Gönderen Konu: Sürücüler denetlendiğini hissetmiyor.  (Okunma sayısı 567 defa)

karapilot

Sürücüler denetlendiğini hissetmiyor.
« : Nisan 26, 2011, 06:32:00 ÖÖ »
Trafik kazaları siyaset üstü bir sorun...

Bugüne kadar hiçbir iktidar ölümlü trafik kazalarını azaltamadı.

Trafik hızla can almaya devam ediyor. Artık o kadar kanıksadık ki toplu halde ölümler olmadan trafik ölümleri medyada yer alamıyor. Şu anda standart 15 ölü..!

Yakında uçak kazaları gibi 150'den fazla kişi ölmez ise kimse trafik kazalarını haber yapmayacak.

Oysa trafik sorununu görmek için ferdi öykülere, ferdi kazalara ihtiyaç yok. İstatistiklere bakalım yeter.

Yılda 4500 kişiyi kazalarda kaybediyoruz. Bu da birçok Avrupa ülkesine göre oldukça yüksek bir sayı...

Aynı şeyleri aynı şekilde yaparak farklı sonuçlar elde edemeyeceğimiz de bir gerçek.

İlkokullarda 'trafik' dersleri, ehliyet sınavına girmeden önce kursa gitme zırvalarına falan bir son verelim artık. Bunlar 'etkisiz' araçlardı. Deneyerek öyle olduklarını da gördük. Çocuklara 'futbol' dersini teorik olarak vererek iyi futbolcu yapamazsınız.

Aynı şekilde 'Hızlı gitme sakin ol, sinirlerine hakim ol!' türü abuk sabuk sloganlarla da insanları kurallı sürmeye ikna edemeyeceğimizi bilelim...

Önce doğru dürüst ehliyet sınavı yapalım. Daha sonra da insanları kurallara göre araç kullanmaya zorlayalım ya da ikna edelim.

Zorlama konusu denetim ve ceza ile bağlantılı bir konu.

Dün Oktay Ekşi'nin köşesinde okudum.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş demiş ki:

'Devletin trafik denetimi sistemini tam olarak oturtmasına ve sürücünün her an denetlenebileceğini 24 saat süreyle hissedeceği zamana kadar bu durum devam eder...'

Yani devletin resmi sözcüsü diyor ki trafik denetim sisteminde sorun var. Sürücüler denetlendiğini hissetmiyor. O yüzden de yılda 4500 kişi ölmeye devam edecek..!

Çok yanlış bir açıklama... Sadece 'otorite' kullanarak istendik davranışı yaratmak bizi trafik polisi devletine götürür ki, şu anda trafik kazalarını azaltan ülkelerde böyle bir trafik polisi devleti uygulaması söz konusu değil.

Çoğunluk, başına dikilmiş bir polis olmamasına rağmen adam öldürmüyor neden acaba ?

Bugün yer bitti. Devamı yarın.

28.05.2010

Atıf BİR