Gönderen Konu: Siz hiç katil gördünü mü ?  (Okunma sayısı 2017 defa)

DaRkBluE-Since1982

• Ziyaretçi
Siz hiç katil gördünü mü ?
« : Haziran 14, 2006, 11:12:15 ÖÖ »
Hayatınızda hiç ölü bir çocuğun yüzüne baktınız mı ? Ya bir anneye oğlunun öldüğünü söylediniz mi ? Dışarıda hüzün ve merak ile bekleyen kalabalığa " maalesef kaybettik.." demenin dayanılmaz ağırlığını yaşadınız mı? Aracın çarptığı annesinin kucağından yola fırlamış 3 yaşındaki bir kız çocuğunun " annneee, annneee.." diye feryatlarını dinleyip, " annen birazdan gelecek.." derken, o annenin bir daha asla dönmeyeceğini bildiğiniz hiç oldu mu ?...

Siz hiç katil gördünüz mü ? Yurtdışındaki üniversitelerde zorlu eğitim sürecini tamamlayıp, ülkesine geldikten sonra hız meraklısı bir sürücünün tekerlekleri altında canını veren dünya güzeli bir kızı ?... Ve hızın yarattığı adrenalin fırtınasından yaşamın ölümlü yüzüne düşmüş sürücünün "ben şimdi ne yapacağım" diyen çaresiz yüzünü ??? Her gün aynada gördüğünüz suratın bir gün katil olabileceğini hiç düşündünüz mü ?

Hangi otomobil daha performanslıdır ? 0-100 arasını 7.4 saniyede mi 10.1 de mi alıyorsunuz ? En güzel makası kim atar ? Virajda yanlamak ne demektir ? Yeşil ışıkta nasıl kalkıyor hangi araçlara toz yutturuyoruz ? Hafif ticari aracım niçin 140 km hızın üzerine çıkmıyor ? Bu yollarda 90 km hız sınırlaması çağımıza uyuyor mu ??? Şehir içinde sol şeritte 120 km hızla seyreden araca sellektör yaptım ama yol vermedi adam denyo mudur ?...

Ben bir beyin cerrahıyım. Ortalama 2 günde bir trafik kazasında ölmüş yüz görüyorum. Annelere "oğlunuz ... maalesef.." diyorum. Yaşamın ince ipini saatler süren operasyonlarda bağlamaya çalışıyorum. Hüzünlü insanların ağlamalarını dinliyorum... Ölü canlar konuşamıyorlar. Konuşabilselerdi, katilin ne muhteşem bir makine olduğunu anlatacaklardı. 100 km hıza 7 sn'de ulaşmış ve bedenini 3 metre uçurmuştu, hele o spoileri ne de muhteşemdi.

Dün 6 yaşında bir kız çocuğu getirdiler. Hızperver bir otomobilin kontrolsuz sollamasında (ya da svrulmasında) aracın aynası çocuğun sol gözüne çarpmış, alnının sol tarafındaki kemikler parçalanmıştı. Kırmızı renkli yaratık kazadan sonra kaçmış kayıplara karışmıştı.... Akşam eve geldiğimde 65 yaşındaki annem arka taraftaki sokak arasındaki markete giderken, 18 yaşından küçük olduğunu tahmin ettiği iki sürücünün kalkış katılımmasına tanık olduğunu anlatıyorsu. Yaşını anlayabilecek kadar yakından görmüştü sürücüyü çünkü kulakları yırtan bir feryat ile kendisine çarpmaya santimler kala durmuştu araç....

Nedense hafif ticari araç sürücüleri tek biçim haline gelmeye başladılar. Combo'lar Caddy'ler, Partner'ler WRC'nin İstanbul ayağını yaşamaktalar her gün. Ben ise bunlara baktıkça bir katilin yüzünü görmekteyim. Ammannn bu da mı sorulur " Performans yaşamdan daha değerlidir" Yaya geçitleri ise yayaları ezmek için işaretlenmiş alanlardır.

Burası bir otomobil topiği ve bu sözcüklerin burada yeri yok. Burada performans konuşulur, hız konuşulur... İntenet kullanan, iyi eğitim görmüş bu kadar insanın yapacağı birşeyler de olamaz mı ? Bir yerden başlayıp, başlatıp kuralların herşeyden üstün olabileceğini insanlara anlatamaz mıyız. İleri sürüş teknikleri kadar emniyetli sürüş tekniklerini de yazamaz mıyız. Kırmızı'da durmanın, şehir içinde 50 km hızı geçmemenin önemini anlatamaz mıyız. Hızı kalkışı, yanlamayı yalnızca pistlerde deneyemez miyiz ? Bilmiyorum DH üyeleri olarak ortak ne gibi çalışmalar yapabilir insanları uyarabiliriz ...

Bir gün aynada gördüğümüz bu yüz de katil olabilir...

NOT: Alıntırdır.

ottoboy

Ynt: Siz hiç katil gördünü mü ?
« Yanıtla #1 : Haziran 14, 2006, 01:45:57 ÖS »
 =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d> =d>

%100 katılıyorum. ekleyecek bi kelime daha kalmamış. paylaşım için teşekkürler.

Emes

« Yanıtla #2 : Haziran 14, 2006, 02:01:50 ÖS »
 =d> =d> =d>

+1 diyorum , söylenecek bir sürü söz var ama başlarsak polemik çıkar ?

Modifiye nedir ! neden yapılır ? Güvenlik için mi yoksa başkalarıyla katılımmak için mi ! Hangisiyiz
Bir kaza yaptıktan sonra fikriniz değişiyor.  ](*,)
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2006, 02:02:39 ÖS Gönderen: Emes »

DaRkBluE-Since1982

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 14, 2006, 02:04:48 ÖS »
Bi çoğumuzun aklının bi köşesinde muhakkak var aslında bu hikayenin bu yazının özeti ama yine uyarmak hatırlatmak istedim. Araba demek hız demek güç demek ez geç demek değildir VTEC demek bilinçli araç kullanımı demek THT demek örnek olmak demektir bence

goddess

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 14, 2006, 03:35:42 ÖS »
süpermiş...     =d>  =d>  =d>  =d>  =d>

gerçekten çoğu insanin bilincsiz oldugu  bi konu... :evil:

helal olsun...duyarli insanlar hala warmi$ demek ki bu ülkede...ama neye kime ne için ? ..  #-o

deeperblack

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 14, 2006, 03:39:37 ÖS »
mükemmel bir yazı 

paylaşım için sağol dostum.

DaRkBluE-Since1982

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 14, 2006, 03:42:12 ÖS »
yayınlayabilidiniz heryerde yayınlayın derim bu sadece sizin icin deil kuçaklarda gezen bebeklerimiz için daha önemli onların bizlerin duyarlılığına ihtiyacı var...

Maverick

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2006, 07:05:13 ÖS »
güzel yazıymış ellerine sağlık.. =d>

Mrija

« Yanıtla #8 : Haziran 14, 2006, 07:19:23 ÖS »
Paylaşım için teşekkürler.

gokhan035

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 14, 2006, 07:45:02 ÖS »
tebrikler boyle biliçli yazılar hepimize ders olsun bi şekilde...
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2006, 07:46:09 ÖS Gönderen: gokhan035 »