Gönderen Konu: Radar'ların menzilini bilen var mı?  (Okunma sayısı 15012 defa)

luke skywalker

Radar'ların menzilini bilen var mı?
« : Nisan 17, 2011, 12:04:05 ÖÖ »
Merhaba.
Bugün bankamatik kuyruğunda bekleyen 2 polisten birisi hız için konulmuş radarların menzilinin 100-200 metre diğer polis ise 700 metre olduğunu konuşuyorlardı.(trafik polisi değillerdi)
Bu otoyollara ve şehir içlerine koyulmuş radar cihazlarının menzilini bilen var mı?
Yani kaç metre mesafeden sonra iş işten geçmiş oluyor,cezayı yemiş oluyoruz?

adnyldz

Ynt: Radar'ların menzilini bilen var mı?
« Yanıtla #1 : Nisan 17, 2011, 10:01:57 ÖÖ »
1 ay once abim yakalandı polis cevre yolunda radarın menzilinin 2km oldugunu söyledi nekadar dogru bılemem..

Furkan

« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2011, 12:14:05 ÖÖ »
Merhaba ;

Sizlerinde yazmış olduklarınızdan sonra , anladığım kadarı ile radarlar birbirleri arasında (belki yola,belki bölgeye vs.vs..) farklılık gösterebiliyor.Çünkü benim sürekli geçtiğim bir güzargahta sürekli radar yolun kenarında bekliyor.Radara 200 m. kadar kala 70 ile gidiniz tabelası var ve 100 metre kalada 50 ile gidiniz tabelası var.Benim bazı zamanlarda bazı nedenlerden dolayı bırakın 70'i , 50 tabelasına kadar 120-130 km süratle geldiğim oluyor.Eğer o radarın menzili o kadar olsaydı şimdiye kadar defalarca ceza yemiş olmam gerekirdi.Ki Allah'a şükürler olsun 1 kez dahi durdurulmadım.

Tabi bu yazdığım yanlış anlaşılmasın , yukarıdada dediğim gibi belki bazı bölge yada yolda menzil uzayabilir yada kısalabilir.Belkide menzil yok , radar yalnızca önünden geçen aracın hızını tespit ediyor olabilir , bilemiyorum.

Mustafa3602

« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2011, 12:16:38 ÖÖ »
valla onu bunu bilmemde e-5 radar radar die tabelalar var sağlı sollu ama kimse dinlemiyor valla ben 90 100 arası gidiyorum adam yanımda geçerken nefes kesiyor nasıl iş anlamadım ben yapıştırcam valla bigün.

06FAT68

« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2011, 04:12:42 ÖÖ »
arkadaşlar bir polis olarak radar uygulaması yapan arkadaşımla olan diyaloğu anlatayım size.
bende sizin sorunuzu onlara sordum aldığım cevap radar sinyalle çalışan ve motor sesinizi yaklaşık açık alanda 3km kadar sinyali yakalayabilen bir cihaz ama şöyle bir durumda varki 3 km öncesi bile sizin sinyalinizi yakaladı diyelim nasıl ispat edicek? bu yüzden kameraya girene kadar sizi tespit edemiyor. birde şöyle bir durumda varki 130km hızla 2 araç olarak radarın önünden geçtiniz sizin aracınız 1100kg yandaki araç 1200 1200kg ağırlığındaki araç radara girer ve siz yırtarsınız. denenmiştir bu dediğim olay. abimin başına geldi benim önümde seyrediryordu corollayla audi sollarken radarı farkederek audinin yanından ayrılmadı ve sonuç audiye radar corollaya serbest :)

piscocuk

« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2011, 07:48:32 ÖÖ »
valla onu bunu bilmemde e-5 radar radar die tabelalar var sağlı sollu ama kimse dinlemiyor valla ben 90 100 arası gidiyorum adam yanımda geçerken nefes kesiyor nasıl iş anlamadım ben yapıştırcam valla bigün.

+bende

Adem YILMAZ

« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2011, 07:54:22 ÖÖ »
otoyollardaki radarın menzili gördüğün zaman zaten girmiş oluyorsun kadar oldugunu tecrübe ile biliyorum... :)

volkan_sahin

« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2011, 08:34:31 ÖÖ »
Merhaba.
Bugün bankamatik kuyruğunda bekleyen 2 polisten birisi hız için konulmuş radarların menzilinin 100-200 metre diğer polis ise 700 metre olduğunu konuşuyorlardı.(trafik polisi değillerdi)
Bu otoyollara ve şehir içlerine koyulmuş radar cihazlarının menzilini bilen var mı?
Yani kaç metre mesafeden sonra iş işten geçmiş oluyor,cezayı yemiş oluyoruz?
şukadarını söyleyebilirim. Sen onu fark bile edemeden o hızını hesaplıyor. 700 metremi yok artık abi uzay çağındayız yaaa en az 2500-3000 metredir. Özellikle kartal sahil yolu radar ekibine sorucam bunu bekleyin beni lütfen.

volkan_sahin

« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2011, 08:36:12 ÖÖ »
arkadaşlar birde yeşil dalgamı mavi dalgamı onlara çok dikkat edin. Radar olup olmadığını anlayamıyorsunuz bile. V-tec açıkken yakalanan bence 400 ü gözden çıkartsın.

Furkan

« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2011, 06:17:59 ÖS »
Yukarıdaki mesajımdada belirttiğim gibi her zamanki güzargahımda genellikle radar oluyor.

Bugün tam radarın olduğu kısımda asfalt çalışması olduğundan dolayı radar yoktu araçlar basa bas geçiyorlar.Polisler radarı öyle bir yere kurmuşlar ki tam virajı dönüp araçların hızlandığı bir yer :) Allahtan aracı tanıyoruzda son anda ağaçların arasında farkedip 90'dan 50'ye düşüp öyle geçtim.Yaklaşık 250 metre ilerde çevirme vardı ve bir anda aklıma bu konu gelip , defalarca geçmeme rağmen hiç ceza yemedim dediğim aklıma geldi. :) Heralde bu kez cezayı yedik dedim içimden :)))))

Neyseki durdurmadılar , radara 2 araç yakalanmış birisi 06 plaka diğeri 34 plaka.Adamlar nerden bilsinler orada radar olduğunu.Umarım onların dışında ceza kesilen olmamıştır.

Mustafa3602

« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2011, 06:24:22 ÖS »
ne poliste suç ne vatandaşta ,bu radar olayını icat edeni saygıyla anıyoruz.:)

popuLer_

« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2011, 08:59:54 ÖS »
Ben radar seni gördüğü anda tespit ediyor diye biliyorum yani az yaklaşayım daha uzaktayım gibi birşey yok..

teachers71

« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2011, 09:12:03 ÖS »
yoldaki o hız tabelalarının çoğu bilgilendirme amaçlıdır.  radar vazifesi görmesi için merkeze bağlı ve oraya bilgi aktarması gerekiyor. benden duymuş olmayın :)
bu arada radarların menzili 3 km ye kadar uzayabilmektedir. açık alan ve sinyali olumsuz etkileyen parazit yoksa...
saygılarımla...
Merhaba ;

Sizlerinde yazmış olduklarınızdan sonra , anladığım kadarı ile radarlar birbirleri arasında (belki yola,belki bölgeye vs.vs..) farklılık gösterebiliyor.Çünkü benim sürekli geçtiğim bir güzargahta sürekli radar yolun kenarında bekliyor.Radara 200 m. kadar kala 70 ile gidiniz tabelası var ve 100 metre kalada 50 ile gidiniz tabelası var.Benim bazı zamanlarda bazı nedenlerden dolayı bırakın 70'i , 50 tabelasına kadar 120-130 km süratle geldiğim oluyor.Eğer o radarın menzili o kadar olsaydı şimdiye kadar defalarca ceza yemiş olmam gerekirdi.Ki Allah'a şükürler olsun 1 kez dahi durdurulmadım.

Tabi bu yazdığım yanlış anlaşılmasın , yukarıdada dediğim gibi belki bazı bölge yada yolda menzil uzayabilir yada kısalabilir.Belkide menzil yok , radar yalnızca önünden geçen aracın hızını tespit ediyor olabilir , bilemiyorum.

teachers71

« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2011, 09:20:14 ÖS »
haklısınız ama biraz açıklık getirelim. radarlar bir araca kilitlenir. ard arda ölçümler yaparlar. bu süre zarfında radar cihazı başka araçla ilgilenemez. ama bu süre çok fazla değildir. sanırım 5-6 saniye arası. sonra radar boşta kalır ve diğer kurbanına kilitlenmeye hazırdır. eğer ardarda çok yakın 2 araç radara yakalanacaksa cihaz ilk olarak cüssesi büyük olana kilitlenir. dahası var rengi koyu olanada önce kilitlenir. siz 4-5 saniye içinde farkeder yavaşlarsanız kurtarırsınız.
selamlar...
arkadaşlar bir polis olarak radar uygulaması yapan arkadaşımla olan diyaloğu anlatayım size.
bende sizin sorunuzu onlara sordum aldığım cevap radar sinyalle çalışan ve motor sesinizi yaklaşık açık alanda 3km kadar sinyali yakalayabilen bir cihaz ama şöyle bir durumda varki 3 km öncesi bile sizin sinyalinizi yakaladı diyelim nasıl ispat edicek? bu yüzden kameraya girene kadar sizi tespit edemiyor. birde şöyle bir durumda varki 130km hızla 2 araç olarak radarın önünden geçtiniz sizin aracınız 1100kg yandaki araç 1200 1200kg ağırlığındaki araç radara girer ve siz yırtarsınız. denenmiştir bu dediğim olay. abimin başına geldi benim önümde seyrediryordu corollayla audi sollarken radarı farkederek audinin yanından ayrılmadı ve sonuç audiye radar corollaya serbest :)

Furkan

« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2011, 10:31:49 ÖS »
Vay be radarlarda demekki bizim bilmediğimiz neler neler varmış.Aracın rengi bile farkediyorsa daha bilmediğimiz neler vardır kimbilir. :) Açıklamalar için teşekkür ederim.

Optimums

« Yanıtla #15 : Nisan 19, 2011, 10:49:39 ÖS »
haklısınız ama biraz açıklık getirelim. radarlar bir araca kilitlenir. ard arda ölçümler yaparlar. bu süre zarfında radar cihazı başka araçla ilgilenemez. ama bu süre çok fazla değildir. sanırım 5-6 saniye arası. sonra radar boşta kalır ve diğer kurbanına kilitlenmeye hazırdır. eğer ardarda çok yakın 2 araç radara yakalanacaksa cihaz ilk olarak cüssesi büyük olana kilitlenir. dahası var rengi koyu olanada önce kilitlenir. siz 4-5 saniye içinde farkeder yavaşlarsanız kurtarırsınız.
selamlar...
Geçen Gün Ankaraya Gidiyorduk Emniyetten Arkadaşlar Öyle Bir Yere Koymuşlar ki Adana Gişelerine Girmeden 6 km Beri Tarafta Tam Rampayı Çıkarken Virajlı Yerde O Sırada da Dayım Artistlik Yaptı 2000 Focusuyla Bir Hondacı Olarak Alta Kalmak İstemedim Hareketin Kralı Bizde Demek İçin Gaza Yükledim Viraja Girdim Kafa Kafa Gidiyor Sayılırız Burun Farkıyla Ben Öndeyim Baktım Radar Hız Düşürmeye Kalmadan Önünden Geçtik Gişelerin Önündede Çevirme Vardı Beni Kenara Çektiler Dayımı Çekmediler Demekki Bu Durum Cüsse Farkından Meydana Geliyormuş.

06FAT68

« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2011, 10:53:59 ÖS »
aynen ağırlık baya bir etkendir radarda bende öyle bi kez Sİ imla kurtarmıştım merco girdi ben girmedim halbuki yanyanaydık ve 140 falan idi hızımız :)

volkan_sahin

« Yanıtla #17 : Nisan 20, 2011, 08:06:56 ÖÖ »
Ben radar seni gördüğü anda tespit ediyor diye biliyorum yani az yaklaşayım daha uzaktayım gibi birşey yok..
aynen öyle tbr :D

volkan_sahin

« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2011, 08:12:30 ÖÖ »
selamlar...
Geçen Gün Ankaraya Gidiyorduk Emniyetten Arkadaşlar Öyle Bir Yere Koymuşlar ki Adana Gişelerine Girmeden 6 km Beri Tarafta Tam Rampayı Çıkarken Virajlı Yerde O Sırada da Dayım Artistlik Yaptı 2000 Focusuyla Bir Hondacı Olarak Alta Kalmak İstemedim Hareketin Kralı Bizde Demek İçin Gaza Yükledim Viraja Girdim Kafa Kafa Gidiyor Sayılırız Burun Farkıyla Ben Öndeyim Baktım Radar Hız Düşürmeye Kalmadan Önünden Geçtik Gişelerin Önündede Çevirme Vardı Beni Kenara Çektiler Dayımı Çekmediler Demekki Bu Durum Cüsse Farkından Meydana Geliyormuş.
yürü bee şeklin olsun yapıştırrrrrrrrrr. cezayıda bana gönder ben öderim :D  Radar felan diye kapışmalarda gaz kesmek yok amannn haa üç kuruşluk tenekelere geçilmeye kimse :)
Konu kapışmaysa , radar teferruattır demiş atalarımız unutmayın :D

teachers71

« Yanıtla #19 : Nisan 20, 2011, 07:55:36 ÖS »
"kapışmayı seven radarına katlanır" diyorsun yani kardeş... Ki haklısınız. :)

luke skywalker

« Yanıtla #20 : Nisan 20, 2011, 09:58:24 ÖS »
aynen ağırlık baya bir etkendir radarda bende öyle bi kez Sİ imla kurtarmıştım merco girdi ben girmedim halbuki yanyanaydık ve 140 falan idi hızımız :)

Benim 2004 vtec 1090 kg.Bu da demek oluyor ki aynı güçteki birçok araca göre avantajlıyım.

hakan_akin

« Yanıtla #21 : Nisan 20, 2011, 10:21:30 ÖS »
bana göre uzun yolda uzak mesafe şehir içinde kısa mesafe ölçümü yapılıyordur ayrıca fn2 tayyar ayvayı yedi şoför ile 1350 kilo falan gelir heralde :D

hakan_akin

« Yanıtla #22 : Nisan 20, 2011, 10:28:27 ÖS »
şimdi aklıma geldi d5 dizel bir volvo ile gölbaşından ankaraya gidiş istikametinde kapışmaya başladık kgys den 70 le geçtik sonra bastık kgys yi geçtikten 200 300 metre sonra radarı benzinliğe koymuşlar görmedik ikimizde yedik cezayı volvo 158 km/h bende 175 km/h ile girmişiz. benim civic 1260 kilo civarı ben 68 kiloyum yanımda arkadaşımda vardı oda 55 kilo falandır heralde volvo ise s60 station wagon du. volvo bal köpüğü ben siyah neden ikimizde yedik o zaman

CAGLAR28

« Yanıtla #23 : Nisan 20, 2011, 10:31:51 ÖS »
kartalsahildekini ben de biliyorum özellikle haftasonlarının vazgeçilmezi h içi arada bir oluyor da haftasonu migrosu geçtikten sonra pendik istikametine doğru tam ışıklardan sonra :) bi tourneo durakta ters duruyoı içinde kamera da var adam ne bakınıyonuz dedi memur bey diyince dolaşmayın ayak altında dedi sanki anlamıyoz siviller ya sözde :) yediremedi heralde tanınmayı :) susurlukta d aorta refüjde accent eksik olmuyo eski kasa hep ya mavi ya gri :=)

06FAT68

« Yanıtla #24 : Nisan 20, 2011, 10:32:42 ÖS »
şimdi aklıma geldi d5 dizel bir volvo ile gölbaşından ankaraya gidiş istikametinde kapışmaya başladık kgys den 70 le geçtik sonra bastık kgys yi geçtikten 200 300 metre sonra radarı benzinliğe koymuşlar görmedik ikimizde yedik cezayı volvo 158 km/h bende 175 km/h ile girmişiz. benim civic 1260 kilo civarı ben 68 kiloyum yanımda arkadaşımda vardı oda 55 kilo falandır heralde volvo ise s60 station wagon du. volvo bal köpüğü ben siyah neden ikimizde yedik o zaman

radar makinasının yanından aynı anda değil biriz 3-5 saniye sonra geçmişsinizdir. kafa kafaya olsanız farkederdi ama radarın görüş menzilinden itibaren kafa kafaya yürümeniz lazımdı