Gönderen Konu: Yoksa Sezer Gizli Fethullahçı mı?  (Okunma sayısı 1275 defa)

HONDA

• Ziyaretçi
Yoksa Sezer Gizli Fethullahçı mı?
« : Kasım 25, 2005, 03:08:16 ÖS »
Özkök Paşa'nın görev süresiyle ilgili tartışmanın göbeğindeki isim Gazeteci Nazlı Ilıcak, Cumhurbaşkanı Sezer'i hesap etmeden yapılan tartışmaya tepkisini böyle gösterdi...

Sezer de gizli Fethullahçı mı?

Sanırsınız, Tayyip Erdoğan Korkut Özal'ın sözünden çıkmaz. Korkut Özal, Haftalık dergisinde sıradan bir lâf sarfetti. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ü takdir ettiği için, "Ben Tayyip Erdoğan'ın yerinde olsaydım, görev süresini bir yıl daha uzatırdım" dedi.

Sanki, Korkut Özal böyle dedi diye, Tayyip Erdoğan hemen icra edecek. Zaten danışıklı dövüş bir durum olsa, Özal açıktan konuşmaz, başbakanla birlikte gizli bir plan yapardı.

Ama, bu birkaç cümle birilerini işgillendirmiş olacak ki, önce İlhan Selçuk'un sütununda, sonra da onun fikirdaşı Emin Çölaşan'ın makalesinde, Özkök'ü Fethullah Gülen'le irtibatlandıran ve benim de ismimin geçtiği bir yorum çıktı. Bu yorumlar, Emin Şirin'in 1 ay kadar önce ortaya attığı ve o tarihte de yalanladığım bilgilere dayanıyordu.

Sözde Fethullah Gülen, "Biz Hilmi Özkök'ün albay bile olmasına şaşırdık. O, Genelkurmay Başkanı görevine atanırsa, dindarlar rahat eder" demişti.

Birkaç kere, bu konudaki görüşlerimi dile getirdim. Her şeyden önce, Gülen'in, Hilmi Özkök'ü takdir etmesi, Genelkurmay Başkanı'nı Fethullahçı yapmaz. Tıpkı, Kara Kuvvetleri brövesinden Atatürk'ü Kocatepe'de gösteren resmin çıkarılmasının, Yaşar Büyükanıt'ı Atatürk düşmanı yapmayacağı gibi.

Geçmişte Doğan Güreş Paşa örneğinde gördüğümüz şekilde, Hilmi Özkök'ün görev süresi bir yıl uzarsa, Orgeneral Yaşar Büyükanıt emekli olacak. Halâ asker - sivil ilişkilerini tanzim edememiş bir ülkede, ben de Tayyip Erdoğan'ın yerinde olsaydım, Hilmi Özkök çapında bir orgenerali bir yıl daha görevinin başında tutmayı tercih ederdim.

Ama, bu haberler o kadar üfürme ki! Niçin mi böyle söylüyorum? Çünkü Genelkurmay Başkanları üçlü kararnameyle atanıyor; görev süreleri de ancak Milli Savunma Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın müştereken imzaladığı 3'lü kararnameyle uzatılabiliyor.

Dolayısıyla, Tayyip Erdoğan'ın böyle bir planı olduğundan söz etmek yerine, bu plana Cumhurbaşkanı Sezer iştirak eder mi, etmez mi, önce onu irdelemek gerekiyor. Ama belki, Sezer de gizli Fethullahçı'dır! Bu yüzden, Hilmi Özkök'ü destekleyecektir

25.11.05Ahc