Gönderen Konu: Vanilyalı Dondurma Aldığımda Otomobilimi Çalıştıramıyorum...  (Okunma sayısı 3325 defa)

VTEC

• Administrator
    • http://www.teamhondaturkey.com
Vanilyalı Dondurma Aldığımda Otomobilimi Çalıştıramıyorum...

General Motors şirketinin Pontiac marka otomobil departmanına gelen bir  şikayet mektubu şu satırlardan oluşuyordu:"Her akşam yemekten sonra ailecek dondurma yeme alışkanlığına sahibiz.Fakat bir çok dondurma çeşidi olduğu için her yemekten sonra ne çeşit dondurma yiyeceğimize hep karar veririz. Ben de markete gider alırım.Geçen ay otomobilimi değiştirip yeni bir pontiac aldım ve o günden beri markete gidip gelmek benim için sorun olmaya başladı.
Çünkü ne zaman vanilyalı dondurma alsam market çıkışında otomobilimi çalıştıramıyorum. Fakat başka çeşit bir
dondurma aldığımda arabam gayet güzel çalışıyor. Bu sorun size çok saçma bile gelse, benim çok ciddi olduğumu  bilmenizi isterim. Vanilyalı dondurma aldığımda arabam çalışmazken, neden başka dondurma aldığımda arabam çalışıyor?"
Kolaylıkla buruşturulup atılacak bir şikayet mektubu gibi görünüyor, değil mi? Öyle de olabilirdi. General Motors  yetkilileri bu şikayet mektubunu bir kenara atabilirdi, müşterinin sorusuda sonsuza dek  yanıtsız kalabilirdi.
Ancak General Motors şirketi olayı araştırması için bir mühendisi görevlendirdi.Mühendis, nezih bir muhitte oturan, iyi eğitim almış Pontiac sahibiyle karşılaşınca biraz şaşırmıştı,böyle bir konuda   dalga geçecek birine benzemiyordu. Akşam yemekten sonra yapılan dondurma alışverişine birlikte çıktılar. Vanilyalı dondurma  alıp geri  döndüklerinde, gerçekten de  otomobil çalışmıyordu. Ertesi akşam çikolatalı dondurma aldılar ve araba çalıştı. Üçüncü akşam sıra
çilekli dondurmadaydı ve araba  yine çalışıyordu. Son deneme turunda vanilyalı dondurma alındı ve maalesef araba yine çalışmadı. General Motors yetkilisi şaşkındı. Bir mühendis olarak, arabanın vanilyalı dondurmaya alerjisi olduğunu düşünmek pek akıllıca gelmiyordu. Bunun üzerine ziyaretlerine bir süre daha devam etti. Olayın günün hangi  saatinde olduğunu, hangi tip benzin kullanıldığını, gidip  gelme süresini ve daha pek çok  ayrıntıyı incledi. Kısa bir süre içinde  de ilk ipucunu elde etti.Vanilyalı dondurma almak diğer çeşitlere oranla çok daha kısa ürüyordu.Çünkü en çok aranılan ürün olan  vanilyalı  dondurma marketin hemen girişindeki dolapta satılıyordu. Diğer dondurma
çeşitleri ise marketin en  arka kısmında kurulu bir tezgahtan seçiliyordu. Herhangi değişik bir çeşidi almak bu yüzden çok daha uzun sürüyordu. Şimdi mühendisin karşı karşıya  kaldığı soru şuydu? Otomobil neden daha kısa süre içinde geri dönünce çalışmıyordu? Zaman faktörü işin içine girince mühendis sorunun cevabını bulmakta zorlanmadı. Sorun, motor soğuduğunda devreye giren buhar kilidinden kaynaklanıyordu. Bu kilit, normal şartlarda motor durduktan hemen sonra devreye girip çalışıyordu ve çikolatalı yada çilekli dondurma alana dek geçen süre, motorun tekrar çalışması için yeterli soğumaya imkan tanıyordu. Vanilyalı dondurma gecelerinde ise süre çok kısa olduğu için
motor soğuyacak vakit bulamıyor ve buhar kilidi devreye girmiyordu.Bu öyküden de anlaşılacağı gibi, komik hatta
asılsız  gibi görünen bir müşteri şikayeti bir şirketin ürün geliştirmesinde bir veri haline dönüşebiliyor. Müşteri şikayetlerinin değerlendirildiği zamanlarda bir kurum için hediye niteliği taşıdığı bilinir.  Bu gerçek öykü, garip bile olsa müşteri sorunlarının ve şikayetlerinin ürün ve hizmet geliştirmeye olan katkısının önemini gösteriyor.

;D ;D ;D ;D

VteC_MaNiaC

Ynt: Vanilyalı Dondurma Aldığımda Otomobilimi Çalıştıramıyorum...
« Yanıtla #1 : Haziran 29, 2006, 11:39:13 ÖÖ »
Helal olsun walla burda olsa kardeşim sende çikolata kaymaklı ye diyip geçiştirirlerdi :D

ALG

• THT
« Yanıtla #2 : Haziran 29, 2006, 12:04:35 ÖS »
Helal olsun walla burda olsa kardeşim sende çikolata kaymaklı ye diyip geçiştirirlerdi :D

;D ;D ;D

VTEC

• Administrator
« Yanıtla #3 : Haziran 29, 2006, 12:06:18 ÖS »
 =d> Güzel bir teşhis

GU

« Yanıtla #4 : Haziran 29, 2006, 12:11:24 ÖS »
cidden süpper adamlar araştırıo işte ya...

ottoboy

« Yanıtla #5 : Haziran 29, 2006, 01:06:52 ÖS »
işte üstün müşteri memnuniyeti budur kardeşim. burda gidiyon şurdan bi ses geliyo diyon. bu modeller bööle kardeşim diyolar. 

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 29, 2006, 01:12:44 ÖS »
süpermiş :)  aynı bizim sistemler gibi.

Ayışığı Honda ya gidip direksiyondan ses geliyo arada bir olması gerekenden daha fazla sertleşiyo diyorum.
Onlarda cevaben direksiyon kendini korumaya alıyo diyolar :)     Bkz. müşteri memnuniyeti...

can

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 29, 2006, 01:49:41 ÖS »
eski ama güsel bi hikaye:)=

EvReN_S2K

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 29, 2006, 02:11:28 ÖS »
vay be cok ilginc

DzinaJ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 29, 2006, 05:20:55 ÖS »
haha süper valla nedim:D:D:D:Dbu akşam dondurmacıyamı gitsem arabayla bi:D:D:D:D

VTEC

• Administrator
« Yanıtla #10 : Haziran 29, 2006, 05:50:59 ÖS »
Honda da bunlar olmaz mrk etmeyin  8)

DzinaJ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 30, 2006, 10:09:36 ÖÖ »
bizdede honda yokki zaten:Dreno var ıhıhıhııhı::D:D:D:D:D:D:D:

R-13239

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Haziran 30, 2006, 11:21:36 ÖÖ »
İlginçmiş baya :D

bad_nightmare

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Temmuz 01, 2006, 10:59:43 ÖÖ »
çok ilginç gerçekten adamlara helal olsun burada öyle bir şikayet mektubu gelse kesin yırtıp atarlardı ama yurt dışında ciddiye aldıkları içinde müşteri memnuniyeti üst düzeyde gerçi birazda markadan kaynaklanıyor 

eIgHt

« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2006, 05:04:55 ÖS »
helal olsun valla nedim.mektubu ciddiye almaları ayrı bi olay ayriyetten bu durumu açığa kavuşturmaları bi başka olay  =d>

Maverick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Temmuz 20, 2006, 09:59:18 ÖS »
bana biraz saçma geldi yani.sonuçta dondurma almak en az bir 5 dk.sürüyordur vanilyalı yada her neyliyse şimdi bu pontiac'ları birkerestop ettirdinmi en az 5dk. soğumasınımı bekliyorsun böyle saçma şey olmaz ya.kontağı kapat dur sonra tekrar çalıştırama niye buhar kilidi var?sizede birazcık saçma gelmedimi acaba?Bi düşünsenize arabanızın böyle bir özelliğinin olduğunu?

tunner_46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Temmuz 22, 2006, 03:00:47 ÖS »
valla şaştım açıkçası adamlara bravo demek lazım  =d>