle bi durum deil. arabamı tanıyorum okadar.

fatsimsek

« Yanıtla #23 : Kasım 04, 2009, 11:58:48 ÖS »
GÜZEL BİR SORU,

sana katılmıyorum hiç bir şey hiç bir zman %100 güvenli değildir..
küçük bir örnekle açıklayım..
özellikle rant a car şirketleri araçlarında gps kullanmakta ve gps in araçtaki tek amacı aracın bulunduğu yeri göstermek değilidir kullanıcı ve immobilizer arasında network üzerinden bağlantı kurup araç motor durdurma ve duran aracın tekrar çalışmamasını sağlamayada yarar(bu sistem çift yönlü çalışır.1. yöntemi motora benzin gelmesini engelleyerek aracın benzin borusundaki benzin bittiği anda aracın motorunun stop etmesi ki bu yöntem tehlikeli ve sürücüye kaza yaptırma olasılığı yüksek olduğu için genellikle kullanılmaz. 2. yöntem ise aracın motoru stop edildiği andan itibaren immobilizer üzerinden aracın çalışmamasını sağlamak.). Bakın teknolojide hiç bir zaman hiç bir şey tek yönlü değildir sadece doğru komutlar gerekir. eğer bi sistem bi komut üzerinden kapatılıyorsa bu sistem basit mantık oyunlarıyla aynı kodu tersini kullanarak açılabilirde. bildiğimiz üzere bilgisayarın kendisi de dahil olmak üzere kullandığımız her program ve her komut 1 ve 0 lardan oluşmaktadır. örneğin evet komutunun 0 ve 1 karşılığı 101 ise hayır komutunun 0 ve 1 karşılığı 010 olmalıdır aksi takdirde sonsuz bir döngüye girmesi gerekir bunu engellemek içinde her komuta manuel 0 ve 1 karşılığı atamak gerekir. buda mümkün olmadığı için mantık basittir bir komutun 0 ve 1 değeri neyse aynı komutun zıt karşıtıda o komutun 0 ve 1 değerinin karşıtıdır. gps sistemide bir nevi immobilizerin uydu ve kullanıcı arasındaki bluetooth udur. yani araca giriş sağlandıktan sonra immobilizer arasında bağlantı kurulabilirse gps siteminde kullanıcının kullandığı programdan verilen çalıştırmama komutunun tam tersi verilebilir. eğer o araç anahtarsız stop edilebiliyor ise anahtarsız çalıştırılabilir.. önemli olan immobilizere verilen kodların 0 ve 1 karşılığını çıkarıp tam tersi komutları immobilizere vermektir. bunun yanında gps gibi ama daha basit ve kolay bağlantı sağlanabilicek bi sistem geliştirmektir. buda mümkünü olmayan bişey değil..

fakat içiniz rahat olsun hırsızlar bu kadar zeki olsaydı zaten hırsız olmazdı illa hırsız olcam deseydi araba hırsızlığı yapmazdı daha büyük işlerle uğraşırlardı :)

Ne fantazi ama......... Yürüttüğünüz mantığa kendiniz istediğiniz kadar inanabilirsiniz ama, gerçekmiş gibi anlatıp da burada insanların kafasını karıştırmayın bari.. Ne alaka "mantık basittir bir komutun 0 ve 1 değeri neyse aynı komutun zıt karşıtıda o komutun 0 ve 1 değerinin karşıtıdır" vs vs...  Hiç bir hırsız bir aracı çalmak için birkaç dakikadan fazla uğraşamaz arkadaşlar.. Immobilizer de hırsıza vakit kaybettireceği için caydırıcı önlemlerden sadece biridir.. İllaki çalacağım diye kafaya takarsa, uğraşır, didinir ve çalar..

husam

« Yanıtla #24 : Kasım 06, 2009, 11:54:22 ÖS »

nolucak yaa burası türkiye yapmak istedikten sonra yapılır ama yeter ki istensin tabi daha faydalı şeylerde böyle azimli olunsa türkiye neler yapmaz ki
paylaşım için saol kardeşim