Gönderen Konu: Trafik Para Cezası  (Okunma sayısı 3039 defa)

tyuksel

Trafik Para Cezası
« : Nisan 09, 2009, 11:31:23 ÖÖ »
Arkadaşlar 26.10.2008 tarihinde arkamdan yazılmış bir ceza 08.04.2009 tarihinde tebliğ edildi. Sorun şu ki ceza yazılan aracı ben sene sonunda Efe'ye takasa verdim ve yeni Honda'mı şirket üzerine aldım. Üstelik aracın ruhsatı şubatta değişti.
Bu cezayı ödemediğim taktirde hangi durumda önüme çıkacağını merak ediyorum? Veya bu ceza bir şekilde yeni ruhsat sahibinin önüne çıkar mı?

tyuksel

Ynt: Trafik Para Cezası
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2009, 11:29:58 ÖÖ »
Arkadaşlar konuyla ilgili hiç yorum yapabilecek yok galiba? Yoksa derdimi tam anlatamadım mı?

AhmetFikri!

• TeamManisa
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2009, 07:01:31 ÖS »
cezanın kesildiği tarihte senin adına kayıtlı olduğu için sana kalıyo

muratatay75

« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2009, 07:05:54 ÖS »
Bu cezanın muhatabı dırek sizsiniz. araç satılsa bile cezanın işlendiği tarihte aracın sahibine tebliğ edilir. Tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde ödemeniz gerekir. ödenmez ise alacak davası açılıyor .

despe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2009, 07:23:04 ÖS »
takas olayına girerken borcu yoktur kağıdı alınmadımı ?

firstcevher

« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2009, 09:22:13 ÖS »
takas olayına girerken borcu yoktur kağıdı alınmadımı ?

bu tür cezalar gözükmüyor malesef borcu yoktur kağıdında :S Bizede taa 2002 senesinde yenilen 1ytl köprü geçiş cezası, geri dönülüp köprü ücreti ödendiği halde, 2009 yılında 10 tl olarak faiziyle geldi :D Bizde aracı satmıştık ama ödemeniz gerekiyor... Bu cezadan o dönemdeki sahibi sorumlu oluyor ;)

fzthgosm

« Yanıtla #6 : Nisan 13, 2009, 12:33:41 ÖÖ »
araç aynı plaka ile satışa sunuldıysa bence o plakaya kalır.çünkü ertelenen trafik yasalarına göre artık arabaların plakaları değişmeyecekti yani arabaya alınan ilk plaka arabanın tc kimlik numarası gibi kalacak yani plakaya kalır.

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Nisan 13, 2009, 12:51:02 ÖÖ »
araç aynı plaka ile satışa sunuldıysa bence o plakaya kalır.çünkü ertelenen trafik yasalarına göre artık arabaların plakaları değişmeyecekti yani arabaya alınan ilk plaka arabanın tc kimlik numarası gibi kalacak yani plakaya kalır.
bu mümkün değil, adam arabayı ist. alıyor, gidip adanada tescil ettiriyor, .. ne yani adanada 34 plakaylamı dolaşacak

despe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 13, 2009, 07:17:43 ÖÖ »

o sizin dediğiniz alan şahsın isteğine bağlı. isterse değiştirmeyebiliyor plakasını

tyuksel

« Yanıtla #9 : Nisan 13, 2009, 12:20:44 ÖS »
Arkadaşlar dediklerinizi anlıyorum ve ödemem gerektiği konusunda sizinle hemfikirim. Sadece merak ettiğim benim artık üzerimde bir araba yok ve uzun bir süre olmayacak gibi görünüyor. Eee aracın satışı da borcu yoktur kağıdı düzenlenerek yapılmış, yani bundan sonra bu ceza hangi durumda benim karşıma çıkabilir.
Eğer dediğiniz gibi emniyet tarafından ceza ödenmedi diye bir alacak davası açılmıyorsa ancak ben bir daha kendi üzerime araba almak istediğimde çıkar gibi geliyor.

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2009, 01:54:07 ÖS »
1 yıl kullanıp sattığım arabanın , satarken; benden önceki sahibinin trafik cezasını malesef ben ödemek zorunda kaldım, seninkide öyle olur heralde, senin sattığın arabayı şimdiki sahibi satarken parayı ondan isteyecekler

tyuksel

« Yanıtla #11 : Nisan 13, 2009, 02:49:20 ÖS »
O zaman küfür yememek için en yakın zamanda ödeyeyim, bari %25 indirimden faydalanalım

Kemall

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Nisan 13, 2009, 03:34:02 ÖS »
bence hiç ödeme,, sana ne araba artık senin değilki

firstcevher

« Yanıtla #13 : Nisan 13, 2009, 03:37:40 ÖS »
Hayır kesinlikle öyle bişey yok... Sizin aracı devrettiğiniz tarhiten sonra işlenen bütün cezalar sattığınız kişiye gider ;) Eğer siz araç aldıysanız ve size ceza geldiyse bir önceki sahibinden, ona gidip itiraz ettiğiniz zaman geçerli oluyor ve eski sahibine geri gidiyor ;) Sizi aracı devraldığınız tarihten sonrası bağlıyor ;) veya devrettiğiniz tarihten öncesi.. Trafik bu itirazları değerlendirip Eski veya Yeni sahibine iletiyor ;)

Ama bu ceza sizin olduğu için öbür sahibinde gözükmez ;) Tamamen siz yükümlüsünüz ;) O borcu yoktur kağıdı aldığında sizin bu cezanız onda gözükmez... bu ceza sadece sizin üstünüzde kişisel olarak kalır ve bir sonraki araç aldığınızda trafikte karşınıza mutlaka çıkar ;)

En kısa sürede ödeyip indirimi kaçırmayın derim ben ;)

firstcevher

« Yanıtla #14 : Nisan 13, 2009, 03:39:08 ÖS »
Çünkü cezalar artık sadece plakaya değil TC kimlik noya işleniyor ;) Plaka sizden çıksa bile TC de kalıyor ;) Zaten cezanızda o yüzden size geliyor... Aracı satın 5 yıl geçsin, 6 yıl önceki ceza yine size gelir ;)