Gönderen Konu: Sedan otomobillerin arka camında neden silecek yok?  (Okunma sayısı 10444 defa)

Loss Minute

Sedan otomobillerin arka camında neden silecek yok?
« : Ocak 28, 2011, 12:09:40 ÖS »
İnternette araştırma yaptım ama doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. Forumda da araştırdım böyle bir konuya rastlamadım. Kafama takılıyor neden sedan araçların arka camında silecek yok. <783^2

okn84

Ynt: Sedan otomobillerin arka camında neden silecek yok?
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2011, 12:15:01 ÖS »
heralde bıtek temprada wardı oda artık pıyasada kalmadı :)

faw13

« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2011, 12:18:05 ÖS »
hb ve wagon araçların yerden kaldırdığı (spreylediği) su aracın arkasındaki hava boşluğu yüzünden aracın arkasına yapışır ve görüşü engeller, sedanların arkaları uzun olduğundan spreylenen su büyük oranda aracın altına gider, dışarı çıkmayı başaran kısmı da uzağa gittiğinden arka cama su teması olmaz, o yüzden de arka camlara silecek takmazlar, tempranın arkası çok kısaydı, o yüzden gerekliydi :)

Loss Minute

« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2011, 12:37:53 ÖS »
Hava boşluğu mantıklı bir açıklama olabilir ama aracın üzerine çiğ düştüğü zaman veya yolda giderken kirlendigi zaman ne yapacağız sedan otomobil sürücüleri olarak? Aracı durdurup silmemiz mi gerek illaki. Önceki aracim hatchback di ve boyle dertlerim yoktu ve ilk defa sedan otomobil sahibi olunca biraz garip geldi.

faw13

« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2011, 12:45:23 ÖS »
ben de ilk kez sedan olmayan kullandığımda garip gelmişti, alışıyor insan :P, arabada bir tane çekçek bulundurmakta fayda var, sabahları çiğ i temizlemek için, daha arka cama birşey sıçradığına denk gelmedim seyir halinde açıkcası da dediğin gibi kenara çeker silersin, çok kötü olursa,  rüzgar temizliyor zaten yağmur suyunu fln

Serdar55

« Yanıtla #5 : Şubat 01, 2011, 12:47:57 ÖÖ »
bende bu konuyu bir arkadaşımla konuşmuştum
kendisi bana hatcback ve wagon araçlarda bagaj kapağı camla beraber açıldığı için
buraya silecek ve silecek motorunun kolayca yerleştirilebildiğini fakat sedan araçlarda bunun çok zor olduğu için yapılmadığını anlatmıştı banada mantıklı geldi. aslında sedanda da büyük ihtiyaç.

Loss Minute

« Yanıtla #6 : Şubat 01, 2011, 09:53:22 ÖÖ »
Anladığım kadarı ile kesin bir bilgi yok bu konuda. Mantıklı açıklamalar ama kesin bir sonuc yok. Forumda araba fakrikasinda çalışan, tanıdığı olan veya bu konular ile alakalı bilgisi olan arkadaslardan da bilgi paylaşımı yapmalarını bekliyorum. Şimdiye kadar bilgi veren arkadaslar bu konuyu bilmiyorlar gibi bir şey anlaşılmasın dediklerimden. Kesin bilgiye ulaşmaya çalışıyorum. :)
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2011, 09:54:12 ÖÖ Gönderen: Loss Minute »

faw13

« Yanıtla #7 : Şubat 01, 2011, 11:07:05 ÖÖ »
en temelinde kesin bilgi şu çıkar olasılıkla :D

çok da lüzumlu değil, arka sileceksiz de iş görüyor, eh o zaman o kadar parça takmaya ne gerek var, koyma, masraf azalt :D

Adem YILMAZ

« Yanıtla #8 : Şubat 01, 2011, 11:19:37 ÖÖ »
Evet geçenlerde şirkette tartışmıştık ama rüzgarın aracın ön tarafından başlayıp tavanı,arka camı ve bagajın üzerinden geçen bir hava akımı oldugunu test videolarını izleyerek gördüm. Bu sebeplede arka camı yatık yani sedan araçlarda rüzgarın hava akımı arka camı temizliyor diyebilirim..

faw13

« Yanıtla #9 : Şubat 01, 2011, 11:29:08 ÖÖ »
ha yeterince temizlemiyorsa yağmur kaydırıcı spreylerden uygulayın, mis gibi tertemiz olur acıcık süratlenince

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #10 : Şubat 01, 2011, 11:54:00 ÖÖ »
Bana göre büyük eksiklik. Yağış esnasında seyrederken kenara çekip kendimiz camı silsek neye yarar? Geçen lapa lapa kar yağarken arka cam karla tamamen kapandı. Yan camlarda da durum çok farklı değildi. Arkadan gelenleri görmeden araba kullanırken bayağı tırstım doğrusu.

bozdemir

« Yanıtla #11 : Şubat 01, 2011, 12:07:16 ÖS »

Geçtiğimiz gün ilk defa ihtiyaç duydum arka camdaki sileceğe. Yağmur yağıyordu, camlarda zaten koyu film var, geri geri yokuş yukarı çıkmam lazımdı gerçekten sorun oldu, kıs arkadaşım neden bu arabanın arka sileceği yok diye söylendi. Honda ağır araba öyle boktan püsürden özellikleri koymazlar dedim.  :D

Adem YILMAZ

« Yanıtla #12 : Şubat 01, 2011, 12:23:14 ÖS »
http://www.cardesignonline.com/design/aerodynamics/car-wind-tunnel-testing.php

2. resimden ne demek istediğimi anlarsınız umarım..

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #13 : Şubat 01, 2011, 02:23:10 ÖS »
Senin bahsettiğin şey teorik ve laboratuvar ortamında yapılan basit bir deneyden ibaret kardeşim. Ben arabayı kullanırken cama yağmur ve kar yapışıp görüşü engelliyor mu ona bakarım. Ayrıca bu aracın aerodinamiği ile ilgili bir test. Aerodinamik tasarımın aracın temiz kalmasına az çok faydası olsa da yeterli olduğu söylenemez. Tamamen senin dediğin gibi olsa arka camda su durmazdı kardeş. Bir de o sürtünen havanın içindeki yağmur damlaları, toz ve yerden kalkan kirli su zerrelerinin de olacağını hesaba katmak lazım.

serkannt

« Yanıtla #14 : Şubat 01, 2011, 02:53:23 ÖS »
Hocam sedan arabaya gerek yokki  hatchbag yada wagon olsa yerden kalkan toz için gerekir.

Adem YILMAZ

« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2011, 02:56:18 ÖS »
Evet geçenlerde şirkette tartışmıştık ama rüzgarın aracın ön tarafından başlayıp tavanı,arka camı ve bagajın üzerinden geçen bir hava akımı oldugunu test videolarını izleyerek gördüm. Bu sebeplede arka camı yatık yani sedan araçlarda rüzgarın hava akımı arka camı temizliyor diyebilirim..

Bahsettigim tartışma üzerine şirkette mevcut iki araba ile yaklaşık 70 km mesafe gittik-geldik, yagmurlu ve çamurlu yolda birinci araç ford connect (arka camı düz) diger araç mercedes c 180 sedan (arka camı yatık ) . Şirketin önüne geldiğimizde benim tezimi dogrular nitelikte sonuçlar aldık ,connect daha giderken arka camı çamur oldu,mercedes gidip gelmesine ragmen camur,hatta su dahi yoktu. istersen sende dene ama pratikteki cözümü böyle bulduk. Ayrıca bizim araçlar ( ford connect ) standart paket, bunlara birde cam üzeri spoiler takıldıgında arka cama gelen camur ve su bir miktar kesiliyor muş (bilemem).

poseidon999

« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2011, 03:03:08 ÖS »
Onu bunu bilmeyiz sedan araçlarda ön+arka+yan 6 cama da silecek istiyoruz.  :emo

Adem YILMAZ

« Yanıtla #17 : Şubat 01, 2011, 03:09:24 ÖS »
Onu bunu bilmeyiz sedan araçlarda ön+arka+yan 6 cama da silecek istiyoruz.  :emo

>%6rol

HONDAcvc

« Yanıtla #18 : Şubat 01, 2011, 03:12:46 ÖS »
arka silecekli sedan olarak bi peugeot 306 sedanları biliyodum şimdi bide tempraları öğrendim ama bence sedan arabada fazla ihtiyaç olmuyo ben bugune kadar hiç kullandığım sedanlarda niye bu arabanın arka sileceği yok diye içimden bile geçirdiğimi hatırlamıyorum...

faw13

« Yanıtla #19 : Şubat 01, 2011, 03:13:02 ÖS »
yıllardır sedan araba kullanıyorum, hiç öyle çamurmuş, karmış sıkıntım olmadı arka camdan yana, hareket halinde de kar, yağmur suyu tutmaması için rezistansı açmam yeterli oluyor, en fazla 5 dakika içinde arka camdaki su, kar buharlaşmış oluyor, çok sıkıntı yaşıyorsanız Adem beyin dediği gibi arka cam üstü rüzgarlık taktırın, aracın kırdığı hava iyice yukarı kalkacaktır, zaten yukarı doğru iteklediği hava da kar ve yağmur tanelerinin arka cama düşmesine engel olacaktır, hiçbir sedan arabada olmadığına göre lüzum yok, yan camlarda biriken su için çözüm zaten kolay, yağmur kaydırıcı spreyi uyguluyorsunuz, hlaa cam da su kalıyorsa açıp kapayın camı hareket halindeyken, rüzgar olduğu gibi götürüyor suyu

ille de isteyen varsa arka camda silecek, ilginç bir modifiye deneyimi olabilir :D, uygun boyda bir  silecek, motor, bir de cam suyundan ve ana silecek motorundan hat çekildimi ya da ekstra bir anahtar bağlandımı tamamdır işlem, bir de zamanlayıcı konur, 15 sn bir devreyi kapatıp açıcak, mis :D
« Son Düzenleme: Şubat 01, 2011, 03:15:01 ÖS Gönderen: faw13 »

Karahan

• Fatih_K
« Yanıtla #20 : Şubat 01, 2011, 03:59:12 ÖS »
Arkadaşlar arkada silecek olmasın da tek rüzgarlık takalım, sprey kullanalım, ya da arka camı sökelim, hiç tantanası olmasın isterseniz :)

faw13

« Yanıtla #21 : Şubat 01, 2011, 04:13:21 ÖS »
şikayeti olan için tavsiye bunlar, şikayetim yok hiç birşey de yapmıyorum, arka camım da tertemiz oluyor, sabahları çiğ varsa birtek siliyorum o kadar, gerek yok ki takmıyorlar, bu kadar basit