Gönderen Konu: xenon için ceza  (Okunma sayısı 7465 defa)

ugur_sbt

xenon için ceza
« : Nisan 03, 2010, 04:25:52 ÖS »
arkadaşlar bundan böyle orjinal olmayan xenon farlar için 62 tl ceza yazılacakmış bilgilerinize!

dewo

Ynt: xenon için ceza
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2010, 10:58:04 ÖS »
ewet bende okudum gazetede aynen

honda_mert

« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2010, 11:08:17 ÖS »
nasıl anlıyacaklarmış orjinalmi değilmi!!!hayret bişey ya!aynı arabanın xenonlusuda var xenonsuzuda nasıl anlıcaklar yani hayret bişey çok keyfi uygulamalar yapıolar!!yarın araç içine koku takmak yassak yok araç içinde su içmek yassak yok orjinal lastikten başka bişey takamazsın falan derlerse hiç şaşmıycam ne bu böyle ya!abartıyolar iyice...ama bu olayın uygulamasının olabılceğini sanmıyorum belkı 12000k falan olabılırde 6000 e 7000 e bişey demezler sanırım.

AL-BAYRAK

« Yanıtla #3 : Nisan 03, 2010, 11:17:00 ÖS »
arkadaşlar eleştirilerinizde haklısınız benim aracımda da hemsislerde hem farlarda xenon var...

ancak bazı öyle lavuklar varkı fardaki yansıtıcı kafayı kırdırıyor kısalar uzun gibi yanıyor adamın gözlerini kör ediyor trafikte uzun yolda çok sıkıntı yaratıyor...

diyeceksiniz ki bunu   kökten yasaklamakla bu iş hallolur mu tabi ki olmaz işte şimdi keyfi bir uygulama olacak... çözüm nedir farların ayarlarını muyeneden gecerken iyi yaptırılması orda belirtilmesi

"xenon kit takılmıştır ve yansıtma ayarları trafiğe uygundur!!"

dewo

« Yanıtla #4 : Nisan 03, 2010, 11:18:29 ÖS »
Katılıyorum yakında koku bile taktırmaz bunlar araçlara ne olacak böyle anlam veremiyorum

poseidon999

« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2010, 12:54:48 ÖÖ »
Orjinal olanın ruhsatında mı yazıyor xenon fabrika çıkışıdır diye...
saçma bir şey.
Polis uyuzsa orjinale de yazar.
Şöför nasıl ıspatlayacak orjinal olduğunu. Hadi bakalım...

Utku Ataç

« Yanıtla #6 : Nisan 04, 2010, 06:39:18 ÖÖ »
Devlete vergisini ödediğim,ülkeme yasal yollardan giriş yapmış ürünlere gene devlet ceza yazıyor.aklım almıyor bu işi.madem yasak;sokma kardeşim ülkeye o zaman yasakladığın ürünleri

« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2010, 06:41:46 ÖÖ »
saçmalık boku yedik ozaman  e bazı araclarda orginali xenon onlar nolcak?

kacaman

« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2010, 10:29:46 ÖÖ »
arkadaşlar bildiğim kadarı ile orjinal xenon far ile üretilen araçlarda far yıkama olması mecburi.
yukarıda yazan arkadaşlardan bazıları aradaki farkı nasıl anlayacaklar diye sormuş ve uyuzluktan bahsetmiş, bu ülkede görev yapan polisler uzaydan gelmedi, adamlar kurmalı pilli robot değiller, araba konusunda hiç bilgileri olmadığını düşünmeniz yanlış, ülkenin çeşitli illerine giderek aylarca uzmanlık eğitimi alıyorlar, herkesin bilgisine... şimdi xenon farın orjinal olup olmadığını anlamayacak sürücü bence yoktur...

Mahir TÜRKMEN

« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2010, 10:50:59 ÖÖ »
Abi ama valla bu cezalar bıktırıcı artık bunuda kabul etmek lazım sanırım :)

bu arada görüşelim bi ara ben kacıyım tekrar ..

kacaman

« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2010, 10:53:32 ÖÖ »
evet mahir cezalar bıktırıyor insanı fakat bu cezaları yasallaştıran bizler değiliz ki, halkın mağduriyetinin giderilmesi için yetkili makamlarca kurulan komisyonlar belirliyor, yukarıda yazmışlar evet doğru adam xenon takıyo ama ayarı yok karşıdakini kör ediyo, belkide kazaya sebep olacak, böyle bir durum da var...

gRhN

« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2010, 10:32:03 ÖS »
Şöylede bir durum var ilginç geldi bu ceza olayı dielimki adam görüşü arttırsın die xenon kullanıcak sonuçta böyle birşey var xenonda daha kaliteli bir sürüş oluyor ve aldığı aracında xenon yok herkez sıfır araç almıyorki xenon şurda yakın geçmişte olmuş birşey zaten... bazı kurallar çok komik oluyor... :)

kacaman

« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2010, 10:39:32 ÖS »
Şöylede bir durum var ilginç geldi bu ceza olayı dielimki adam görüşü arttırsın die xenon kullanıcak sonuçta böyle birşey var xenonda daha kaliteli bir sürüş oluyor ve aldığı aracında xenon yok herkez sıfır araç almıyorki xenon şurda yakın geçmişte olmuş birşey zaten... bazı kurallar çok komik oluyor... :)
elbetteki xenon yakın bir tarih içerisinde gelişti, görüşü arttırdığı konusu, kelvin 6000 aşmazsa fena değil, kelvin yükseldikçe aydınlatma oranı düşüyor, yani lümeni, orjinal far iç yapısı yansıtıcılıları, halojen ampule uyumlu olan araca xenon takarsanız, odaklama olma konusunda sorun yaşarsınız, eğer öyle olmasaydı bütün araçlara tektip ampul şeklinde üretim olurdu, değil mi.
odaklama yapamayan xenonlarla vatandaşımız ne yapıyor .... karşısındakini kör ediyor, kabul edelim arkadaşlar durum bu...

vtech07

« Yanıtla #13 : Nisan 04, 2010, 10:42:49 ÖS »
valla ben az kalsın  caza yiyordum bi ara yalvar yakar zor razı ettim adamı demek yeni mi çıktı bu karar polis çıkmadan demek uygalamış onu bize ... :)

gRhN

« Yanıtla #14 : Nisan 04, 2010, 10:52:07 ÖS »
ewt hakılsıın kelvin arttıkça kızarıyor ve aydınlatma düşüyor ama ben 6K ve 8K yasal diye biliyordum bu güne kadar bende merceksiz farda 8K kullanıyorum ama far ayarım fln tam olması gerektiği yerde gözlerini almıyordur umarım görüş kalitesi artsın die yaptırılmış birşey benim adıma....

vtec power

« Yanıtla #15 : Nisan 04, 2010, 11:39:54 ÖS »
 Mercekli farlardada ceza geçerlimi???Sanmıyorum olamaz!!!

Memleketin yolları karanlık, görüş kalitemi arttırmak için mercekli farıma, vergi ödeyip xenon taktırıyorum, orjinal değil diye bu memleketin poliside ceza kesecek öylemi!!!  >%Sakin
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2010, 11:40:43 ÖS Gönderen: vtec power »

a-r-m

« Yanıtla #16 : Nisan 05, 2010, 12:18:25 ÖÖ »
Devlete vergisini ödediğim,ülkeme yasal yollardan giriş yapmış ürünlere gene devlet ceza yazıyor.aklım almıyor bu işi.madem yasak;sokma kardeşim ülkeye o zaman yasakladığın ürünleri
+1500

mustican

« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2010, 12:47:44 ÖÖ »
bence haklilar yaw adam 15000k takmis mor yaniyor resmen ...
uzun yolda cok sikinti oluyor..
mercekli farlara bisey diyeceklerini sanmam bir de aydinlatma kelvin olarak yani goruntu onemli
sen simdi 10000 i koyarsan 62 yi yersin :(

poseidon999

« Yanıtla #18 : Nisan 05, 2010, 08:18:02 ÖÖ »
O zaman polisler far yüksekliğini kontrol edecek bir cihaz taşısınlar.
Xenon doğru açıyla verildi mi hiçbir zararı olmaz.
Açısı bozuk olan arabalara xenon olsun olmasın kessin cezayı. Mantıklısı bu.

Kifanhom

« Yanıtla #19 : Nisan 05, 2010, 08:34:55 ÖÖ »
merceksiz farda xenona şiddetle karşıyım.
doğru bir karar fakat pratik uygulamada neye göre ve nasıl karar verecek sevgili memurlarımız orası meçhul.
mutlaka uygulamaya dair esaslar belirtilmiştir ama haberde yazılmaz tabii ki böyle noktalar.
sadece görüntü olacak diye trafikte hele hele şehirler arası yollarda karışdan geleni kör edercesine olan farlara çeki düzen gelmesi gerek.
yurt dışında ayarsız far için yerel mahkeme tedbirsizlikten adam öldürmeye teşebbüs ile yargılayabiliyor sürücüyü, ama bizde 62 tl ceza.
hayatlarımız çok daha değerli.

fsunnetci

• http://www.TeamHondaintegra.com
« Yanıtla #20 : Nisan 05, 2010, 08:42:59 ÖÖ »
Sonuçta bu xenon far kullanımı bir denetlemeye girmesl lzm beyler ceza yaptırımı belki tepki çekecektir ama emin olun bilinçsizce kullanılan xenon ampüller kazalara sebebiyet veriyor.Gece yolculuk yaparken inanın küfür etmemek elde değil.sizler belki bu uygulamayı gereksiz görsenizde uzun yolda seyehat edenler için inanın büyük tehlike oluşturuyorlar..Adamlar ışık daha fazla yayılsın diye far içindeki ampülün şapkasını kopartıyorlar ve ışık dağınık şekilde karşı tarafa yansıyor.Yemin ediyorum Uno marka araca takmış adam ve sokağın karşısından geliyor ama farları öyle göz alıyorki dedim bune böyle inanın aracı bile göremiyorsunuz sanki projektör ile ışık tutuyorlar.Bence bir şekilde denetime girmesi lzm bu xenon farların.. >%Sakin

kacaman

« Yanıtla #21 : Nisan 05, 2010, 08:52:19 ÖÖ »
Sonuçta bu xenon far kullanımı bir denetlemeye girmesl lzm beyler ceza yaptırımı belki tepki çekecektir ama emin olun bilinçsizce kullanılan xenon ampüller kazalara sebebiyet veriyor.Gece yolculuk yaparken inanın küfür etmemek elde değil.sizler belki bu uygulamayı gereksiz görsenizde uzun yolda seyehat edenler için inanın büyük tehlike oluşturuyorlar..Adamlar ışık daha fazla yayılsın diye far içindeki ampülün şapkasını kopartıyorlar ve ışık dağınık şekilde karşı tarafa yansıyor.Yemin ediyorum Uno marka araca takmış adam ve sokağın karşısından geliyor ama farları öyle göz alıyorki dedim bune böyle inanın aracı bile göremiyorsunuz sanki projektör ile ışık tutuyorlar.Bence bir şekilde denetime girmesi lzm bu xenon farların.. >%Sakin
denetim şart

sanli90

« Yanıtla #22 : Nisan 05, 2010, 09:11:26 ÖÖ »

Aynen katılıyorum sana çok haklısın...

poseidon999

« Yanıtla #23 : Nisan 05, 2010, 10:14:20 ÖÖ »
Demek ki zararlı olan xenon değil, yükseklik ayarı.
Zaten zararlıysa orjinali de tehlike yaratır.

muratcvc

« Yanıtla #24 : Nisan 05, 2010, 09:44:22 ÖS »
arkadaşlar diğer forum sitelerine baktım hatta ceza yiyenler bile var şimdiden  mercekli farlara hiç birşey demiyormuş polisler