Gönderen Konu: Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları  (Okunma sayısı 1127 defa)

ALG

  • İleti: 6375
    • THT
Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları
« : Nisan 24, 2006, 09:08:54 ÖS »
Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları 
 
Trafik sigortası zorunlu ama değerli bir güvencedir. Bu değerli güvenceden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için zorunlu trafik sigortası teminatlarını bilmenizde yarar vardır. Zorunlu trafik sigortasında teminat limitleri araç türlerine ve araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunanlara göre değişebilir. Zorunlu trafik sigortasında verilen teminatlar aşağıdaki gibidir;

Kişi başına vefat ve tedavi teminatı: Bir hasar durumunda her kişi için ödenecek olan vefat ve tedavi masraflarını karşılar.
Kaza başına vefat ve tedavi teminatı: Bir hasar durumunda bir kazadaki tüm kişilerin vefat ve tedavi masraflarını karşılar.
Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Bir hasar durumunda karşı tarafa verilen maddi zararları karşılar.
Hasarsızlık indirimi ve zamlı prim uygulaması:

Trafik poliçelerinde hasarsızlık indirimi ve zamlı prim uygulaması basamak ve oranları genel şartlar ile belirlenmiştir. Bu genel şartlara göre, hasarsızlık indirimi ve zamlı prim uygulaması bütün sigorta şirketlerinde aynı şekilde uygulanır. İlk kez sigortalanacak olan araçlara hasarsızlık indirimi uygulanmaz. Aracın hasarsızlığının olması halinde, hasarsızlık süresine göre her yıl prim oranı bir basamak indirilir, böylece indirim oranı artar.

Bir hasar durumunda ödenen bir tazminat olmuş ise, müteakkip sigorta sözleşmesinde prim oranı bir basamak yükseltilir. Prim indirimleri veya zamlı prim uygulaması poliçede ismi yazılı kişiye göre yapılır. İndirime hak kazanmış veya zamlı prime konu olan kişi, aracını devredip, aynı araç türünde başka bir araç satın alması yeni bir poliçe talep ederse indirimli veya zamlı prim uygulaması aynı şekilde devam eder.

Sigorta şirketinin değiştirilmesi halinde, prime uygulanacak indirim veya artırım oranının tespiti amacıyla, sigortalı; araç ruhsat sureti ve son bir yıllık süreye ait sigorta poliçe örnekleri ile önceki sigorta şirketinden temin edeceği "Hasar Durum Belgesi"ni sigorta yaptıracağı şirkete ibraz etmekle yükümlüdür. Eğer araç sahibi bu yükümlülüğü yerine getirmezse, sigorta şirketi bu nedenle birinci basamaktan prim uygular.

Bir önceki sigorta sözleşmesinin bitim tarihinde yenilenmeyen sigorta sözleşmelerine hasarsızlık indirimi uygulanmaz.

Zorunlu trafik sigortası zeyilnameleri:

Zorunlu trafik sigortası yeni teminat ve primleri poliçenin ne zaman yaptırıldığına bakılmaksızın yürürlükteki tüm poliçelere uygulanır. Eski teminat ve primler üzerinden sigortası yapılmış ve süresi devam eden poliçelere sahip kişiler, sigorta şirketlerine başvurarak yeni teminat ve primler üzerinden zorunlu trafik sigortası zeyilnamelerini almak zorundadırlar. Zeyilname yapılmayan ve teminatları yeni limitlere getirilmeyen poliçelerde, sigorta şirketlerinin sorumluluğu eski teminat tutarları ile sınırlıdır.

Zeyilnameler için ek prim; yeni tarife primi ile eski tarife primi arasındaki farkın, zeyilnamenin düzenlendiği tarih ile poliçenin bitim tarihi arasındaki gün sayısı ile çarpılıp 365'e bölünmesi şeklinde hesaplanır.

Zeyilnamelerde uygulanacak yeni tarife primi, esas poliçenin prim basamağı üzerinden hesaplanır. Esas poliçenin düzenlendiği tarih ile zeyilnamenin yapıldığı tarih arasında prim indirimini veya artırımını gerektiren yeni bir gelişmenin olması prim basamağını değiştirmez. Zeyilnameler, esas poliçeyi düzenleyen şirket tarafından düzenlenir.

Trafik poliçeleri kapsamı dışında kalan durumlar:

Trafik poliçelerinde de diğer tüm poliçelerde olduğu gibi kapsam altında olan ve olmayan haller genel şartlar ile belirtilmiştir. Trafik poliçesi genel şartları her sigorta şirketi için aynıdır. Genel şartlara göre trafik poliçeleri kapsamı dışında kalan haller aşağıda belirtilmiştir.

Sigortalının kendisinin uğrayacağı zararlar.
Aracı kullanan kişinin, aracı kullanırken uğrayacağı zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler.
Aracı kullanan kişi yakınlarının uğrayacağı zararlar dolayısıyla ileri sürülen talepler.
Araç sahibi ile aracı kullanan kişi arasındaki ilişkide araca gelen zaralar dolayısı ile ileri sürülen talepler.
Poliçede gösterilen aracın ve bu araç ile taşınan malların (yolcu bagajı ve benzeri eşya teminat dahilindedir) veya çekilen şeylerin bozulması ve zarar görmesi yüzünden ileri sürülen talepler.
Çalınan veya gaspedilen araçların sebep oldukları ve Karayolları Trafik Kanunu'na göre sürücünün sorumlu olmadığı zararlar ile aracın çalındığını veya gaspedildiğini bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülebilecek talepleri ile çalan ve gaspeden kişilerin talepleri.
Sürat katılımlarına iştirak ve katılım güzergahında yapılan antremanlar sırasında meydana gelebilecek zararlar nedeniyle ileri sürülen talepler.
Aracın gözetim, onarım, bakım, alım-satım, araçta değişiklik yapılması amacı ile veya benzeri bir amaçla faaliyette bulunan teşebbüslere bırakılmasından sonra aracın sebep olduğu zararlara ilişkin ileri sürülen talepler.
Patlayıcı ve parlayıcı maddeler taşınması (yedek akaryakıt hariç) sebebiyle meydana gelen zararlardan dolayı ileri sürülen talepler.
Manevi tazminata ilişkin talepler.
Neden zorunlu trafik poliçesi yaptırmalısınız?

Trafik sigortası, her araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları direkt olarak bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında maalesef aracı geri almak sanıldığı kadar kolay değildir. İlk başta trafik sigortasının yapılması ve sonra aracın bulunduğu otoparka giderek görevli memurlara sigortanın yaptırıldığının söylenmesi ve belgenin tebliğ edilmesi gerekmektedir. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı hergün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir. Trafik poliçesinin primleri ve limitleri ile uygulama esasları Hazine Müsteşarlığı 'nca belirlenip Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girer. Trafik poliçesi, tüm sigorta şirketleri tarafından hiç bir fark olmaksızın aynı genel şartlar çerçevesinde ve aynı primler ile satılmaktadır.

 vtimania

  • İleti: 1116
Ynt: Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2006, 03:43:06 ÖÖ »
Tesekkurler ALG..