Gönderen Konu: Siyah cam ve Türkiye deki sonuçları..!  (Okunma sayısı 8619 defa)

karapilot

Siyah cam ve Türkiye deki sonuçları..!
« : Nisan 18, 2011, 06:09:06 ÖÖ »
Otomobillerde en çok gerçekleştirilen modifiye olan camlara film uygulanması, trafik kurallarına göre 115 TL Ceza gerektiriyor.
Aynı araç üç kez camları filmli şekilde Ceza alması durumunda trafikten men edilirken,
 araçların zorunlu fenni muayenelerinde de camları filmli araçlara onay raporu verilmiyor.
Ayrıca 8 Ceza puanı yazılıyor. Çok özel durumlarda otomobil camlarına film takılmasına izin veriliyor.

poseidon999

Ynt: Siyah cam ve Türkiye deki sonuçları..!
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2011, 08:08:54 ÖÖ »
Karapilot dostum bir düzeltme yapmak gerekirse

30-1/b maddesine göre 130 tl ceza, 20 ceza puanı ve tekrarı halinde yani 2. defa yakalanırsa trafikten men.

Bu bilgilendirme çok yerinde olmuş teşekkürler çünkü herkes sanıyor ki film açık olunca ceza yazılmıyor.
Halbuki durum öyle değil bırakın koyuluğu şeffaf film bile yaptırsan kaza anında araç içinden çıkmak zorlaşacağı için film yasaktır.
Lazer ise araç içi görüş kısıtlandığı için yasaktır.

Zaten ceza maddesinde film diye geçmez. Arka koltuğa koyulan ve görüşü engelleyen bir cisim için bile aynı maddeden ceza yazılır çünkü görüşü engeller.

Antoni54

« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2011, 08:12:48 ÖÖ »
ßenim Aracımda fiLm Var Muayeneden Hafif Kusur oLarak Geçti O NasıL oLuyor Peki..Zaten fiLmide Eskisi Kadar SıkmıyorLar Artık Serßest ßıraktılar En Azından ßizim ßurda öyLe..Ve Faßrika ÇıkışLı Cam fiLmi Serßest Kimse ßirşey Diyemiyor O NasıL oLcak Peki...

poseidon999

« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2011, 08:17:45 ÖÖ »
Aslılnda söylediğin mantıklı yani olması gereken o ama muayene ile polisin keseceği cezanın bir alakası yok.
En azından Türkiye'de böyle.

Çok abartı olmadıkça film muayeneden geçer.

Antoni54

« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2011, 08:20:31 ÖÖ »
Çok Orantısız Muayeneden Geçiyor Ama Yasak Muayene Neden Var O Zaman Bunun Yanında Fabrika Çıkışlı Siyah Cama Dokunamıyorsun Madem Yasak Ne Diye Böyle Çıkmasına Müsade Ediyorsun Trafiğe Çıkmasına İzin Veriyorsun Bu Ülkede Ne Düzgünki Zaten Herşey Yamuk Yumuk Çarpık Bütün Modifiye Ürünlerini Ülkeye Sokuyorlar Bunu Satanlara Ruhsat Vergi Levhası Veriyorlar Vergiyide Alıyorlar Hem Satandan Hem Alandan Taktığımız Zaman Yasak Madem Yasak Ne Diye Ülkeye Girmesine İzin Veriyorsun Birde Faturalı Giriş En Güzeli Amerika Herşey Serbest :))

gokhannj060

« Yanıtla #5 : Nisan 18, 2011, 08:27:21 ÖÖ »
doğru söze ne hacet ama sırf arabayı bağlatma korkumdan filmsiz ayna gibi geziyorum trafikte
lanet olsun bu kapitalist düzene :))

Antoni54

« Yanıtla #6 : Nisan 18, 2011, 08:29:45 ÖÖ »
doğru söze ne hacet ama sırf arabayı bağlatma korkumdan filmsiz ayna gibi geziyorum trafikte
lanet olsun bu kapitalist düzene :))

Valla usta ßen Her Aracıma Yaptırıyorum fiLm Artık Tak Etti Cam fiLmi Var Dediği Zaman Hemen PatLıyorum Memura Sinirlerim Tepeme Çıkıyor ßağlıcam Dediği Zamanda aL anahtar Üstünde ßen Gidiyorum Diyorum Sonra Arkamdan geLmeye ßaşlıyor Tamam Git Ne ßiçim Adamsın Sen Diyor Artık onLar ßenimLe DeğiL ßen onLarLa Uğraşıyorum :))

gokhannj060

« Yanıtla #7 : Nisan 18, 2011, 08:32:19 ÖÖ »
oda iyiymiş walla bi kendimi sınamam lazım ,  senin performansı gösterebiliceğime inanırsam filmi çektiririm :))

karapilot

« Yanıtla #8 : Nisan 18, 2011, 08:36:11 ÖÖ »
''Çok özel durumlarda otomobil camlarına film takılmasına izin veriliyor.''
Nedir bu özel durumlar?
Biz bu durumlardan yaralanamaz mıyız?

karapilot

« Yanıtla #9 : Nisan 18, 2011, 08:36:41 ÖÖ »
Her kanunun veya kuralın bir açığı vardır..!

karapilot

« Yanıtla #10 : Nisan 18, 2011, 08:38:10 ÖÖ »
Hele hele TÜRKİYE ise sözkonusu olan KESİN vardır kanun  (K)açığı...
:))

Antoni54

« Yanıtla #11 : Nisan 18, 2011, 08:39:40 ÖÖ »
Nedir bu özel durumlar?

O Özel Durum uzun İş Usta Savcılığa Dilekçe Veriyorsun Tehdit Ediliyorum Diye Hem Telefonun Dinleniyor Hemde Aracıma Film Çektirmek İstiyorum Diyorsun Dilekçen Onaylanıyor Dilekçenin Bir Fotokopisini kendine alıyorsun Sıkıntı oLdumu Memura Gösteriyorsun Ama Riskli İşte Sonuçta Yalan Beyanda Bulunuyorsun Patlama Oranı yüksek Patlarsanda En Az 6 Aydan Başlıyor Eşim Adliyede Memur Ordan Biliyorum :))

Antoni54

« Yanıtla #12 : Nisan 18, 2011, 08:40:47 ÖÖ »
Kanun Açığı Dediklerim İşte Arkadaşlar Memur Birşey Dediği Zaman Orjianl Cam Olsa Ne Yapıcaktın Muayeneden Böyle Geçti Biz Bu Aracın Vergisini Veriyorun Falan Filan Kafasını Şişireceksin adam Bıkıcak Artık Tamam Git Dicek Valla Ben Öyle Yapıyorum Artık :))

karapilot

« Yanıtla #13 : Nisan 18, 2011, 08:45:23 ÖÖ »
Nedir bu özel durumlar?

O Özel Durum uzun İş Usta Savcılığa Dilekçe Veriyorsun Tehdit Ediliyorum Diye Hem Telefonun Dinleniyor Hemde Aracıma Film Çektirmek İstiyorum Diyorsun Dilekçen Onaylanıyor Dilekçenin Bir Fotokopisini kendine alıyorsun Sıkıntı oLdumu Memura Gösteriyorsun Ama Riskli İşte Sonuçta Yalan Beyanda Bulunuyorsun Patlama Oranı yüksek Patlarsanda En Az 6 Aydan Başlıyor Eşim Adliyede Memur Ordan Biliyorum :))

1- Tehdit
2- Fabrika çıkışlı
....
başka fikri olan yok mu?

poseidon999

« Yanıtla #14 : Nisan 18, 2011, 08:50:36 ÖÖ »
Güneş ile ilgili bir hastalık var.
Direkt güneş altında uzun süre durmaması gerekenlere de film izni veriliyor diye bliyorum.

karapilot

« Yanıtla #15 : Nisan 18, 2011, 08:55:08 ÖÖ »
Kanun Açığı Dediklerim İşte Arkadaşlar Memur Birşey Dediği Zaman Orjianl Cam Olsa Ne Yapıcaktın Muayeneden Böyle Geçti Biz Bu Aracın Vergisini Veriyorun Falan Filan Kafasını Şişireceksin adam Bıkıcak Artık Tamam Git Dicek Valla Ben Öyle Yapıyorum Artık :))
Nedir bu özel durumlar?

1- Tehdit
2- Fabrika çıkışlı
....
başka fikri olan yok mu?

rapor...

Mustafa3602

« Yanıtla #16 : Nisan 18, 2011, 09:05:41 ÖÖ »
tht ailesi öncelikle günaydın. ben cam flimi yüzünden 5ten fazla ceza 1 kere araç bağlattım üstüne muayeneye gönderildim. ama 2 sene önce bir yakınım araç aldı vw passat marka çokta yeni model değil öncama kadar cam flimli ve ruhsata işli şaşırmıştım, zannedersem nasıl araç rengini değiştirdiğinde ruhsata işletiyorsun veya motor swap yaptığında herhalde cam flimide işlenir die düşünüyorum, ruhsata işlenmiş olarak gördüm çünkü.

gokhannj060

« Yanıtla #17 : Nisan 18, 2011, 09:06:51 ÖÖ »
arka koltukta çocuk koltuğu warsa eşim bebek emzirio birader(polise) dışardan görünmesin tarzında bi laf etkili oluyor test edildi onaylandı ama çocugunuz yoksa arkada çocuk koltugu gezdirmek te pek mantıklımı bilmem :))

Mustafa3602

« Yanıtla #18 : Nisan 18, 2011, 09:08:34 ÖÖ »
arka koltukta çocuk koltuğu warsa eşim bebek emzirio birader(polise) dışardan görünmesin tarzında bi laf etkili oluyor test edildi onaylandı ama çocugunuz yoksa arkada çocuk koltugu gezdirmek te pek mantıklımı bilmem :))

türk vatandaşı böle çözer işte:)))

Mustafa3602

« Yanıtla #19 : Nisan 18, 2011, 09:11:05 ÖÖ »
hocam 115 tl diorsunuda ben en son 2009 nisan ayıında tem gişerlerden çıkışta 65tl ceza kesilmişti erken yatırmıştım 45civarı die hatırlıyorum. zammı geldi yaw.

gokhannj060

« Yanıtla #20 : Nisan 18, 2011, 09:18:41 ÖÖ »
arkadaşlar şaka bi yana sonrada ruhsatına cam filmi ekleten yokmu hiç ? varsa bize yardımcı olsun bizde kuralına uygun bi şekilde kapkara gezelim kafamız rahat bi biçimde..

Mustafa3602

« Yanıtla #21 : Nisan 18, 2011, 09:24:47 ÖÖ »
işleten duymadım ama işli olanı duydum inanmadım görünce inandım ruhsatta.

Optimums

« Yanıtla #22 : Nisan 18, 2011, 09:26:59 ÖÖ »
Nedir bu özel durumlar?
Savcılıktan Belge Alman Lazım.Oda Ya Akdeniz Anemisimi Ne Öyle Bir Hastalık Var Onun İçin.(Gün Işığına Çıkamıyorum Diye). Yada Can Güvenliğim Tehlikede Diye.Başka Yolu Yok Benim Bildiğim Kadarıyla.

poseidon999

« Yanıtla #23 : Nisan 18, 2011, 09:27:23 ÖÖ »

Araçlara özel tam uyumlu araç perdeleri satılıyor.
hepsibuda.com da bod perde yazın çıkar.
Onlar da etkili olabilir.
Polis çevirince perde bunlar memurum hemen sökeyim dersin olur sanırım.

Mustafa3602

« Yanıtla #24 : Nisan 18, 2011, 09:29:27 ÖÖ »

Araçlara özel tam uyumlu araç perdeleri satılıyor.
hepsibuda.com da bod perde yazın çıkar.
Onlar da etkili olabilir.
Polis çevirince perde bunlar memurum hemen sökeyim dersin olur sanırım.
adamına denk gelirsen onuda affetmez arkadaş.