Gönderen Konu: Türkiye’de tasarıma yatırım yapılmaması büyük bir kayıp  (Okunma sayısı 2558 defa)

ALG

• THT
Türkiye’de tasarıma yatırım yapılmaması büyük bir kayıp

Mazda 3’ün tasarımını yaparak büyük dikkat çeken Türk tasarımcı Hasip Girgin, Türkiye’de tasarım alanında hiçbir yatırım yapılmamasının otomotiv sanayisi açısından büyük bir kayıp olduğunu ifade etti. Girgin "Bu acı bir gerçek. Ancak Türkiye AB’ye girerse yetenekli gençler Avrupa’ya açılabilirler" dedi.

MAZDA 3’ün tasarımını yaparak dikkatleri çeken Hasip Girgin, bugün Mazda firmasının vazgeçilmez isimleri arasında yer alıyor. Frankfurt’taki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (İAA) 2003’te görücüye çıkan Girgin imzalı "Mazda 3" bugüne kadar sadece Almanya’da 51 bin 500 adet satıldı. Artık yeni projeler üzerine çalışan başarılı tasarımcı Girgin, geleceğin otomobil modelleri üzerine yoğunlaştığını söylerken "Gelecekte küçük çapta otomobiller moda olacak" diye konuşuyor.

Bir zamanlar eğitim gördüğü Pforzheim Ulaştırma-Tasarım Üniversitesi’nde bugün doçentlik de yapan Hasip Girgin "3 serisi Mazda’ya bir yenilik getirdi ve insanların göz zevkine hitap etmeye başladı. Mazda 3 Avrupalıların olduğu kadar Türklerin de hoşuna gitti" dedi.

10 YIL SONRASI İÇİN TASARLIYORUZ

Avrupa’da otomobil sektöründe çok şeyin değişeceğine değinen Hasip Girgin, "Biz şimdiden 10 yıl sonrasını düşünüp projeler hazırlıyoruz. Hayat şartları zorlaşıyor. Bununla birlikte beklentiler de değişecek. İnsanlar kaliteden çok göz zevkine önem verecekler. Büyük otomobiller daima olacak ama gelecekte en çok ufak çaplı otomobiller tutulacak. Özellikle şehir içinde ulaşımda ufak otomobiller kullanılacak. Bunun için geleceğin konseptleri üzerine çalışıp araştırmalar yapıyoruz" dedi. Çevre kirliliğinin de gelecekte daha fazla önem kazanacağını bildiren tasarımcı, "Hava kirliliği arttıkça çare arayışları da artacak. Biz de alternatif yakıt arayışı içindeyiz" şeklinde konuştu.

Türkiye’de tasarım alanında hiçbir yatırım yapılmamasının otomobil sanayisi açısından büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Girgin, "Bu acı bir gerçek. Ancak Türkiye AB’ye girerse yetenekli gençler Avrupa’ya açılabilirler. AB’ye girilmesi halinde otomobil sanayisi de güçlenir. Fabrika sayısı artar. Ülke kalkınır" dedi.

İSTANBUL’DA TRAFİK AZALMAZ

Avrupa’da olduğu kadar Türkiye’de de otomobile olan ilginin artacağına değinen Türk tasarımcı, Türklerin otomobil fanatiği olduğunu söyledi. Girgin, "Türklerin otomobile olan merakı azalmadıkça İstanbul trafiği de düzelmez. Türkiye’de herkes "Benim de otomobilim olsun" diye düşünüyor. Trafik azalmayacağına göre sürücünün yoğun trafikte daha rahat etmesi için çeşitli yenilikler olacak. Sürücüye teknik destek vermek için örneğin otomobillerin içine sensor ve radar yerleştirilecek. Fakat gelecekte kendi başına hareket eden bir otomobil olacağına inanmıyorum. Sonuçta araba kullanmak da bir zevktir" dedi.

Türkiye’de genel olarak bir "Yol" sorunu olduğuna da değinen Girgin, devletin mutlaka karayoluna daha fazla önem vermesi ve ulaşımı kolaylaştırmak için otobanlar yapması gerektiğini savundu.

Fanatiksiniz ama araçlarınıza bakmıyorsunuz

"Her ne kadar Türkler otomobil fanatiği olsalar da araçlarına iyi bakmıyorlar" diyen Girgin, bu konuda Almanların örnek alınması gerektiğini ifade etti. Almanlar gibi İtalyanların da otomobili çok sevdiğini söyleyen tasarımcı, "Her ikisi de otomobili çok temiz kullanıyor. Bakımı ile yakından ilgileniyor ve aracına zarar gelmemesi için elinden geleni yapıyor. Örneğin komşu ülke Fransa’da durum farklı. Trafikte çok sayıda kaza yapmış arabaya rastlamak mümkün. Fransızlar park ederken bile önündeki veya arkasındaki araca dokunarak otomobili çiziyor fakat bunu umursamıyor" dedi.

Tasarım konusunda meraklı gençlerin sayının hızla arttığını açıklayan Hasip Girgin, genç yeteneklerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Ünlü otomobil şirketlerinde Türk tasarımcı sayısının artması ile çok sayıda Türk gencin kendisine başvurduğunu belirtirken "Çok sayıda genç bana çalışmalarını gönderdi. Biz ise bunları değerlendirmeye alıyoruz. Gençler çekinmesinler ve çalışmalarını tanıtmak için çaba harcasınlar" dedi.

Bizi Almanya’da dikkate almıyorlar

Mazda 3 ile Mazda’ya yeni bir renk getiren Hasip Girgin’in, şu ana kadar bir çok otomobil modelinin tasarımına da katkısı bulunuyor.

Alman medyasından da şikayetçi olan Türk tasarımcı, "Almanya’da Türkler hakkında hep olumsuz haberler yapılıyor. Başarılı Türkleri dikkate almıyorlar. Bu beni çok üzüyor. Halbuki biz gençlere örnek olmak istiyoruz" dedi.

kaynak: hurriyet

Emes

Ynt: Türkiye’de tasarıma yatırım yapılmaması büyük bir kayıp
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2006, 09:47:29 ÖS »
Tasarım yapılmıyor değil ortaya çıkamıyor.

Mesela ben Endustrıyel Tasarımcıyım ama yeterli birikimim olmadıgından aklımdakılerı ortaya cıkaramıyorum.
Onun yerine
Bilgi işlem ile idare ediyoruz.
Voleyi vurdum mu o zaman görün

beni bırak bizim burdakı sanayide atilla abinin çizimlerini gordum mukemmel karakalem çiziyor ki clio ya arka tampon tasarlamış benim odun dediğim araba acaip şık olmuş

Yok değil var yani

DuDuM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 30, 2006, 09:02:02 ÖÖ »
ya karakalemle veya onla bunla olucak şeyler değil bunlar tabiki birikim gerekiyor fakat bu yetenek işi ve yetenekli olsanda Türkiye'de tasarıma verilen değer gerçekten yok denilcek şekilde az.. bu gelişimin zaten önemli parçası her sektör için geçerli -ki zaten Türkiye uzun zamandır duraklama devrinde devam etmekte geçmiş tekerrür ediyor  ](*,) ](*,) ve hala susuyoruzzz

Emes

« Yanıtla #3 : Mayıs 31, 2006, 01:29:23 ÖÖ »
Alıntı
ya karakalemle veya onla bunla olucak şeyler değil bunlar tabiki birikim gerekiyor

oluyo merak etme şuan dediğim atilla abi spoiler firmalarıyla gorusmeye başladı kısmet tabi

ben mesela kendi çapımda hallediyorum idare ediyor bi yerden voleyi vurdum mu sayısal falan çıktı mı  :lol: ne poliset ne spider hikaye olur.

ALG

• THT
« Yanıtla #4 : Mayıs 31, 2006, 11:47:22 ÖÖ »
karakalemle tabiki oluyor, önemli olan inspirasyon ve kabiliyet zaten..ama ülkedeki kısıtlı imkanlar rahat çalışmaya yada yaratıcılığını verimli olarak sunabilme imkanı sunmuyor..
Avrupada bu konuda çok rahatsın, yaşam kaygıları vesaire gibi durumlar işin önüne geçmediği için ve tasarım başlı başına para kazandırabiln bir sektör oldugu için kişi kendini daha fazla geliştirebiliyor..Tasarım yaşam ve idame kaygılarının önüne geçebildiği sürece zaten gelişecektir..

bad_nightmare

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 02, 2006, 02:01:23 ÖÖ »
Tasarım yapılmıyor değil ortaya çıkamıyor.

beni bırak bizim burdakı sanayide atilla abinin çizimlerini gordum mukemmel karakalem çiziyor ki clio ya arka tampon tasarlamış benim odun dediğim araba acaip şık olmuş

Yok değil var yani

atilla abinin 2 ytıl önce çizdiği clio şu anda yeni kasa oldu :D :D çizimleri çok güzel ve gerçekten çok ilginç tasarımları var emre sen daha çizimlerin tamamını görmedin bu arada :D evde neler var eğer o spoiler firmasıyla anlaşırsa çok mükemmel tasarımlar görmeye hazır  olun arkadaşlar  inşallah olur tabii

Emes

« Yanıtla #6 : Haziran 02, 2006, 09:57:58 ÖÖ »
Cumhurcum o tasarımları gordukten sonra gerisi tahmin etmek zor değil görmesemde tahmin edebiliyorum begenmedıgım clionun arka tamponunu gorunce olay orda bitti.

Atilla abinin ellerine sağlık . . .

bad_nightmare

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 02, 2006, 12:37:11 ÖS »
kesinlikle sana katılıyorum emre atilla abinin ellerine sağlık inşallah anlaşırda bizde ilk müşterisi oluruz  :) :)

DuDuM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2006, 01:56:57 ÖS »
arkadaşlar bu tasarımların karakalem çalışmalarının uygulandıklarını foto olarak site de görmek isterim şahsen... merak ettim  8-[

Emes

« Yanıtla #9 : Haziran 05, 2006, 09:43:21 ÖS »
Alıntı
arkadaşlar bu tasarımların karakalem çalışmalarının uygulandıklarını foto olarak site de görmek isterim şahsen... merak ettim 

Tabi neden olmasın . Bi gun çay içmeye giderken digi. foto. gotururum ceker yayınlarız .

Alıntı
Girgin "Bu acı bir gerçek. Ancak Türkiye AB’ye girerse yetenekli gençler Avrupa’ya açılabilirler" dedi.

Ayrıca ben bu söze katılmıyorum herşeyi AB ye bağlamaya nedir bu AB sevdası hep koz diye kullanıyorlar ama fosss bence

ottoboy

« Yanıtla #10 : Haziran 06, 2006, 08:48:02 ÖÖ »
arkadaşlar bende bizim firmanın bir tasarımını kısaca çok ayrıntıya inmeden göstereyim. tasarım konusu iş makinası kabin tasarımı daha sonra seri imalata geçti ve 2 yıldır üretimine ufak revizyonlarla devam etmekte. çok ayrıntıya inmicem inersem yanlış olabilir.

önce renklendirilmiş karakalem çizimleri, 3boyutlu autocad çizimlerini vermicem.

photoshopla küçük bi çalışma

prototip bittikten sonra ufak tefek değişiklikler v.s.. yapıldı ve bu şekilde seri üretime devam ediliyor.

djromantikserseri

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Haziran 06, 2006, 11:58:34 ÖÖ »
iii miş

bad_nightmare

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Haziran 07, 2006, 03:03:10 ÖS »
arkadaşlar bu tasarımların karakalem çalışmalarının uygulandıklarını foto olarak site de görmek isterim şahsen... merak ettim  8-[
ben bu hafta sonu yanına gidicem a tilla abiden resimleri alırım telle çekip siteye koyarım sizin beğeninize sunarız artık hafta sonu