Gönderen Konu: FLASH BELLEK RAM OLARAK KULLANMA  (Okunma sayısı 8351 defa)

adnyldz

FLASH BELLEK RAM OLARAK KULLANMA
« : Ocak 12, 2011, 01:53:33 ÖS »
Arkadaşlar konudan da anlaşılacağı gibi flash belleklerimizi RAM olarak kullanabilme şansımız varmış ben bugun arkadasımla bı sohbet sonrası duydum pek ınandırıcı gelmedi. Nette bıraaz bakındım yardımcı program veya windows 7 kullananlar kullanabılıyormus . Aramızda yapan veya kullanan varmı ?? PC nin performansınıı ne deerece etkılyor bunu merak ettım?

teachers71

Ynt: FLASH BELLEK RAM OLARAK KULLANMA
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2011, 02:47:55 ÖS »
windows 7 sisteminiz varsa flash belleğinizde ready boost özelliğini destekliyorsa özel bir program kullanmanıza gerek yok. flash belleği taktığınızda açılan bir ekran var. aşağılarda sistemimi hızlandır diye bi seçenek olacaktı. onu tıklarsanız zaten windows7 bu işi yapacaktır. ama flash disklerin okuma yazma hızları ram lerinki kadar değildir. o yüzden asla ram kadar performans vermezler.
konu ile ilgili google readyboost yada ready boost yazarsanız çok daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.
selamlar..

adnyldz

« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2011, 02:49:25 ÖS »
Bilgilerin için gerçekten çok teşekkürlerr :) çok yardımcı oldun. ozamann ben Xp ye gore ek bı program varmıs hemen ona bakıyım merak ettım bır kurcalayım bakalım işe yarıcakmı :D

kayaci26

« Yanıtla #3 : Ocak 12, 2011, 02:49:56 ÖS »
böyle bir şey varsa teknoljik devrim olur...

RAM ne . . . USB Flash bellek ne... ikisi arasında çoook fark var... konuyla ilgili teknik bilgisi olan arkadaşlardan yardım lütfen . . .

LION

« Yanıtla #4 : Ocak 12, 2011, 02:53:03 ÖS »
devrime gerek yok arkadaşlar evet böyle bir özellik var sistemi hızlandırıyor ufakta olsa ama herşey işlemci de bitiyor, şöyle anlatayım aracın avans ayarını briaz açıyorsunuz aracın ateşlemesi sıklaşıyor rahatlıyor ;) öyle çok fazla bir destek beklemeyin yani

adnyldz

« Yanıtla #5 : Ocak 12, 2011, 02:56:08 ÖS »
kullananları duydum bı kaç kışiden ama oyle aman aman bı sonuc elde edılebılcegıne ınanmamıstım cunku anlatılanlar bana bıraz abartı gelmıstı konu hakkında bır bilgım  olmadığı için kullananlardan duymak ıstedım

teachers71

« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2011, 03:13:37 ÖS »
abartmayalım arkadaşlar. yıllardır kullanılan bir teknolojinin farklı bir yolu. windows zaten sabit diskte swap file windows vista ve sonrasında page file dediğimiz (boyutu 2 gb civarı) takas dosyası oluşturur.fazla belleğe ihtiyaç duyduğunda bu dosyayı kendine rammiş gibi kullanır. elbette sabit diskin erişim hızı çok düşük olduğundan (ramlerle kıyas bile edilemez) bu sistemi hızlandırmaktan çok ram yetersizlikleri sorununu çözmek için kullanılır. şimdi flash bellekler sabit disklerden daha hızlı olduğu için sisteme flash belleklerin kullanılmayan kısımlarını bellek olarak kullanma özelliği nispeten daha etkili olmaktadır. kesinlikle ramlerin yerini doldurmuyor arkadaşlar. geçici bir çözümdür.
4 gb ram fiyatı 150 dolar civarı iken 4 gb flash bellek 15 tl. çünkü üretim teknnolojileri, hızları ve üretim maliyetleri değişiyor..
saygılarımla..

evomania

« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2011, 09:40:03 ÖÖ »
Bilgilerin için gerçekten çok teşekkürlerr :) çok yardımcı oldun. ozamann ben Xp ye gore ek bı program varmıs hemen ona bakıyım merak ettım bır kurcalayım bakalım işe yarıcakmı :D

bilgisayarımda şimdiye kadar aklınıza gelebilecek tüm işletim sistemlerini kurdum readyboost vista ve win7 de standart özellik olarak var.
xpde şu anda adını hatırlayamadığım bir program yardımıyla yapılabiliyor
öncelikle readyboost için dandik flashbellekler çözüm olmuyor.
veri aktarım hızı açısından kendini kanıtlamış ve mümkünse en az 2gb olması ideal
her ne kadar readyboost vb bişi yapsanızda pc asla ram alıp takmış gibi bir performans aslına bakarsanız hiç bir performans artışı göstermez.

nacizane tavsiyem ready boost yerine gidip ram almanızdır

adnyldz

« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2011, 12:13:25 ÖS »

bilgisayarımda şimdiye kadar aklınıza gelebilecek tüm işletim sistemlerini kurdum readyboost vista ve win7 de standart özellik olarak var.
veri aktarım hızı açısından kendini kanıtlamış ve mümkünse en az 2gb olması ideal
her ne kadar readyboost vb bişi yapsanızda pc asla ram alıp takmış gibi bir performans aslına bakarsanız hiç bir performans artışı göstermez.

bilgilerin için öncelikle teşşekkürler ederim :) ramla ılgılı bı sorunum yok sadece kulaktan dolma bılgılerın nekadar işe yarayıp yaramadıgı hakkında bılgı edınmektı bunlarıda sızın sayenızde ogrenmıs oldum tekrar tesekkurler. Sadece biraz ugrasıp elimdeki flash belleklerle denemekti amacım :) boş bi vaktimi değerlendirmek gibi bişi :)

faw13

« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2011, 12:50:47 ÖS »
kullanım alanı da şu tarz işler içindir, bilgisayar hızıyla hiç bir alakası yoktur söylendiği gibi, atıyorum ses tasarım işiyle uğraşıyorsunuz ve bir eklenti çalıştırdınız, eklenti 5 gb ram istiyor, eh pc de 4 varsa zaten teknik olarak makina crash olur, onun olmaması için hdd ve fdd sürücüleri de ram miş gibi kullanır makinanız da sanki 4 değil ihtiyacı olan tüm ram e sahipmiş gibi kilitlenmeden çalışır, ama çalışma esnasında harici kaynakları ram olarak kullanan programlarda verimsizlik yaşarsınız, windows çökmez ama program çöker mesela

evomania

« Yanıtla #10 : Şubat 26, 2011, 11:07:58 ÖÖ »

bilgilerin için öncelikle teşşekkürler ederim :) ramla ılgılı bı sorunum yok sadece kulaktan dolma bılgılerın nekadar işe yarayıp yaramadıgı hakkında bılgı edınmektı bunlarıda sızın sayenızde ogrenmıs oldum tekrar tesekkurler. Sadece biraz ugrasıp elimdeki flash belleklerle denemekti amacım :) boş bi vaktimi değerlendirmek gibi bişi :)

boş vakit değerlendirmek için en ideal şey photoshop la uğraşmak diyebilirim.hoş be hala bilmiyorum photosop ama olsun lazım olunca yaptıracağım çok adam var :)

aRas

• Furkan Aras Alağaç
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2011, 04:09:18 ÖS »
Bunu duyduğum iyi oldu :D Sağolasın bilgilendirdiğin için.