Gönderen Konu: paylaşmak istedim..  (Okunma sayısı 2130 defa)

bur@k

• Ziyaretçi
paylaşmak istedim..
« : Temmuz 08, 2007, 12:22:25 ÖS »
dün çok sevdiğim bi arkadasımın arabasına bindim (99 model civic sedan 1.4) arkadasım yaylarını kesmiş ve arabayı dibine kadar yere basmış. +17 jant var. ve cok sasırdım konfor çok iyi  durumda ben eibach pro kit kullanıyorum ve onun kadar yere basık değil ama benimkinden pek farkı yok. acaba bende mi orjinal yayları kessem diye düşünmedi değil doğrusu.

ALG

• THT
Ynt: paylaşmak istedim..
« Yanıtla #1 : Temmuz 08, 2007, 01:03:07 ÖS »
sakın kesme..çok yanlış ve tehlikeli bir uygulama.

bur@k

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 08, 2007, 11:38:57 ÖS »
walla bende yanlış ve tehlikeli diye düşünüyorum ama bi sorun olmayacagı yönündede cok söylenti var.

Alp

« Yanıtla #3 : Temmuz 08, 2007, 11:43:54 ÖS »

dün çok sevdiğim bi arkadasımın arabasına bindim (99 model civic sedan 1.4) arkadasım yaylarını kesmiş ve arabayı dibine kadar yere basmış. +17 jant var. ve cok sasırdım konfor çok iyi  durumda ben eibach pro kit kullanıyorum ve onun kadar yere basık değil ama benimkinden pek farkı yok. acaba bende mi orjinal yayları kessem diye düşünmedi değil doğrusu.

civic'e göre bir dünya parça varken niye yayları keserler anlamam, yay kesme, ısıtma vs bunlar çok riskli işler  >%Sakin, sonuçta bunlar sayesinde gidiyor araba, şakaya gelmeyecek parçalar, yakın zamanda amortisörlerinden ses gelmeye başlar sonra da amortisörler patlar...çünkü yaylar çok fazla kısa olduğundan esneme payı olmayacak ve amortisörüne zarar verecektir... >=ok

Faruk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2007, 01:46:34 ÖS »
bencede çok yanlış ve sakıncalı bir işlem..   >%Sakin    >%Sakin    >%Sakin

çünkü yay ve amortisör yoldaki tepkileri yani esnemeleri üstüne alan bir parçadır ve bu sayede araçda fazla sarsıntı olmaz ama yayı kesince yay esne payını kaybediyor ve aracın yolda tutunması zorlaşıyor hatta bazı zamanlarda aracı savurur..

bizim kanka 306 gtı aldı ve sahibi orjınal yaylarını kestirmiş bir gün otobanda aralarda dolaşırken yayın bitanesi attı ve canımızı zor kurtardık arac olmadığı kadar savruldu ve takla atma riski bile yaşadık zaten o andan sonra kesinlikle yay olayına inandım..

yay kesiceğime aracımın orjınal yaylarını kullanırım daha iyi çünkü arac yapılırken esneme payı düşünülerek yaylar belli bir seviyede tutulmuş ama bazı uyanıklar bu esneme payını ortadan kaldırıyor ve herkesin canını riske atıyor..

bu arada bizim kanka 306'ya yayları bir çekti on numara oldu,artık 120 ile alamadığı virajları 140'la rahat rahat alıyor araç adeta yağ gibi akıyor.. >=ok  >=ok  

DOHC_Sİ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2007, 01:57:42 ÖS »
ARKADASIM SANA KESINLIKLE YAYLARI KESMEMENI TAVSIYE EDIYORUM UYE ARACLARINDA BAKARSAN BENIM ARACIM VAR VE YAYLARI KESIK OKADAR SORUN YASIYORUM KI DAVLUMBAZLARI GENISLETTIGIM HALDE SURTUYOR VE OO HERSURTTUGUNDE BENIM CANIMDAN CAN GIDIYOR SAKIN KESME DIYORUM BENSANA BI ARKADAS TAVSIYESI

ALG

• THT
« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2007, 11:08:09 ÖS »
amortisörün ingilizcesi : SHOCK ABSORBER...Yani şoku, tepkiyi emen demektir..Hayati önemli bir parça ve yürür aksamın sağlıklı çalışmasını sağlar, yardımcı parçası olan yayın esneme payı vs si hesaplanarak üretilmiştir ve her araca uygun özel bir yayı vardır..bu yayı kesmek ne derece mantıklı siz düşünün gerisini..

R-13239

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 10, 2007, 02:11:18 ÖÖ »
Ayrıca araç yere yakın diye virajlara girersin güvenerek , sonra o yay yuvasından fırlar , sonra seyreyle eğlenceyi...

Yapmayın kesinlikle. Bu kadar insan yanlış biliyor olamaz.

bur@k

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Temmuz 10, 2007, 01:13:28 ÖS »
sağolun arkadaslar. içim bayagı rahatladı.